Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.03.2015., 23:29   #1
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
AMD Radeon r9 290

Ok, svi znamo da ove grafičke isijavaju watte kao lude, ali ovo nisam očekivao Imam Sapphire r9 290 Vapor-X OC, koja po testovima troši 50W više od stock 290, ali ima i peformanse na razini 290X.

Prvo paljenje kompa, graf na 80°C, proc na 70°C. Tri 120mm venta u kućištu, i jedan na procu. Gornji dio kućišta gori, kao i zadnji. Ok, jasno je da nešto nije u redu. Shvatim da sam bočni stavio da upuhuje zrak što je odgovaralo staroj grafičkoj sa turbinskim hlađenjem, zato što je ta izbacivala zrak vani, nije ostajao u kućištu kao kod ove.

Okrenem taj vent da ispuhuje, padne sve za 5°C. Još uvijek nije dobro.

Otvorim sve poklopce za slotove za kartice na stražnjoj strani kućišta, i za svaki slučaj promjenim pastu na procesoru. Padne za još 3-4°C (VRM 60°C), i vrh kućišta se više ne pregrijava, iako se na backplate još ne može staviti prst. I radi ona tako jedno dva-tri tjedna.

Odlučim ju spustiti za jedan slot, kako ne bi bila odmah uz cooler od proca (koji je inače top-down, nije tower, ali je masivan, 700g bakra i aluminija plus vent). I dočeka me ovo:





Moram priznati da sam ostao prilično iznenađen

Sad je sve ok, dva sata Romea 2 na ultra detaljima sa svim điđa-miđama uključenima i max zabilježene temp su 71°C graf, 48°C proc, VRM ispod 60°C, backplate nije užaren, vrh kućišta hladan skoro.

Svrha ovog mog ranta je da upozorim na što izgleda kućište ako se ne pazi sa ovom zvijeri od grafičke. Mislio sam da je CM690 nešto najveće što će mi ikada trebati, ali taman je na knap... Isto tako, da temperatura GPU čipa nije jedino što se mora gledati, ako sve oko nje izgara.

Što mislite, koliko bi mi pomoglo da je cooler tower ustroja, a ne top-down kao trenutno? Da izbacuje zrak bočno umjesto da ga miješa po ploči? Imam osjećaj da bi to još dosta pomoglo na stvari.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 00:11   #2
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,943
uff dobro si to uzario
meni grafa ne prelazi 64c u TT armoru, i stala je na knap po duzini
Gemmy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2015., 00:11   #3
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Meni ništa nije jasto dafuq happend here.



Imao sam navedenu grafu(trenutno je na reklamaciji), i temp su oko 70 *C u loadu na 1100mhz sa malo povišenom voltažom, da dafalutu ne prelazi 65 *C.

Ti zapravo si htio reći samo da treba imati dobro ventilirano kućište?

EDIT:

Aaaa, tek sad vidim sve skureno! Pardon, iz nekog razloga su mi sve slike bile out-zoomane i sitne skroz, a nisam odmah skužio jer sam mislio da si uploadao samo thumbove. Pa hjao, Vapor-X je najjači cooler na R9 290, ti si onda gadne temperature imao u kućištu...

Zadnje izmijenjeno od: Sam Fischer. 07.03.2015. u 00:17.
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 00:14   #4
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Srećom imaš Intelov procesor. AMD ne radi u kombinaciji sa AMD-om.
  Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 00:20   #5
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Da, naprosto mi nije jasno da se može toliko zagrijati da skuri lim na kućištu. Zastrašujuće

Temperatura čipa nije jedino na što treba paziti, to je trebala biti poanta mog posta.

Max temeprature je postigla pod Mantleom u Dragon Age 3, to je cijedi do kraja. Isto kao što Rome 2 cijedi CPU.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 01:43   #6
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Prijatelju atica 3 maticne sprzila Od tad ne kupujem ati
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 08:16   #7
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
*beš grafičku koja ti ne može za silu zamijeniti švas aparat
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 10:54   #8
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Cekaj da syss ovo vidi hahahah a ti sam fischeru, imas neki skriveni folder s gifovoma ?
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 11:55   #9
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Za proizvest ovakvo žutilo na limu kejsa potrebno je bar 150°C, što vjerujem da nije ovdje slučaj jer bi grafa bila pokojna.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 11:58   #10
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Et vidis da nije. Nit je pokojna ( sto ne znaci da uskoro nece biti ) nit je 150c, iako se nebi cudio da su vrmovi isli prek 120, gpu se oko 100tke vrtio
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2015., 12:03   #11
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Et vidis da nije. Nit je pokojna ( sto ne znaci da uskoro nece biti ) nit je 150c, iako se nebi cudio da su vrmovi isli prek 120, gpu se oko 100tke vrtio
As i said, nema šanse sa temperaturama koje je on naveo reproducirat ovakvo žutilo na kejsu. Pogotovo ako bolje pogledaš udaljenost grafe od žutila
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 12:34   #12
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Šalu na stranu, tu nešto nije bilo dobro. Taj Seasonic ima 1x 6-pin i 1x 8-pin konektor za grafičku, a Vaporice traže 2x8-pin? Kako si spojio dodatni konektor?
  Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:01   #13
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Šalu na stranu, tu nešto nije bilo dobro. Taj Seasonic ima 1x 6-pin i 1x 8-pin konektor za grafičku, a Vaporice traže 2x8-pin? Kako si spojio dodatni konektor?

Pa dobiješ s grafom adapter 2xmolex > 8pin, nije nikakva mudrost

A žutilo, hm, možda čovjek ma čudu biokemiju u zraku pa su se neke čestice zapekle
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 16:06   #14
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
No lo sé, pucam ideje kako mi dolaze. Sigurno nešto nije ispravno ako se PC ne može dirnuti ni nazad ni gore.
Vidio sam po forumima da ljudi imaju svakakvih problema sa 290-kama u full loadu, bude i tog extremnog pregrijavanja, a problem se u pravilu riješi sa jačim napajanjem.
Te sise bi trebale imati dva 12v raila po 20A, ako nisam u nekoj teškoj zabludi to je 240-250W po railu. Tvornički su vjerojatno svaki PCI-e power konektor na svom railu, ali ako je on preko adaptera obadva nakačio na jedan onda može bit svašta.
  Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 16:38   #15
dart_tom
Premium
Moj komp
 
dart_tom's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 427
evo da se nadovezem
komp iz siga
bas sam sada malo testiro potrosnju cijelog sistema iz uticnice
u idlu,upaljen firefox sa par tabova i guta oko 95-100w
bf4-ultra postavke na fullhd 400-420w
temp proca oko 65
grafa najvise isla do 78c
tak da ovo zutilo pitaj boga od cega
dart_tom je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 18:50   #16
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Ma lako za žutilo, njemu se, koliko sam ja skužio, čitavo kućište ugrijalo ko žarulja:

Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Prvo paljenje kompa, graf na 80°C, proc na 70°C. Tri 120mm venta u kućištu, i jedan na procu. Gornji dio kućišta gori, kao i zadnji. Ok, jasno je da nešto nije u redu. Shvatim da sam bočni stavio da upuhuje zrak što je odgovaralo staroj grafičkoj sa turbinskim hlađenjem, zato što je ta izbacivala zrak vani, nije ostajao u kućištu kao kod ove.

Okrenem taj vent da ispuhuje, padne sve za 5°C. Još uvijek nije dobro.

Otvorim sve poklopce za slotove za kartice na stražnjoj strani kućišta, i za svaki slučaj promjenim pastu na procesoru. Padne za još 3-4°C (VRM 60°C), i vrh kućišta se više ne pregrijava, iako se na backplate još ne može staviti prst. I radi ona tako jedno dva-tri tjedna.
  Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 08:56   #17
nikica14789
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
meni je izgorjela odlicno
nikica14789 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 10:06   #18
Rino
[ZA DOM]Rino
Moj komp
 
Rino's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Kutina
Postovi: 762
Imam navedenu grafu (290 VaporX TriX) i ne gori mi kučište!

Temperatura u load-u ne prelazi 70 stupnjeva, a da skinem tvorničku "žvaku" i stavim normalnu pastu išlo bi to još dolje, ali neda mi se!
__________________

Rino je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 10:52   #19
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Pff, amateri.

Gigabyte R9 290





__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 11:54   #20
Rino
[ZA DOM]Rino
Moj komp
 
Rino's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Kutina
Postovi: 762
Ma nedam 400+ Kn za 10 stupnjeva manje temperature!
__________________

Rino je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 12:40   #21
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Rino Pregled postova
Imam navedenu grafu (290 VaporX TriX) i ne gori mi kučište!



Temperatura u load-u ne prelazi 70 stupnjeva, a da skinem tvorničku "žvaku" i stavim normalnu pastu išlo bi to još dolje, ali neda mi se!


Ili imas Tri-X ili imas Vapor-X, jer to su dva razlicita hladnjaka
Ne znam kakvu si ti fuziju slozio
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 13:24   #22
Lepac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: Zg zupanija
Postovi: 105
Hm , ja imam isto takvu R9 290 vapor x OC sa Seasonic SS-750AM2 EVO, 750W napajanjem i sve u redu. Hm treba to malo detaljnije istestirati. El ja mogu to staviti u crossfire sa još jednom takvom sa tim napajanjem? Nekako sumnjam kad pogledam slike od Odinariusa.
Lepac je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 13:48   #23
Rino
[ZA DOM]Rino
Moj komp
 
Rino's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Kutina
Postovi: 762
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Ili imas Tri-X ili imas Vapor-X, jer to su dva razlicita hladnjaka
Ne znam kakvu si ti fuziju slozio
Haha...postoji i ovo!

BEHOLD!
__________________

Rino je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 13:51   #24
Lepac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: Zg zupanija
Postovi: 105
Citiraj:
Autor Rino Pregled postova
Haha...postoji i ovo!

BEHOLD!
Pa to je to. (valjda)
Lepac je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 14:09   #25
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Rino Pregled postova
Haha...postoji i ovo!

BEHOLD!
Hahha, vidi stvarno, čak ga i oni tako zovu
Damn, moj bed!

Citiraj:
Autor Lepac Pregled postova
Hm , ja imam isto takvu R9 290 vapor x OC sa Seasonic SS-750AM2 EVO, 750W napajanjem i sve u redu. Hm treba to malo detaljnije istestirati. El ja mogu to staviti u crossfire sa još jednom takvom sa tim napajanjem? Nekako sumnjam kad pogledam slike od Odinariusa.
Takve dvojbe i ja imam
To bi baš nekako bilo na knap... A da ne kažem hladit sve to u kućištu, nadrapao bi ostatak komponenti.
A i mučio bi se ovaj XFX 750W...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2015., 11:42   #26
IGoR_2803
Premium
Moj komp
 
IGoR_2803's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: N/A
Postovi: 720
Nije mi jasno kako ova tema ima tako malo postova, pa nije baš da su ove grafe "nepopularne" ali dobro, da ne spamam bezveze R9 3xx temu.

Dakle, amd je izlaskom nove serije izbacio 15.5 drivere koji navodno značajno poboljšavaju performanse 2xx serije, ali naravno, službeni driveri se ne mogu instalirati samo tako nego treba skidati moddane drivere s guru3d-a.

Ima li netko od korisnika 2xx serije (konkretno r9 290/x) tko je uspješno instalirao drivere i da ih koristi bez problema? kakva su iskustva? ima li stvarno značajnog porasta peformansi u novijim igrama tipa gta 5, witcher 3 ili sl.?

Osobno sam ih uspio instalirati ali nisam primjetio ni nekakav značajan skok u performansama, a u witcheru 3 sam dobio i bonus u vidu nekih čudnih artefakata po ekranu u određenim situacijama. Sad sam stavio službene 15.6 beta drivere i nemam više problema...

kakva su vaša iskustva?
IGoR_2803 je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2015., 15:50   #27
zormar
Premium
Moj komp
 
zormar's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Croatia
Postovi: 73
apropo pregrijavanja, ne znam kakve su vam to divlje temperature od 80 C na nereferentnim grafama jer meni 280x/290 s 2/3 venta i blago overclockane ne prelaze 60-65 C u max loadu (samo ove referentne sam vidio da znaju podivljat do 70-80 C).

Al inace, da, ne treba ih stavljati na 1. slot, tj. na 1. slot do CPU-a jer se medjusobno zagrijavaju ko blesavi, digne im se temp za 10 C. Ja stavim grafu uvijek na zadnji slot i temperature su joj 30-35 C u idleu i 60-65 na max opterecenju.
zormar je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2015., 18:01   #28
Sphere
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,254
Nemaju svi maticnu sa 2 x16 2.0 ili 2 x16 ili x8 3.0 slota pa da drze u tom drugom slotu grafu.
Sphere je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2015., 03:25   #29
zormar
Premium
Moj komp
 
zormar's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Croatia
Postovi: 73
Citiraj:
Autor Sphere Pregled postova
Nemaju svi maticnu sa 2 x16 2.0 ili 2 x16 ili x8 3.0 slota pa da drze u tom drugom slotu grafu.

A dobro, al oni koji imaju . Ne znam zasto tvornicki ne rade da prvi (primarni) PCI-e slot zapravo bude na dnu maticnu pa da onda dodatni idu u smjeru procesora. Razlika u temperaturi je poprilicna sto se pogotovo vidjelo kad sam rudario kad grafa radi na 100% 24/7 .

Btw, kolko realno ima razlike u performansama ak grafa radi na x8 2.0 slotu umjesto na x16 2.0?
zormar je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2015., 07:02   #30
Kal-EL
Premium
Moj komp
 
Kal-EL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 478
Ako se dobro sjećam što sam na netu čitao, razlike u performansama su zanemarive, oko 1-3%, tako nekako.
Kal-EL je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na