Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.08.2007., 10:02   #1
horizon
Premium
Moj komp
 
horizon's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 109
q6600 se dosta grije

Nedavno kupljen intelov quad q6600 na 2.4 ghz (nikakav OC), sa stock coolerom, i dosta dobrim protokom zraka u kucistu.

E sad, kad je komp idle ili se radi nesto neintezivno temperature su uvijek oko 43 na sve 4 jezgre (prva je obicno malo malo toplija)

E al recimo kad neka 3d aplikacija radi neko krace vrijeme, temperatura skoci i do 60 (al preko ja mislim da nejde).
Dal je to normalno? Heatsink je dobro smjesten i na njemu je arctic cooling pasta a ne ona naljepnica.
Nemam nikakvih zastoja ni usporavanja, al brine me malo ta temperatura, al nemogu nigdje na netu nac neke normale ko sta sam prije mogo nac za stari AMD.
I malo mi je cudno sto se pod velikim opterecenjem komp skoro nista ne poglasni (no sta ja znam, mozda je to normalno, stari komp je bio star 6 godina a usporedjujem s njim)

I usputno pitanje, kod svakog paljenja kompa, odma nakon sta stisnem gumb, lampice se upale i ventilatori rade na 100% jedno 10-15 sekundi, na ekranu nista.
Onda se stisaju do razine na kojoj su uvijek i onda tek krece boot (logo od maticne sa press del...pa windowsi) koji ide dosta brzo
Jel to icemu sluzi i dal se moze preskociti
horizon je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2007., 10:19   #2
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Mjenjaj taj hladnjak sto prije ako sebi mislis dobro, sto se tice toga da ventilatori rade 100% pa uspore to je na dosta ploca normalno cim elektronika preuzme regulaciju broja obrtaja.
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2007., 10:41   #3
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Citiraj:
Autor horizon Pregled postova
Nedavno kupljen intelov quad q6600 na 2.4 ghz (nikakav OC), sa stock coolerom, i dosta dobrim protokom zraka u kucistu.

E sad, kad je komp idle ili se radi nesto neintezivno temperature su uvijek oko 43 na sve 4 jezgre (prva je obicno malo malo toplija)

E al recimo kad neka 3d aplikacija radi neko krace vrijeme, temperatura skoci i do 60 (al preko ja mislim da nejde).
Dal je to normalno? Heatsink je dobro smjesten i na njemu je arctic cooling pasta a ne ona naljepnica.
Nemam nikakvih zastoja ni usporavanja, al brine me malo ta temperatura, al nemogu nigdje na netu nac neke normale ko sta sam prije mogo nac za stari AMD.
I malo mi je cudno sto se pod velikim opterecenjem komp skoro nista ne poglasni (no sta ja znam, mozda je to normalno, stari komp je bio star 6 godina a usporedjujem s njim)

I usputno pitanje, kod svakog paljenja kompa, odma nakon sta stisnem gumb, lampice se upale i ventilatori rade na 100% jedno 10-15 sekundi, na ekranu nista.
Onda se stisaju do razine na kojoj su uvijek i onda tek krece boot (logo od maticne sa press del...pa windowsi) koji ide dosta brzo
Jel to icemu sluzi i dal se moze preskociti
Sa stock cooler i quadom to su vise nego OK temperature, nemoj se ništa zabrinjavati, posto quadovi mogu jako mnogo topline podnijeti(moj je bio na 85-90 u full load 2-3mjeseca, nije za pohvalit se ali eto)

No ipak moja preporuka ti je da si kupiš neki decentni cooler(ni sad ne bi škodilo a pogotovo ako razmišljaš o overclocku; tipa big typhoon, neki od zalmana... sa arctic silver 5 pastom, i temperature će ti se uvelike spustit.

Što se tiče drugog problema, ne mogu ti pomoći.

Sretno
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2007., 10:56   #4
The Satara
Premium
 
The Satara's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 417
Citiraj:
Autor horizon Pregled postova
I usputno pitanje, kod svakog paljenja kompa, odma nakon sta stisnem gumb, lampice se upale i ventilatori rade na 100% jedno 10-15 sekundi, na ekranu nista.
Onda se stisaju do razine na kojoj su uvijek i onda tek krece boot (logo od maticne sa press del...pa windowsi) koji ide dosta brzo
Jel to icemu sluzi i dal se moze preskociti
Kad bi barem napisao kakvu ploču imaš (a poželjno bi bilo i ostatak konfe), možda bi ti netko i mogao pomoći
The Satara je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2007., 12:18   #5
horizon
Premium
Moj komp
 
horizon's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 109
Eh, zaboravih, evo:

CPU: Intel q6600 Core2 Quad, 4x2.4ghz
MBO: Intel iP35 BLKDP35DPM, socket 775
RAM: Crucial PC-6400, 800mhz, 2x1GB DDR2
VGA: Pci-e sapphire ati radeon x1950gt, 512mb dd3
HDD: Seagate 320gb, 16mb cache, 7200rpm
PSU: Seasonic 430w, S12II-430HB
horizon je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 10:31   #6
q-man
Daedra worshipper
Moj komp
 
q-man's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
pozdrav, horizon!

ja sam imao isti problem kada sam kupio q6600 proc i p35-dq6 MBO. Pitao sam na cv forumu i ozy mi je rekao da promjenim vent na procu.

učinio sam slijedeće: kupio sam big typ hladnjak (330kn vemil) ali je bio toliko velik da sam morao rezati stranicu kutije. to je na kraju ispalo kao dobar potez jer sada je vent kulera djelom vani i vuče potpuno friški hladni zrak izvana kojeg upuhuje kroz rešetke hladnjaka procesora što poprilično dobro hladi. Taj big typ je napravljen tako da je temperatura s proca odvođena pomoću šest toplovodnih cijevi na rebra hladnjaka koji je odmaknut od proca i mbo i svega unutra da ne zagrijava dodatno okolinu. onda sam kupio dvanajsticu sistem vent (48kn vemil) i stavio tako da baca zrak iznutra van. smjestio sam ga na pola puta između proca i čipseta mbo. Drugi sistem vent šesticu sam stavio da izbacuje zagrijani zrak s grafe. Pokušao sam složiti čim efektniju struju zraka koja se kreće brzo i donekle ciljano.

rezultat je više nego dobar. sve mjerene temperature su se spustile od 15 do 25 stupnjeva . proc pod punim opterećenjem više nije na 80 nego na 55-60. najbolje se vidi na mbo.
q-man je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 14:21   #7
horizon
Premium
Moj komp
 
horizon's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 109
Ja cisto sumnjam da je problem u strujanju zraka.
Na prednjoj strani imam 14cm vent koji upuhuje zrak i usput puse direkt po hardu (prednja strana je cijela mesh sa onom spuzvicom protiv prasine.
Onda na bocnoj strani imam 25cm vent koji puse po cijeloj ploci a tako i po cpu ventu.
Iza nemam ventova, ali je tamo rupa di stanu 2x8cm ventovi, pa mislim da i ovak cisto dovoljno moze izlazit (mogu rukom osjetit zrak kako struji prema van iako nema ventova)
Kuciste je hladno na dodir za razliku od onog na starom kompu koje zna bit topljikavo sa strane.

Pricao sam s jos jednim covjekom koji ima q6600 i njemu je u full loadu sa stock coolerom na tocno 58, a meni se skuzio sam penje i i preko (na65 sam prekinuo)

Cudno mi je samo sta se sve to dogodi jako brzo, popne se sa 45 na 65 za 2 minute renderiranja, i spusti natrag za 20 sekundi idle-a
Evo charta iz speedfana, tocno se vidi pocetak i kraj renderiranja (od 2 min)ž

http://i187.photobucket.com/albums/x...mperatures.jpg

Promjenit cu cooler ako nista drugo ne pomogne.
Daj mi recite koliki tocno dio gornjeg dijela procesora mora bit pokriven pastom, probat cu to zamijenit, onaj sticker (koji nije vise gore sam da se zna) je pokrivao samo manji dio u sredini a to mi je cudno

Edit by mod:

Budući da još uvijek ima dosta modemaša ili korisnika sa slabijim ISDN/DSL paketima: Kod postanja slika koristite thumbnails ili sliku stavite u zip. Ako već stavljate sliku da se odmah učitava veličina ne smije prelaziti 50k. Za neke specifične stvari gdje je poželjno vidjeti veću sliku (rezultati overclocka ili game screenshot) zamolite moderatora ili admina da otvori poseban thread za to sa jasnim [56k warning] upozorenjem. Isto [56k warning] upozorenje je potrebno staviti i kod postanja linkova koji vode na stranice sa "težim" slikama ili videom.

http://forum.pcekspert.com/faq.php
horizon je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2007., 06:17   #8
q-man
Daedra worshipper
Moj komp
 
q-man's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
hm, sad si i mene malo zabrinuo... jer, meni je sa stock kulerom proc išao preko 80 stupnjeva kada sam radio cpu stress test sa everestom. isto tako, za dvadesetak sekundi se ohladio. jednostavno nije bilo načina da sa stock kulerom bude pod opterećenjem hladan.

puuuno veći kuler je riješio problem, ali sada razmišljam kako bi proc možda mogao biti još hladniji.

Što se tiće paste, mislim da bi trebala biti po cijeloj dosjednoj površini između proca i hladnjaka. cilj je povećati temp. vodljivost, a s većom površinom po kojoj se temp odvodi raste kapacitet odnosa. to se najbolje pozna po opterećenjem.

s velikom pažnjom ću pratiti ovaj thread do kraja.
q-man je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2007., 07:00   #9
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
pasta se razmazuje po cijeloj dodirnoj povrsini izmedju procesora i hladnjaka

misljenja sam da ako je proc dosao sa box coolerom, onda ga taj kuler valjda i mora moc ohladiti, zar ne?

naravno bolje da je proc pod nekim malo boljim hladnjakom, pogotovo u slucaju OC, ali inace mislim da nema potrebe za drugim hladnjakom, pogotovo ako ti je propuh kroz kuciste ok (i ako te ne smeta buka koju proizvodi BOX cooler)

ako ti nije problem dati 250kn+ za hladnjak onda ga kupi naravno

evo tu je neka tablica
nisam uspio naci max radnu temperaturu ali pise da je max casis temp. 62.5C uz box cooler, tako da bi trebali biti izdrzljivi

http://www.intel.com/cd/channel/rese....htm#table%202
hash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na