Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2009., 14:52   #931
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
NHF ali vidim da nisi bas u elektrotehnici ...
Jamacno.

Citiraj:
Ukratko da, ti skokovi napona su vrlo cesti ubojice elektronickih komponenti (uz padove aktuatora i glave na samu povrsinu ploce, te eksterne uzroke poput jakih vibracija i padova)
Ova "ukrata" je bazirana na tvojim statistikama i mjerenjima ili?

Citiraj:
za sto je zasluzan PSU i napon koji se dobiva iz mreze.
Dobro jesi ti na drogama?

Kakve veze imas napon gradske mreze sa stabilnoscu SMSP-a? Je li tebi uopce jasan princip rada SMSP-a i to onakvog kakav je izveden u gotovo svakom ATX napajanju?

http://pcekspert.com/articles/410-2.html

Citiraj:
Ovo se dogadja ukoliko napajanje nedovoljno dobro radi korekciju i peglanje u istosmjerni (ripple-free, noise-free ili sto blize tome uz konstantno zadrzavanje nominalnih vrijednosti railova tj. 3.3, 5 i 12V) ili npr. dopusta da drugi el. uredjaji i komponete utjecu na nagle promjene naponskog oblika promatranog RAIL-a.
I kakve to tocno veze ima s time kakav je AC napon koji dolazi do napajanja?

Ako mi mozes objasniti kakve veze ima ulazni napon sa switchanjem tranzistora iz zasicenja u zapiranje i natrag te LC filtriranjem pravokutnog napona koji se tako dobiva?

Citiraj:
To sto je necije misljenje da su ceste i nagle promjene napona na recimo 4V ili 6V ili 13.5V bezazlene za napajanje komponenti, to je drugi par opanaka
Takve promjene napona nisu unutar ATX specifikacije. Sve ostale koje jesu su prihvatljive. Cak i vece...

Ja o tome trubim vec godinama i nisi prvi nadri specijalac koji je pokusao osporiti cinjenicu jasnu svakom tko je zavrsio bilo koju srednju skolu u kojoj su obradjeni elektrotehnicki predmeti.

Citiraj:
Takodjer postoji jos poneki vazan termin poput ... Superponiranih valnih oblika, koji bi se trebali malo cesce koristiti u opisu napajanja, kada vec pricamo o kvaliteti.
Vidim ja da si ti pun termina koje si negdje cuo a nikada nisi otvorio napajanje u zivotu.

Citiraj:
Svi znamo da ne bi znacajan postotak elektroteh. osvijestenih korisnika svojevoljno koristio navedenog MS Industriala u svojoj konfiguraciji sa hrpom skupih komponenti, vaznih podataka i veceg broja HDD-a.
I opet, tebi je elementarno nejasno da diskovi jednostavno umiru cesce nego bilo koja druga komponenta iz vrlo ocitih i jednostavnih razloga dok ti bulaznis o necemu sto elementarno nema veze s mozgom.

Nije ti recimo nikada palo na pamet zasto vecina diskova umire *pri paljenju* racunala a ne tokom samog rada bez obzira na napon koji je etalonski?

Citiraj:
Autor iwwwek Pregled postova
I tako ja jutros upalim komp, krene POST i stane na poruci "Detecting IDE drives..." i ni makac dalje.
I jos uvijek ti nije jasno da se napajanja najcesce razilkuju po QC-u a rijedje po (ne)kvaliteti proizvodnje i komponenti (sto je zapravo direktno vezano, donekle, no dobro)? Da je ogromna kolicina napajanja radjena na gotovo istom PCB layoutu? Da je prosjecno ATX napajanje u domeni radionickih vjezbi maturanta s Rudjera?

Citiraj:
Znam da ces imati jos 1001 sofisticku dosjetku na moj odgovor, ali mi i nije bas do nekakve duge rasprave tipicne za tvoj renome...
Tipicno za moj renome ispravljanja ljudi koji su svoje tehnicko znanje prekalili na temelju opskurnog overklokerskog foruma i vlastitih (krivih) zakljucaka?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2009., 15:29   #932
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Autor iwwwek Pregled postova
Dakle odšarafio sam PCB (pločicu sa elektronikom) i odmah sam uočio da su mjesta gdje se kontakti (pinovi)
iz tijela diska naslanjaju na PCB "čudnih" žutih i duginih boja. Kao kad se metal pregrije ili oksidira pa "pošareni".
A i rupe gdje idu vijci isto tako, čak mi izgledaju nekako korodirano.


To sam poslikao pa pogledajte.

http://pixelator.info/downloads/WD-1.jpg

http://pixelator.info/downloads/WD-2.jpg


Na www.hardwarecanucks.com sam pronašao recenziju WD Caviar Black 2TB sa kojeg su skinuli PCB i bogami tamo ne vidim "čudne" boje na pločici.

.
Onaj koji su oni skinuli je nov. Zato i nema tih duginih boja koje su korozija. Nema veze sa pregaranjem. Kada WD pregori to se osjeti i vidi. Što u obliku nesnosnog smrada, što dima a i sam pogled na pločicu ne skriva da je izgoreno.

Zbog svojih specifičnosti, taj disk se ponaša sasvim drugačije od ostalih kada crkne. I kvar mu je kombinacija kvarova. I kombinacija "popravaka" kako bi se nešto izvuklo iz njih. Kod tvog bi to vrlo lako mogle biti glave iako ne čuješ lupanje jer nakon nekog vremena ne pokušava pročitati SA, ne lupa i ode u Ready. Na prvi pogled kao da radi normalno, ali nije tako.

Što god da je tom disku, nije ništa što možeš sam napraviti. Ni izdaleka. Svaki recovery je usko povezan sa ROMom i firmwareom.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2009., 16:25   #933
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Kao sto rekoh sve je objasnjeno na ovom linku, a daljnje rasprave nisu bitne.

Cak je i u postu iznad dobro objasnjeno tako da bi i to trebalo biti dovoljno.

P.S.

BTW 16 godina bavljenja s izradom i popravkom elektronickih sklopova poput pojacala/pretpojacala, ispravljaca, napajanja, oscilatora, skretnica i ostalih RLC filtera je sasvim dovoljno u ovom slucaju - hvala
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2009., 16:40   #934
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
BTW 16 godina bavljenja s izradom i popravkom elektronickih sklopova
I jos uvijek ne znas kako radi SMPS i lupetas ko maksim po diviziji te upucujes covjeka u trosak UPS-a za kurcevo zdravlje?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2009., 18:20   #935
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Iz tvojih tekstova se takodjer moze zakljuciti vise stvari ... zasnivanje na tehnicki zastarjelih i nevezanih konceptima, nedorecenost u svakom pogledu, skretanje s teme i cesto isticanje nebitnih elektronickih pojmova.

Ukratko dugo, dosadno, nejasno i nebitno blabranje ... stvarno je steta utrosenog vremena provednog u ovoj raspravi.

EOD
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 01:44   #936
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
Ostao sam bez particije

Ovako, particije na racunalu su podijenjene: 16gb sustav, 110 gb programi i 110gb multimedia. Neznam kako ali particija od sustava se cijela napunila (valjda sam instalirao nesto nenamjerno) i nakon sto sam pobrisao dosta toga svjedno je bilo prazno samo par gb pa sam je odlucio povecati.
Preko Partition Magica 8 sam je povecao do ~24gb (koje sam skinio sa particije "programs"). Da bi to imalo efekta kao sto svi znate program je trazio reboot. Ok, izgasim ja sve ostale programe... i reboot.
Odvrti se sustav i dode onaj plavi ekran od windowsa gdje se prikazuju procesi. Medutim taj proces je jako dugo trajao... (toliko da sam se stigao otusirat, obrijat, jest, ic u wc...). Kad sam dosao nestalo je struje na jako kratko i komp se ugasio (ups iz siga trenutno nije spojen).
A u tome trenutku se vrtjelo nesto otprilike: 7.8 mb se dodaje na particiju multimedija. Nije mi jasno cemu to, ali ok racunam valjda je do programa nesto (prvi put koristim)....
I palim opet racunalo... kad ono nema multimedije. Nestalo 67gb muzike!!! More slika i filmova...

Recite mi da nije sve propalo.
Konfiguracija je iz potpisa. Sve je na defoultu. Koristim Windows xp sp2. Antivirusni program je NOD32.



A ima sam tako lijep dan.....
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 01:54   #937
Fantač
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 116
Hiren's BootCD 9.9
Acronis Disk Director 10.0.2160

Meni je osobno ovaj program puno puta pomogao kada sam se "igrao" i ostao bez particija. A ovaj CD je nešto što svatko mora imati za "krizne" situacije.
Fantač je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 02:15   #938
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
mozes li mi slucajno dati linkove? da se sad ne mucim sa trazenjem (tarzim ali nema bas dobrih stranica)
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 02:51   #939
The Comedian
It's all a joke
 
The Comedian's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: unknown
Postovi: 445
__________________
Once you realize what a joke everything is, being the Comedian is the only thing that makes sense.
The Comedian je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 03:05   #940
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
evo instalirao sam. on je normalno vidi ali je nema u my computer.
nisam nista htio dirati da opet ne zezenem.
sto dalje?






edit: evo jos i ova slika. svaka pomoc je dobrodola
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 12:49   #941
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
ovo vidi Partition Magic




a evo i objasnjenja misteriozne particije


anyone?
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 13:46   #942
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Mozda malo dosadno, ali biljon puta se napisalo/spmenulo da se zaobilazi taj "Partition Magic" jer uvijek zayebe manje vise.. Probaj to gore rjesiti sa Active@ Partition Recovery ili Partition Table Doctor!
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 14:39   #943
Fantač
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 116
Klikni na ovo i mislim da bi ju trebao naći.



Ili probaj ovo što je kolega rekao.

P.S. To se ne instalira nego se sprži na CD i boota sa njega, jer kaj da si zezno sistemsku particiju i ne možeš ući u Windowse.
Fantač je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2009., 17:59   #944
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
Citiraj:
Autor Fantač Pregled postova
Klikni na ovo i mislim da bi ju trebao naći.



Ili probaj ovo što je kolega rekao.

P.S. To se ne instalira nego se sprži na CD i boota sa njega, jer kaj da si zezno sistemsku particiju i ne možeš ući u Windowse.
ma mora da se zezas... heh pa to sam prvo i probao, medjutim ne pronalazi je jer nije izbrisana (sreca u nesreci)

sta se sprzi cd? od cega?
razor_blatine je offline   Reply With Quote