Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 24.03.2013., 08:07   #391
gorana
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Split
Postovi: 9
Kod mene se radi o novom racunalu...SSD je nesto novo za mene, ubrzava rad, samo ne znam dali sam sve u redu napravila/instalirala u biosu i winu posto mi testovi ne daju bas rezultate kakve drugi (na netu) postizu.
Npr, standardan rezultat na mom racunalu:
http://oi46.tinypic.com/2nv5nh5.jpg
a vidjela sam da neki postizu na istom disku, koji je istog tipa i iste velicine (VERTEX3 60 Gb), ovaj ukupni rezultat sto je meni 281, oko 380-420.

Imate ideju sto bi trebalo napravit tu da se ubrza ili je ovo u redu?
gorana je offline  
Staro 24.03.2013., 10:39   #392
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
Nemoj se pretjerano zabrinjavati sintetikom (brojevima) tvoj ssd daje normalne rezultate za sdd tog tipa ...vjerovatno bi dao malo veće brojke da se radi o drugoj konfiguraciji (čitao sam tvoj post o kućištu u horinzontali) recimo tipa intelov procesor i ploča ali kao što sam rekao nisu to drastične razlike sem toga te brojeve ti nećeš primjetiti u stvarnom radu računala..
Pretpostavljam da računalo radi jako dobro i da nemaš nikakvih problema u radu sa njim...
Stoga kao što je i meni kolega Antrax rekao uživaj u svom ssd-u i njegovom radu
Wizzard je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.03.2013., 08:53   #393
gorana
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Split
Postovi: 9
@Wizzard

"Sata mode" u BIOS-u je namjesten na AHCI...to je u redu znaci.

"AMD ACHI BIOS ROM" je na disabled; "Hard disk S.M.A.R.T." je isto na disabled. Da tako ostavim?

"Sata ide combined mode" sam isto stavila na disabled, bilo je enabled ali sam primjetila da kad je to na enabled, ACHI mod ne radi, ili mi se bar cini da ne radi, jer ne dobijem ovaj amd_sata - OK, nego pciide - bad u AS SSD-u

To sve u redu?

Ovo sa namjestanjem nekih postavki u WIN-u sto sam citala da ubrzava, to nista ne treba pretoistavljam?


Jos nesto, dali da napravim reinstall firmware-a, iako je na disku originalno dosla zadnja verzija koja postoji - 2.25?
Kako se radi secure erase ako zelis sve izbrisat i ispocetka, ako mi je na SSD-u instaliran OS?


Puno pitanja, a malo odgovora.
gorana je offline  
Staro 25.03.2013., 08:59   #394
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
"Sata mode" u BIOS-u je namjesten na AHCI...to je u redu znaci.
da

Citiraj:
"AMD ACHI BIOS ROM" je na disabled; "Hard disk S.M.A.R.T." je isto na disabled. Da tako ostavim?
amd ahci bios je dodatni kontroler ak se ne varam? to mozes pustit na disabled ak ti netreba.
SMART upali

Citiraj:
"Sata ide combined mode" sam isto stavila na disabled, bilo je enabled ali sam primjetila da kad je to na enabled, ACHI mod ne radi, ili mi se bar cini da ne radi, jer ne dobijem ovaj amd_sata - OK, nego pciide - bad u AS SSD-u
pusti na disabled


Citiraj:
Jos nesto, dali da napravim reinstall firmware-a, iako je na disku originalno dosla zadnja verzija koja postoji - 2.25?
ja nebih.

geronimo_2 je offline  
Staro 25.03.2013., 20:55   #395
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
@Gorana evo kolega geronimo2 je dao odgovore na tvoja pitanja na što se još može nadodati glede onih postavki u windowsima koje si spomenula...njih možeš a i nemoraš podesiti..u jednom postu je antrax čini mi se spomenuo da današnji ssd-ovi su dovoljno pametni da se brinu o sebi... neka podešenja se mogu napraviti u windowsima ali nisu nužna da bi ssd radio kako bi rekli radio baš ono full punom parom ..radi on i bez tih podešenja odlično..
..E sad još da ti odgovorim za pitanje vezano updatea firmware-a nemoraš raditi update jer je stavljen zadnji firmware..znači to je riješeno..Sad jedino ti ostaje (ako želiš i imaš dovoljno znanja ili imaš nekoga tko je upućen u to) secure erase..Dali to želiš napravit to ovisi o tebi možeš a i nemoraš ali da bi bila sigurna da je instalacija potpuno svježa i da je ssd potpuno čist treba uraditi sljedeće..

Skineš sa ocze-ovog foruma ovaj program za secure erase link http://ocz.com/consumer/download/firmware skineš srednji fajl (PC BOOTABLE) i onaj pdf fajl guide ..raspakiraš pc bootable.. on kao raspakiran bude u iso fajlu..snimiš ga na cd mozeš sa nerom ili nekim programom za prženjem.. ja za iso fajlove obično koristim ultra iso program..staviš cd u komp napraviš restart udješ u bios
postaviš da ti prvo buta sa cd-a-dvd-a,restart kompa..sacekaš da se odbuta cd i otvori program..napraviš secure erase ssd-a ugasiš komp i napraviš clear cmos...ja obično izvadim bateriju iz ploče na 5 min i vratim ju nazad (ima opcija da samo prebaciš jumper na ploči ali ja više volim ovo sa baterijom) upališ komp udješ u bios podesiš vrijeme i datum staviš win 7 u dvd čitač..restart kompa i kreneš u potpuno svježu instalaciju windoza sa čistim ssd-om..sad dali to želiš napraviti i imaš volje i znanja to je odluka na tebi...ali ako želiš da sve bude čista i svježa instalacija onda napravi..ako nisi sigurna ili neznaš onda nadji nekoga tko je upućen u to ili ostavi kako je dok nedođe prilika da to uradiš...nadam se da sam ti uspio na neki način pojasniti ovo o secure erase ssd-a..sve nejasnoće oko tih stvari možeš malo pregladati na ocze-ovom forumu.. http://www.ocztechnologyforum.com/fo...-%28REBUILD%29
lijep pozdrav tebi i isprika moderatorima ako je poduži post.
Wizzard je offline  
Staro 26.03.2013., 04:53   #396
gorana
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Split
Postovi: 9
@geronimo, @Wizzard, hvala puno, puno na opsirnim objasnjenjima.

Upustit cu se ovo sto ti Wizzarde preporucujes, mislim da nebi trebalo biti problema. Samo zanima me cemu taj clear cmos sluzi vezano za SSD, sto zapravo tim postizem, to je pretpostavljam ovo s vadenjem i vracanjem baterije.
Dali ce mi se poremetiti sve postavke u BIOS-u ako to napravim ili samo vrijeme i datum?
gorana je offline  
Staro 26.03.2013., 07:09   #397
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor gorana Pregled postova
@geronimo, @Wizzard, hvala puno, puno na opsirnim objasnjenjima.

Upustit cu se ovo sto ti Wizzarde preporucujes, mislim da nebi trebalo biti problema. Samo zanima me cemu taj clear cmos sluzi vezano za SSD, sto zapravo tim postizem, to je pretpostavljam ovo s vadenjem i vracanjem baterije.
Dali ce mi se poremetiti sve postavke u BIOS-u ako to napravim ili samo vrijeme i datum?
clear cmos ce ti vratiti postavke BIOS-a na default odnosno onaj koji su oni namjestili. napravi si screenshote ili poslikaj sa foticem sve postave prije nego diras, za svaki slucaj ;-).
iako ne kuzim sta ce ti on napravit u vezi SSD-a .
geronimo_2 je offline  
Staro 26.03.2013., 21:58   #398
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
@Gorana -) evo kolega je maltene dao već cijeli odgvor na tvoje pitanje a ja ću se samo malo nadovezati..Neće se sa biosom ništa dogoditi značajnije osim što će se vratiti sve na defalut..s obzirom da si kupila novi komp i nisi vjerovatno ocala procesor..znači ništa značajno za tebe se neće promjeniti u biosu...samo podesi vrijeme i datum i eventualno uključi ahci ako nisu po defaultu upaljeni (a mislim da na tvoj asrokici jesu) postaviš butanje prvo sa dvd-a i gas..a sad samo kratko da kažem vezano za clear cmos..pročitao sam brdo postova vezano za secure erase..i svi guru testeri prepuručujo toplo clear cmos ..čini mi se da sam na jednom postu od ocz gurua pročitao da je 100%-tno čista instalacija ssd-a tek kada se napravi i taj clear cmos..ni sam nisam uhvatio potpuno svrhu toga ali pošto je većina testera to preporučila
pogovotovo onih sa ocz-a foruma vjerovatno ima neku svrhu...i eto ako se upuštaš u avanturu dizanja svježih vindoza želim ti pun uspjeh..pa eto javi nam kako je prošlo...
Wizzard je offline  
Staro 05.04.2013., 21:20   #399
marxone
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
uzeo sam vertex 4 maloprije i zanima me sta je najvaznije napraviti prije instalacije win i poslije?
negdje sam procitao da treba promijeniti nesto u biosu i napraviti update biosa?!
marxone je offline  
Staro 05.04.2013., 21:25   #400
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ama bas sve odgovore imas u 1. sticky temi ovog podforuma.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.04.2013., 10:45   #401
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Pozdrav,

reinstalirao sam bio windows par puta, i mijenjam sada matičnu. Razmišlajm da formatiram SSD...kako je najbolje, imam OCZ Vertex 4...da skinem njihovu aplikaciju i bootam preko USB?


Jer na ovom SSDu sam promijenio 2 matičen do sada (jedna bila riknula), pa sam sveukupno reinstlairao windowse 3 puta. Zanima me da li da napravim safe erase ili da komotno samo reinstaliram windwose preko ovih pa obrišem windows.old nakon...
X-Plosiv je offline  
Staro 08.04.2013., 15:03   #402
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Preformatiraj (quick format), a nakon instalacije si skini tool koji TRIM-a prazan prostor. I to je to.
Nick7 je offline  
Staro 08.04.2013., 17:43   #403
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
Ako nemaš ništa bitno od podataka na disku napravi secure erase a ako imaš iskopiraj podatke na neki usb ili vanjski disk
i napravi čistu instalaciju.. secure erase i svježe windoze... pošto stavljaš novu ploču moja preporuka novi windowsi ali sa čistim ssd-om..
Wizzard je offline  
Staro 08.04.2013., 19:25   #404
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Nisam napravio nakraju safe erase, nego samo format i reinstall windowsa

windows rating ssda mi je na 7.7

EDIT:

Ubaciou pogrešan sata 3 slot, prebacio, 7.9 i bolje se diže..

Zadnje izmijenjeno od: X-Plosiv. 10.04.2013. u 17:16.
X-Plosiv je offline  
Staro 10.04.2013., 15:13   #405
Imamic23
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 18
Pozdrav, kupujem SSD Vertex, i sada, dali da kupim Vertex 3 ili 4? koliko je razlika?
uzimao bi 120-128GB..
a druga stvar, ploca mi je sata 2, pa kuzim da cu imat 250mb/s, ali bi kupovao maticnu i proc... sta kupiti? cuo sam da bolje radi s intelom? koliko je amd tu slabiji ili nije?
Imamic23 je offline  
Staro 10.04.2013., 21:15   #406
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
S obzirom da razlika u cijeni između oba nije velika moja preporuka ide na Vertex 4 radi novije tehnologije i duže garancije .. sem toga tu par postova niže samo već opisali rad Vertexa 4.U stvarnom radu nećeš vidjeti neke velike razlike osim u brojkama(čitaj testovima) a i tu nema drastičnih razlika..U svakom slučaju koji god da uzmeš nećeš
pogriješiti.. ali ako imaš koju kunu više u džepu dodaj za Vertex 4...
Wizzard je offline  
Staro 12.04.2013., 22:40   #407
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Vertex 3 od frenda, sutra ce mi ga donijeti da provjerim na svom kompu. Izgleda da ce na put u nizozemsku.


__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 10.05.2013., 13:48   #408
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252


novi Vector..sa intel ahci/raid driverom
Ploča Asrock Z77 Pro4, Sata 3 port naravno.
__________________
Psycho je offline  
Staro 10.05.2013., 14:31   #409
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252


usporedba stari firmware 1.03 sa novim 2.0.



ali neka ga je.
__________________
Psycho je offline  
Staro 12.05.2013., 15:31   #410
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
@Psycho Nevidim čemu tuga ili bolje rečeno razočarenje...pa normalno je da nemozeš postići identične rezultate u benču.. a tih par bodova gore dole je savim normalno prilikom testiranja... novi firmware je vjerovatno radi stabilnijeg rada samog ssd-a..Vector je odličan ssd stoga nemoj se previše zabrinjavati oko nepotrebnih sitnica..Usput pročitaj Release Notes oko novog firmare-a sve ti tamo lijepo piše...

Uživaj u svom Vectoru..
Wizzard je offline  
Staro 13.05.2013., 13:45   #411
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ma ionako su to samo brojevi, glavno mi je da sve brze radi.

ali sada sam odusevljen jednom drugom stvari.

kako je ssd dio novog stroja, nije mi se dalo migrirati sa starog stroja na novi sve podatke nego sam preko vmware convertera prebacio fizički stroj u virtualni. prebacio to na novi komp na kojem je ssd, ali sam fileove stavio ipak na obicni SATA western digital blue koji sluzi u biti za data.

na kraju konverzije i prebacivanja na novi stroj. virtualka neke stvari radi brze nego fizički stroj do sada iako su vhd fileovi na WD Blue disku a ne na SSDu.

fizički stroj je: Core2Duo E8200/4GB ram/obični Seagate sata disk/Hp Compaq serija
fizički na kojem je virtualka: i3 3220/8GB ram/OCZ vector sistemski disk

tokom vremena ću prebaciti ono sto vise koristim na fizicku instalaciju ssd-a, a ostalo zadrzati u virtualci zbog odredjenih razloga.
__________________
Psycho je offline  
Staro 18.05.2013., 23:50   #412
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Ovo pitanje već vjerojatno ima odgovor, no da ne tražim ako mi netko može nabrzaka pomoć, imam vertex 4, i imam neku naviku svake pola godine reinstalirat windowse, nakupi se smeća pa da to riješim.

E sad, u OCZ toolboxu ima secure erase, a ja sam do sad to radio tako da sam ubacio windows CD i bootao ga i tamo formatirao disk.

Koji način od ta dva, ili neki treći?
__________________
mamutarka je online  
Staro 19.05.2013., 01:20   #413
Wizzard
Premium
Moj komp
 
Wizzard's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 489
Odradi secure erase sa toolboxom,tako ces definitivno obrisati sve sa diska.. u par klikova si rijesio sve...dalje znas instalacijski dvd ili cd i spucas windoze...ovo se naravno radi ako ti vertex služi kao sistemac a ostale podatke držiš na drugom hardu ..ja tako radim.. i ja imam naviku rušiti windoze kao i ti svakih pola godine..
Wizzard je offline  
Staro 29.05.2013., 19:54   #414
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
odem tako no kaže



ssd je sistemski disk, kako da napravim secure erase?
__________________
mamutarka je online  
Staro 29.05.2013., 20:24   #415
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
DIgni komp sa drugog diska i secure erase napravi pomocu njihovog tolboxa za update FWa. Probaj ACHI i IDE modove ak nece. Inace ti pise da ne moze napravit erase na primarnom disku.

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 29.05.2013. u 20:29.
MAGARAC je offline  
Staro 29.05.2013., 20:38   #416
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
DIgni komp sa drugog diska i secure erase napravi pomocu njihovog tolboxa za update FWa. Probaj ACHI i IDE modove ak nece. Inace ti pise da ne moze napravit erase na primarnom disku.
Ma isao sam dobrim starim putem, 1st boot device CD -> format C -> install win7. Tako su mi i na toms hardware u meduvremenu predlozili
__________________
mamutarka je online  
Staro 29.05.2013., 21:58   #417
3alfa3
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Jedno pitanje...

Ako noviji SSD-ovi imaju brzinu daleko vecu nego sto SATA2 moze propustiti, sto se desava kad im padne brzina uslijed koristenja? Jel to znaci da ce takav disk radit i dalje isto brzo na SATA2 sucelju ili ce performanse pasti u postotku kao sto bi pale i na SATA3 sucelju?
3alfa3 je offline  
Staro 29.05.2013., 22:09   #418
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
SATA2 ima i vise nego dovoljno propusnoti za random read/write i 4k fileke tak da nema nikakve brige. RAT je isti a jedino sto je slabije su neki slucajevi kopiranja sto i nije tak bitno kod SSDa.
MAGARAC je offline  
Staro 29.05.2013., 22:36   #419
3alfa3
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Evo da pojednostavim pitanje....
Konkretno, ovaj Agility3 60GB kojeg imam, nakon nekog vremena izgubi performanse za nekih 20-30%. Nije problem, bootam sa drugog harda, clean erase SSDa i vratim image na njega i opet je ko novi.

Taj Agility ce izgleda zavrsit u laptopu, a u desktop pc bi stavio Vectora. I sad, hoce li kod gubitka performansi koje ce kad tad doc to biti mjerljivo benchmark programima ili je to toliko brz SSD da ce i tako "usporen" biti "prebrz" da bi se to vidjelo na SATA2 sucelju? Tj. hoce li bit potrebe svako toliko napravit clean erase i vratit image na njega kako bi radio brzo kao u novom stanju obzirom da koristim SATA 2 sucelje?
3alfa3 je offline  
Staro 29.05.2013., 22:52   #420
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Clean erase ima smisla raditi jedino ako si imao gore OS bez TRIM-a.
Nick7 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na