Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.05.2019., 10:59   #301
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,145
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
@old.machine.
zahvaljujem, ali opet neznam zasto ne koristit bar frame cap unutar igre, ako je available, da se grafa ne muci/grije bezveze, ako je meni dosta 60fps-a. npr. igram trenutno dishonored onaj zadnji i unutra mogu izabrat cap i stavim na 75 ili 90 i udri.

po meni freesync + in-game FPS cap najbolje rjesenje, ali neznam dali bih mogao dodati u taj mix i chill samo iz razloga sto kad npr. pauziram igru, da grafa ne drobi bezveze na max ko sto uvjek radi. bokte maknem se od kompa na 15min, a on vrti koda radi heaven ili 3d mark. totalni vejst. to mi je radilo i na 1060tki (mozda zato jer sam za igre uvjek izabiro max perf u nvidia CP-u?).

edit: dobar link
https://www.techpowerup.com/forums/t...ftware.249360/
Chill funkcionira kao nekakav varijabilni frame cap koji ovisi o stanju prikaza (npr. koliko stvari se kreće po ekranu) i tvom inputu. Ako ćeš koristit njega onda nemoj paliti in-game ili RTSS frame cap. Koji god vanjski frame cap budeš koristio uvijek ga stavi na barem 2-3 fps-a manje od refresh ratea.

Osobno na Nvidiji koristim Freesync + Nvidijin Vsync + in-game frame cap ili RTSS.
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 11:11   #302
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
...Koji god vanjski frame cap budeš koristio uvijek ga stavi na barem 2-3 fps-a manje od refresh ratea.
kad kazes vanjski mislis na RTSS / AMD FRTC?
nesto mi se cini da sam citao da to nije potrebno vise raditi?

oces reci ako mi je freesync range 48-144hz za moj monitor, da cap stavim 141 ili 142?

enivej kad god mogu cap cu stavljat na puno nize od 144Hz da ne drobi grafu bezveze, ali onda pada u vodu to stavljanje 2-3fps-a ispod. recimo sad u dishonoredu sam stavil cap na 90 (in-game). nisam bas puno igro jer ne stignem pa nisam istestiro kak spada, ali mi se cini da je ok.
a kad su nove igre tipa bfV u igri cisto sumnjam da cu ionak moc povuc average preko 60fps-a.

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 22.05.2019. u 11:26.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 11:22   #303
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,145
Da, mislim na RTSS/FRTC/Chill. Btw. Chill koristi FRTC. I da, za 144Hz spusti cap na cca 140. Probaj samo Freesync + Chill sa max. 140 fps-a.
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 21:29   #304
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
sad sam tek skuzil. meni freesync ne radi, ako je chill ukljucen, bar u dishonored .

edit: nisam skuzil da tu ide samo nvidia. skužajte me.

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 23.05.2019. u 08:42.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 01:38   #305
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
geronimo_2 - imaš vegu, ovo je topic za nvidia gpu i freesync preko istih
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 04:02   #306
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,151
A daj nemoj sad i ti neka covik pise sta

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 21:00   #307
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma nek piše, al može samo dodatno zbunjivati manje upućene korisnike sa nvidia gpu sa pojmovima FRTC, ichill i sl. stvarima
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2019., 23:55   #308
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,425
nije baš striktno vezano za ovaj topic, ali u novim windows 1903 ima opcija varijabilnog refreš rejta



što to zapravo radi, netko zna više?
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 01:30   #309
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,412
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 09:13   #310
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
ma cek. to je u biti freesync unutar samog OS-a, znaci netreba vise na razini GPU drivera palit/podrzavat or what?

edit: jel to sad znaci da nvidia nje nedavno otkljucala freesync da bi sad bio ionak available?
(conspiracy theory hat on) da nisu zato to i napravili jer su znali da ce doc ionak, a ovak su pokupili pozitivne bodove kod ljudi .
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 13:29   #311
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
To više dragi bogec ne zna... sad već žalim za pure sync monitorima. Ili ga IMAŠ ili NEMAŠ. Ove fore sa 6-7 3rd parti programa da radi, pa settingsi, pa frame limiteri, 8 različitih imena za isti drek, pre-render da ili ne... Još malo pa će trebat imat dipl.sync. titulu da to poštelaš.
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 13:35   #312
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Bome da lol
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 13:46   #313
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,145
@mamutarka to je za UWP igre ako se ne varam.
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2019., 04:18   #314
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je online   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 17:36   #315
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
GSYNC ne radi ?

Imam 2K, 144Hz, G-sync monitor i 1080Ti grafu.

G-sync mi je upaljen u Nvidia control panelu, a Vsync i Triple buffering isključeni.
Također u igricama isključim Vsync.

Danas krenem igrati Doom Eternal, i FPS je uglavnom preko 150, katkad ode i do 170, a katkad padne i na 120.

Sad mi nije jasno, shvaćam da kad padne fps tu nema pomoći jer grafa ne može stalno držat na 144fps, ali zašto je često preko 150fps kad je monitor 144Hz?
Zar je ne bi Gsync trebao lockat na 144fps čak ako grafa može i više od toga dati ?

Da ne spominjem one međuscene gdje fps ode i do 1000...

Jel meni ne radi dobro taj Gsync ili ja nešto nisam dobro postavio ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 17:39   #316
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Gsync i freesync ne zaključavaju maksimalni fps. Oni samo prilagođavaju osvježavanje monitora fps-u, dok je u granicama monitora.

U postavkama grafičke postavi maksimalni fps, stavi ga 2-3 fps ispod maksimalnog osvježavanja monitora.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 18:00   #317
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Da samo ako ti je Vsync uključen imaš zaključane FPS i to najčešće na 60FPS,osim ako nema podešavanje max FPS u samoj igri, što onda i nije loše uključiti, zaključati na 144Hz ali to je od igre do igre, neke rade bolje a neke ne s uključenim Vsync, bar je takvo moje iskustvo.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 18:16   #318
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,145
Da se nadovežem, kod bilo kakvog refresh rate synca bolje je ograničiti fps radi smanjenja input laga, nebitno je li vsync, adaptive sync ili oba u tandemu. Moja preporuka je uvijek koristiti nativni fps limiter u igrama ako ga imaju. Drugi izbor je Rivatuner Statistics Server, a treći limiter u grafičkim driverima. Također, isprobaj kombinaciju Gsync + vsync u driveru + limit na npr. 140 fps.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 18:19   #319
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
A kak se vama ponašaju grafe na 120+ FPS-a? Ne luduju?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 18:45   #320
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
A kak se vama ponašaju grafe na 120+ FPS-a? Ne luduju?
Na šta misliš, meni je sve Ok, al ne kužim na šta misliš.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 19:47   #321
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Na šta misliš, meni je sve Ok, al ne kužim na šta misliš.
Glasnoća kada usage gpu-a raste.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 21:05   #322
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor d0X Pregled postova
Da se nadovežem, kod bilo kakvog refresh rate synca bolje je ograničiti fps radi smanjenja input laga, nebitno je li vsync, adaptive sync ili oba u tandemu. Moja preporuka je uvijek koristiti nativni fps limiter u igrama ako ga imaju. Drugi izbor je Rivatuner Statistics Server, a treći limiter u grafičkim driverima. Također, isprobaj kombinaciju Gsync + vsync u driveru + limit na npr. 140 fps.
Ako uključim Gsync i Vsync u nvidia cpanelu, onda mi locka fps u igrama na 60, a monitor je 144Hz

Znači ništa, da ostavim ovako kako je?
A ima li neki način da provjerim jel Gsync radi dok sam u igri?

_________________
Sent from my mobile using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 20.03.2020. u 21:15.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 21:21   #323
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,145
U nekim igrama se može mijenjati refresh rate. Vidi da ti nije možda DOOM pogrešno odabrao 60 Hz umjesto 144 Hz.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 22:57   #324
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor d0X Pregled postova
Da se nadovežem, kod bilo kakvog refresh rate synca bolje je ograničiti fps radi smanjenja input laga, nebitno je li vsync, adaptive sync ili oba u tandemu. Moja preporuka je uvijek koristiti nativni fps limiter u igrama ako ga imaju. Drugi izbor je Rivatuner Statistics Server, a treći limiter u grafičkim driverima. Također, isprobaj kombinaciju Gsync + vsync u driveru + limit na npr. 140 fps.
Ovo boldano bas i nije tocno, sto veci fps imas time ce i input lag biti manji, sto bi znacilo ako je fps otkljucan input lag ce biti najmanji. Posto su razlike u input lagu izmedu ajmo reci 120 fpsa i 180 fpsa relativno male bolje je kako si i sam rekao limitirati fps 2-3 ispod max rr-a monitora kako bi se izbjegao tearing u vecini slucajeva.

Optimalne postavke za g-sync su:

1. Upaliti g-sync u driverima.

2. Upaliti v -sync u driverima. Cak i ako je g-sync upaljen i limit na primjerice 144hz monitoru je stavljen na 142 u nekim situacijama zna doci do tearinga, paljenjem v-synca se to u potpunosti eliminitra. Vazno za napomenuti je da ukoliko je g-sync upaljen i fps je limitiran v-sync ne dodaje svoj osjetni input lag kako je to slucaj kada je upaljen samo v-sync bez g-synca.

Izvor: https://blurbusters.com/gsync/gsync1...nd-settings/2/

2. Ugasiti v-sync u igri

3. Limitirati fps za 2 ispod max rr-a monitora. Ukoliko se zeli imati najmanji moguci input lag koristi se in game fps limiter ako ga igra ima, ako se pak zele imati bolji frame tajmovi onda se koristi riva tuner ili fps limiter u driverima.

Izvor: https://youtu.be/W66pTe8YM2s?t=195
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 23:15   #325
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Ovo boldano bas i nije tocno, sto veci fps imas time ce i input lag biti manji, sto bi znacilo ako je fps otkljucan input lag ce biti najmanji. Posto su razlike u input lagu izmedu ajmo reci 120 fpsa i 180 fpsa relativno male bolje je kako si i sam rekao limitirati fps 2-3 ispod max rr-a monitora kako bi se izbjegao tearing u vecini slucajeva.

Optimalne postavke za g-sync su:

1. Upaliti g-sync u driverima.

2. Upaliti v -sync u driverima. Cak i ako je g-sync upaljen i limit na primjerice 144hz monitoru je stavljen na 142 u nekim situacijama zna doci do tearinga, paljenjem v-synca se to u potpunosti eliminitra. Vazno za napomenuti je da ukoliko je g-sync upaljen i fps je limitiran v-sync ne dodaje svoj osjetni input lag kako je to slucaj kada je upaljen samo v-sync bez g-synca.

Izvor: https://blurbusters.com/gsync/gsync1...nd-settings/2/

2. Ugasiti v-sync u igri

3. Limitirati fps za 2 ispod max rr-a monitora. Ukoliko se zeli imati najmanji moguci input lag koristi se in game fps limiter ako ga igra ima, ako se pak zele imati bolji frame tajmovi onda se koristi riva tuner ili fps limiter u driverima.

Izvor: https://youtu.be/W66pTe8YM2s?t=195
1. Doom Eternal nema opciju limitiranja fps-a, samo vsync može biti off, on, fast ili adaptive.

2. Ako u igri isključim vsync, a u nvidia cpanelu uključim gsync i vsync, igra iz nekog razloga radi na 60fps, iako je monitor 144hz.

3. Bilo koji drugi vsync u kombinaciji sa gsyncom u ovoj igri mi opet daje 60fps limit (bilo fast ili adaptive).
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 23:30   #326
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
1. Doom Eternal nema opciju limitiranja fps-a, samo vsync može biti off, on, fast ili adaptive.

2. Ako u igri isključim vsync, a u nvidia cpanelu uključim gsync i vsync, igra iz nekog razloga radi na 60fps, iako je monitor 144hz.

3. Bilo koji drugi vsync u kombinaciji sa gsyncom u ovoj igri mi opet daje 60fps limit (bilo fast ili adaptive).
Daj vidi kad biras rezoluciju u igri da nije namjesteno tipa da uz nju biras i refresh rate, tipa 1080 p (60hz), 1080p (100hz), itd...

Jer ovo mi nema nikakvog smisla sto ti se dogada tj jedino moze biti da je nekakav bug.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 23:36   #327
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Daj vidi kad biras rezoluciju u igri da nije namjesteno tipa da uz nju biras i refresh rate, tipa 1080 p (60hz), 1080p (100hz), itd...

Jer ovo mi nema nikakvog smisla sto ti se dogada tj jedino moze biti da je nekakav bug.
Nema toga.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 23:38   #328
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Upali Gsync u driverima, ugasi VSync u driverima i igri, zaključaj framerate sa RivaTunerom na 141 FPS i amen.

VSync ON se preporuča koristiti u driverima samo ako i sa upaljenim GSyncom vidiš malo tearinga u donjem dijelu ekrana (netko vidi, netko ne, ja ne vidim).

Citiraj:
Autor guerra Pregled postova

2. Upaliti v -sync u driverima. Cak i ako je g-sync upaljen i limit na primjerice 144hz monitoru je stavljen na 142 u nekim situacijama zna doci do tearinga, paljenjem v-synca se to u potpunosti eliminitra. Vazno za napomenuti je da ukoliko je g-sync upaljen i fps je limitiran v-sync ne dodaje svoj osjetni input lag kako je to slucaj kada je upaljen samo v-sync bez g-synca.

Izvor: https://blurbusters.com/gsync/gsync1...nd-settings/2/
U istom članku (ili u komentarima) je autor članka napisao da, iako VSync ON uklanja 100% tearinga, u slučaju da dođe do stutteringa (zbog frametime spike-ova), taj stuttering je duži nego sa VSync OFF. Dakle, VSync ON jedino ako se uz GSync ON i dalje vidi malo tearinga. Tko ne vidi, nema potrebe za VSync ON.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 23:51   #329
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Upali Gsync u driverima, ugasi VSync u driverima i igri, zaključaj framerate sa RivaTunerom na 141 FPS i amen.

VSync ON se preporuča koristiti u driverima samo ako i sa upaljenim GSyncom vidiš malo tearinga u donjem dijelu ekrana (netko vidi, netko ne, ja ne vidim).



U istom članku (ili u komentarima) je autor članka napisao da, iako VSync ON uklanja 100% tearinga, u slučaju da dođe do stutteringa (zbog frametime spike-ova), taj stuttering je duži nego sa VSync OFF. Dakle, VSync ON jedino ako se uz GSync ON i dalje vidi malo tearinga. Tko ne vidi, nema potrebe za VSync ON.
Vidis taj dio nisam bio procitao, ajd nadi ako mozes tocno gdje govori o tome da vidimo kolika je ta razlika. Ako je neka malena razlika onda nema potrebe gasiti v-sync.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2020., 23:56   #330
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Ja i dalje ne kužim jel bi moj Gsync trebao uskladit fps-ove od igre sa refresh rate monitora (144) ili ne ?
Jer meni trenutno radi na 150-160fps igra. Zar nije poanta Gsynca uskladiti fps i hz ?
Zašto bih onda ja trebao to umjetno raditi sa Riva tunerom i sl. ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na