Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.08.2007., 12:31   #1
q-man
Daedra worshipper
Moj komp
 
q-man's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
(riješeno) Što raditi kada instalacija OS-a ne ide

poštovani!

moj problem je malo dublji, bar se meni tako iz ove perspektive čini. imao sam komp koji je za moje potrebe savršeno radio. igrajući oblivion jednog popodneva odjednom se resetirao. i tako to povremeno. zatim prilikom paljenja je počelo onak pristiskom gumba žmirknuti na sekundu pa ništa. iz nekoliko pokušaja upali, uvijek ako ostavim pola sata ugašenog. inerviran, zamijenim ram. ništa. zamijenim napajanje, kupim ms industrijal 550w i proradi. radilo par dana pa opet isto. onda kupim matičnu gigabyte sa dva pciex utora, sa post displejom, za 1500kn. tip ne znam napamet, pišem s posla. ne radi kako treba. kupim dva druga nova hdd, jedan ide, drugi sata a stari izbacim van. ne radi. kupim geforce 8800 gts i onda se sistem digne, i sve radi osim direct3d. kad pokušam benchmark rama, ploče, grafe - sve je ok, ali kada pokušam taj 3d benchmark (pcmark i sl.) dođe plavi ekran s porukom "page fault in non paged area" ili se resetira. nakon dizanja veli "windows has recovered from serious problem". da bude bolje, jučer sam pokušao repair sistema, ali se resetirao komp. kada mijenjam nešto u biosu, nakon f10 i enter ugasi se komp, ali kompletno. ne pali više, ali zapamti postavke. sada se sistem uopće ne diže jer ga valjda sj..... instalacija. pokušam čistu instalaciju ali se resetira u različitim točkama instalacije.

nisam ekspert, ali nisam početnik. dajte neke ideje, molim vas. flash biosa nisam nikada radio. ako to treba vozim negdje u servis, ali bih volio složiti sam. uvijek do sada jesam, sebi i drugima, ali ovo me porazilo.

pomoć? stiže vikend a ja imam vremena...
q-man je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2007., 13:39   #2
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ovaj MS od 550W hiti van kroz prozor, ustvari nemoj ni palit tako jak komp s time. Odi u trgovinu i uzmi neko pošteno napajanje Seasonic, Chieftec, Corsair, Fortron, zatraži savjet od kolega na podforumu kućišta i napajanja koji trebaš. I btw saznaj točno cijelu konfu koju imaš, ali uglavnom napajanje je najvjerojatnije (nisam 100%) uzrok problema.

Ovo su dobri prijedlozi: http://forum.pcekspert.com/showpost....36&postcount=2

I dobrodošao na forum
tutix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2007., 13:44   #3
q-man
Daedra worshipper
Moj komp
 
q-man's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
jesam, kupio sam fortron 500w u hgspotu. skuuuupo. :-)
sad još moram samo otići doma i ubaciti ga pa probati instalirati windowse.

što ako i onda ne bude išlo?

zaboravio sam zahvaliti na dobrodošlici u forum! taknut sam!
q-man je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2007., 13:45   #4
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
e nebude (dr.Zdravko Tomac)

problem ti je 99% u napajanju
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2007., 14:02   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Osim napajanja, sljedeće što bi mogao provjeriti je memoriju, skini sa www.memtest.org *.iso file i zaprižite ga na CD. Onda bootat s CD-a i pustiti program da radi, pol sata-sat. Ako ne bude ništa crvenog, pretpostavka je da je memorija ok.

Mada, stvarno su velike šanse da je napajanje loše/slabo.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2007., 14:22   #6
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor q-man Pregled postova
jesam, kupio sam fortron 500w u hgspotu. skuuuupo. :-)
sad još moram samo otići doma i ubaciti ga pa probati instalirati windowse.

što ako i onda ne bude išlo?

zaboravio sam zahvaliti na dobrodošlici u forum! taknut sam!
Trebalo bi ić, i skupo je za razliku od MS-a. Samo sad znaš da imaš stabilno napajanje. Što ćeš kad smo takvi srdačni .

Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
e nebude (dr.Zdravko Tomac)
Glas: Gospodine Tomac što ako vam na rave party-u ponude Ecstasy?
Tomac: E nje*budu
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 01:01   #7
9A5KM
Premium
 
9A5KM's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 39
Provjeri pržilicu ili njen kabel , ako ne upali ovo sa napajanjem.
Meni je pravila takva sranja neposredno prje nego je krepala.
Problemi sa instalacijom, plavi ekran itd......

Sretno!
9A5KM je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 07:21   #8
q-man
Daedra worshipper
Moj komp
 
q-man's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
prvo, ispravak netočnih navoda. matična nije gigabyte, nego abit at832x, napajanje nije fortron, nego k-mex atx12v ver2.0. dečki u ghspotu vž su rekli da je dobro kao i fortron, pa sam se smotao malo. sorry.

jučer kad sam došao kući, nisam mogao ni kresnuti konfu. nemam pojma kako to jer ... mogao sam prije nego sam se jučer pojavio na ovom ZAKON forumu. ne želi paliti, stisnem power gumb i upali tek toliko da se fanovi zavrte i da izlista dva post koda. prvi je nešto za startup, drugi je nešto za atx power-up. treći je 99 i znači complete shutdown. kada pokaže taj kod ugasi se.

pokušao sam savjetovanom metodom eliminacije. izvadim modem, ništa. izvadim grafu, ništa, otštekam diskove i pržilicu, ništa. izvadim sve kekse rama i ništa! trebalo bi barem neki beeep pustiti, zar ne? mislim, ako nema grafe i ram?

ostalo mi samo proc i napajanje na matičnoj. ne pali. otštekam pciex napajanje (izgleda isto kao i recimo hdd, samo konektor je kraj pciex slota i u knjižici matične kaže da je to dodatno napajanje za grafu) ali ništa. onda sam otštekao onaj 4-pinski konektor kraj proca, naziv mu je atx12v1. onda je krenuo, ali samo do jednog dugog i tri kratka beeep-a. poštekam natrag jednu po jednu komponentu ali uvijek 1 dugi i 3 kratka beepa. prema neprocijenjivom postu o beepovima, za moj ami bios to bi značilo da je dram u kvaru, ali kako ako je nov? probao sam s jednim keksom, razne kombinacije po slotovima, ali uvijek isto. ako uštekam taj neki dodatni 4-pinski 12v konektor, nema beepova ali ne pali.

šta da sad napravim? predam se, priznam poraz i odnesem komp u servis? ILI! da nastavim bitku "man against the machine" s svima vama kao podrškom?

ako imate ideju...
q-man je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 09:12   #9
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Čuj ako si taj k-mex kupio kao novo i dobro napajanje, prodali su ti muda pod bubrege. Nabavi solidno napajanje, pa onda dalje provjeravaj.
Jerbo taj kmek ili kako već nije vjerojatno niš bolji od tvog starog napajanja...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 09:25   #10
daytripper
Ultrabitchinfast
 
daytripper's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 880
stavi na jednu granu od napajanja samo gts-icu, a na drugu granu hardove bez optike za pocetak.
Probaj staviti samo jedan keks meme.
istekaj si iz ploce one zice koje spajaju prednji usb sa kucistem, sve za oba usb-a.
pogledaj zice da li si dobro spojio ili da li ti se jedna otkacila koja spaja kuciste s plocom za pokretanje sustava.
napravi clear cmos jumperima ili izvadi bateriju na 30s.

ako sad nede, promijeni napajanje... sad neki Fortron a ne ono kaj ti Hgsrot preporuca.
__________________
daytripper je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.08.2007., 11:08   #11
q-man
Daedra worshipper
Moj komp
 
q-man's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
nema beda, dečki u hg-spotu su rekli da mogu zamijeniti uz nadoplatu jer sam izričito pitao pri kupnji. definitivno ću to učiniti. planiram OCZ power supply GameXStream 600W. košta oko 800kn, a kaže da može tjerati dvije 8800 u sli modu. no za slučaj da možda ne bude takvog, ako biste bili ljubazni pa mi savjetovali neke alternative. Ovaj put slušam samo vas, a ne tamo neke uvaljivače šrot robe.

savjet mr. daytripper-a ću isprobati danas dok čekam novo napajanje. nekako sam razuvjeren da će ići sa ovim k-mex napajalom, ali nemam kaj izgubiti. jedino me brine kaj sam pročitao u drugim threadovima da loše napajanje oštećuje komponente? ima kaj istine u tome?
q-man je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 11:20   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Hmm... iz HGSrota?

Ja bi uzeo Coolermastera 430w ili ako oćeš baš na sigurno i imaš love onda uzmi Silverstone 560w ili Chieftec 550w (ako te buke ne smeta) oni su dovoljno jaki da vrte svaku 8800 grafu...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 13:26   #13
q-man
Daedra worshipper
Moj komp
 
q-man's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
yedwy, svako od ta tri nabrojena može tjerati dvije 8800 u sli modu? jer namjeravam kasnije upiknut još jednu 8800 pa da ne moram opetkupovati napajanje. buka mi nije problem, jer igram glasnije. jest da cura šizi, ali u moju multimedija sobu nema ni pristup, a kamoli ključ.
q-man je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 13:54   #14
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ne mogu vjerovat da su ti uvalili K-Mexa, zamjenit napajanje. Nisam siguran ali mislim da za 8800GTS SLI ti neće bit dovoljno ovo Coolermaster od 430W ali ova dva - Chief i Silverstone će bit sasvim dovoljni.

Samo pitanje, jel ti misliš SLI vozit na Athlon64 3200+? Jer to baš neće ić...
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 14:12   #15
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
q-man, čim si spomenuo ovu Abiticu, sve manje sumnjam u napajanje (sad je 70:30 za napajanje ). No dobro, ajde ovako.

Izvadi sve iz kučišta.
Na ploču spoji procesor, jedan stick memorije, pospajaj sve potrebno od napajanja u matičnu (također ako je potreban molex negdje na matičnoj i obavezno +12V 4-pinski, to ti je onak, jako važno pošto to daje struju procu) i stavi jednu grafu (na grafu također spoji sve potrebne naponske konektore ;još bi bilo super kad bi imao neku PCI grafičku staru). Stavi hladnjak na proc, spoji mu konektor na CPU FAN (da ne bi bilo da matična gasi jer "nema" hladnjaka na procesoru). To ti je onak - osnovno. Pošto nema HDD, stat će kod POST-anja, ali nije važno. Tebi je važno da dođeš do POST-a.

Onda restiraj CMOS ili zvadi bateriju van na kratko. Provjeri još jednom dal si spojio sve potrebno od napajanja na matičnu i grafu.

Vrati unutra i kresni.

Ako tad ne dela, a to su osnove osnova (malo troši), teško da napajanje (koje, BTW nemrem naći na siteu ? ) čak i to koči.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2007., 14:49   #16
q-man
Daedra worshipper
Moj komp
 
q-man's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
mislio sam si da ne bi mogao iskoristiti bas dvije 8800 u sliu na ovoj matičnoj i ovom procu. ali kada se pojave igre koje taj proc i grafa koje sada imam neće moći tjerati, ionako mislim kupiti novu matičnu i proc i još jednu grafu. nekako planiram unaprijed složiti komponente da mi je kasnije lako nadograditi (ako ne i jeftino).

ako slučajno novo napajanje, ovaj put fakat neko "the napajanje", ne riješi problem, ne znam... vuco je dao naslutiti da abit-ica nije dobra, no volio bih i sekundarno mišljenje? a pokušati ću i to što vuco sugerira, potjerati komp s minimalom minimale.

ako ploča nije dobra, izgleda da moram po novu. kako se procevi u socket 939 ne proizvode više (mislim da ne, negdje sam vidio tu informaciju. ne znam dal ih ima za kupit) morao bih i po novi proc.

isuse, ovaj komp mi je pojeo već dvije plaće, a još nema svijetla na kraju tunela...
q-man je offline