Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2020., 13:35   #7201
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Brko očito okačio moj poster u vlastitu sobu
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 13:45   #7202
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Trebaš mi biti zahvalan što te branim od ovih AMD fanbojeva i što jedini na forumu držim tvoju stranu, stranu istine (i rekordne zarade), kad više trpija nemaš uza se. Nitko nije zaslužio ratovati sam, pa nećeš ni ti.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 14:06   #7203
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
ma zahvalan sam ja, ako oš pošaljem ti i sliku pa si ju printaj

Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 14:09   #7204
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Nema potrebe za time Mladene.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 14:13   #7205
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
https://www.marketwatch.com/story/wh...-it-2020-02-06 vatricu da malo raspirimo pisanjem u vjetric

i komentar GN-a
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 14:31   #7206
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Uglavnom sad je faza da je sve izbačeno vani. Sad samo preostaje polagani pad cijena s protokom vremena
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 15:39   #7207
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
...Prvo The Exiled, pa sad i ti. Oćete da ga kefne nešto? Niste fer.
IMHO, Mladen i ja se sasvim fino slažemo u ovim temama, a da sve ne bi ostalo na Intel - AMD pričama, evo (za sve uključene strane) i jedna prigodna...
...za poster.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 09.02.2020. u 15:44.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 15:58   #7208
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ebo poster, 3D print treba

Ali ja i dalje sam uz Mladena
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 18:10   #7209
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Dobar post, ali link ti ne radi...))
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 18:13   #7210
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
https://wccftech.com/amd-ryzen-5-450...rformance-15w/

Evo još malo hype-a, za svekoliko pučanstvo. za nadati se da je to na neki način najava ZEN3 arhitekture i poboljšanog IPC-a... Bilo bi lijepo ovaj AMD Ryzen 7 4800U ili 4900H vidjet u dogledno vrijeme na desktopu.. za mainstream usere više nego dovoljno..
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 18:18   #7211
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
https://www.marketwatch.com/story/wh...-it-2020-02-06 vatricu da malo raspirimo pisanjem u vjetric

i komentar GN-a
Kako stoji u članku, AMD is still just a PC and server chip company, a Intel je puno više od toga.

No sam članak je dosta manjkav, a autor ne shvaća da treba proći dosta vremena da amd procesori osvoje značajniji dio tržišta (pogotovo epyc).
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 18:29   #7212
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
Bilo bi lijepo ovaj AMD Ryzen 7 4800U ili 4900H vidjet u dogledno vrijeme na desktopu.. za mainstream usere više nego dovoljno..
Imamo ih već, ovo je ista Zen 2 arhitektura koja je u Ryzen 3000 seriji. Zen 3 bude Ryzen 4000 serija za desktop modele kad stigne na jesen-zimu ove godine.

Jedino, ako misliš na Ryzen 4000 APU verzije sa sličnim TDP-om i specifikacijama ko ovi mobilni modeli.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 09.02.2020. u 18:36.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 13:29   #7213
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Imamo ih već, ovo je ista Zen 2 arhitektura koja je u Ryzen 3000 seriji. Zen 3 bude Ryzen 4000 serija za desktop modele kad stigne na jesen-zimu ove godine.

Jedino, ako misliš na Ryzen 4000 APU verzije sa sličnim TDP-om i specifikacijama ko ovi mobilni modeli.
Ma da, mislio sam baš na desktop verziju 4000 APU... ali izgleda sa su ove mobilne Proc. baš dobro optimizirali ili su to neki high binned primjerci.. Evo još malo vijesti ma tu temu;

https://wccftech.com/amd-ryzen-7-480...nchmarks-leak/
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 14:15   #7214
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
Ma da, mislio sam baš na desktop verziju 4000 APU... ali izgleda sa su ove mobilne Proc. baš dobro optimizirali ili su to neki high binned primjerci.. Evo još malo vijesti ma tu temu;

https://wccftech.com/amd-ryzen-7-480...nchmarks-leak/
ne bi se bunio na neke MiniPC opcije s ovim procesorima to je sigurno, za posebni software koji se vrti 24/7. Mali power consumption, malo kuciste i neka samo radi i radi.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 16:42   #7215
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, to serversko tržište je jako sporo. Ovi što nisu neki bleeding edge power useri imaju jako spore cikluse zamjene servera

Znam da je AMD projicirao nešto tipa "about middle single digit" marketshare za prvi epyc (u što ovih 4.5% spada). Za to im je trebalo cca 2 i pol godine (sa manje od 1%). No sad za epyc 2 (rome) očekuju "double digit" do Q2 2020 što djeluje jako ambiciozno
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 19:38   #7216
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Da, to serversko tržište je jako sporo. Ovi što nisu neki bleeding edge power useri imaju jako spore cikluse zamjene servera

Znam da je AMD projicirao nešto tipa "about middle single digit" marketshare za prvi epyc (u što ovih 4.5% spada). Za to im je trebalo cca 2 i pol godine (sa manje od 1%). No sad za epyc 2 (rome) očekuju "double digit" do Q2 2020 što djeluje jako ambiciozno
trazio ponude za Rome specificirane server, Gigabyte je imao bolji izbor, ali sta kad je sve bazirano na HPu. a za HP se jos mora placati i iLo licenca sto mi je katastrofa ali nije da ja placam.

ali kad odgovara i sto je kompatibilno, ne gledaj konju u zube. tako da morao cekati mjesec dana za prvobitnu ponudu, dok sam Intela mogao dizajnirati kako god ocu uzduz i poprijeko. tako da mi uopce nije iznenadjenje da je AMD SAMO malo poskocio, ali oce vjeruj mi.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 19:47   #7217
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
A čuj, u neku ruku i nije malo skočio, ipak je to povećanje od preko 400%, samo će dugo (ili uvijek) biti liliputanac naspram intela. Na kraju krajeva nebi AMD ni mogao snabdijevati veći dio tržišta kapacitetom
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 21:09   #7218
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
kad gledas u globalu nije puno skocio, ali koliki dio trzista su imali prije i sada za njih je veeeeliki skok.

na kraju krajeva, ne zelim reci da ce AMD ikada stici Intel. Nego samo da je skok mogao biti puno veci da su vendori bili pripremljeni za potraznju za AMD based serverima. u svakom slucaju ne kladim se protiv jednoga niti drugog nego na OBA.
nadam se da ce serveri stici kroz par tjedana pa poslikam i postam ovdje sweet sweet server pr0n
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 21:35   #7219
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Mi smo nabavili dva Epyc servera i nekoliko radnih stanica s Threadripperima .
Nema previse ponude Epyc servera, svaki OEM ima samo par verzija, dok za Intela imaju mali milijun. Cak i u multi-GPU serverima gdje vise smisla ima staviti AMD radi vise PCIe linija, nema za odabrati Epyc.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 06:58   #7220
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575



Na kraju će još najveći boom napraviti tamo gdje intel ima najjaču i najširu ponudu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 08:25   #7221
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Ovi procesori bez SMT-a im stvarno nisu trebali. I onda jos 6C/12T ima slabiji GPU od 8C/8T. Sve ostalo izgleda super.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 09:46   #7222
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Pa zapravo taj SMT, odnosno isključivanje istoga im je odlična stvar za umjetnu segmentaciju tržišta.

Ja pak ne kužim svrhu postojanja 2c2t procesora u 2020, pa čak i za ultra low end laptope
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 10:38   #7223
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Pa to ni na desktop-u ne rade jer nema apsolutno smisla. Sami sebi pucaju u noge. A onda vjecne diskusije, sta uzeti, 4c/8T ili 6C/6T etc... dosta los potez IMO.

Na najnizem tier-u jos nekako (ponuditi 2C/2T i 2C/4T). Ali nakon toga samo SMT enabled, ovo su stvarno Intel fore.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 13:02   #7224
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Mi smo nabavili dva Epyc servera i nekoliko radnih stanica s Threadripperima .
Nema previse ponude Epyc servera, svaki OEM ima samo par verzija, dok za Intela imaju mali milijun. Cak i u multi-GPU serverima gdje vise smisla ima staviti AMD radi vise PCIe linija, nema za odabrati Epyc.
Epyc Rome ili Naples servere ste uzeli?

jer prije mjesec-dva opcije za Rome su bile smijesne.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 21:47   #7225
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Pa to ni na desktop-u ne rade jer nema apsolutno smisla. Sami sebi pucaju u noge. A onda vjecne diskusije, sta uzeti, 4c/8T ili 6C/6T etc... dosta los potez IMO.

Na najnizem tier-u jos nekako (ponuditi 2C/2T i 2C/4T). Ali nakon toga samo SMT enabled, ovo su stvarno Intel fore.
Moraju imati hrpu modela jer to od njih traže proizvodjaci laptopa. Tako da nema veze sto modeli nemaju smisla, glavno da HP moze imati milijun modela .

Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Epyc Rome ili Naples servere ste uzeli?
jer prije mjesec-dva opcije za Rome su bile smijesne.
Naples smo uzeli, Rome nije ni bilo u ponudi.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 07:36   #7226
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Pa to ni na desktop-u ne rade jer nema apsolutno smisla. Sami sebi pucaju u noge. A onda vjecne diskusije, sta uzeti, 4c/8T ili 6C/6T etc... dosta los potez IMO.

Na najnizem tier-u jos nekako (ponuditi 2C/2T i 2C/4T). Ali nakon toga samo SMT enabled, ovo su stvarno Intel fore.



Meni nije jasno kako vama nije jasno?


Pa neće bacati u smeće 2C/2T CPU, a to su oni CPU koji nisu prošli na testu da budu nešto više kao npr. 2C/4T, 4C/4T, 4C/8T da ne idemo do onih koji su 6C/12T ili 8C/16T. Poznata stvar od davnih dana sa CPU koji su se prodavali a imali su samo 3C, AMD sada spušta granicu na 2C pa kada je 2C zašto onda ne i 1C?


Ništa se tamo u proizvodnji CPU ne baca, jer svaki CPU ima svojeg kupca, pitanje je samo cijene, a kada realno pogledaš što bi nešto bacao u smeće kada to možeš nekome prodati. A opet s druge strane možda će nekome ovi bogalji odnosno invalidi od CPU ipak na kraju poslužiti za ono za što nekome nešto takvo treba, jer ako je cijena povoljna onda je i takav procesor iskoristiv nekome za neku namjenu.


Ona zadnja 2 reda u ovoj tablici se u principu zove škart roba u proizvodnji, no šteta to bacit kada se i to može prodati.


Najbolji primjer takvog načina poslovanja su GPU, kada na njemu neke stvari ne rade 100% onda se takav GPU proglasi slabijim modelom i ide po nižoj cijeni. A koliko su se proizvođači izvještili u tome najbolje govori veliki broj različitih modela GPU od iste vrste GPU, ono ne prođe test i onda se testira što još na njemu radi i kojim se modelom može proglasit, a onda laser lijepo upiše na GPU broj modela i sve OK.



Tko još normalan misli da se proizvodi toliko modela CPU ili GPU, štancaš sve isto, a ono što ne zadovoljava kriterij od 100% funkcionalsnosti ide na testiranje i ako CPU ili GPU može funkcionirati bez nekih dijelova evo nama modela sa nižim karakteristikama. Naravno na tom testiranju nađe se i primjeraka koji idu direktno u smeće, no sve što radi i može se iskoristiti se prodaje.


A AMD poslovna politika da na CPU imaš ne 1 monolitni CPU već segmentirani samo njima kao proizvođačima smanjuje škart i povećava mogućnost da imaju što više 100% CPU koji rade sa maksimalnim brojem C/T, uopće nije bedasto a ima i još nekih drugih prednosti što se tiče i trajnosti samih CPU, jer manja površina samih CPU znači (kada se ne radi o monolitnom CPU) i manja termička naprezanja samog CPU i veću dugovječnost takvog CPU, naravno ako se ne pretjeruje sa temperaturama i ostalim stvarima koje su poznate onima koji vole OC.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 13.02.2020. u 07:56.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 08:09   #7227
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor thunderbird Pregled postova

Ja pak ne kužim svrhu postojanja 2c2t procesora u 2020, pa čak i za ultra low end laptope

Pogledaj procesore u najjeftinijim laptopima, pa pogledaj notebookcheck cpu rang listu s benchmarcima da vidiš kakva se smeća zadnju godinu-dvije prodaju. Ima čak i slabijih od mog sandy celerona B800 koji je bio low end i tamo negdje 2011 kad sam ga uzeo. Znači totalna low power smeća koja umiru kad 2 taba imaš otvoreno. Tako da je neki dual core zen2 na 3.2ghz svemirski brod za entry level, preko 2 puta jači od smeća koja se i dan danas prodaju u novim laptopima
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 15:28   #7228
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Ma ok, stoji to, ali onda po meni takvi procovi imaju smisla samo za netbookove ili tako nekakva ultra low power govanca i TDP od 5W
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 15:39   #7229
nathan.fake
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 1,258
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Pogledaj procesore u najjeftinijim laptopima, pa pogledaj notebookcheck cpu rang listu s benchmarcima da vidiš kakva se smeća zadnju godinu-dvije prodaju. Ima čak i slabijih od mog sandy celerona B800 koji je bio low end i tamo negdje 2011 kad sam ga uzeo. Znači totalna low power smeća koja umiru kad 2 taba imaš otvoreno. Tako da je neki dual core zen2 na 3.2ghz svemirski brod za entry level, preko 2 puta jači od smeća koja se i dan danas prodaju u novim laptopima
generalno se slazem, sve one celeron laptope sa 32gb emmc i 2/4gb rama treba spalit

iako se i u low endu zna nac "dragulja".. recimo acer swift 1 sa pentium silver n5000, 8gb rama i 256gb pcie nvme ssd... za normalan (surfanje i office) radi radi cisto ok (proc boosta do 2,7ghz + nvme ssd).. full pasivan, baterija drzi 10+ sati
nathan.fake je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 21:19   #7230
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
AMD EPYC 7002 enteprise CPUs flex Zen 2 muscle as adoption expands at Google Cloud
Citiraj:
Google today announced that its new N2D VMs are now available to the public, and that they run on 2nd generation AMD EPYC 7002 processors. Google is indicating that the new N2D VMs are perfect for general purpose workloads that "require a balance of compute and memory, like web applications and databases" from a cost and feature perspective. The search and cloud giant is also promising access to up to 222 virtual CPUs (128 vCPU configurations are also available). Compared to existing Google Compute Engine VMs, AMD is touting that up to 70 percent higher memory bandwidth is available with N2D VMs. AMD is also quoting a 39 percent performance uplift in Coremark compared to N1 instances, while providing customers with a 13 percent savings compared to "comparable N-Series instances." Unfortunately, neither AMD nor Google are giving details on what specific EPYC 7002 processors are deployed with the Google Cloud, we'd have to imagine that there are more than a few of the 64-core/128-thread SKUs thrown into the mix.
Izvor: HotHardware i Google Cloud Blog
The Exiled je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na