Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.11.2021., 19:28   #5311
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Nema koristi AMD od Glofo, to je završena priča, predaleko su. Jedini manevar koji je moguć je pivotiranje ka Samsungu, što je besmisleno.

AMD je stvarno dobro uredio ugovaranje čipova za procesore i taj dio odradio vrhunski. Radeon grupa je zakazala (ili namjerno žrtvovana) jer oni nisu iskoristili prostor koji im se otvorio. Jasna mi je ekonomika prema kojoj iz jednog wafera više zarađuju na procesorima, ali ovakva prilika da im Nvidia pruži šansu kroz nazadni node će se teško ponovno ukazati. Sad, jesu li projekcije bile loše pa nisu zakupili dovoljno, ili su žrtvovali Radeon radi zarade od Ryzena, ne znam, ali to se moglo bolje odigrati.
IMHO, sudeći po jučerašnjim najvama, ukoliko je neki dio i zadržan tijekom posljednjih godina, sad sve fino dolazi na svoje. Konzole i semi-custom odjel su održavali AMD na životu, dok su jurili prema rubu bankrota.

GPU divizija nikad nije bila toliko loša da se nešto ne bi moglo napraviti, a sad imaju i CPU i GPU dio priče koja se jako lijepo nadopunjava.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 19:31   #5312
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Radeon je podređen zbog APU u konzolama, koje po ugovorima moraju isporučiti u milijunskim primjercima uz vjerojatno malu maržu dogovorenu tko zna kada. Veliki su to chipovi i zauzmu puno zakupljenih wafera.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 20:07   #5313
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, konzole budu još jedno dulje vrijeme aktualne, dok AMD lagano ide dalje i zakupljuje dodatne (nove) kapacitete, a konkretni nofci su u enterprise, odnosno HPC/AI/ML svijetu, a tu je AMD-u itekak krenulo.
Citiraj:
The MI250X accelerator will be the primary computational engine of the upcoming exascale supercomputer Frontier, currently being installed at the DOE’s Oak Ridge National Laboratory in partnership with HPE. Each of Frontier’s 9,000+ nodes will include one “optimized 3rd Gen AMD Epyc CPU” – not Milan-X – linked to four AMD MI250X accelerators over AMD’s coherent Infinity Fabric. ORNL Director Thomas Zacharia noted that a single MI250X GPU is more powerful than an entire node of ORNL’s Summit supercomputer, which is currently the fastest system in the United States. AMD has put together their most potent server GPUs yet. And with MI200 parts already shipping to the US Department of Energy as part of the Frontier exascale supercomputer contract, AMD is hoping that success will open up new avenues into the server market for the company.
Za šrot firmu donedavno na rubu propasti i pred bankrotom, sve kaj su dosad napravili je i više nego dobro ispalo, pa ako budu tak i dalje nastavili, to je to. Intel se može nadovezati i bog-bogova.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 20:52   #5314
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Umjesto 15 miliona prodanih konzolaških APU-a mogli su prodati 30 miliona GPU-a majnerima i dignuti na GPU odjelu milijarde u rangu Nvidie. Ali jebiga, tko bi znao.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 21:00   #5315
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
mogli su ali budimo realni, za long term je imalo smisla zrtvovati consumer GPU dio ako to znaci da povecavaju sve ostalo.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 11:01   #5316
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 13:35   #5317
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
White House opposes Intel's production plans in China
Citiraj:
To counter the current chip crisis, Intel planned to start up a wafer factory in Chengdu, China. They wanted to start producing the first silicon wafers there as early as the end of 2022. But the Biden government is opposed to Intel's plans and strategic investments in China - according to a report Bloomberg. Export bans and high tariffs are intended to prevent certain products from being imported into China. These circumstances and a planned sovereignty of Beijing are driving plans there to become more independent of the USA in terms of semiconductor production. While the actual production of the chips is carried out there (and in South Korea and Taiwan), most of the resources that are important for manufacturing come from China - including the wafers. The USA and companies based there are currently investing billions in semiconductor production. The US government's CHIPS initiative is releasing funds totaling 52 billion US dollars for research and manufacturing. Samsung in South Korea and TSMC in Taiwan are also investing heavily in their production capacities with the help of state aid.

Intel didn't directly acknowledge the government objection in a statement, but welcomed "other solutions" to help meet chip demand. The company had looked at a "number of approaches" in tandem with the US, including new wafer manufacturing in the US and Europe. While the sources didn't elaborate on the security issues with Intel, company chief Pat Gelsinger previously said a heavy dependence on Asian manufacturing represented a supply chain threat. There have also been historical concerns companies were improperly sharing sensitive technology with China. Even if security weren't an issue, economic development might be a factor. Biden has pushed for more manufacturing in the US to address chip shortages, and Intel's reported Chinese expansion would have contradicted that policy. It also wouldn't have helped attempts to counter China's growth as an economic superpower.
Izvor: HardwareLUXX, Engadget i Bloomberg
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 19.11.2021., 10:19   #5318
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 19.11.2021., 12:55   #5319
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2021., 03:00   #5320
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ovdje stalno raspravljamo o napretku CPU iz generacija u generaciju kako za Intel tako i za AMD, no sve je to isto sranje samo drugo pakiranje!


Kako ovo pročitati, jer realno gledano ne znam puno o tome no kako protumačiti 20X bolje performanse u odnosu na prethodnu generaciju?


https://www.neowin.net/news/ibm-says...st-generation/



Znam da to nije ista klasa mašina, no i ovi i Intel i AMD rade čipove koji služe u konstrukciji servera. Kakvi su tu odnosi između Intela, AMD i recimo IBM. Kako takve mašine međusobno sklairaju i kakvi su tu odnosi cijena, ono da vidimo gdje se ovo dvoje nalazi u tom svijetu u odnosu na konkurenciju?


Jer kako bilo niti AMD niti Intel nikada nisu govorili o skoku od 20X u odnosu između genracija! Koliko je ova tvrdnja IBM realna?


Možda ovo nije za temu u ovom topicu, no volio bih saznati kako to izgleda kada se odmaknemo od PC-a? Vjerujem da ima ljudi koji su u tome doma pa neka otvore novu temu pa da saznamo i nešto o ovome. Ono što mogu naći mi je dosta nerazumljivo i tu nisam doma, tako da je lakše ako netko to može izložiti na jednostavan naćin razumljiv i onima koji nisu doma sa ovim stvarima. Od viška znanja ne boli glava!

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 24.11.2021. u 03:07.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 11:42   #5321
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
I sam tekst kaze da je je to u jednoj (tj dvije specificne stvari), koliko to utjece na real world performance, moze se znati tek kad se izvrte neki genericki benchmarci.
Nije niti isti instruction set, niti su workloadovi isti.

https://www.phoronix.com/scan.php?pa...pyc-xeon&num=4

Recimo da koristis server za serviranje web pagea sa PHP-om, sto je dosta common u ovo doba, prije 3 god, protiv starih generacija epyca i xeona, POWER9 je bio puno sporiji na php i py benchu. Ali opet, vjerovatno to neces vrtiti na POWER9 sustavima.

Davno jesam radio na solarisu/sparcu koji je isto RISC arhitektura ali opet se vrtila na tome jedna vrlo specijalizirana stvar, pa nemam usporedbe sa necim takvim negdje drugdje.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 14:57   #5322
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Da nadopunim odgovor, pri konstrukciji strukture procesora inženjeri imaju slobodu, pri prijelazu s jedne generacije procesora na drugu, da izmijene kompletnu arhitekturu procesora, time izmijene i sam način izvršavanja instrukcija. U ovom slučaju su inženjeri su obratili pažnju na neke stvari koje se specifično očituju kao velika ubrzanja u određenim testovima/benchmarcima.
Kod Intela i AMD-a je bio problem što nisu imali velikih izmjena kroz nekoliko generacija procesora, ispadalo je da je prvi (i trenutno zadnji) veliki skok u performansama kod Intela bio s pojavom Intel Core procesora, a kod AMD-a s pojavom Zen (Ryzen) procesora. To su ujedno i veće izmjene unutar tih procesora, sve ostalo se svodi na copy/paste stare arhitekture na finiji proizvodni proces plus tu i tamo koja izmjena oko memorijskog kontrolera i slično, što ne mora imati utjecaj na IPC samog procesora.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 09:00   #5323
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Da nadopunim odgovor, pri konstrukciji strukture procesora inženjeri imaju slobodu, pri prijelazu s jedne generacije procesora na drugu, da izmijene kompletnu arhitekturu procesora, time izmijene i sam način izvršavanja instrukcija. U ovom slučaju su inženjeri su obratili pažnju na neke stvari koje se specifično očituju kao velika ubrzanja u određenim testovima/benchmarcima.
Kod Intela i AMD-a je bio problem što nisu imali velikih izmjena kroz nekoliko generacija procesora, ispadalo je da je prvi (i trenutno zadnji) veliki skok u performansama kod Intela bio s pojavom Intel Core procesora, a kod AMD-a s pojavom Zen (Ryzen) procesora. To su ujedno i veće izmjene unutar tih procesora, sve ostalo se svodi na copy/paste stare arhitekture na finiji proizvodni proces plus tu i tamo koja izmjena oko memorijskog kontrolera i slično, što ne mora imati utjecaj na IPC samog procesora.



To će rijet slijedeće! Spavaju i žive od stare slave, jer se najbolje zarađuje kada prodaš istu stvar nekoliko puta uz vrlo male izmjene. No marketing se zato potrudi svaki puta naglašavati odnosno prenaglašavati te male izmjene kao nešto revokucionarno što ih je koštalo enormna ulaganja u razvoj tih malih gotovo kozmetičkih izmjena. Zato ovi ljudi u crnoj kožnoj odjeći imaju tako velike plaće za razliku od razvojnih inženjera. Jer ovo su pojedinci, a ovih razvojnih onženjera treba imati u količinama koje su velike i još ih treba i dobro platiti da bi nešto i uradili. Ipak je jeftinije imati ove pojedince u crnim kožnim jaknama koji su jako ubjedljivi i koji kompaniji uspiju prodati sve što ona proizvede bez obzira na to kakav je taj proizvod.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 09:31   #5324
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,454
Pretpostavljam da je svima teško svake godine izumiti novu revolucionarnu arhitekturu. Ipak ne bi pomak od ryzen 1xxx do 5xxx deklarirao kao kozmetički.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 09:36   #5325
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Pretpostavljam da je svima teško svake godine izumiti novu revolucionarnu arhitekturu. Ipak ne bi pomak od ryzen 1xxx do 5xxx deklarirao kao kozmetički.

Nema nekog bitnog pomaka ili nečeg revolucionarnog od pojave 8086 porodice procesora.


S obzirom da AI danas na području inženjerstva sam razvija neke varijante konstrukcija koje su koncepcijki sasvim drugačije od onoga što razvija ljudski mozak, kako to da AI nije u stanju razviti koncept mikroprocesora koji bi bio sasvim nešto drugo u odnosu na ono što poznamo danas ili se o tome šuti?


Praktično već skoro pola stoljeća tapkamo na mjestu. Napredak je vidljiv ali sve to je DC u odnosu na AC sistem. Sve ovo danas je postavljeno još u prvoj polovini 20 stoljeća i ranije, nekih novih tendencija za sada nije na vidiku.


Sve ovo i danas se razvija, ali to je samo unapređivanje postojećeg, revolucionarnih skokova nema. Nema genijalaca koji razmišljaju izvan okvira.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 27.11.2021. u 09:44.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 11:12   #5326
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Nema nekog bitnog pomaka ili nečeg revolucionarnog od pojave 8086 porodice procesora.
Ma nije bilo niceg revolucionarnog od pripitomljavanja vatre. Ostalo je sve kozmetika judomasonske zavere, sto je opstepoznati fakt vec hiljadama vekova!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 14:24   #5327
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ma nije bilo niceg revolucionarnog od pripitomljavanja vatre. Ostalo je sve kozmetika judomasonske zavere, sto je opstepoznati fakt vec hiljadama vekova!

Il se zajebavaš il ne kužiš? Ovo što se sada događa je normalan razvoj nečega čemu su osnove postavljene još u prvoj polovini prošlog stoljeća i daljni razvoj se mogao predvidjeti.



Kako je Tesla došao i promijenio ondašnji svijet od onda nije bilo neke revolucije osim možda ovo sa telekomunikacijama i razvojem interneta odnosno društvenih mreža.

Na području računarstva osim kvantnog kompjutora o kojem se također već dugo priča nekog pomaka sa novim idejama i koncepcijama nema.


Razvoja i napretka ima no nema neke revolucionarne nove koncepcije. Naravno da nešto tako ne kapa svaku godinu, no nikada u povijesti čovječanstva nije radilo toliko naučnika, nikada se toliko nije ulagalo u nauku i razvoj i nikada toliko ljudi nije imalo školu, a i nikada nije bilo toliko ljudi u isto vrijeme. Tako da s obzirom na zakon velikih brojeva trebali bi danas imati nekolko genijalaca koji bi mijenjali našu sadašnjost svojim otkrićima i svojim razmišljanjem, no očito je da ih u ovom trenutku nema.


Ako se prebacimo na područje mikroporcesora definitvno tapkamo u mjestu unatoš tome što razvoj ide dalje svaki dan.



Možda su imoja očekivanja bila prevelika?

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 27.11.2021. u 14:39.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 14:58   #5328
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Kaj se tiče ljudi koji imaju školu, nažalost danas većina tih "visokoobrazovanih stručnjaka" vjeruje da je Zemlja ravna ploha, dok istovremeno nikad nisu čuli za von Neumannov model, niti znaju razliku između RDP-a, VPN-a i VM-a.

Tak da si definitivno imal prevelika očekivanja kaj se ljudskog roda tiče, jer danas uz sve moguće tehnološke napretke, mi zapravo idemo unatrag, a imati faks za većinu nažalost znači imati samo papir, posebice u tzv. Lijepoj Našoj.

Konkretno znanje takvim stručnjacima nije previše bitno, jer sigurno postoji aplikacija ili netko tko to može umjesto njih, dok se oni kasnije potpisuju na projekt i kite tuđim perjem.

Po pitanju samih procesora i popratnih arhitektura, pomaka i napretka je samo u posljednjih 10 do 15 godina itekako bilo.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 16:20   #5329
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ma nije bilo niceg revolucionarnog od pripitomljavanja vatre.

Bilo je još ovo.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 16:59   #5330
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kako je Tesla došao i promijenio ondašnji svijet od onda nije bilo neke revolucije osim možda ovo sa telekomunikacijama i razvojem interneta odnosno društvenih mreža.

Jesi ti to društvene mreže upravo proglasio revolucijom u rangu Tesle?


OK slažem se da je interent općenito definitvno nova era čovječanstva, kao što je štajaznam pad rima bio početak srednjeg vijeka, pad carigrada/otkriće amerike novog doba itd. jer je internet drastično promijenio svakodnevni život i manire čovjeka (stalno svi bulje u ekran, od beba koje samo tada ne cvile do baba i deda koji su savladali to), sve se može googlat, prije se moralo u knjžnice itd.


No našao si krivo doba za kukati po procesorima, jer su stvarno napravljeni veliki pomaci zadnjih 5 god., novi koncepti (amd sa chipletima, eto i intel se pokrenio napokon sa big.little dizajnom na desktopu). Uzmi kako je ogromna razlika u computing/rendering/nešto drugo moći nekog cpu-a prije ryzena i sada nekog top epyca
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 18:18   #5331
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Nema nekog bitnog pomaka ili nečeg revolucionarnog od pojave 8086 porodice procesora. S obzirom da AI danas na području inženjerstva sam razvija neke varijante konstrukcija koje su koncepcijki sasvim drugačije od onoga što razvija ljudski mozak, kako to da AI nije u stanju razviti koncept mikroprocesora koji bi bio sasvim nešto drugo u odnosu na ono što poznamo danas ili se o tome šuti? Praktično već skoro pola stoljeća tapkamo na mjestu. Napredak je vidljiv ali sve to je DC u odnosu na AC sistem. Sve ovo danas je postavljeno još u prvoj polovini 20 stoljeća i ranije, nekih novih tendencija za sada nije na vidiku. Sve ovo i danas se razvija, ali to je samo unapređivanje postojećeg, revolucionarnih skokova nema. Nema genijalaca koji razmišljaju izvan okvira.
Kakav ti CPU očekuješ? Da je napravljen od čarobnog materijala koji ima svojstva koja se inače vide u SF filmovima?

Što je onda Alder Lake ako ne skroz različita arhitektura od prošlih? Ovo je najveća promjena još od Sandy Bridge arhitekture, ne znam što još Intel onda mora izmisliti da bi ti bio zadovoljan.

U članku koji si linkao piše da se ubrzanje od 20x odnosi na "AI inferencing performance for 8-bit integer operations can be up to a whopping 20x faster than POWER9 solutions". Prevedeno: ništa bitnog tebi za svakodnevno korištenje kompa ili gaming.

Najveći je problem što ljudi očekuju promjene ali da sve ostane isto. Ti bi 20x brži CPU ali da možeš pokrenuti Windowse, da CPU ne bude 20x skuplji, da aplikacije ne poskupe...
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 18:28   #5332
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Jesi ti to društvene mreže upravo proglasio revolucijom u rangu Tesle?


OK slažem se da je interent općenito definitvno nova era čovječanstva, kao što je štajaznam pad rima bio početak srednjeg vijeka, pad carigrada/otkriće amerike novog doba itd. jer je internet drastično promijenio svakodnevni život i manire čovjeka (stalno svi bulje u ekran, od beba koje samo tada ne cvile do baba i deda koji su savladali to), sve se može googlat, prije se moralo u knjžnice itd.


No našao si krivo doba za kukati po procesorima, jer su stvarno napravljeni veliki pomaci zadnjih 5 god., novi koncepti (amd sa chipletima, eto i intel se pokrenio napokon sa big.little dizajnom na desktopu). Uzmi kako je ogromna razlika u computing/rendering/nešto drugo moći nekog cpu-a prije ryzena i sada nekog top epyca

Očito se ne razumijemo. Govorim da je to sve varijacija na 8086 arhitekturu i naravno da ima napretka. No koncepija je samo jedna. Sve se to događa unutar istog okvira.



Tesla je prodemao od temelja stvari.


Zato sam rekao i da su društvene mreže i internet temeljito neke stvari promjenile. Druga je stvar što većina ne koristi to kako treba i na prvu loptu nez kritike i ograde prihvaća za istinu sve na što naiđe na internetu.


Ono što sam još krajem 90' očekivao je drugačiji naćin komunikacije sa uređajima, a prkatično smo još uvijek na mišu i tipkovnici ili touch ekranima iako je snaga procesora narasla stotinama puta u međuvremenu.


Prepoznavanje govora je još uvijek jako loše bez obzira na naraslu snagu CPU. Mnoge stvari treba još uvijek previše puta kliknuti da bi se došlo do samog unosa nekog podatka i sl. Tako da i prateči softwer je još uvijek debelo iza samog hardwera. I samo programiranje je još uvijek više umijeće nego rutina koje bi moralo biti nešto sasvim drugo danas kada bi većinu toga trebao obavljati sam stroj uz pomoć inteligentnnih programa.


Pogledaj samo Windows program i koliko u njemu ma mrtvog koda. Kako to da nije moguće automatski uz pomoć nekog inteligentnog pomoćnika za programiranje jenom za uvijek pročistiti OS od ovog mrtvog koda a onda da taj pomoćnik optimalizira kod za pojedine CPU, jer definitvno da se kada bi se baš željelo moglo svaki progranm optimalizirati za svaki pojedini CPU. Jer postoje neke razlike između CPU i ta dodatna optimalizacija softwera donijela bi nešto na brzini izvršavanja OS i programa


Koncepcijski gledano dobiješ source verziju OS koja se uz pomoć inteligentnog programa optimalizira za svaki CPU na kojem se izvršava. Sve je isto samo pojedine stvari se mogu ovisno o samoj konstrukciji CPU odnosno veličinama pojedinih djelova unutar samog CPU podesiti da bolje rade.



Vidimo da to danas pojedine softverske kuće rade za Intel ili AMD, no to se isto može napraviti i za svaki CPU ponaosob unutar Intela ili AMD.


Nekad su programeri pisali u asembleru pojedine dijelove koji su se znatno brže iizvršavali. No danas bi to mogli i sami programi, jer alati su danas napredniji nego prije 30 godina, a snaga procesora je veća. U čemu bi bio problem da AI to napravi istestira i potraži najbolje riješenje? Ako znaš ulaz i izlaz netko treba naći optimalizaciju kako doći od ulazanih do izlaznih podataka uz najmanji utrošak energije ili najkraće vrijeme. Pretpostavljam da danas više ne bi trebalo biti problem najbolja iskustva i znanje vrhunskih programera prenijeti na AI i onda vidjeti da li sam stroj to može sam obaviti i možda i naći neka nova riješenja. Možda toga i ima samo na osnovu onoga što vidimo u praksi ne čini se da je tako. Jer kada dođu izmjene u arhitekturi treba previše vremena da to prihvate programeri i da izađu programi koji podržavaju nove mogućnosti hardwera.


Evo samo jedan primjer iz prakse. Imam fax, printer i skener u jednoj mašini, Na starom OS i hardweru radi savršeno jer postoji drajver za ovaj uređaj. Dolazi novi OS i drajver za uređaj je generički iz OS. Naravno neke funkcije otpadaju. Kupiš novi stroj i novi OS. Postojeći uređaj više ga ne prepoznje novi Stroj a drajver je kao generečki. Proizvođač uređaja nema intersesa za pisanje drajvera. Nudi novi uređaj koji ima sve funkcije kao i stari, ali naravno postoje sada drajveri. Čovjek bi u međuvremenu očekivao da netko napravi program koji će analizirati stare drajvere i novi hardwer i biti u mogućnosti sam preraditi stare drajvere za novi stroj.


Naravno nešto takvog na tržištu nema, no koncepcijski bi to bila super stvar.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 27.11.2021. u 18:43.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 19:06   #5333
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Tu se opet vraćamo na krajnje korisnike kao poprilično zatupljenu publiku koja zombificirano bez trunke interesa luta bespućima Interneta, pa je za takve totalno svejedno koji uređaj i OS koriste, jer ionak ne rade ništa pretjerano korisno ili pametno.

Nažalost takvi su danas većina, pa im se i sve moguće firme lijepo dodvoravaju dok ih uz pomoć unaprijed (is)planirane zastarjelosti pojedinog uređaja fino tjeraju da svake godine opet kupe "novi uređaj", jer su zapravo korisnici konkretan proizvod.

Prepoznavanje govora nam je omogućilo da u svakodnevnom životu naletimo na hrpu kretena koji urlaju na Siri neka nazove "staru, jer ne znam koji kruh je rekla kupiti."

Tehnički orijentirane seljačine se pak diljem javnog prometa deru na telefon, jer moraju imati uključen speakerphone "zvučnjak" tak da svi ostali čuju njihove "privatne" razgovore.

I tak, tehnika i tehnološki napredak omogućuju prvenstveno kojekakvim budalama da budu još veći kreteni.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 19:14   #5334
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Dovoljno je malo stat i pogledat uređaj poput ovoga i sve je jasno koliko je po pitanju kućne zabave, informiranja i komuniciranja tehnologija napredovala...a napredovala je strelovito, poput SF čovjeku koji je maštao o nečemu takvome prije npr. samo 30-40 godina.



Kockica pogonjena laserom za projekciju videa na zidu u kvaliteti kino projektora, sa vrlo solidnim zvukom ispod haube, uštekaš u usb web kameru i video komuniciraš sa kime želiš, bežično povezivanje svega, multimedijalna kutija u malome, samodostatna i naravno sa ulazima za vanjske uređaje. Sve za cijenu prosječne mjesečne HR plaće koja i nije nešto po zapadnim standardima, 6300 kn edigital.

Pa onda ove nove konzole za 2300/3200/4200 kn sposobne reproducirati fenomenalnu grafiku sa tonom igara uz pretplatu od desetak eura mjesečno...gdje poput videoteke biraš u hrpi igara.

Pa streaming servisi IPTV televizije, filmovi, serije.

Pa spremanje podataka u "oblak"...mogućnosti klasičnog interneta ne treba valjda spominjati.

Praktički svaki današnji dom postane pametni dom uz wifi spajanje klima, nadzornih kamera, pališ gasiš svjetla...ništa od toga nije pretjerano skupo prosječnom čovjeku. Ideš s posla i sa smartphonea upališ si doma klimu da te čeka rashlađeni prostor...da mi je to netko pričao prije 30 godina rekel bi mu da je sanjal. Pa prije 30 godina smo imali lagani šrot film Dic Tracy gdje je tip komuniciral video pozivom preko svog ručnog sata...tada je to djelovalo kao da bi danas gledal teleportrataciju

On topic: Intel je OK
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 20:04   #5335
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
U tehničkom smislu, pa exponencijalno rastemo.. jos prije 100g. se koristio abakus, a prije 30g smo iznajmljivali video kazete

Nažalost, da bi bio Tesla, Einstein ili Ramanujan itd. , moras imat bar malo problema u postojecem skolskom sustavu plus uz to praksa je pokazala lol moras biti malo vise i duhovan, a tu kod nas danas kroz forsiranje materijalizma smo i napredovali i nazadovali

Mozda nam fali jedi order koji bi jos kao male prepoznavao talente uz koje je sila

Tako da, tehnicki cemo i dalje napredovati i kroz 5-10 god svi cemo vjerojatno imati 128c PCje od tko zna koliko ghz, koji ce omoguciti smart ovo ili ono, virtualni holodeck ili tako nesti, ali moralno a pogotovo duhovno cemo jos vise potonuti, tako da ako je to sakomako sto ti primjecujes kao stagnaciju, tu se slazemo..

Ali to je hard core off topic, jer realno PC je tool, tehnicko orudje koje je daleko vise napredovalo od drugih orudja npr automobili ili odjeca ili gradjevina

Dapace, integracija te pc tehnogije je vidljiva u svemu od ves masina do satova itd ..bilo to arm, x86 , sta god..

Google stadia i slicni projekti ce ti uskoro omoguciti da ne trebas ni pc, terminal i ziveli.. bas te briga da li google ima amd ili intel xD

Kazem, pitanje je samo koliko smo mi u skladu sa svime time xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 27.11.2021. u 22:03.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 13:44   #5336
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Il se zajebavaš il ne kužiš?
Ne kuzim. Uvijek sam bio sporiji. Ono sto sada zovu "prilagodjeni program" nekada su zvali "zadatci za Bubbu" u osnovnjaku. Jbg.

Citiraj:
Ovo što se sada događa je normalan razvoj nečega čemu su osnove postavljene još u prvoj polovini prošlog stoljeća i daljni razvoj se mogao predvidjeti.
Kazem ti, valjda tamo negdje doba homo erectusa; primitomili vatru, dalje je bilo dramaticno lakse, sve je vodilo do Intela i komercijalnog CPU-a. A napretka nigdje. Realno, Adler Lake se grije ko prosjecan oganj u pecini. A kako si i sam rekao, napretka ni za lijek. Nadam se da ces pronaci ovaj moj natipis u pecini...

Citiraj:
Kako je Tesla došao i promijenio ondašnji svijet od onda nije bilo neke revolucije osim možda ovo sa telekomunikacijama i razvojem interneta odnosno društvenih mreža.
Jasno, opce je poznato da se dobar dio Fejsbuka vrti na Tesla Coilu.

Citiraj:
Na području računarstva osim kvantnog kompjutora o kojem se također već dugo priča nekog pomaka sa novim idejama i koncepcijama nema.
Naravno. Razlike izmedju tranzistorskog efekta i tvojeg lupetanja po forumima su minorne.


Citiraj:
Razvoja i napretka ima no nema neke revolucionarne nove koncepcije. Naravno da nešto tako ne kapa svaku godinu, no nikada u povijesti čovječanstva nije radilo toliko naučnika, nikada se toliko nije ulagalo u nauku i razvoj i nikada toliko ljudi nije imalo školu, a i nikada nije bilo toliko ljudi u isto vrijeme. Tako da s obzirom na zakon velikih brojeva trebali bi danas imati nekolko genijalaca koji bi mijenjali našu sadašnjost svojim otkrićima i svojim razmišljanjem, no očito je da ih u ovom trenutku nema.
Naravno. Zato je vec i Poljska najavila misiju na Mars, dok sako-mako-hrvatko piskara kako napretka nema.

Citiraj:
Ako se prebacimo na područje mikroporcesora definitvno tapkamo u mjestu unatoš tome što razvoj ide dalje svaki dan.
Nema sta. Tvoje rjeci objasnjavaju suzu u oku Mendy Furmanek kada sam pricao s njom prije koji tjedan. Ja mislio da je to zato sto sam zenu smarao ni neznajuci tko je, kad ono sakomako otkrio zeni da tapka u mraku i da joj je bolje da peca kečige u potocima Nape a ne tamo krlja po Austinu - u mraku.

Osim generalnih tlapnji, imas li nesto konkretno sto te muci? Aha, to je drugi post... Cekaj malo!

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Govorim da je to sve varijacija na 8086 arhitekturu i naravno da ima napretka. No koncepija je samo jedna. Sve se to događa unutar istog okvira.
Muci te ISA kompatibility ili koncept matematicke logike?

Citiraj:
Prepoznavanje govora je još uvijek jako loše bez obzira na naraslu snagu CPU.
Po cemu mislis da je lose?

Citiraj:
Mnoge stvari treba još uvijek previše puta kliknuti da bi se došlo do samog unosa nekog podatka i sl.
Ke?

Citiraj:
Tako da i prateči softwer je još uvijek debelo iza samog hardwera.
Kao na primjer?

Citiraj:
I samo programiranje je još uvijek više umijeće nego rutina koje bi moralo biti nešto sasvim drugo danas kada bi većinu toga trebao obavljati sam stroj uz pomoć inteligentnnih programa.
Dobro jutro, i dobro dosao na kraj 2021. Ovo o cemu ti pricas zove se "kompajler" i postoji vec 40+ godina.

Citiraj:
Pogledaj samo Windows program i koliko u njemu ma mrtvog koda.
Mozes nam oznaciti linije tog "mrtvog koda"? Hvala.

Citiraj:
Kako to da nije moguće automatski uz pomoć nekog inteligentnog pomoćnika za programiranje jenom za uvijek pročistiti OS od ovog mrtvog koda a onda da taj pomoćnik optimalizira kod za pojedine CPU, jer definitvno da se kada bi se baš željelo moglo svaki progranm optimalizirati za svaki pojedini CPU.
Opet, proguglaj pojam "kompajler". Carobna stvar. Radi vec godinama. Upravo to sto si ti "otkrio". Krajem 2021.

Citiraj:
Koncepcijski gledano dobiješ source verziju OS koja se uz pomoć inteligentnog programa optimalizira za svaki CPU na kojem se izvršava.
Sakomako u svijetu programskog inzenjerstva.

Citiraj:
Čovjek bi u međuvremenu očekivao da netko napravi program koji će analizirati stare drajvere i novi hardwer i biti u mogućnosti sam preraditi stare drajvere za novi stroj.
To se zove "povreda intelektualnih prava" ili tako nekako.

Citiraj:
Naravno nešto takvog na tržištu nema, no koncepcijski bi to bila super stvar.
Zamisli jos da mozemo ukrotiti vatru.

__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 02:35   #5337
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne kuzim. Uvijek sam bio sporiji. Ono sto sada zovu "prilagodjeni program" nekada su zvali "zadatci za Bubbu" u osnovnjaku. Jbg.

Kazem ti, valjda tamo negdje doba homo erectusa; primitomili vatru, dalje je bilo dramaticno lakse, sve je vodilo do Intela i komercijalnog CPU-a. A napretka nigdje. Realno, Adler Lake se grije ko prosjecan oganj u pecini. A kako si i sam rekao, napretka ni za lijek. Nadam se da ces pronaci ovaj moj natipis u pecini...

Jasno, opce je poznato da se dobar dio Fejsbuka vrti na Tesla Coilu.

Naravno. Razlike izmedju tranzistorskog efekta i tvojeg lupetanja po forumima su minorne.


Naravno. Zato je vec i Poljska najavila misiju na Mars, dok sako-mako-hrvatko piskara kako napretka nema.

Nema sta. Tvoje rjeci objasnjavaju suzu u oku Mendy Furmanek kada sam pricao s njom prije koji tjedan. Ja mislio da je to zato sto sam zenu smarao ni neznajuci tko je, kad ono sakomako otkrio zeni da tapka u mraku i da joj je bolje da peca kečige u potocima Nape a ne tamo krlja po Austinu - u mraku.

Osim generalnih tlapnji, imas li nesto konkretno sto te muci? Aha, to je drugi post... Cekaj malo!

Muci te ISA kompatibility ili koncept matematicke logike?

Po cemu mislis da je lose?

Ke?

Kao na primjer?

Dobro jutro, i dobro dosao na kraj 2021. Ovo o cemu ti pricas zove se "kompajler" i postoji vec 40+ godina.

Mozes nam oznaciti linije tog "mrtvog koda"? Hvala.

Opet, proguglaj pojam "kompajler". Carobna stvar. Radi vec godinama. Upravo to sto si ti "otkrio". Krajem 2021.

Sakomako u svijetu programskog inzenjerstva.

To se zove "povreda intelektualnih prava" ili tako nekako.

Zamisli jos da mozemo ukrotiti vatru.




Neću sad na sve! No o kompajlerima znam još od početka dok sam takve stvari koristio. No kako to da usprkos tome ručno optimizirani kod se izvršava puno brže od koda napravljenog kompajlerima (ne kompletan, ali su programeri znali vrlo mali dio koda oprimizirati unutar jednog programa i dobiti znatno bolje rezultate što se tiče brzine izvršavanja samog programa)? Divno čudo da nakon pola stoljeća upotrebe i optimiziranja nečega još uvijek se može neke stvari optimizirati a tako kao što rekoh i za svaki CPU (bio to fizički jedan ili više njih) se može uvijek izvući dodatno nešto više ako se program podešava baš za specifični procesor i aplikaciju kao takvu. Od kuda se onda događa da ako se aplikacija podesi npr. za intel CPU ona se brže izvršava baš na toj lokanoj specifičnoj intel varijanti CPU (pri tome mislim na cijelu porodicu kada izađe na tržište), a nije da se to ne bi moglo podesiti i za svakog člana te porodice, jer razlikuju se po veličini npr. keša i sl.


Ono kompajler je prevodilac iz jednog jezika u drugi, no uvijek ima pojedinaca koji od prevođenja naprave umjetničko djelo. Nadam se da to ne moram objašnjavati?


Što se tiče autorskog dijela? Pa evo samo jedan primjer. Kupim uređaj TV Box. Unutra je procesor koji može sve i svašta. Naravno kada je pogonjen pod Androidom maximum tog uređaja je 5.1 zvuk. Da ga kumiš i moliš i ne znam što da mu radiš to je fizičko ograničenje tog uređaja.


Instaliravši LibreElec dakle sasvim drugi OS za divno čudo ovaj isti mikorprocesor odjednom žvače i bez problema prepoznaje 7.1 zvuk i može sa njime sve ono što treba. Hebeno intelektualno vlasništvo je u pitanju kao što kažeš. I nije to samo ovdje slučaj. Svojedobno je jedna kuća koja je proivodila zvučne kartice imala isti problem. Korisnik je preradio drajvere i izvukao iz zvučne kartice ono što ni njezini tvorci nisu znali da može i na kraju su išli tužiti korinika za intelektualno vlasništvo iako su njegovi prerađeni drajveri u stvari doprinijeli da se ta kartica znatno bolje prodavala na tržištu, jer bez toga to je bio samo jedan od proizvoda na tržištu koji se nije isticao po ničemu od konkurencije.


Da ne pričamo o uređaju za kojeg su pojavom novog Windows OS drajveri postali generčki dio tog OS, naravno sada više ne rade sve opcije tog uređaja, a promjenom generacije CPU i matične ploče uređaj više nije prepoznat od hardwera i OS kao nešto što je priključeno. Naravno potpuno funkcijski isti uređaj se nudi od proizvođača tog uređaja ali ovaj sada ima posebno pisane drajvere za ovu novu kombinaciju i sve radi pod novim nazivom uređaja, no za stari uređaj koji je i dalje funkcionalan se ne napišu drajveri za novu kombinaciju HW i softwera. Hebeno intelektualno vlasništvo? A mene kao kupca koji je pošteno platio uređaj tko hebe. kupi još jednom taj isti uređaj pod novim nazivom samo da bi to mogao spojiti i instalirati drajvere pa će sada to raditi, a potpuno ispravni uređaj baci u smeće. U čemu bi bio problem da imam softwer koji može na osnovu analize drajvera za stari uređaj i staru matičnu i OS napraviti automatski drajvere za novu ploču i CPU i novu varijantu OS?


Imam li ja kao kupac isto neka prava ili moram bacati u smeće potpuno ispravan uređaj kada se mijenja OS a ne daj bože matična i CPU? Evo samo analogije u vezi ovoga. Imaš vozilo koje više nećeš moći voziti kada umjesto raskršća sa semaforskom signalizacijom koja regulira promet promjeniš njegov izgled i napraviš kružni tok. A nije da se takve stvari ubuduće ne bi mogle i dogoditi u stvarnosti jer prelazimo u skoroj budućnosti na autonomna vozila i kada počnu stvari oko intelektualnog vlasništva moglo bi se dogoditi i nešto takvo. Naravno karikiram no mislim da si shvatio na što mislim.


Koliko je to sve nakaradno, najbolje se pokazuje da ljudi dobivaju patente na neke stvari koje se tek trebaju otkriti i moći napraviti, a da se u praksi uopće ne zna da li nešto takvo može raditi i funkcionirati. Koliko su takve stvari unazadile napredak društva kao takvog? Da ne pričamo o patentnim pravima nad živim postojećim organizmima ili spojevima, jer se time otišlo u krajnosti.


No da ne skrećemo sa teme topica. Ne kažem da nema napretka, no vrtimo se cijelo vrijeme oko jedne te iste koncepcije. Nije da se na stvari ne može gledati na drugi naćin kao što se to do sada znalo dogoditi puno puta u ljudskoj povijesti, jer došao je netko tko je sve to gledao na drugi naćin. No s obzirom na današnji broj znanstvenika, količinu ulaganja u znanost i razvoj naprosto čudi činjenca da nema nekoga tko bi razmišljao out of the box? Ono ne da budeš ravnozemljaš i antivakser, več da razmišljaš drugačije od ostalih i da vidiš ono što drugi neće nikada vidjeti svojim očima jer se nalaze u istom filmu kao i svi ostali. Kako stvari funkcioniraju najbolji primjer ti je ovo sada sa Koronom, svi se vrte u istom smeću i svi kopiraju jedni druge, a da nitko nema pravo riješenje za izlaz iz situacije u kojoj se nalazimo.


Sve što kažeš i navodiš tu si u pravu, no ja ne pričam o ovome što pišeš nego o nečemu sasvim drugome i ne mislim se natjeravati sa tobom oko toga, već pričam o koncepcijskoj razlici, jer kada gudiš po jednome razvoj i napredak ide u jednom smjeru, a ako ponekad nešto okreneš u sasvim drugom smjeru napredak je nešto sasvim drugo od ovoga o čemu sada pričamo. A i unutar postojećeg boxa neke stvari mogu sasvim drugačije. Nismo još ni krenuli u realizaciju DDR5 memorija a već znamo što će biti sa DDR7. Dakle već se zna bliža budućnost i to zato jer je koncepcija ista, tako da shvatiš o čemu pričam a tako je i sa razvojem CPU. No u takvom sistemu ne možeš očekivati skokove u razvoju i to je ono što već imamo preko pola stoljeća postoji razvoj no to je u principu tapkanje u mjestu. Kada će se pojaviti novi genijalac i dali će mu biti uopće dozvoljeno da pokuša realizirati svoj koncept je veliko pitanje jer bi to ugrozilo sve što do sada postoji. Često puta nešto bolje i naprednije nema šansu upravo zbog ovoga jer mnogi imaju svoje interese i ne možeš samo tako kontra toga.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 29.11.2021. u 02:43.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 11:47   #5338
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,403
Rasprava o novim Intelovim procovima....
Brko, znam da gledaš :P , možeš li molim te pobrisat sve ove nebuloze uključujući i moj post.
Ili bilo tko od admina. Fala.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 12:32   #5339
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Rasprava o novim Intelovim procovima....
Brko, znam da gledaš :P , možeš li molim te pobrisat sve ove nebuloze uključujući i moj post.
Ili bilo tko od admina. Fala.
Ne brisat, uokvirit.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 12:40   #5340
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
No kako to da usprkos tome ručno optimizirani kod se izvršava puno brže od koda napravljenog kompajlerima (ne kompletan, ali su programeri znali vrlo mali dio koda oprimizirati unutar jednog programa i dobiti znatno bolje rezultate što se tiče brzine izvršavanja samog programa)?
Zato sto koristis stvari koje nisu dostupne svudje i svima, uz jos neke ograde i probleme.

Recimo, meni omiljeni JSON parser upravo eksploatira SIMD mogucnosti x86 procesora. No ako pogledas nacin na koji se koristi, isti je poprilicno nezgrapniji i opasniji od klasicnih JSON libova. Takodjer, ogranicen si na odredjenu skupinu procesora, sto cini lib proizvodom nise, i samim time neiskoristivim na sirokoj skali.

Dakle, uopce nije sporno da se optimizacije rade, samo one vecini nisu potrebne jer je ono sto odradi kompajler sasvim dovoljno. Uz to, takav kod je tezak i sklon hrpi problema, pa ces za produkciju vise puta razmisliti koliko ti se isplati imati velike performanse na ustrb svega ostalog.

Citiraj:
Divno čudo da nakon pola stoljeća upotrebe i optimiziranja nečega još uvijek se može neke stvari optimizirati a tako kao što rekoh i za svaki CPU (bio to fizički jedan ili više njih) se može uvijek izvući dodatno nešto više ako se program podešava baš za specifični procesor i aplikaciju kao takvu.
I sto sad, napravit cemo superoptimizaciju za tvoj CPU, ali za moj necemo? Znas li kolika je tehnoloska cijena takvog izbora?

Citiraj:
Ono kompajler je prevodilac iz jednog jezika u drugi,
Ne, to je transpiler.


Citiraj:
Da ne pričamo o uređaju za kojeg su pojavom novog Windows OS drajveri postali generčki dio tog OS, naravno sada više ne rade sve opcije tog uređaja
Zato se i zovu "genericki".

Citiraj:
Imam li ja kao kupac isto neka prava
Imas.

Citiraj:
ili moram bacati u smeće potpuno ispravan uređaj kada se mijenja OS a ne daj bože matična i CPU?
Ako ti je tako grah pao, bacaj. Tko te tjera na novi CPU, maticnu ili OS?

Citiraj:
Koliko su takve stvari unazadile napredak društva kao takvog?
Nemam pojma, znas ti?

Cekaj, hoces ti nama objasniti onaj "mrtvi kod" u Windowsima ili sto je vec bilo, to me do jaja zanima moram ti priznati...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na