Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.04.2010., 20:04   #31
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
-- UPDATE --

Danas sam se dokopao Spyder 3 Elite kalibratora, pa ću vam priložiti par objektivnijih rezultata mjerenja izvršenih nad svojim W2220P.

Monitor sam kalibrirao na bijelu od 6500K i gamu od 2,2, s brightnessom postavljenim na 0%. Nije mi se dalo provjeravat koliko je kalibracija stvarno dobra - po onom što softver kaže, ista je više nego izvrsna... Za provjeriti takvo što bi mi ipak trebao neki high-end profi kolorimetar. Naime, potrebno je uzeti 20-tak uzoraka dobro raspoređenih unutar RGB palete boja, što Spyder-ov softver ne čini automatski. No to valjda i nije za očekivati od uređaja srednje klase za ne prezahtjevne korisnike.

S takvim postavkama izmjerio sam ugrađenim kolorimetrom sjajnoću bijele i crne:

- bijela = 109,7 cd/m2
- crna = 0,18 cd/m2

Iz ovog proizlazi da je dinamički raspon (kontrast) 609:1.

Pri 100% brightnessu kolorimetar je dao vrijednost od 312,3 cd/m2 što i odgovara proizvođačevim tvrdnjama. Crna je prvi ovim postavkama iznosila 0,5 cd/m2.

Šteta što brightness ne može ići niže bez gubitka tonova - samo usporedbe radi spomenuti Eizo S2000 na 0% brightnessa ima bijelu od 37 cd/m2 i crnu od 0,1 cd/m2. Pri takvim postavkama gledanje filmova u potpunom mraku s udaljenosti od 1,5m je sasvim prihvatljivo.

Zadnje izmijenjeno od: Petar_M. 02.04.2010. u 22:33.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2010., 13:38   #32
vercetti
Premium
Moj komp
 
vercetti's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,224
vercetti je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2010., 13:27   #33
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,102
Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Evo sam si i ja nabavio LG W2220P, pa ću s vama podijelit svoje prve dojmove.
Cestitam

Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Usporedbe radi, stavio sam ga pored svog dvije godine starog Eizo S2000, koji ima ugrađenu A-MVA matricu.
Na ovome posebno cestitam, uvijek me raduje vidjeti Eizot vlasnike

Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Danas sam se dokopao Spyder 3 Elite
Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Za provjeriti takvo što bi mi ipak trebao neki high-end profi kolorimetar. Naime, potrebno je uzeti 20-tak uzoraka dobro raspoređenih unutar RGB palete boja, što Spyder-ov softver ne čini automatski. No to valjda i nije za očekivati od uređaja srednje klase za ne prezahtjevne korisnike.
Ovdje ipak moram reagirati malom kritikom. Ne uzimaj to kao kritiku tebi, vec HR klimi interpretacije koja je lagano izmakla iz fokusa realnosti.

Spyder 3 Elite je pozicioniran upravo kao profesionalni segment fotografima i foto studijima. Te se nikako me moze nazvati srednjom klasom. Datumom je vise nego recentan novinama i usporedbom adekvatan kompariranju za 'uvijek zelenijom travom' preko puta.

E sad bi mogao s ladje opaliti paljbu spektrofotometrijskim pustim raspravama u moru forumskih rasprava... na temu Gojko vs Danko vs senzor... i pjevati za minulim Monacom.

Xrite ima temeljitiji pristup i Hasselblad-irao je pojavu i famu naspram 'narodskijeg' ColorVisiona. Samo sve to spada u kvalitativnu sferu a ne apsolutnu kako nazalost kod nas biva, kad se previse zadubi u citanje forumskih testova bez zive prakse koristenja. To sto ce me 'strip reading' ili ista stvar drugog naziva kod konkurencije, postediti manje lupanja i odmaranja ruke... to vrlo malo veze ima s konzistentnoscu rezultata. Meni je 2-ka bila daleko zahvalnija za CRT-e i cinjenica je da vecina novih modela, ne donosi neke urnebesne novine (moraju gurati nove modele) ali i dalje, tisuce i tisuce pro i entuzijasta koriste 3-ku i super su zadovoljni. Potrebno je ipak poznavati ponesto Color management, mjerenje i proces kalibracije izvan pukog vozenja kroz menije i stvari postaju drugacije

Zelim samo reci da je u HR forumskim vodama postalo gotovo zarazno pomodarstvo pljuvati po ColorVision proizvodima te ih pozicionirati kao nekakve nedorasle proizvode i1 ergeli sto jednostavno u kontekstu rezultata nema smisla. Postoje konkretni razlozi za odabir jednog ili drugog, ali za onoga tko zna koristiti kalibrator, Spyder3 i Studio ce odraditi ono za sto su proizvedeni.

Ako zelis potpuno odmoriti ruku i svesti klikanje na mjesecne intervale -buduci da si vec u kuci dobrih monitora - onda kupi CG Eizota i sam ce ti javljati kad ga treba do~kalibrirati, buduci da im je to standardna opcija

Da stvar bude bolja, CG-u bas Spyder3 lezi kao najcesca preporuka korisnika, doduse iz razloga kojima drugi ne raspolazu, pa mu je i laksi posao
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2010., 23:51   #34
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Cestitam
Zelim samo reci da je u HR forumskim vodama postalo gotovo zarazno pomodarstvo pljuvati po ColorVision proizvodima te ih pozicionirati kao nekakve nedorasle proizvode i1 ergeli sto jednostavno u kontekstu rezultata nema smisla.
Da malo digresiram; a pa sve je moderno pljuckati, osim dakako najnajskupljeg u svemiru Ako dovoljno pljuckas prepricavajuci necije negativne impresija i osobne fantazije sa xyz foruma, onda si profinjeniji, jer je opcepoznato da su samo superprofinjeni sposobni kriticari To se posebno uspjesno provlaci u (pr)ocjenama raznih monitora od strane ljudi koji nemaju niti dva ikakva, a kamoli slicne klase za direktnu usporedbu u duljem radnom okruzenju
Ovaj LG je odlican izbor ZA SVOJ NOVAC. Ljudi pricamo o cifri koju sam ja svojedobno (vrlo sretan) placao za refurbished licencni fujitsu "trinitron" 17"crt u tadasnjoj info gami. Neka ih je samo ovakvih sto vise.
Overhaul je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2010., 01:35   #35
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Cestitam

Spyder 3 Elite je pozicioniran upravo kao profesionalni segment fotografima i foto studijima. Te se nikako me moze nazvati srednjom klasom. Datumom je vise nego recentan novinama i usporedbom adekvatan kompariranju za 'uvijek zelenijom travom' preko puta.
Moja namjera nije bila kritizirat Spyder 3 i moje primjedbe spram njega su lako moguće posljedica vlastitog nedostatka iskustva i znanja kalibracije monitora. Ja se naime ne bavim grafičkim dizajnom, pripremom materijala za tisak i sl., tako da praktično gledano nemam naročitu potrebu za neprekidnom kalibracijom monitora i izradom posebnih profila za jutarnje, popodnevne i noćne ambijentalne uvjete puta 2 ili 3 za različite postavke bijele boje. No kad sam već oglasio svoje nezadovoljstvo, ne košta me bolje ga i artikulirat:

Prva stvar, dakle, koja me raspalila kod softvera za Spyder 3 Elite je ta što isti netočno podešava gamma-u za sRGB mod u što sam se uvjerio kada sam na po njegovoj deklaraciji besprijekorno kalibriranom monitoru išao odokativno provjeriti isto promatrajući oni famozni gradijent sivih tonova:
http://www.lcdreviewz.com/graphics/G...maGradient.gif

Problem se pojavio iz razloga što njegov softver gamma-u za sRGB mod uzima kao konstantu od 2.2, što nije u skladu s definicijom iste:
http://en.wikipedia.org/wiki/Srgb

Posljedica toga je da je prva trećina tonova vidno izvan mjesta.

Sad, postoji ta opcija da se ciljana gamma krivulja ručno oblikuje, no zbog načina na koji je izvedena, mišljenja sam da je za praktične svrhe beskorisna.

Drugo, poprilično sam sumnjičav oko rezultata sjajnoće koju dotičnik prijavljuje za "prikaz" crne. Naime, moja nova pridošlica od LGa je ispala tamnija od udomaćenog Eiza, s čime se moje oči nikako ne mogu složiti. Sličan su problem uočili i u ovoj dosta iscrpnoj recenziji:
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/spyder3elite.htm
gdje se, između ostalog, LaCie Blue Eye Pro pokazao kao bolji uređaj (iako ne znanstveno objektivnom argumentacijom, već pozivanjem na neoskvrnjenu reputaciju). Jedno objašnjenje koje mi pada napamet jest to da je težinska funkcija za pretvaranje vata u lumene kod Spydera drukčija i iz tog razloga rezultati nisu u skladu s onim što svojim očima opažam. A možda je razlog i u samom hardveru i specifičnosti odlaznog svjetlosnog zračenja različitih LCD matrica...

Treće, a ovo je možda vezano uz drugu po redu primjedbu, prvih 7 tonova nakon kalibracije Eizo monitora mi bivaju pojedeni, odnosno praktički su neraspoznatljivi. Ovaj se problem kod LGa nije pojavio.

Također, a ovo valjda vrijedi za softversku kalibraciju općenito, osim tih tonova na dnu ljestvice, kalibracija je pojela i još pokoji na višim razinama s čime nikako ne mogu biti sretan. Iz tog razloga, za svoj Eizo monitor Spyder koristim samo za ugađanje bijele boje, gdje namještanjem gain-a za RGB kanale ne gubim na raspoznavanju tonova zahvaljujući izdašnijem njemu ugrađenom LUTu.

Ovo je pretpostavljam i razlog zašto Eizo za CG seriju preporuča hardversku kalibraciju preko njihovog Color Navigator softvera.

Ako griješim gdje, molim te ispravi me

Zadnje izmijenjeno od: Petar_M. 06.04.2010. u 02:00.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2010., 13:35   #36
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,102
Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Moja namjera nije bila kritizirat Spyder 3 i moje primjedbe spram njega su lako moguće posljedica vlastitog nedostatka iskustva i znanja kalibracije monitora.
Za pocetak, pokoje pojasnjenje i argument kako stvari nisu uvijek onakve kakve se na prvi pogled cine. Vjerujem da nije potrebno naglasavati kolika je preciznost potrebna u iskazivanju sivog balansa za potrebe medicinske kalibracije.



Vaznost svake mrlje koja pokazuje dal je Fleks pretjerao s pljugom vise nego inace ili se ovaj put izvukao

Drugacija aplikacija a u isto vrijeme gotovo od jednake vaznosti za pro photo/graf. segment, koji jednako pati za vaznoscu njenog prikaza. Vrlo svjezi rad je objavljen na temu medicinske kalibracije. Sredstava im svakako ne fali u ovoj sferi i doista mogu uzeti sto god zele. Napravili su test u kojem je Spyder3 i to pazi sad (!) pocetni Spyder3Express-om dao po njima najbolje rezultate.

Testirali su EyeOne Display 2, slican Display 2 posebno podesen za NEC LCD na kojem su izvrsili testiranje. NEC-ov soft koji jasno moze adresirati njegov onboard LUT uz svoj custom, te standardni X-Rite i Datacolor soft koji to ne moze.

U toj studiji postoji i graf koji pokazuje Nec soft uz posebni EyeOne Display 2 u plavoj boji, standardni EyeOne Display 2 u crvenoj i Spyder3Express u zelenoj boji. Problem je sto se radi o znanstvenom radu za koji osim placanja, moras imati i placenu clanarinu koristenja usluga. Dio citat je objavljen u nekoj med. publikaciji pa sam spremio glavni dio citata.

DataColor bi to radio stavio na sajt kao promociju ali iz nekog razloga koristenja tog rada, za sad ne smiju. Mora proci neko vrijeme ili sto li. Na slicnom tragu je Qubyx odrabrao Spyder3 kao kalibrator za medicinsku kalibraciju.

Spyder3 je koliko me pamcenje sluzi bio prvi koji je dao podrsku za wide-gamut monitore i neko vrijeme solirao u tome. Drugi su to dosta skuplje naplacivali kad su usvojili podrskom. Najbolji rezultat su dobili NEC softom ali ne uz koristenje NEC podesenog EyeOne-a nego upravo Spyder3Express-om, koji je najblize dao trazeni sivi balans od sve koristene opreme.

Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Prva stvar, dakle, koja me raspalila kod softvera za Spyder 3 Elite je ta što isti netočno podešava gamma-u za sRGB...
Spyder3 moze biti jednostavna default voznja kroz menije i uz jedinu aktivnost korisnika koja se svodi na klikanje. Ali isto tako moze biti jako kompleksna i vrlo temeljita. Sa defaultnom voznjom (koju vecina radi) mozes (ovisno o situaciji/opremi) postici dobre ili dosta dobre rezultate. Cesto kad citas po forumima komentare - recimo na photo forumima - procitat ces ponekad (cak i na test sajtovima) kako primjecuju tek malu razliku od tvornickih postavki. Vide je; drago im je da su dobili pomak, ali kazu da nije velika. E tu je razlika izmedju default voznje i dodatne intervencije korisnika koji zna sto radi. Za navjeci broj ce prvi biti dostatan. Ali za one koji vide/zele/mogu uvijek postoji kompleksniji proces. Ovo nije neka eksluzivna zbilja za Spyder, nego za bilo koji konkurentski proizvod. Masina radi, ali vazno je tko je iza masine, zar ne?

Ako doista imas volju naostriti pristup postavkama... onda mozes i nekoliko sati posvetiti istrazivanju dostupnih opcija koje su ti dostupne u Help meniju i zbilja pronaci koliko je moguce dovesti monitor do jako dobrih rezultata.

Praksa dosta korisnika je kod generalnih monitora (problematika crna/siva) da podignes svjetlinu do plafona na svom LCD-u kako bi (u ovom slucaju) Spyderov pak-papak mogao vidjeti 'senke proslosti' bolne za vecinu monitora Nakon sto imas dokapitaliziran i proveden takav profil, onda miloscu ruke vratis svijecu na normalnu postavku. Rezultati cesto puta nece izostati nakon ovakvog tretmana. Nekome vise, nekome manje ovisno o monitoru. Zakonitosti generalnih monitora i pro ergele su ipak drugaciji, ali zato imaju i svoju cijenu. Kad ljutnja i pljuvanje zavrsi, onda se ipak shvati da nesto kosta koliko kosta. Posebno u Eizo, Nec... slucaju.

Povratak na test...

RGB opcija je izuzeta i mora biti posebno selektirana u preferencijama da bi bila dostupna. To je prvenstveno zbog 'digitalnosti' LCD-a i zasto ce soft puno bolje 'neutralizirati' RGB brojke nego sto je u stanju bilo kakva OSD kontrola. Spyder3 soft tada podesava vrijednosti sa puno vecom preciznoscu. Da je recezent dopustio samom softu da podesi RGB i rezultati su mogli drugacije glasiti u 'minus' tablici finalnog zakljucka.

Takodjer mi je nejasno zasto TFT centrala kad testira neki segment kalibratora (nije bitno ciji) uz generalni monitor koji uzma kao testi model, isto tako ne uzme i jedan profesionalni LCD, pa da tako ponudi cjeloviti uvid za dvije strane korisnika. To bi svakako bio daleko konzistentniji pristup za iskazivanje sposobnosti svakog kalibratora koji se pozicioniran u naprednoj kategoriji. Ovako ostaje nejasno kome se tocno obraca. Ako Dell-ovom 24" ciljaju na generalne korisnike, onda su poneka inzistiranja u prozivanju nejasna? S druge strane, ako ih zele predociti, onda bi trebalo dati i maksimum kvalitet s druge strane lanca.

Inace DC-u mozes poslati bilo kakvo pitanje i dobit ces odgovor najcesce u roku 24h. Nakon slanja pitanja ces dobiti odma i link na kojem mozes vidjeti, kad i tko je procitao tvoje pitanje i kad mozes ocekivati odgovor. Nesto slicno je prije imao i X-Rite. Takodjer stavljaju svaki malo novi update i zadnji je prilicno svjez.

Na kraju ostaje i mozda najdosadniji dio ali ujedno i najkorisnji od svega : maksimalno razumijevanje materije.
Proucis li pola ove knjige, naucit ces skoro sve sto ti treba za aktivno koristenje materije. Da, jako puno gradje, ali nema precaca ako hoces kapitalno znanje

Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
u ovoj dosta iscrpnoj recenziji:
gdje se, između ostalog, LaCie Blue Eye Pro pokazao kao bolji uređaj (iako ne znanstveno objektivnom argumentacijom, već pozivanjem na neoskvrnjenu reputaciju).
Vec sam gore odgovorio. Samo treba napomenuti da LaCie u ovom slucaju je samo ime na proizvodu. Monitor je kompletno licencirani proizvod od NEC-a, a 'Plavo oko' je opet X-rite proizvod. Posebno interesantno - kao sto sam vec spomenuo - jer 2490WUXi2 i Spyder3 su tandem koji Datacolor djelatnici koriste na svojim prezentacijama i koriste unutar firme.


Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Ovo je pretpostavljam i razlog zašto Eizo za CG seriju preporuča hardversku kalibraciju preko njihovog Color Navigator softvera.
Da. CN je kompatibilan sa Spyder 2&3 i Eye One-om. Ali Spyder3 je potvdjena najcesca preporuka za njega. Detaljnije opis i dodatne linkove imas u nedavnoj Eizo temi.

Bez briga naci ce se vlasnik i Eizota koji ce popljuvati ovaj ili onaj kalibrator. Samo, sto je korisnik ozbiljniji prema vrhu, manje ce biti generalnog pljuvanja, a vise konkretnog objasnjenja zasto je i kako dosao to zakljucka da mu ovaj ili onaj vise pase. Recimo ovdje covjek razocarano konstatira nezadovoljavujucu sposobnosti 3008WFP-a, da uz Monaco soft dobije zadovoljavjuce rezulate. S jedne strane moze se pokazati prst na monitor, s druge strane zapitati podrzava li uopce aparatura i soft podrsku za wide gamut datumom koristenja? Zna li to uopce korisnik i kakvo je njegovo generalno znanje koristenja kalibracije kao takve? Makni link, prenesi pricu po forumima i evo nam zahvalne lovacke price. Iz tog konteksta, netko moze pobjednosno popljuvati X-rite i reci kako Spyder nema zime sa WG modelima i bas je on pravi izbor. Samo ima li to smisla?

Jer opet cemo naci novu Dell-ovu "U" uzdanicu koja i nakon niza kalibracija sa razlicitim kalibratorima dokumentirano ne daje zadovoljavajuce rezultate. Ni uz sve naizgled fantasticne specifikacije i predoceni cerifikat tvornicke kalibracije.

Dakle nije sve bas tako jednostavo prekriziti i sa sigurnoscu prozivati krivcem kalibrator dok se pocesto puta radi o nedovrsenoom poslu s druge strane medalje.

Na PCE-u je puno postova bilo u kojem su ljudi preplaseno pitali smiju li kupiti neki Spyder ispod hiljadarke kuna, jer eto, svi kazu da je to najvece smece i bacen novac

Nadam se da sam ovim postom donekle razjasnio, da je to pretjerivanje i da je takav stav za najveci broj korisnika foruma vise na stetu (ako im treba kalibracija) nego na korist pri razmatranju kupovine kalibratora. S tim da uopce nije bitno hoce li to biti Spyder ili neki konkurentski proizvod, vec pitanje stalozene i informirane odluka.


Citiraj:
Autor Overhaul Pregled postova
Ljudi pricamo o cifri koju sam ja svojedobno (vrlo sretan) placao za refurbished licencni fujitsu "trinitron" 17"crt u tadasnjoj info gami. Neka ih je samo ovakvih sto vise.
Slazem se razboriti kolega Overhaul
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2010., 21:48   #37
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Ne znam. Morat ću probat Spyder s još nekim softverom za kalibraciju kako bi donio pošten sud.

Ovako, nakon kalibriranja 5 monitora (Eizo S2000, LG W2220P, 2x BenQ FP241W, Dell UltraSharp 1908FP) nisam nimalo oduševljen priloženim softverom: zahtjeva restart računala nakon update-a (koji btw nije automatiziran !), ima problema u situaciji kada su dva monitora spojena na računalo, pogrešno kalibrira sRGB(!), te redovno jede tonove na dnu ljestvice prilikom kalibracije (osim u slučaju dotičnog LGa).

Ovom popisu moram dodat i neobične rezultate mjerenja svjetloće crne kod monitora s VA matricom: naime, IPS (LG W2220P) i TN monitori (Dell UltraSharp 1908FP) koje sam testirao su sasvim neočekivano ispali tamnji od svojih skupljih VA konkurenata pri istoj svjetloći bijele, gdje je izmjereni kontrast VA matrica bio iznenađujućih niskih 400-450:1. U slučaju LGa i Eizo-a koje sam stavio jednog pored drugog, moje oči su tvrdile sasvim drukčije. Kako su na kraju dana ipak oči one koje nastavljaju gledat u monitor, skloniji sam njihovoj interpretaciji na štetu Spydera.

Eto, to su moje 2 lipe.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2010., 21:51   #38
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
VA je defektan po pitanju prikaza tamnih tonova, tako da me ne čudi baš da ih je kalibrator pojeo - matrica ih jednostavno "ne može" prikazati.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 00:06   #39
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Citiraj:
Autor pingmachine Pregled postova
VA je defektan po pitanju prikaza tamnih tonova, tako da me ne čudi baš da ih je kalibrator pojeo - matrica ih jednostavno "ne može" prikazati.
Nije problem u matricama: prije kalibracije dotični se tonovi jasno razaznaju. Kalibracija je ono što ih učini neraznatljivima. Moja sumnja jest da je tomu uzrok poteškoća Spydera (hardvera ili softvera, ne znam) u registriranju i razlikovanju svjetloće niskog intenziteta ili neke specifičnosti odlaznog svjetlosnog zračenja iz VA matrica.

VA i IPS matrice su danas jednako sposobne u prikazivanju tonova: jedan od razloga zašto neki monitori nisu u stanju prikazati ispravan gradijent u području niskih tonova jest taj da im je elektronika manjkava, odnosno preciznost s kojom računaju boje im je premala - za 8 bitnu boju po kanalu, potrebno je barem 14 bita preciznosti kako bi se prikazali svi tonovi. Razlog tomu je činjenica da su boje (odnosno intenziteti) RGB signala nelinearno kodirane, tj. gama kodirane, a procesori u monitoru računanje obavljaju linearnim kodom u kojem su susjedni tonovi udaljeni za uvijek istu udaljenost, što nije slučaj kod gama kodiranog signala.

Probavljivo i poučno objašnjenje ovog zanimljivog problema imaš ovdje:
http://www.displaymate.com/ShootOut_Part_3.htm
pod poglavljem "Digital granularity".
Preporučam zapravo čitanje čitavog članka od prvog dijela, jer stvarno fascinatno informativan.

Zadnje izmijenjeno od: Petar_M. 08.04.2010. u 00:26. Razlog: Dodano štrebersko "pojašnjenje"
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 00:10   #40
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
VA je poznat po svom "black crushu", odnosno stapanju svih tamnih tonova u crnu kad gledaš pod kutem od 90 stupnjeva - možda je u tome problem?
pingmachine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.04.2010., 00:24   #41
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Citiraj:
Autor pingmachine Pregled postova
VA je poznat po svom "black crushu", odnosno stapanju svih tamnih tonova u crnu kad gledaš pod kutem od 90 stupnjeva - možda je u tome problem?
Kalibrator naliježe na površinu ekrana okomito (kut 0°) tako da to nije problem. Eventualno možda senzor ima širi vidni kut pa hvata odlazno zračenje susjednih piksela pod kutom što doprinosi većem izmjerenom rezultatu za crnu...
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 00:32   #42
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
e pa to - kalibrator ne gleda baš okomito, pa je njemu sve u redu, ali za oči izgleda skroz drugačije.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 00:49   #43
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Pretpostavka vrijedna istraživanja. Mogao bi šibnit mail Datacolor-u da se uvjerim u taj njihov <24h ping.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 08:03   #44
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,102
Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Ne znam. Morat ću probat Spyder s još nekim softverom za kalibraciju...
Ako nemas strpljenja/volje/vremena pozabavit se stvarima koje sam ti opisao u prijasnjem postu...

Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Ovako, nakon kalibriranja 5 monitora (Eizo S2000, LG W2220P, 2x BenQ FP241W, Dell UltraSharp 1908FP) nisam nimalo oduševljen priloženim softverom
jer nacin koristenja Spydera je bio isti, pa time i rezultati...

Onda mozes eventualno probati softver koji ima veliku reputaciju medju korisnicima : ColorEyes

Poznati su po tome sto jako blisko suradjuju sa svim poznatim proizvodjacima kalibratora i vecim monitorskim imenima. Tokom godina imali su custom pakete u kojima su im prosli gotovo svi poznati kalibratori. Trenutno su ipak na Spyder3-ci zbog sve veceg broja klijenata koji koriste wide gamut monitore. Imas besplatni Demo koji mozes skinuti i koji nestrpljive moze jako zadovoljiti rezultatima.



Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
ima problema u situaciji kada su dva monitora spojena na računalo,
To je sad opet potpuno druga prica. Ne spominjes graficku karticu, koji OS koristis i jesi li uopce (nadam se da jesi) upoznat sa OS stranom price i koristenjem Dual-ICC profile za punokrvno kalibriranje dual monitora?

Sa Matroxom me ta prica nije okrznula tako da se nisam previse nikad zamarao. Ali sa ATI-em sam koristio : BC i prije.

Cisto u slucaju da ti nije poznato o cemu pricam.

Mac je takodjer neokrznut spomenutom pricom a moram priznati da nisam pratio detalja kod Viste i 7-mice.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 14:13   #45
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Thanks Visage.

Nisam se još stigao ponovno pozabaviti sa Spyder-om. Sutra vjerojatno hoću, pa ću dat priliku tvojim prijedlozima.

No moja osnovna primjedba stoji: ako odaberem ponuđenu metu iz izbornika, koja je unaprijed podešena, onda imam svako pravo očekivat da će softver obaviti svoj posao onako kako tvrdi. U slučaju sRGB mete (koja je običnom korisniku najzanimljivija) rezultati su totalni promašaj, jer je ciljana gamma krivulja neispravno postavljena.

Inače, poslao sam upit Datacoloru glede mojeg neobičnog iskustva u mjerenju svjetloće crne, u kojem su daleko jefitniji TN i IPS zasnovani monitori ispali bolji od VA zasnovanog monitora, što osim mojih opažanja nije u skladu ni s deklaracijama proizvođača.

-- UPDATE --

Probao sam sinoć ColorEyes demo softver. Izgleda da ne voli baš Win 7 64 bit OS, jer mi se u nekoliko navrata srušio, što mi se nije još dogodilo sa Sypderovim softverom. Ipak, uspio sam napraviti nekoliko profila koristeći predložene postavke: relativno podešavanje crnih tonova i njihovu tzv. L* gama krivulju, koja kao bolje odgovara odzivu ljudskog vidnog sustava.

Ovako na prvi pogled, rezultati su vrlo zadovoljavajući: tamni tonovi su jasno raspoznatljivi, a jednako tako oni pri vrhu ljestvice. Ono što mi se kod ovog softvera dopada, a što sam očekivao da će i Spyderov imat, jest validacija rezultata uzimanjem 16 uzoraka iz RGB palete.

Na mom miljeniku Eizotu, prosječni DeltaE nakon kalibracije prijavljen je kao 0.37, a maksimalni 0.78., što je više nego dobro i zapravo nepotrebno dobro, jer će neuniformnost svjetloće na ekranu dovesti do razlike od 3 poena kako se po njemu kreće, a možda i malo više. Ipak je ovo samo Flexscan (iako me svojedobno koštao 6k).

Ostaje mi za provjeriti koliko je tonova zapravo pojedeno, što je neizbježno kod softverske kalibracije.

Zadnje izmijenjeno od: Petar_M. 09.04.2010. u 11:29.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2010., 15:09   #46
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Eto, uzeo i ja tog LG-a pa sad čekam da stigne.., nego jel dođe DVI kabl sa njime ili moram posebno kupit ?
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2010., 18:48   #47
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Da li ima uopće kod nas sivog za kupiti/naručiti?
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2010., 19:57   #48
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Eto, uzeo i ja tog LG-a pa sad čekam da stigne.., nego jel dođe DVI kabl sa njime ili moram posebno kupit ?
Monitor dolazi s kabelom za spajanje na sučelje DVI.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2010., 18:09   #49
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Nisam spavo 30-et i nešt sati, kad sam krenio spavat došo poštar sa monitorom

Dok ne stigne digitalac ovak na brzinu nakon 10 sati buljenja/uspoređivanja sa 2 crt-a.., zaključak sljedeći:

1. Oštrina i jasnoća slova do yaya.
2. Nema neravnog ruba nigdje ni pod razno, mjerio pomičnom mjerkom rubove.
3. Nema "mrtvaca".
4. Ne vidim nikakvo izbijanje pozadinskog svijetla, možda nešto kako kakva sjenka ako gledam film sa crnim rubom no nisam siguran.
5. Definitivno je ravnomjerno osvetljen svugdje.
6. Koja budala izmisli touch kontrole !??? Jel postoji software s kojim bi mogao mrdat po menu ?
7. Sa bojama sam se malo napatio jer nikako nisam mogao dobit određeni ton sive, sa crnom je više manje ok kako sam na TN-u vidio na čeg to liči.
8. Kutevi su fantastični, nisam ni vidio bolje kuteve na LCD-u od ovog što sad gledam, bezbrižno se mogu gnjezdit u fotelji a ne sjedit ko kip.
9. Deafultne/tvorničke postavke su mnogo nabrijane, emte nisam spavo i sve me zabljesnulo kad ga upalih.
10. Postolje ok.., općenito system dizanja/spuštanja/zakretanja mi se sviđa, moglo bi biti masivnije ali dobro je.
11. Kablova došlo more sa njim, garancija 3 godine.

Moram se naspavat da vidim kako će sad to bit kada se oči odmore.

Postavke svijetla, kontrasta itd...

Brightness: 38
Contrast: 60
Gamma: 2.2

Color Temp 6500K User:
R: 40
G: 50
B: 55

Ovakve postavke kod mene daju savršeni brightness i contrast calibration one trake od bijelog do crnog
da se svaki onaj kvadratić vidi pa čak i zadnji no jedva naspram crt-a a i dobio sam ispravan ton sive.
Jasno mi je da kalibrator to odradi najbolje no većina je usera pali i vozi tak da ono što si "očima poštimam" - tako će bit.

Najviše nedostataka napram crt-a sam primjetio u reprodukciji HD filmova, iako su boje općenito malkoc "živahnije" i bolje neke tamne
scene doslovce izgledaju crno ko ugalj tj. manje je tih tamnih prijelaza od crne prema sivoj, ništa strašno, vjerojatno nebi ni uočoio
odmah od prve da nisam paralerno puštao film i na crt-u, kad sam ugasio crt nisam to više ni zamjećivao dok recimo na TN-u to odmah upada u oči.

Budem pofotkao rubove, kuteve no ona izbijanja žute i neravan rub ja ne vidim kod sebe a možd sam već i ćorav od ne spavanja....
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2010., 18:22   #50
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Pretpostavljam da HDMI ne dolazi s njim?
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2010., 19:26   #51
hrvoje_marin
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Matth€w Pregled postova
Pretpostavljam da HDMI ne dolazi s njim?
Nema HDMI, dobiješ DVI.

hrvoje
hrvoje_marin je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2010., 02:53   #52
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Dođe DVI, VGA i naponski kabl. Kablovi su ok, imaju feritne jezgre na oba kraja, nisu oni najjeftiniji.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2010., 13:11   #53
pamzor
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Vodice
Postovi: 4
postake

Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Nisam spavo 30-et i nešt sati, kad sam krenio spavat došo poštar sa monitorom

Dok ne stigne digitalac ovak na brzinu nakon 10 sati buljenja/uspoređivanja sa 2 crt-a.., zaključak sljedeći:

1. Oštrina i jasnoća slova do yaya.
2. Nema neravnog ruba nigdje ni pod razno, mjerio pomičnom mjerkom rubove.
3. Nema "mrtvaca".
4. Ne vidim nikakvo izbijanje pozadinskog svijetla, možda nešto kako kakva sjenka ako gledam film sa crnim rubom no nisam siguran.
5. Definitivno je ravnomjerno osvetljen svugdje.
6. Koja budala izmisli touch kontrole !??? Jel postoji software s kojim bi mogao mrdat po menu ?
7. Sa bojama sam se malo napatio jer nikako nisam mogao dobit određeni ton sive, sa crnom je više manje ok kako sam na TN-u vidio na čeg to liči.
8. Kutevi su fantastični, nisam ni vidio bolje kuteve na LCD-u od ovog što sad gledam, bezbrižno se mogu gnjezdit u fotelji a ne sjedit ko kip.
9. Deafultne/tvorničke postavke su mnogo nabrijane, emte nisam spavo i sve me zabljesnulo kad ga upalih.
10. Postolje ok.., općenito system dizanja/spuštanja/zakretanja mi se sviđa, moglo bi biti masivnije ali dobro je.
11. Kablova došlo more sa njim, garancija 3 godine.

Moram se naspavat da vidim kako će sad to bit kada se oči odmore.

Postavke svijetla, kontrasta itd...

Brightness: 38
Contrast: 60
Gamma: 2.2

Color Temp 6500K User:
R: 40
G: 50
B: 55

Ovakve postavke kod mene daju savršeni brightness i contrast calibration one trake od bijelog do crnog
da se svaki onaj kvadratić vidi pa čak i zadnji no jedva naspram crt-a a i dobio sam ispravan ton sive.
Jasno mi je da kalibrator to odradi najbolje no većina je usera pali i vozi tak da ono što si "očima poštimam" - tako će bit.

Najviše nedostataka napram crt-a sam primjetio u reprodukciji HD filmova, iako su boje općenito malkoc "živahnije" i bolje neke tamne
scene doslovce izgledaju crno ko ugalj tj. manje je tih tamnih prijelaza od crne prema sivoj, ništa strašno, vjerojatno nebi ni uočoio
odmah od prve da nisam paralerno puštao film i na crt-u, kad sam ugasio crt nisam to više ni zamjećivao dok recimo na TN-u to odmah upada u oči.

Budem pofotkao rubove, kuteve no ona izbijanja žute i neravan rub ja ne vidim kod sebe a možd sam već i ćorav od ne spavanja....
Ove postavke izgleda stoje, ja san još dodao mali digital vibrance na nvidia grafi i izgleda da bi to moglo biti to. li vidjeti ćemo još što kaže cs2 u kombinaciji s printerom.
Istina je da je donji dio ekrana kod mene topliji negdje oko polovice prema dolje ide izraženije. Postavke su za mod "user".
pamzor je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2010., 18:33   #54
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Evo malo su dojmovi legli i primjetih sljedeće:

Kad se monitor upali treba mu jedno 20-30 sekundi da prikazuje osvetljenje kako spada, ono kad upališ par sekundi se "čini taman".

Imam i ja ipak to curenje žute u širini pola do milimetar no primjetim ga uz veliku muku gledanja i isključivo na dosta svijetloj podlozi, gornji i doljnji
rub po sredini ekrana te možda donji desni ćošak, mislim to je toliko beznačajno za uočit i da tu nije pisalo nebih to nikad ni našao. NE zamjećuje se
u filmovima, igricama a moguće je uočit kod surfanja ako je zaglavlje same mozille izrazito svijetlo, dakle neka silver tema i slično.

Malo sam gledao i fotke u full screen i ne zamjećujem anomalije na samoj fotki u vezi tog curenja žute.
Ovo "toplina ekrana" ne kužim, šta bih to trebao gledat ? Dali je neka boja podloge ravnomjerna po cijelom ekranu ?

Imao sam do sada crt-ove te na par dana par lcd-a, sve tn matrice. Ova matrica je definitivno meni odlična, boje su zbilja odlične, prirodne,
nisu onako napadne, normalno treba se malo poigrati sa postavkama ali i crt-ove sam morao štimati.
Vidljivi kut me najviše oduševio, stanem 2m ispred njega i odem 1-1,5m desno ili ljevo i maltene nema promjena u slici tj. samo promjena svijetla slike ali NE i boje.
Nema šase mrdanjem po stolici/fotelji vidjet bilo kakvu promjenu u slici kad se sjedi/migolji ispred njega. Ja sjedim nisko i monitor je spušten do kraja i nagnut prema meni,
oči su mi u visini sredine doljnje polovice ekrana - prikaz nema razlike spram 22 crt-a iz siga.

Filmovi:

Gladiator 720p je "taman" film u prvih 30min no bolje/isto mi izleda na ovom monitoru nego na 22 crt-u,
zapravo boje su identične i crna/siva/tamni tonovi su dobro prikazani ali spram crt-a oštrina je veća i čini sliku jasnijom.

Pandorum 720p je općenito taman film ali kod njega nije tako dobar prikaz crne/sive kao na 22 crt-u i to mi baš nije jasno,
neki "tamni" filmovi izgledaju identično a neki ne..., biće da je do načina codiranja, sve je matroska.

720p reze 1280x720 u full screen-u daje rubove širine 1,5cm gore i dolje. Onako, pravi filmski ugođaj jer mada većina ne voli rubove
meni oni više daju neki štih gledanju i paše mi tako. U svakom slučaju napram 22 crta odlično jer su rubovi bili osjetno veći.

1080p reze 1920x1080 u full screen-u daje rubove širine 1,6cm gore i dolje.
Sve što sam pogledao u 1080p do sada, crt nema šta tražiti što se tiče detalja prikaza slike i oštrine. Slika je ogromna naspram gledanja na 22 crtu.
Tamne scene, dalo bi se raspravljat jer i tu crt suvereno vlada kod nekih filmova.

Crt i dalje držim na stolu ( za svaki slučaj ) međutim za home usera ovakav panel je nešto što nikako nije lošije od bilo kojeg crta, bilo koji
lcd sa tn panelom je svijetlosnu godinu daleko od ovog, bar što se tiče vidljivog kuta, kvalitete prikaza i vjernosti boja.

Dugo sam se opirao lcd-u i imao sam prilike koristit razne monitore te isprobavat. Prije 3 godine sam dao 1300kn za par mjeseci star 22 crt iako
su ljudi kupovali lcd no za ove po meni danas smješne pare ( iako je kriza ) dobije se jako fin monitor koji nije savršen da se razumijemo ali je i korak naprijed
spram bilo kojeg tn-ca i dostojna zamjena za kvalitetan crt monitor.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2010., 19:12   #55
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Evo ja naručio svoj SF primjerak, idem sutra po njega.
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2010., 21:11   #56
pamzor
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Vodice
Postovi: 4
Toplina ekrana, odnosi se na temperaturu boje, to jest ako je monitor postavljen na 6500k kod mene je slućaj da od polovine ekrana pa prema dolje kao da ide na 6000k pa na 5700k pa na 5000k. sve žućkastiji je prema dnu. Zbog toga ovaj moj monitor nije za ozbiljniju upotrebu. Bolje reći nije to to.
pamzor je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2010., 21:37   #57
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Ne, ne.., nema govora o tome kod mene. Pa vidio bih valjda nešto tako. Sad sam gledao 5-6 boja preko cijelog ekrana te čistu bijelu i nema tu nekih "nijansa" gore-dolje, sve je isto... što me trzaš sunce ti

Jel postoji kakav servisni menu da se vide podaci o matrici možda ?
Moj je uzet u MagazinRS a dobavljač je Recro. Moram pohvalit MagazinRS, od uplate love 250km za 18h dostavljen, normalna dostava, ništa više platio nisam.

Zadnje izmijenjeno od: stuc. 15.04.2010. u 21:50.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2010., 01:58   #58
pamzor
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Vodice
Postovi: 4
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Ne, ne.., nema govora o tome kod mene. Pa vidio bih valjda nešto tako. Sad sam gledao 5-6 boja preko cijelog ekrana te čistu bijelu i nema tu nekih "nijansa" gore-dolje, sve je isto... što me trzaš sunce ti

Jel postoji kakav servisni menu da se vide podaci o matrici možda ?
Moj je uzet u MagazinRS a dobavljač je Recro. Moram pohvalit MagazinRS, od uplate love 250km za 18h dostavljen, normalna dostava, ništa više platio nisam.
Kod mene ipak postoji spomenuti problem. Više bih volio da imam to curenje žute od 4 mm nego ovo. Nije to toliko primjetno nekome tko se ne bavi obradom fotografije ali za mene taj monitor je neupotrebljivo smeće.
Probati ću još zamijeniti monitor recimo za Dell 2209WA mada koliko čitam radi se o istoj LG-Philips matrici. Ova je kao malo tamnija, pa je nazivaju unaprijeđenom.
pamzor je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2010., 14:36   #59
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,102
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Dugo sam se opirao lcd-u i imao sam prilike koristit razne monitore te isprobavat. Prije 3 godine sam dao 1300kn za par mjeseci star 22 crt iako su ljudi kupovali lcd no za ove po meni danas smješne pare ( iako je kriza ) dobije se jako fin monitor koji nije savršen da se razumijemo ali je i korak naprijed spram bilo kojeg tn-ca i dostojna zamjena za kvalitetan crt monitor.
Eto, drago mi je cuti da se pojavio jos jedan povoljan i po svemu sudeci vise nego solidan monitor vrijedan preporuke.

Drago mi je i da ces jos neko vrijeme zadrzati svoju Philips kljusinu

Samo vrlo vlasnici, nemojte tako sramezljivi biti sa slikama.

Prosli tjedan sam izvukao priznanje od dva prijatelja (PC/Mac) koji su u DTP-u i bas svakom pase ispomocni 22 ili 24 monitor na stolu. Ljudima je nelagodno sto na njemu pise LG!

Da, nije sala ali nije ni sprdnja. Navikli ljudi na Sony/Apple monitore i sad im neugodno, kad im netko ulazi, da vidi LG monitor. Zao im dati vise za Dell brati'cha, ali (po njima) manje je nelagodan pojavom zbog imena. Da znam, sasavo zvuci, ali stvarno ziva istina
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 00:43   #60
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Evo slika slikano sa svim i svačim, blic i bez blica. Ono bitno se vidi iako slike nisu kvalitetne.
Koristio sam clone mode za crt i onda mu malo suzio sliku po vertikali jer je naravno monitor 4:3 pa je sve izduženo.
Kuteve nisam slikao jer zbilja nema smisla, kut je jednostavno takav da iz one pozicije gdje dođe do neke
promjene slike, čovjek nikad ne sjedi ni za kakvim monitorom ili televizorom.

......
.....
.....

Prva slika u drugom redu, ( ona sa kockama ) ljepo pokazuje taj famozni rub koji je kod mene izgleda ok te se vidi curenje žute u tragovima doslovce, uglavnom
što se tog curenja žute tiče treba doslovce znat naći podlogu na kojoj će se to vidljivo vidjeti, mislim da je svima onda jasno kako se to NE vidi nigdje u normalnoj upotrebi.

Čitljivost texta, internet +5
Gledanje slika, općenito boje +5
Gledanje filmova za dana ili sa laganim svijetlom u sobi -5
Gledanje filmova u mrklom mraku 4
Igre, ne igram se

Svijetlo treba pozicionirati da baca na monitor ali ne da je preblizu.
Kako sam panel nema onaj glossy odsjaj, dobro upija svijetlost i daje crnoj onaj "štih" kakav je na crt monitoru, za dana i
pod dobro pozicioniranim svjetlom jedva se vidi razlika u reprodukciji crne spram crta. Koristim štednu "tež" 15w spiralnu.

Ako gledam u mrklom mraku, mogu ja sliku posvijetlit ali onda su oni rubovi napadno presvijetli iako se da naviknit,
nije to baš tako izraženo koliko sam ja općenito kritički nastrojen prema lcd tehnologiji.
Bilo kako bilo, za te pare nema boljega a sumnjam da će i skoro bit. Ušteda od 300-500kn spram nekog TN-ca je po meni suluda.
stuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na