Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.04.2017., 00:56   #1891
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
poslovni korisnici koliko znam i koliko sam imao prilike vidjeti dobiju isti Speedport model kao i privatni korisnici ali dobiju i 4G USB stick - HT tu uslugu prodaje pod nazivom SmartOffice

za male firme je to cool stvar je prakticki nemas downtime kada VDSL ili FTTH nisu dostupni jer se router prebaci na 4G USB

tu vec vidim mogucnost "zlouporabe" uzmes 4G USB stick i koristis ga negdje drugdje, jer ako nema ogranicenja-limita u kolicini GB mjesecno, imas 4G flat

istu stvar koristim na ASUS-u sa MerlinFW, i Huawei E3372 USB stickom i radi super (fail-over sa fail-backom), samo sto je USB stick i pretplata u vlastitoj reziji (na drugoj lokaciji je SIMPA prepaid)
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2017., 10:21   #1892
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
da ali i sa tim 4G USB stick-om nerešavaju se problemi speedporta ,stalno prebacivanje
simte tamte u routeru neminovno vodi do blesiranja,jedina pozitiva tog poslovnog djela je
dostupnost tehničara 24h - 7 dana u tjednu mada nekako brijem da kad tada tehničar može
samo sljegat ramenima jer stvarni kvarovi na routerima su vrlo rijetki mjenjaju ih
eto da kad su već tu da i nešto naprave.
skalar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.04.2017., 12:25   #1893
Andrija M
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 465
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova

tu vec vidim mogucnost "zlouporabe" uzmes 4G USB stick i koristis ga negdje drugdje, jer ako nema ogranicenja-limita u kolicini GB mjesecno, imas 4G flat
Nema mogućnosti zloupotrebe jer taj alcatel 850 radi jedino i isključivo u speedportu (osobno sam isprobao), mislim da su čak i speedport i alcatel upareni pa stick nebi radio u drugom speedportu (to nisam isprobao)

Jedini bed je da ako u stick staviš sd karticu (za sambu, ftp ili dhcp server) ne možeš taj feature koristiti dok ne isključiš 4g failover
Andrija M je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2017., 22:45   #1894
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
jel mozes izvaditi SIM karticu iz tog USB Alcatel sticka i staviti u neki stick koji je kompatibilan sa HT-om, pa probati jel radi?
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2017., 07:47   #1895
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
navodno da nema sim karticu taj stick
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2017., 11:26   #1896
hrki
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: ZG - VŽ - KR
Postovi: 279
Je onda radi na zrak, kartica je u njemu.
hrki je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2017., 13:07   #1897
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Ma ima ona nova sw varijanta kada se kartica emulira ... možda je to slučaj.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2017., 13:37   #1898
hrki
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: ZG - VŽ - KR
Postovi: 279
Nije, sim kartica je i obični 4g stik.
hrki je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2017., 13:53   #1899
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
tehničar kaže da se aktivira pomoću speedport firmwarea,s obzirom da je firmware isti za nas obične smrtnike i poslovne ,jedino logično objašnjenje bi bilo preko acs-a,uglavnom sim kartica se nestavlja u stik
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2017., 10:46   #1900
hrki
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: ZG - VŽ - KR
Postovi: 279
Onda tehničar ne zna kako to radi, i nije acs, i sim kartica je u stiku, ne postoji još e sim
hrki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.05.2017., 15:44   #1901
Andrija M
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 465
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
jel mozes izvaditi SIMtick koji je kompatibilan sa HT-om, pa probati jel radi?
Mogu probati kad prođu praznici, karticu ima i broj je +385 8909 xxxxxx (kad uštekaš alcatel u komp neće se konektirat ali možeš slati sms)
Andrija M je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2017., 17:17   #1902
hrki
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: ZG - VŽ - KR
Postovi: 279
Ugasi router pa probaj
hrki je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2017., 22:06   #1903
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Pozdrav svima! Jučer mi je uvedena optika od HT-a i imam taj Speedport W724V Type Ci router. Ugovorena brzina je 100/20 Mbps.

E sad, imam problem da na laptopu preko WiFi-ja ne mogu uloviti više od 50 Mbps. Tehničar mi je rekao da je to do WiFi kartice u laptopu, ali sam istražio i u laptopu je Intel AC 3165 kartica, koja podržava 802.11ac standard koji bi morao bez problema vući svih 100 Mbps. Na kompu imam i Asus USB-N14 WiFi USB karticu koju sam isto istestirao na laptopu, pa evo i svih rezultata:

1) Interna kartica na laptopu - Intel AC 3165


2) Eksterna kartica - Asus USB-N14


3) Kabel


4) iPhone 7


Sve je mjereno na 10 cm udaljenosti bez ikakvih prepreka. Možete li mi objasniti kako mogu dobiti punu brzinu na laptopu na njegovoj internoj kartici? Trebam li podešavati neke protokole i kanale na routeru ili laptopu? Router može raditi na b/g/n protokolu, pa sam probao i na automatski i samo na "n" protokolu, ali ništa se nije promijenilo.
marke je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2017., 22:43   #1904
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Sve šta si izmjerio i dobio je normalno. Da si pogledao zadnjih 10 - ak stranica onda bi vidio "kvalitetu" i mogućnosti tog Speedšrota, pogotovo WiFi dio.
Istu / sličnu stvar ti je već rekao tehničar prilikom montaže.

Ako hoćeš bržu i bolju WiFi mrežu onda moraš investirati u svoj Router / AP i to da podržava 802.11ac, Dual Band, pristojne vanjske antene, ...
Tek preko takvog uređaja možeš očekivati bitno veće brzine.
Kvaka22 je šta su takvi uređaji relativno novi na tržištu i nisu jeftini.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2017., 22:53   #1905
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
+ sto ti nema smisla mjerit na 10 cm radi suma

Makni se bar koji metar od rutera.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 01:11   #1906
Andrija M
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 465
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
tehničar kaže da se aktivira pomoću speedport firmwarea,s obzirom da je firmware isti za nas obične smrtnike i poslovne ,jedino logično objašnjenje bi bilo preko acs-a,uglavnom sim kartica se nestavlja u stik
Moje je mišljenje da firmware nije isti poslovne korisnike jer onaj za obične smrtnike ne podržava alcatel 850 (tako je netko napisao prije par mjeseci ovdje da je probao pa nije išlo).

Također nisam još stigao probati karticu u drugom sticku no evo slika kako to izgleda u speedportu (postavke koje je povukao iz acs-a).



Andrija M je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 09:54   #1907
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Sve šta si izmjerio i dobio je normalno. Da si pogledao zadnjih 10 - ak stranica onda bi vidio "kvalitetu" i mogućnosti tog Speedšrota, pogotovo WiFi dio.
Istu / sličnu stvar ti je već rekao tehničar prilikom montaže.

Ako hoćeš bržu i bolju WiFi mrežu onda moraš investirati u svoj Router / AP i to da podržava 802.11ac, Dual Band, pristojne vanjske antene, ...
Tek preko takvog uređaja možeš očekivati bitno veće brzine.
Kvaka22 je šta su takvi uređaji relativno novi na tržištu i nisu jeftini.
Hvala na odgovoru, ali mi samo onda nije jasno, kako to da mi kartica od laptopa ne može povući više od 50 Mbps, ako eksterna Asus kartica vuče 82? Mjereno na 3 metra od routera i na 10 cm, ista stvar.

Mogu li išta napraviti da mi bar laptop vuče kao i ta kartica? Inače, ta Asus kartica je uštekana u komp i kroz dva zida i 6-7 metara udaljenosti vuče oko 65 Mbps.

Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
+ sto ti nema smisla mjerit na 10 cm radi suma

Makni se bar koji metar od rutera.
Mjerio sam sve na stolu, 2,5-3 metra udaljenosti, ali sam onda za svaki slučaj izmjerio i točno do routera.

marke je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 10:15   #1908
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
A kako ?
Fino, ta Asusica je bgn i 2x2:2 "organizacije" a interna Intel AC 3165 je 1x1.

Možeš probati zamijeniti tu karticu sa Intel N7260 serije, da ima Bluetooth, da je izvedbe kao i postojeća, da je na white listi za taj HP lap ili da je predviđena za HP, ...
Nakon gnjavaže nije unapred sigurno šta ćeš dobiti.

Napravi radnu akciju i provuci Lan kabele po kući. Najsigurnije, najeftinije i najbolje rješenje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 11:01   #1909
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Kaj je najgore, provučeni su kablovi u svaku sobu i novi je stan pa nema šanse za ikakvim radovima sad. Ali u dnevnoj su iza TV-a, a i tako i tako laptop u dnevnoj nebi sigurno spajao kablom, čak i da je bliže utičnica. U obje sobe i u dnevnu imam provučene kablove od ormarića (mislim da je UTP Cat6), ali moram prvo u ormariću postaviti nekakav switch da mogu poslati internet iz routera u dnevnoj u obje sobe.

Ali isto tako bi volio dobiti maksimum što mogu preko WiFi-ja, tako da imam dva pitanja onda:

1) Koji router ili AP preporučujete? Naravno, najvažniji je omjer uloženo/dobiveno. Ne trebaju mi nikakve napredne postavke, samo da laptop može vuć maksimalnu brzinu koju može, a i domet je bitan (jer je komp još uvijek preko WiFi-ja, dok ne kupim duži kabel za sobu).

2) Koji switch se isplati uzeti? Potrebno mi je samo dva izlaza, za obje sobe, a bitno mi je da je što manji, jer mi je u ormariću već gužva velika. Postoji li kakvo rješenje bez strujnog kabla (nešto sam čitao o PoE varijantama)?
marke je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 15:26   #1910
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Intel® Dual Band Wireless-AC 3165. 2nd Generation 802.11ac, dual band, 1x1, Wi-Fi + Bluetooth* adapter lets you move at the speed of life with faster speeds (up to 433 Mbps1), higher capacity, and better reliability.

poanta priće ti je "up to 433 Mbps" + slabi prijem + speedport znaći od svega pomalo
433 ti znaći teoretski 2,4ghz "n" brzina + 5ghz "ac" brojka koja vara jer to su sve ukupne
mogučnosti kartice,na speedportu nemaš niti 5ghz niti "ac" brzine, da si nabaviš neki "ac" router
vjerojatno bi dobijao full brzinu koju plačaš i bežično,ovak je tih 50 normalno jer su izbacili
"n" 300 brzinu iz speedporta na zadnjem firmwareu pa ti je tako ostala teoretska "n" 150 ,
što u praksi znaći oko pola ,na nekim uređajima malo više na nekima malo manje.

bilo koji gigabitni ac 1200 router će obavljat svoj posao,da se nedesi kasnije da skužiš kao i
većina nas da smo ipak dobili speedšrot od t-coma potrebno je da ima mogučnost tagganja
postavljanje vlan id zvuči komlicirano ali nije,neki asus rt bi ti ja preporučio radi jednostavnosti
konfiguracije.
što se switch-a tiče bilo koji gigabitni će radit svoj posao.
preko struje ti nitko nemože garantirati dok ne probaš ,
negdje radi bezgrešno negdje taman za max tv ,a negdje nikako
sva sreća da ti dučani dozvoljavaju da vratiš ako neradi odnosno možeš se dogovoriti

Zadnje izmijenjeno od: skalar. 04.05.2017. u 15:57.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 17:56   #1911
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
@marke
Definitivno se isplati investirati u "mali" mrežni GB switch, postaviš ga u tu "centralnu kutiju" sa kratkim pach kabelima. Sa Speedšrota spojiš isto pach kabel Lan1 u zid.
Mali switch - evi se rade sa 5 ili 8 portova.
Primjer (ovaj mališa) > https://www.nabava.net/switchevi__80...x-98x__2603431

Na taj način ćeš dovesti mrežu / Lan / Internet na sve ostale priključke / sobe, a istovremeno omogućuje da dodatni AP / Router (u AP funkciji) bude u nekoj drugoj sobi.

Na temu novog / dodatnog uređaja imaš dva puta / rješenja:
a) AP / Router u funkciji AP - a
b) prebaciti Speedšrot u Bridge mode za Internet konekciju, ugasiti njegov WiFi, "iza" staviti svoj Router koji će preuzeti cijeli posao uključujući WiFi.

O obje opcije sa primjerima smo govorili u ovoj i/ili Fiberland temi pa se informiraj.

That's my 5 cents
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 18:27   #1912
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,753
Security --> Encription Type
i ako nije, stavi AES, pa onda probaj izmjeriti brzinu.
-->
Marke

Provjeri na laptopu pod Wireless Properties--> Security --> Encription Type
i ako nije, stavi AES, pa onda probaj izmjeriti brzinu.
E-mil je online   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 19:20   #1913
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Kakve veze ima tip autorizacije sa kom. brzinom ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 19:41   #1914
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,753
Objasniti neznam, ostalo mi u glavi još od prije potopa (vjerovatno pročitao negdje guglajući).
Nemam pojma kakve veze ima, ali meni na laptopu (a bogme i na ovoj wifi kartici koja je na ploči) kada je Encryption Type=TKIP vuče max 20 mbita.
Kada prebacim na AES, skida cca 70 mbita.
Security Type je WPA2-Personal.

Potvrdila praksa a teoriju će valjda objasniti neko načitaniji od mene.
E-mil je online   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 20:00   #1915
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
čovjek me nasmija , jednostavno ako hoče u potpunosti iskoristit karticu treba mu "ac" router a speedport to nije.
kolko je meni poznato AES na svakom routeru i kartici po defulu i nebi trebalo bar velikog utjecaja imat na brzinu.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 20:06   #1916
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,753
Smijao se ti ili ne kod mene je Download/Upload

AES = 70/20 mbit
TKIP= 20/20 mbit

pa ti sad objasni ako znaš u čemu je fora.
E-mil je online   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 21:21   #1917
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Jel to kada je na drugoj strani Speedšrot ili neki drugi uređaj ?
Pitam, jel ako se radi o Speedšrotu onda je sve jasno, još jedan biser u nizu na tom smetju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2017., 21:45   #1918
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,753
Naravo, Sdeepšrot je u igri i tkoma optika 100/20.

Nego, kad se već spominje...
Wi-Fi Security: Should You Use WPA2-AES, WPA2-TKIP, or Both?
Citiraj:
In comaprison, even 802.11n supports up to 300mbps — but, generally, only if you’re using WPA2 with AES. Theoretically, 802.11ac offers theoretical maximum speeds of 3.46 Gbps under optimum (read: perfect) conditions.
In other words, WPA and TKIP will slow a modern Wi-Fi network down. It’s not all about security!
E-mil je online   Reply With Quote
Staro 05.05.2017., 10:59   #1919
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
koja caka mora biti da speedport ne worka port forvard
prođe 24h ... ili manje i odhebe ono što je slozeno

forvard na jedan sat reciver.. i sve radi..
ode 10-24h .. vise ne radi
ip dobar .. dyndns radi svoju stvar.. mada imam i ovak ip
i onda obrišem forvard.. stavim na novo . na taj isti ip i opet radi 1 dan
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2017., 12:12   #1920
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
ja vas fakat nekužim ako malo čitate temu ,za ono kaj bi vi htjeli 100 bežičnu brzinu mobitel, maxtv,voip + full brzina torrenta ,
speedport niti je predviđen niti je svojim karakteristikama blizu -ne modernim nego ni suvremenijim standardima ,uložite 400kn
u D-LINK DIR-842,najeftiniji ac router sa sasvim solidnim ocjenama na netu i riješite sve probleme,prednost optike je
i ta da postoji mogučnost dodatnog ulaganja da bude sve ok i da se više netrebaju normabelčići piti u razgovorima sa t-com studošima
skalar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na