Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.07.2007., 20:28   #1
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Čudno ponašanje diska (WDC 800BB), radi ali čudno

Ovak, imam jedan IDE (ATA, kako vam drago) disk. To je WD-ac 80 GB 800BB serija 2MB cache-a. Sad on se meni počeo čudno ponašat u pa sam ga zamjenio sa ovim ST-om iz siga.

Uglavnom nakon instalacije Windowsa (znači kopira sve fileove najnormalnije) bootanje je trajalo očajno dugo. Disk kopira i briše i sve normalno, čuvam back-up na njemu a nalazi se u USB kućištu (ne ladici ). Sad može li se on kako popravit, znam da su male šanse ali bilo je ono zamjena elektronike i to. Nema Bad Sectora ali ima čudnu krivulju u HDTune-u, star je 3 godine i nema garancije.



Može kratka dijagnoza, može od toga šta bit ili bude riknul za par dana?
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2007., 20:30   #2
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
Ovo je inače znak da će ti disk uskoro u zasluženu mirovinu!
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.07.2007., 21:29   #3
DoX_Chabar
Premium
Moj komp
 
DoX_Chabar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Čabar/Rijeka
Postovi: 655
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Ovak, imam jedan IDE (ATA, kako vam drago) disk. To je WD-ac 80 GB 800BB serija 2MB cache-a. Sad on se meni počeo čudno ponašat u pa sam ga zamjenio sa ovim ST-om iz siga.

Uglavnom nakon instalacije Windowsa (znači kopira sve fileove najnormalnije) bootanje je trajalo očajno dugo. Disk kopira i briše i sve normalno, čuvam back-up na njemu a nalazi se u USB kućištu (ne ladici ). Sad može li se on kako popravit, znam da su male šanse ali bilo je ono zamjena elektronike i to. Nema Bad Sectora ali ima čudnu krivulju u HDTune-u, star je 3 godine i nema garancije.



Može kratka dijagnoza, može od toga šta bit ili bude riknul za par dana?
Znači sve radi normalno osim bootanja... Može biti i RAM, ili možda čak i loši driveri Tako se meni 5min dizao XP jer sam stavio krive drivere za TV-Tuner... Probaj se malo igrat s time
DoX_Chabar je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2007., 21:43   #4
WichitaQ
Soul Eater
 
WichitaQ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Isolated
Postovi: 538
@tutix : neka on izgleda kao da će crknut sutra, ako ti baš ne smeta koristi ga, imao sam jedan disk u gorem slučaju od tvog, pa su rekli da će u mirovinu, ja po novi, taj stari disk ostavio u jednom kompu, i već 2-3 mjeseca radi, bez obzira što se po njemu nešto radi 24/7...
WichitaQ je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2007., 23:09   #5
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor DoX_Chabar Pregled postova
Znači sve radi normalno osim bootanja... Može biti i RAM, ili možda čak i loši driveri Tako se meni 5min dizao XP jer sam stavio krive drivere za TV-Tuner... Probaj se malo igrat s time
Hmm, nisi me skužio dobro. Kad je taj disk počeo zezat instalirao sam friško Windowse i prvo ono inicijalno bootanje je koma. Nikakvi driveri, ništa, do diska je, jer s novim radi bez problema.

Citiraj:
Autor WichitaQ Pregled postova
@tutix : neka on izgleda kao da će crknut sutra, ako ti baš ne smeta koristi ga, imao sam jedan disk u gorem slučaju od tvog, pa su rekli da će u mirovinu, ja po novi, taj stari disk ostavio u jednom kompu, i već 2-3 mjeseca radi, bez obzira što se po njemu nešto radi 24/7...
Ma ja ga ni ne koristim, stoji u USB kućištu pa se frend zanimao za to, a nemreš frendu nevaljalo prodat . Pa vas pitam jer znam da ima tu stručnjaka pa...
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2007., 00:42   #6
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Probao si spajati na druge kabele, kontroler,...?
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2007., 02:17   #7
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Probao si spajati na druge kabele, kontroler,...?
E vidiš sad si me zaintrigirao. Kabel mi se čini da sam mijenjao ali IDE kontroler nisam mijenjao. Probat ću ga vratit u kućište odspojit svoj disk i probat instalirat Winse, pogledat što SMART kaže jer mi ga ovako ne očitava preko USB-a.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2007., 15:22   #8
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
teško da je kabel al probaj ne kosta nista.

nakon toga skini WD utility vidi sta on kaze...Eventualno se mozda moze prikrpati sa "Low format" tj prepisivanjem nula po cijelom disku.

A prije svega vidi ima li bad sectora, nalakse sa komadnom CHKDSK iz windows command prompta.
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2007., 15:49   #9
WichitaQ
Soul Eater
 
WichitaQ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Isolated
Postovi: 538
Već je gledao, i napisao da nema bad sectora...a low format može probat, ali ne bi mu to ppuno pomoglo, jer ako će disk u mirovinu, teško da će ga šta spasit
WichitaQ je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2007., 20:48   #10
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor WichitaQ Pregled postova
Već je gledao, i napisao da nema bad sectora...a low format može probat, ali ne bi mu to ppuno pomoglo, jer ako će disk u mirovinu, teško da će ga šta spasit
I Low level Format je proban (Fill with zero's). Disk uglavnom bez problema radi, ali kad se proba bootat OS - zablesira.
tutix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.07.2007., 23:39   #11
Hennessy
Premium
Moj komp
 
Hennessy's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 169
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
I Low level Format je proban (Fill with zero's). Disk uglavnom bez problema radi, ali kad se proba bootat OS - zablesira.
Neiskusan sam u pogledu tvrdih diskova, tako da moju primjedbu shvatite olako.
Postoji "onaj dio" na svakom disku na u kojem se upisuju "disk boot podatci". Znači da bios zna od kuda mora butati OS. Mislim da vi iskusniji znate o čemu govorim.
Pošto se disk zblesira pri boot-u, možda "taj dio" ne funkcionira kako treba, tj. disk ga očita ali krivo itd. Eh sad da li je ili nije to elektronika ne znam.
__________________
Sve je moguće, osim samoubojstva iz zasjede.
...
Hennessy je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2007., 07:39   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Misliš na MBR - master boot record ali to ti nema veze sa biosom, do mbra se dolazi tek kada je bios već obavio svoje i kreće na OS jer u MBRu su zapravo informacije o tome di je na disku smješten loader od osa da ga se može pozvati ili je u njemu boot loader "program" kao što su GRUB ili LILO, u svakom slučaju ako je radio low level format onda je sve preformatirao pa tako i prve sektore diska di se MBR nalazi, tj kada je kreirao nove particije i instalirao OS napravio je novi MBR...

E sad ako je oštećenje na tom mjestu (što i nije nemoguće naravno) tebo je nebitno dali je ono tamo ili bilo gdje drugdje jer je disk kaput, ali da je samo ondje imalo bi logike da je brzina nempromjenjena ali on na dijagramu ima velike fluktuacije koje nebi trebale tamo bit, ja nebi tom disku nešto bitno povjerio na čuvanje, eventualno kao neki temp storage za download ili sl ok ali inače...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2007., 03:56   #13
Hari Poter
night shift
 
Hari Poter's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: caught somewhere in time
Postovi: 38
Osim sektora kojima OS i user mogu pristupiti postoji i sakrivena zona, izmedju nultog i -32-gog sektora. Da, minus. Osim tabela o strukturi diska unutra su i podaci o losim sektorima, takozvane P i G liste. Jedna je fabricka, a u drugu logika (elektronika) diska upisuje adrese remapiranih zona. Kod novijih serija diskova ove zone se mogu grupisati, pa tabela zauzima manje prostora. Kada se ova tabela prepuni disk prijavljuje smart gresku.
Na tutix-ovom disku postoje spori sektori. To jos uvek nisu bad-blockovi, ali im glava sporije prilazi. Potrebno je remapirati te sektore (zameniti ih ispravnim, sa rezervne zone diska) i disk ce ponovo raditi. Ne treba egzotican software, i obican mhdd ce odraditi remap.
A mozda je samo lose nadzamperisao disk? Kod WD-a master mora imati jumper u horizontalnom polozaju.
Hari Poter je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2007., 15:13   #14
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
To se traži, znači s tim MHDD-om remapirati sektore. Probat ću, disk nije loše izđamperisan, jer WDejci ne traže uopće jumper za master-mod.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2007., 16:21   #15
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Kolko se ja razumijem u to upravjačka elektronika sama radi detekciju i remapiranje sektora na novim diskovima čim su označeni kao Bad Sector i sama "skida" loše sektore i diže iz rezervne zone i kad se na scandisku opetovano pojavljuje bad sektor (znači ne ono da na scandisku vidiš bad sektor, scandisk ti veli da ga ide popravit pa reboot pa ti rebootaš i više ga nema jer to je upravo ovo - dizanje iz rezerve) to znači da si potrošio rezervnu zonu, dakle ostaje ti samo smanjiti kapacitet za tu količinu sektora kolko je bad...

Ali tutix ti probaj svakako nemaš što izgubit a možda se popravi stvar da možeš radit nešto korisno s diskom, čak i ako se malo smanji kapacitet vjerujem da te to neće ubit...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2007., 20:50   #16
Hari Poter
night shift
 
Hari Poter's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: caught somewhere in time
Postovi: 38
Rezervna zona je velika, nekoliko gigabajta, i nije je moguce potrositi.
Veci problem je prepuna tabela, u koju nije vise moguce upisati podatke o remapiranim sektorima.
Potrebno je presuti sadrzaj prepune tabele u "fabricku", sve ce i dalje raditi, a disk ce imati gde da upisuje nove remap adrese.
Za resenje ovog problema postoje dva ogranicenja:
1. Software za intervenciju na "nevidljivom" delu diska kosta para, i imaju ga samo bolji servisi. Krekovane verzije treba izbegavati jer mogu napraviti jos vecu stetu.
2. Ako je disk za kratko vreme prepunio tabelu znaci da nesto sa njim ne valja. Pitanje je koliko ce ovako popravljenom disku trebati vremena da ponovo napuni tabelu.
Hari Poter je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2007., 00:40   #17
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060


Ovako sad izgleda. Sad je puno manje sporijih sektora. Ne znam jesam li riješio problem. Probat ću se igrat kad nađem vremena jos s tim diskom.

Zahvaljujem Hari na ideji
tutix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na