Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.09.2019., 16:53   #151
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
@dada-as nisam malo sam bio u papirima za klub i udrugu,danas još da se riješim toga pa ...

inače imam frenda u elektri pa me baš zanima kaj će mi reć za to ...

Ako s njim ne prođe odo do gradonačelnika ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2019., 20:35   #152
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,929
Ovo ako je istina da će HEP dopustiti prebijanje viška proizvodnje s potrošnjom je meni, u najmanju ruku, nevjerojatno. Al pari s osudom Kalmente. Ako to tako bude, biti ću ugodno iznenađen kao ono davnih dana kada sam u nekoj knjizi našao 100 maraka koje sam "spremio" na sigurno, zaboravio pa slučajno našao Ista lova oduševi dva i više puta bez problema.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2019., 10:11   #153
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
https://novac.jutarnji.hr/aktualno/v...oraka/9343661/

Evo ovdje sam naletio neka gospodja pise, e sad ili je ona jako zabrijala ili je to stvarno tako. Ima tamo negdje u sredini clanka prica o visku struje koji proizvede.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 13:56   #154
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Podijelio bi s vama radosnu vijest, čini se da se višak proizvodnje stvarno prebija.
Za svoju elektranu odnosno zbog novog ugovora s HEP ODS morao sam odabrati i opskrbljivača pa sam izabrao HEP Opskrbu. Poslao sam im zahtjev za sklapanje ugovora kao Kupac korisnik postrojenja za samoopskrbu. Taj zahtjev je na njihovim stranicama i tamo sve piše.
Unutar obračunskog razdoblja (mjesec) i iste tarife (viša-niža) preuzeta i predana struja se prebija. U slučaju viška predane struje plaća se 80% od pune cijene, ali taj višak smije biti samo povremeni i ne plaća se odmah nego se tretira kao predujam.
Ako višak postoji tijekom cijele godine onda se otkupljuje puno nepovoljnije, koga zanima neka pročita sve.
Mislim da ove promjene važe od početka godine a zanimljivo da malo ljudi to zna. Sigurno neke EU direktive na koje su nevoljno pristali.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 17:26   #155
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,392
Ima li netko da je skroz neovisan o HEP-u? Koliko ima ploča, koliku potrošnju, baterije itd.?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 19:35   #156
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
sumnjam. baterije bi u tom slučaju bile toliko skupe da bi bilo neisplativo. barem je bilo prije par godina kada su neki htjeli "odcjepljenje"
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 20:28   #157
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,929
^^^ne bih se složio s kolegom. Odcijepljenje i tako podrazumijeva promjenu navika u potrošnji električne energije, za veličinu baterija treba gledati optimalnu razinu komfora te broj dana autonomije koji garantira bezbrižnost, što je naravno stvar osobnog izbora. A da su baterije skupe, to stoji ali treba voditi računa da postoji veliki potencijal za puno jeftinije storažiranje energije, naravno u obliku topline.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2019., 07:00   #158
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
@domy os - Ja nemam niš sa hepom,sad sam jučer zvao RWE (nemam ni sa njima niš),pa su mi se rekli javiti za dvosmjerno brojilo ...


Uglavnom sve im je to novo,pa me i gospođa 2 puta zvala i ispričava se jer nije imala pojma da se to može i za privatna kućanstva ...


Eto čekam ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2019., 16:25   #159
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,392
Odlično, znači može se i tako. Nećemo imati neku veliku potrošnju jer već imamo plin. Moglo bi se svesti na frižider, zamrzivač, štednjak, klimu, hidrofor, PC, neki laptop, nešto mrežne opreme i to je to. To ulazi u 10 kW bez problema i da radi sve zajedno, a nikad ne radi zajedno. Sad u trosobnom stanu imamo ratu struje skoro 400 kn, a jedna osoba boravi u prosjeku, pa to nema nigdje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2019., 17:16   #160
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
10-12 kwh dnevno i ja trosim
Racun je na hepi 280-330kn
Onda vise trosis
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2019., 17:37   #161
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,392
Prije je do starih uređaja tko zna koje klase, ako su klase tada uopće postojale. Što je još smješnije, dobijem polugodišnji obračun od HEP-a, piše da sam u preplati nekih 150 kn i onda mi za sljedećih 6 mjeseci još više uvećaju ratu. Kako god okreneš, ispadneš iz*eban.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2019., 17:38   #162
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
pređi u hepi
em ti je 5% jeftinije
em plačaš što potrošiš


osim ako si bogat i voliš da te hep *ebe


edit
samo si nemoj stavit samo očitovanje .. da budeš cicija ko ja
i sad neznam kako to raskinut .. pa hodočastim svaki mjesec 25-tog do brojila i tipkam
mada sam freak, pa hodočastim ja svakih 5 dana i do plina i vode .. struja mi ispada samo usput
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2019., 09:42   #163
aerial
Premium
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 163
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
samo si nemoj stavit samo očitovanje .. da budeš cicija ko ja
i sad neznam kako to raskinut .. pa hodočastim svaki mjesec 25-tog do brojila i tipkam
u ugovoru/zahtjevu o samoocitanju ti pise da ako par mjeseci (zaredom?) zajebes dostavu ocitanja da ce se automatski raskinuti
aerial je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 14:18   #164
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Vi koji ste stavljali solare, s kojim tvrtkama ste surađivali i kako ste zadovoljni?
Koja je cijena svega po stavkama?

Razmišljam da li bi bilo isplativo staviti solare na krov, i prebaciti grijanje s plinskog centralnog na električno centralno (ili električno + plin, gdje je plin samo backup).
Ima li netko iskustva s istim?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 15:16   #165
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Kakvo plinsko centralno grijanje koristiš i koju kvadraturu griješ?
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 15:57   #166
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
@libertus - firma je iz osjeka,kooperant električar iz kutine/križevci ...


Nisam pretjerano bio zadovoljan isporukom (kasnilo),pa onda me malo i vrijeme sje.... taak da umjesto u 6.mjesecu,paneli su došli na krov u 8. mjesecu ....


Sad me još i za projekat traži 6.2k kn,sva sreća da imam veze,pa sam našao za 2.4k kn ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 16:01   #167
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor mamikulcic Pregled postova
Kakvo plinsko centralno grijanje koristiš i koju kvadraturu griješ?

Kvadratura grijanja cca 150m2, a što se tiče kakvo, nisam siguran na što misliš. Dio je podno, dio radijatori, 10 godina staro, kombi bojler...
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 16:46   #168
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Krivo sam se izrazio, zanimala me vrsta bojlera...
Koliko otprilike godišnje plaćaš plin?
Meni se trenutno grije nekih 100m2, kroz zimu je konstantno bilo oko 24 stupnja i godišnji zbroj svih računa je bio oko 7500kn. Znači grijanje i topla voda. Bojler je kondenzacijski Viessmann od 35kW.
Zanima me isplativosti ugradnje solara te neki okvirni izračun potrošnje el. en. za centralno na struju...
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 17:27   #169
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Ne mogu ti pomoći jer i ja tražim isto.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 21:06   #170
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Mislim ova moja cifra mi se ne čini puno, toliko moji kolege s običnim bojlerima potroše kroz 3 mjeseca zime...
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 21:26   #171
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
niti ne .. ja za 160m2 udarim na godinu 2300m3 plina
a boljer več sada stari valliant iz 2007 atmo tec turbo, i razmišljam dal da uzmem taj kondenzacijski ili ne
I da, sanitarna voda od 120L spremnik
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 21:57   #172
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Moj Viessmann od 35kW (mislim da može pokriti i preko 200m2) je s cijevima za sanaciju dimnjaka koštao cca 10tkn + tisućica za majstora za promjene na plinskoj instalaciji, dimnjačara i Termoplin.
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 09:28   #173
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Neznam kakve veze sad imaju plinski bojleri sa solarnim panelima ... ili sam ja fulao grupu ...

@libertus - a sad koliko misliš investirati,da li si mislio na sistem sa baterijama ili bez, sa otkupom viška struje ili možda sa dvosmjernim brojilom ...

Koliko bi točno trošio neznam,ali znam da prošle zime nisam upalio radijatore jer su grijali rigovi
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 11:43   #174
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
A ove zime se neisplati ni grijat s rigovima, haha

Ja eto opet odustao od panela. Taman sam skoro sve pokrenuo onda se BTC srusio za 2k. Lakse mi ej bilo stisnut sklopku na dolje pa pricekat malo s tim panelima jer kako sad stvari izgledaju BTC bi se mogao srusiti i na 6k. A ako se to desi opet nam dolazi teska zima jer ce altcoinovi past za duplo, a vec sus e sad srusili svi i za vise od duplo.

No anjveci demotivator osim cjene BTCa mi je i ovaj ETH koji uskoro prelazi na POS. Sto ce nakon toga biti nitko nezna, moguce da ce ostali altcoini biti i jos vise neisplativiji zbog vise konkurencije koja ce sa ETH prec na njih. A ipak broj 1 razlog iznad svega je sto u zimi te elektrane ne proizvedu puno. Tak da cu ipak pricekat drugu godinu, mozda panelima padne cjena jos malo i ondana proljece ubost solarku koja bi odmah radila punom parom na suncu.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 18:06   #175
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
@dada-as - Neda mi se opet seliti sa tavana u podrum gdje živim ... tak da ove godine grijanje bude drugaćije :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 10:17   #176
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ima li netko off-grid solarni sistem kojim pogoni hidrofor, tj. hidropak? Na vikendici imamo struju iz solarnog sistema, nema mreže blizu tako da bi uvođenje struje od njih koštalo i oko 10.000€, plus još moram plaćati paušal i struju što mi se nikako baš ne sviđa.

Trenutno imamo 4 panela od 80 vata, preko 12V/24V 30A MPPT regulatora na 4 paralelno spojena gel akumulatora od 95Ah koji pogone 12V inverter od 1500/3000 vata, neki Blue Energy generic inverter. Zasad se pokazao dobar, vikendica još nije u punom pogonu, dovršen je tek dio, no inverter bez problema pokrene Kaercher usisavač od 1000 vata ili veš mašinu na hladnom pranju veša. Količina sakupljene energije nije bila ni približno problem, frižider i televizor plus koja žarulja potroše možda nekih 10% kapaciteta preko noći.

Sad trebamo ići dalje, pa tako razmišljam o slaganju sistema s nekim manjim motorom, od 750 vata vidim da su manji, na jedno 90 litara posudu tako da imamo stalno dostupnu vodu. Plan nije vući vodu iz zemlje zasad već imamo 1000L plastični spremnik zakopan plus jednu betoniranu gusternu od jedno dva kubika koja zasad nije upotrijebljena.

U budućnosti sam razmišljao prebaciti akumulatore na 24 volta u dvije paralelne grane, pa staviti dva jača monokristalna panela, od 280 vata svaki i nabaviti jači inverter, barem nekakvih 2.5/5kW ali zanima me hoće li privremeno moći raditi i s ovim ako netko ima približno iskustvo.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 13:29   #177
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Hidropak neki najobičniji je s motorom od 700W, nek je i tisuću. Sigurno imate grijalicu doma, pa probaj s njom kako će ti se ponašati.


Postoji i 12V hidropak, al su dosta slabi.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 15:11   #178
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Hidropak neki najobičniji je s motorom od 700W, nek je i tisuću. Sigurno imate grijalicu doma, pa probaj s njom kako će ti se ponašati.


Postoji i 12V hidropak, al su dosta slabi.
Nije isto startati elektromotor i grijalicu. Elektromotori za start povuku i nekoliko puta veću struju dok ne krenu, a grijalice s druge strane vuku koliko su deklarirane od starta. Zato i pitam.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 15:17   #179
dfranc
Premium
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Daruvar
Postovi: 308
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
@libertus - firma je iz osjeka,kooperant električar iz kutine/križevci ...


Nisam pretjerano bio zadovoljan isporukom (kasnilo),pa onda me malo i vrijeme sje.... taak da umjesto u 6.mjesecu,paneli su došli na krov u 8. mjesecu ....


Sad me još i za projekat traži 6.2k kn,sva sreća da imam veze,pa sam našao za 2.4k kn ...

Dali bi te mogao nazvati,da razmjenimo iskustva o solarima?
dfranc je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 16:16   #180
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ima li netko off-grid solarni sistem kojim pogoni hidrofor, tj. hidropak? Na vikendici imamo struju iz solarnog sistema, nema mreže blizu tako da bi uvođenje struje od njih koštalo i oko 10.000€, plus još moram plaćati paušal i struju što mi se nikako baš ne sviđa.

Trenutno imamo 4 panela od 80 vata, preko 12V/24V 30A MPPT regulatora na 4 paralelno spojena gel akumulatora od 95Ah koji pogone 12V inverter od 1500/3000 vata, neki Blue Energy generic inverter. Zasad se pokazao dobar, vikendica još nije u punom pogonu, dovršen je tek dio, no inverter bez problema pokrene Kaercher usisavač od 1000 vata ili veš mašinu na hladnom pranju veša. Količina sakupljene energije nije bila ni približno problem, frižider i televizor plus koja žarulja potroše možda nekih 10% kapaciteta preko noći.

Sad trebamo ići dalje, pa tako razmišljam o slaganju sistema s nekim manjim motorom, od 750 vata vidim da su manji, na jedno 90 litara posudu tako da imamo stalno dostupnu vodu. Plan nije vući vodu iz zemlje zasad već imamo 1000L plastični spremnik zakopan plus jednu betoniranu gusternu od jedno dva kubika koja zasad nije upotrijebljena.

U budućnosti sam razmišljao prebaciti akumulatore na 24 volta u dvije paralelne grane, pa staviti dva jača monokristalna panela, od 280 vata svaki i nabaviti jači inverter, barem nekakvih 2.5/5kW ali zanima me hoće li privremeno moći raditi i s ovim ako netko ima približno iskustvo.
Ja imam off grid sistem ...

Ali 8.25kW ... rudarim,nemam baterije,pregovaram (korona me zeznula) za dvosmjerno brojilo ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na