Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2017., 19:49   #2611
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ti se stvarno pravis grbav, ili sto? Razlika je u velicini leca. m4/3 su MANJE lece, pogotovo pojedine, linkali smo ti, stavili slike, i dalje ti tuces po svome.

A6500 je popravio po pitanju sucelja, ekrana, touch, itd. Kuciste je i dalje isti K, lose.
A6000 i dalje ima losiji grip, probaj u ruku jedan E-M5 pa javi, a ako ti toliko fali grba jos veca naprijed za 40-50$ se kupi dodatni grip.

Imao sam A6000 sa kit lecom, i imam sada M10, i M10 je osjetno manji/laganiji/kompaktniji fotic. Na slikama mozda nije tako, no u ruci/dzepu je.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 20:07   #2612
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ti se stvarno pravis grbav, ili sto? Razlika je u velicini leca. m4/3 su MANJE lece, pogotovo pojedine, linkali smo ti, stavili slike, i dalje ti tuces po svome.

A6500 je popravio po pitanju sucelja, ekrana, touch, itd. Kuciste je i dalje isti K, lose.
A6000 i dalje ima losiji grip, probaj u ruku jedan E-M5 pa javi, a ako ti toliko fali grba jos veca naprijed za 40-50$ se kupi dodatni grip.

Imao sam A6000 sa kit lecom, i imam sada M10, i M10 je osjetno manji/laganiji/kompaktniji fotic. Na slikama mozda nije tako, no u ruci/dzepu je.
Stari moj, ja ne znam kaj je tebi s očima, da ne vidiš što ti pišem...

O kakvoj razlici pričamo...3mm u promjeru i 5mm u širini???

Imaš zoom objektiv za APS-C koji u sebi ima i stabilizaciju i powerzoom i zoom objektiv za m4/3 koji, ako ne griješim, nema ni jedno ni drugo.



Zabrijao si...ako ti se baš traže razlike, onda si uzmi vremena pa ih nađi kak spada, jer pišeš gluposti.

Tebi je kućište za kurac, meni je bilo presudno jer koristim i teleobjektive, a nijedan Fuji ili Olympus s tim drekom od gripa ne mogu držati u ruci. Jednostavno je.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 20:51   #2613
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
u pravu si. 3cm je manje od 2.3cm. u nekom svemiru. A gdje su ostale sve lece vecih dimenzija. Govorimo o kompaktnosti gdje se svaki mm gleda, a ne o FF tijelima gdje se ne gleda kolika je leca i velicina je sporedna stvar kod dizajna.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 21:17   #2614
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
lool, 4/3 objektivi mali??? pa recimo meni je bila neznatna razlika izmedju 4/3 35-100 i canon 70-200 ili 14-35 prema canonu 24-70...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 21:27   #2615
Touni
Premium
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 69
priča se o m43, ne o 43 koji su veći..

evo 35-100 2.8(ekvivalent 70-200) usporedno sa 70-200 f4 od canona..

http://camerasize.com/compact/#521.366,380.294,ha,t
Touni je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 22:27   #2616
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Ne znam kam vodi usporedivanje FF i m43 objektiva. Nema smisla ni ova rasprava u DSLR temi. Dajte nesto zanimljivo bar..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 22:43   #2617
Touni
Premium
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 69
Ma krenula je rasprava kako m43 sustav uopće nije manji, pa moram malo stati u obranu

Inače, slažem se. Za svakog postoji ponešto, zato i imamo izbor. Svatko si kupi ono što mu odgovara i u čemu se pronašao.. Ja npr. čekam da izađe 6d2 i da si uzmem 6d za "jeftine" pare. Možda i prije ako uleti neka dobra prilika..

Inače igrao sam se sa raw fileovima od sony a7 prve generacije i mogu reći da je taj senzor na stvarno vrhunskoj razini što se tiče dinamičkog raspona i šiša Canon lijepo.. Šteta što se ne mogu naći jeftini dobri second hand objektivi, al valjda će i to doći s vremenom..
Touni je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 23:21   #2618
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Touni Pregled postova
priča se o m43, ne o 43 koji su veći..

evo 35-100 2.8(ekvivalent 70-200) usporedno sa 70-200 f4 od canona..

http://camerasize.com/compact/#521.366,380.294,ha,t
ovo levo je neka novokomponovana igracka to nisam ni znal da postoji...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 23:28   #2619
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Pa...za početak, f/2.8 na m4/3 i 4/3 objektivu nije ni približno isto kao f/2.8 na FF ili APS-C objektivu, ali je i dalje jako slično dimenzijama.

Da ne pišem više, nedavno je bila rasprava na fotozinu, baš o toj temi. Cijela rasprava je ovdje, čovjek se potrudio potražiti informacije, pa ću samo quotati taj post jer rješava sve nedoumice...(višak koji je vezan na nastavak tamošnje rasprave sam izbacio)

Radi se o DSLR objektivima (4/3), ali situacija nije ništa drugačija ni kod mirrorlessa.
Citiraj:
2) Da, teški objektivi, relativno gledajući. Usporedba je naravno dosta nezahvalna, jer daju različit kadar i različit DOF i količina svjetla nije ista, niti ISO do kojeg možeš ići uz podjednaku degradaciju slike. Ali evo ti par primjera:

2.1) OLY 300mm 2.8 = 3300 grama, NIKON 300mm 2.8 = 2900 grama. Dakle "ISTI" objektiv koji pokriva duplo manji senzor (linearno, 4 puta manji površinom). Po nekoj logici bi morao biti vidljivo lakši, a ispada da je teži????

2.2) OLY 9-18 4-5.6 = 280 grama, NIKON 18-35 3.5-4.5 = 390 grama. Objektivi koji pokrivaju isti kut gledanja. OLY nije puno lakši, ali ipak nekih 25%. Ali Nikon je 2/3 stopa brži pa je očekivano da je nešto teži. Dakle, OLY ni ovdje nije uspio napraviti puno lakši objektiv.

2.3) OLY 12-60 2.8-4.0 = 575 grama, NIKON 24-85 2.8-4.0 = 545 grama. Pokrivaju isti kut gledanja, jednaka apertura. Skoro ista težina, OLY ima veći opseg to se mora priznati. Ali ima i duplo manji senzor za pokriti. Zašto razlika u težini nije veća??? Usporedi ga i s novim Nikonom (DX format) 16-80 2.8-4.0 koji ima samo 480 grama, a još uvijek pokriva isti kut i ima istu aperturi, ALI pokriva i 1,3 puta veći senzor (skoro duplu površinu)???

2.4) OLY 35-100 2.0 = 1650 grama, NIKON 70-200 2.8 = 1450 grama. Pokrivaju isti opseg. Konačno OLY ima bržu aperturu za jedan stop i nije puno teži. Dok ima dosta svjetla, sve je super. Kad se zamrači onda s OLYjem odeš na ISO koliko? 800? Na Nikonu odeš na 1600, i anuliraš prednost 1 stopa, a sigurno nećeš imati lošiju sliku nego na OLYju, verojatno i bolju (kad gledaš usporedbe na dpreview, onda ispada da je Full Frame Nikon u prednosti od cca 2 stipa na visokom ISO-u). Također u plitkom DOF-u prednost Nikona je još uvijek jedan stop.

2.5) OLY 70-300 4.0-5.6 = 620 grama, NIKON 70-300 4.0-5.6 760 grama. "Ista optika" i apertura, duplo manja slika koju objektiv treba dati. 150 grama je jedina prednost OLYja, zar ne bi trebao biti vidljivije lakši???

2.6) Mogu dalje nabrajati objektive? Ima nekih koji su relativno lagani, uglavnom oni najjeftiniji i najsporiji. Ali ako si hoćeš priuštiti neki srednji objektiv ili neki bolji koji će biti "ekvivalentan" full frejmu, onda imaš težinu kao na full frejmu, a često efektivno gubiš stop ili dva kvalitete na visokom ISO-u.

MIcro 4/3 je krenuo s malim objektivima, a OLY u zadnje vrijeme ide na sve teže, kao da se vraća na 4/3. Primjerice Panasonic 35-100 2.8 je izvrsnih 360 grama. OLY 9-18 m.zuiko je izvrsnih 150 grama.

Novi OLYji:

40-150 2.8 je neprimjereno težak, 880 grama (mora li biti TOLIKO teži u usporedbi s panasonicom?).

Novi (relativno novi) OLY 12-40 2.8 je 380 grama što je OK, NIKON 24-70 je jednokilaš, iako efektivno ima 2 stopa prednosti u mraku i 2 stopa plići DOF. Ajde OK...

NOVI OLY 300mm f4 ima 1300 grama, WTF??? NIkon full frejm 300mm f4 ima 755 grama.

NOVI OLY 12-100 f4, na prvi pogled WOW, FUll frame nema ništa sličnog, 24-200 ne postoji. Istina, ali ekvivalentni objektiv bio bi 24-200 f8 za lošije svjetlo. Tko bi kupio takav objektiv s fiksnim f8? Budimo pošteni, za dobro svjetlo je sve super. Najbliži Nikon 24-120 f4 je 710 grama, OLY je "samo" 560 grama.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 13.04.2017. u 23:34.
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 23:46   #2620
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Kad vec pricate o malim stvarima. Imam 24 STM, visak i prodam ga za 700kn. Idealan objektiv za pocetak, f/2.8 i "duplo" ostriji od bilo kojeg 18-55 kita i valjda x3 manji..

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 13.04.2017. u 23:56.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 08:51   #2621
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Kad vec pricate o malim stvarima. Imam 24 STM, visak i prodam ga za 700kn. Idealan objektiv za pocetak, f/2.8 i "duplo" ostriji od bilo kojeg 18-55 kita i valjda x3 manji..
da je barem EF
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 09:24   #2622
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
da je barem EF
To ni ne postoji.
Najuži mali stm za EF je 40mm ak se ne varam
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 10:21   #2623
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
ma ko ce to pratit vise, previse toga na trzistu...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2017., 09:33   #2624
blackened
Premium
Moj komp
 
blackened's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 1,268
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Daš mi link za taj fotić s objektivom? Ja ga kupujem odmah.
http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoapar...oglas-22049223

Veli nije fiksno...
blackened je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 12:44   #2625
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Ivane, ja nemam namjeru nekoga nagovarati sto ce kupiti. Ali nije valjda zabranjeno istaknuti prednosti i nedostatke neke platforme.

No govoriti da m4/3 nije najkompaktniji sistem je krajnje smijesno. lece su jednostavno manje i amen.
recimo, imas kit 14-42 EZ lecu, koja je tako mala, da cijeli aprat s lecom mos staviti u dzep od traperica tako rec.
Uspoređivati sisteme na ovakav način je krajnje besmisleno i zbunjujuće za nas početnike.
Ako se već uspoređuju različiti sistemi tada bi trebalo sisteme koji daju identične ili približno iste rezultate te ih onda uspoređivati te tek onda donesti zaključak o nekakvoj prednosti sistema ako bi uopće tada postojala.
U ovom slučaju usporedba objektiva u kombinaciji s senzorom koji će dati približno iste rezultate. Dakle, MFT 14-42 f3.5-5.6 ne možeš direktno uspoređivati s APSC senzorom 18-55 f3.5-5,6.
Ali možeš ako sam ja to dobro izračunao, MFT 14-42 f2.6-4.3 s APSC 18-55 i f3.5-5,6. Vrlo vjerovatno, taj objektiv tada bi bio sličnih dimenzija.
Drugim riječima ono što ti ističeš kao prednost je u stvari produkt usporedbe dvaju sistema koji ne daju iste rezultate, MFT će u ovom slučaju dati značajnije lošije rezultate jer ima"manji objektiv" nikako imamo iste rezultate a MFT ima je manji sistem.
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Što ako ti kažem da je za VIDEO snimanje predviđena VIDEO kamera? ......koristi A7II i nema kadar iznad 5 minuta... O čemu pričamo?
O navijanju.
Možemo reći što god hoćemo, nekome video treba nekom ne, ali ne to ne mijenja činjenicu da uređaj koji se koristi unutar parametara koji propisuje proizvođač nije u mogučnosti isporučiti ono što proizvođač deklarira tada je taj uređaj tehnički neispravan.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 14:28   #2626
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Možemo reći što god hoćemo, nekome video treba nekom ne, ali ne to ne mijenja činjenicu da uređaj koji se koristi unutar parametara koji propisuje proizvođač nije u mogučnosti isporučiti ono što proizvođač deklarira tada je taj uređaj tehnički neispravan.
O kakvoj neispravnosti pričaš?

Fotoaparatima je mogućnost snimanja videa samo feature. Proizvođači su ograđeni zakonima da ne smiju aparatu omogućiti snimanje duže od 30 minuta jer bi tada morao biti deklariran kao videokamera, a to povlači za sobom još niz stvari...

Zašto bih ja kao proizvođač fotoaparata ulagao dodatna sredstva u hlađenje senzora i time dizao cijenu, veličinu i težinu fotoaparata kako mi neki drkoš ne bi popljuvao fotoaparat jer mu se grije za vrijeme snimanja videa.

Postoje firme koje rade videokamere, ako ti treba video u jednom komadu dužine više od pola sata, biraj iz te ponude.

Joj, ali velike, su teške, skupe i ne stanu u džep....

Situacija u stilu...treba mi auto za vožnju po makadamu, ali mi je Land Rover skup, prevelik, prespor, neudoban i previše troši, pa ću uzeti Fiat 500 i onda cijelo vrijeme kukati jer mu se ovjes raspada.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 16:01   #2627
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,631
@Alvin, fotić koji ima video je ok, al ne očekivat čuda od fotoaparata koja mu je to primarna namjena, ovaj video je još dodatni bonus i to je to, sve daljne zahtievnije radnje koje se traže, onda se gleda ipak videokamera..

Recimo najbliže tome je neki kompakt npr sony rx serija (1-4) odlične fotovideo mogućnosti uz naravno dodano i 4k snimanje, koji ima rx100 4, znači imaš 2u1 ili gledat isključivo videokameru..
zvonac je online   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 17:23   #2628
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Uspoređivati sisteme na ovakav način je krajnje besmisleno i zbunjujuće za nas početnike.
Ako se već uspoređuju različiti sistemi tada bi trebalo sisteme koji daju identične ili približno iste rezultate te ih onda uspoređivati te tek onda donesti zaključak o nekakvoj prednosti sistema ako bi uopće tada postojala.
U ovom slučaju usporedba objektiva u kombinaciji s senzorom koji će dati približno iste rezultate. Dakle, MFT 14-42 f3.5-5.6 ne možeš direktno uspoređivati s APSC senzorom 18-55 f3.5-5,6.
Ali možeš ako sam ja to dobro izračunao, MFT 14-42 f2.6-4.3 s APSC 18-55 i f3.5-5,6. Vrlo vjerovatno, taj objektiv tada bi bio sličnih dimenzija.
Drugim riječima ono što ti ističeš kao prednost je u stvari produkt usporedbe dvaju sistema koji ne daju iste rezultate, MFT će u ovom slučaju dati značajnije lošije rezultate jer ima"manji objektiv" nikako imamo iste rezultate a MFT ima je manji sistem.

O navijanju.
Možemo reći što god hoćemo, nekome video treba nekom ne, ali ne to ne mijenja činjenicu da uređaj koji se koristi unutar parametara koji propisuje proizvođač nije u mogučnosti isporučiti ono što proizvođač deklarira tada je taj uređaj tehnički neispravan.
ha, a ovo si zakljucio na temelju cega?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 20:40   #2629
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
O kakvoj neispravnosti pričaš?
Fotoaparatima je mogućnost snimanja videa samo feature. Proizvođači su ograđeni zakonima da ne smiju aparatu omogućiti snimanje duže od 30 minuta .....j
Zašto bih ja kao proizvođač fotoaparata ulagao ..... kako mi neki drkoš ne bi popljuvao fotoaparat jer mu se grije za vrijeme snimanja videa.
Postoje firme koje rade videokamere, ako ti treba video u jednom komadu dužine više od pola sata, biraj iz te ponude.
Joj, ali velike, su teške, skupe i ne stanu u džep....
Ivane, svašta si nadrobio tu, čak pomalo i bezobraznim tonom.
Ako zastaneš na sekund i pročitaš moj post vidjeti ćeš ;
Citiraj:
.....ali ne to ne mijenja činjenicu da uređaj koji se koristi unutar parametara koji propisuje proizvođač nije u mogučnosti isporučiti ono što proizvođač deklarira tada je taj uređaj tehnički neispravan.
Dakle, slažeš li se s ovim ili ne? Jednostavna tvrdnja, jednostavan odgovor.
To se u stvari ne tiče A6500 modela jer gašenje uređaja uslijed pregrijavanja je očekivano i sam Sony to navodi kao uobičajnu stvar koju korisnik može očekivati. S toga gašenje A6500 modela bog pregrijavanja nije kvar na uređaju nego nešto što se može očekivati. Što i sam Sony navodi.
Za mene koji ponešto znam o elektronici takav pristup proizvođača je neprihvatljiv jer se od takvih uređaja očekuje smanjeni radni vijek i manja pouzdanost.
Što ne znači da za nekog drugog taj uređaj ne može biti najbolja moguća opcija.
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
@Alvin, fotić koji ima video je ok, al ne očekivat čuda od fotoaparata koja mu je to primarna namjena, ovaj video je još dodatni bonus i to je to, sve daljne zahtievnije radnje koje se traže, onda se gleda ipak videokamera..

Recimo najbliže tome je neki kompakt npr sony rx serija (1-4) odlične fotovideo mogućnosti uz naravno dodano i 4k snimanje, koji ima rx100 4, znači imaš 2u1 ili gledat isključivo videokameru..
Naravno, postoje limitacije i nitko ne očekuje čuda. Ali, očekujemo da stvar radi pa kako god to bilo ako se već navodi kao mogućnost.
Kako i sam navodiš postoje drugi izbori koji rade, bitno je za one koji čitaju da znaju prednosti i nedostatke jer ne postoji savršeno tijelo niti sistem posebice kada postoji limitiran budžet. Ali postoji optimalan izbor prema potrebama korisnika u nekom financijskom okviru.
Da se nadovežem;
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ha, a ovo si zakljucio na temelju cega?
Pojasniti ću;
U limitiranim svjetlosnim uvijetima tvoj sistem će dati lošije rezultate od CROP ili FF senzora radi manjeg piksela. Da bi dobio otprilike iste rezultate moraš uzeti u obzir i veličinu tog piksela i kompenzirati s većim otvorom blende. Tada možeš usporediti dva sistema direktno. Usporeba na način koji si ti napravio nema smisla jer rezultati koje ćeš dobiti nisu i ne mogu biti isti čisto radi navedenog.
Nadam se da je jasno da će maji piksel rezultirati većom količinom šuma, manjim dinamičkim rasponom i lošijom uvjerljivošću prikaza boja zbog količine svijetla koju može "prikupiti".
U konačnici, opet se sve svodi na zahtjeve i potrebe korisnika te optimalnog izbora...
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 21:15   #2630
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
naravno, nije sve ni u senzoru, pogotovo kod fotica gdje leca koja je gore utjece na rezultat, a da ne govorimo o procesingu unutar samog aparata.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 21:56   #2631
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
naravno, nije sve ni u senzoru, pogotovo kod fotica gdje leca koja je gore utjece na rezultat, a da ne govorimo o procesingu unutar samog aparata.
Slažem se, iako ima tu dosta parametara poput efikasnosti senzora, T stopa rađe nego F, no pretpostavimo da je su ti parametri isti. Ostaju samo veličina pixela te F stop. Senzor i leća, dakle Sistem što nudi uz koju cijenu u odnosu na zahtjeve.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 22:31   #2632
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
znas onu, pretpostavka je majka svih zajeba. U stvarnosti razlike su nikakve. ovisno i primjeni, namjeni, post obradi, itd itd.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 22:37   #2633
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
m4/3 nema nikakve sanse naspram duplo vecih apsc senzora ak se mene pita. Ja na prvu vidim da nije APSC, bez pixel peepanja. APSC radi puno vise "3d" slike da se tak izrazim jer se stvari desavju puno vise postepeno i dobije se bolji dojam prostora, dubine i sl.. 4/3 zna iznenadit i bit super ostar u isto vrijeme ali ovi manji nemaju sansi bez obzira kaj ljudi pricali. Ne znaci da su losi i da nekome nebu super..

Nema sansi u svemiru da bi sa m4/3 mogao slikat MMA kod sad po malim dvoranama i slicno. I sad slikam na jedvite jade na iso 3200 i f/1.8 i opet moram dizat ev u postu jer ne mogu drzat brzinu da nisam bar 2/3 ispod.. Btw mogao bi uskoro pocet i ozbiljnije sa time jer se lagano uvaljujem janezima kojima trebaju slike za portale. Tak da bi mogao imat placene sve troskove i jos zaradit koju pinkicu i to sve cisto rekreativno vikendima.. Velki plus mi je kaj se zadnjih godinu dana krecem u tim krugovima pa poznam dosta ekipe i imam dosta vrata otvoreno.

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 17.04.2017. u 23:03.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 22:54   #2634
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ovako kazu po netu, da je veca razlika izmedju apsc i ff, nego izmedju apsc i m4/3.
Ja kao prvo uopce ne govorim o profesionalnoj upotrebi nekih specificno zahtjevnih uvjeta (ko tebi sporta u zatvorenom prostoru sa losim svjetlom) I tu ne bih gledao ni apsc onda.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 23:11   #2635
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Kod MMA je dobro sto se visi dosta blizu pa ne treba dugacak telac tak da se mogu svercat sa brzim prajmovima. Sa FF je to neusporedivo skuplji sport tak da niti ne razmisljam. Decki kaj slikaju za portale nemaju nis bolje fotice nego ja tak da to nije presudno.. Volio bi jedino imat crvsce tijelo i velki buffer da ne moram brinut o tome non stop

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 17.04.2017. u 23:25.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2017., 23:36   #2636
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
znas onu, pretpostavka je majka svih zajeba. U stvarnosti razlike su nikakve. ovisno i primjeni, namjeni, post obradi, itd itd.
[QUOTE=Gabre;3050112]Ovako kazu po netu, da je veca razlika izmedju apsc i ff, nego izmedju apsc i m4/3.

Pa ne mogu se složiti, mislim da si krivo protumačio "pretpostavka".
Razlike su upravo kolika će razlika u veličini piksela biti ako je otvor blende isti.
U praksi ovisi, da prvenstveno o dostupnom svjetlu a ono što možemo zanemariti je tehnologija izrade senzora odnosno efikasnost senzora ovisno o brendu jer su tu razlike poprilično male.
A po kažu da jer veća razlike između APSC i FF nego MFT i to je točno zato jer je Crop VS FF u omjeru 1.5 dok omjer između APSC-a i MFT je 1.3. Otprilike.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 00:00   #2637
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Nema sansi u svemiru da bi sa m4/3 mogao slikat MMA kod sad po malim dvoranama i slicno. I sad slikam na jedvite jade na iso 3200 i f/1.8 i opet moram dizat ev u postu jer ne mogu drzat brzinu da nisam bar 2/3 ispod..
Se smije znati s čim to slikaš?
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 01:05   #2638
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Ivane, svašta si nadrobio tu, čak pomalo i bezobraznim tonom.
Ako zastaneš na sekund i pročitaš moj post vidjeti ćeš ;

Dakle, slažeš li se s ovim ili ne? Jednostavna tvrdnja, jednostavan odgovor.
To se u stvari ne tiče A6500 modela jer gašenje uređaja uslijed pregrijavanja je očekivano i sam Sony to navodi kao uobičajnu stvar koju korisnik može očekivati. S toga gašenje A6500 modela bog pregrijavanja nije kvar na uređaju nego nešto što se može očekivati. Što i sam Sony navodi.
Za mene koji ponešto znam o elektronici takav pristup proizvođača je neprihvatljiv jer se od takvih uređaja očekuje smanjeni radni vijek i manja pouzdanost.
Što ne znači da za nekog drugog taj uređaj ne može biti najbolja moguća opcija.

Naravno, postoje limitacije i nitko ne očekuje čuda. Ali, očekujemo da stvar radi pa kako god to bilo ako se već navodi kao mogućnost.
Kako i sam navodiš postoje drugi izbori koji rade, bitno je za one koji čitaju da znaju prednosti i nedostatke jer ne postoji savršeno tijelo niti sistem posebice kada postoji limitiran budžet. Ali postoji optimalan izbor prema potrebama korisnika u nekom financijskom okviru.
Pa pogledaj razne youtube i svakakve pisane reviewe, na njih mislim pod "drkoši" jer svaki klinac s internetom i nekakvom kamerom je bloger/vloger/guru reviewer. Redom će kao manu istaknuti da ne može snimati više od pola sata, ili da se uključuje termalna zaštita zbog pregrijavanja senzora, iako to nema apsolutno nikakve veze s osnovnom namjenom aparata. Zašto si se ti našao prozvanim, ne znam.

Fotoaparat nije video kamera i točka. Možemo do sutra raspravljati, ali ništa taj fotoaparat neće pretvoriti u video kameru.

Raspravljati o smanjenom vijeku trajanja je isto smiješno. Nigdje nećeš naći dokaz da je grijanje senzora uslijed snimanja dovelo do ikakvog problema ili kvara.

Nisu proizvođači jučer stavili opciju snimanja videa u aparat, pa da ne znaju ima li negativnih utjecaja.

Uostalom, u Rijeci živiš. Zaleti se do ATV-a, reci da sam te ja poslao i pitaj Zorana jel dosad imao takav slučaj.

Ono što je bitno za cijelu priču je da ni jedan od tih mirrorlessa ili DSLR aparata nije profesionalni video snimač i smiješno je uopće tvrditi da je pristup proizvođača neprihvatljiv jer su ti omogućili nešto pod određenim uvjetima...pogotovo kad nešto znaš o elektronici.
Imaš hobi alat i imaš profesionalni alat. Očekivati od hobi aparata da će raditi jednako kao i profesionalni....stvarno?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 18.04.2017. u 01:13.
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 03:39   #2639
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Dslri su se pokazali i vise nego dostojni kao video kamere. Naravno ne neki pocetni modeli, ali dobar dslr sa dobrom lecom gore ce dati vrhunske rezultate i u videu.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 09:34   #2640
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Ne pričamo o tome rade li dobro ili ne.

Pričamo o ograničenju od 30 minuta snimanja u komadu i grijanju senzora. Stvarima koje apsolutno nijednog profesionalca ne diraju ni najmanje.

Dosad još nisam vidio da netko snima kadar u trajanju većem od pola sata u komadu, osim ako nije broadcast kamera u pitanju...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 18.04.2017. u 09:48.
1v@n je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na