Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.11.2009., 21:30   #1
gormit
Premium
Moj komp
 
gormit's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 25
Vanjsko kućište za pristup HDD-ovima s pokvarenom elektronikom

Čuo sam da postoji vanjsko kučište za 2.5" hdd-ove sa kojim se mogu spasiti podaci sa hard diska kojem je otkazala elektronika, dakle površina ploča/sektori su čitljivi..
Dakle scenario bi bio : ja na laptopu više ne mogu pristupiti ugrađenom disku jer mu je elektronika "otkazala", vadim ga van iz laptopa spajam ga u to vanjsko kučište te normalno pristupam podacima. Navodno to kučište ima "malo napredniju" elektroniku koja može kompenzirati nedostatak elektronike od hard diska te "direktno pristupa" samim podacima na hardu.

Da li netko zna za tako nešto tj. zna gdje se to može kupiti??Bilo bi zgodno ako može neki link.

I da u cijeloj priči sam zaboravio da se radi o SATA sučelju.
__________________
if you wanna run cool
you gotta run on heavy fuel
gormit je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2009., 22:02   #2
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
hmm, moram priznat da za ovo prvi put cujem. vjerojatno i postoji, al mislim da je cijena pre paprena za nas obicne smrtnike.

to bi se jedino isplatilo nekom servisu koji bi to s vremenom otplatio
Cuky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.11.2009., 23:35   #3
gormit
Premium
Moj komp
 
gormit's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 25
Citiraj:
Autor Čuks Pregled postova
hmm, moram priznat da za ovo prvi put cujem. vjerojatno i postoji, al mislim da je cijena pre paprena za nas obicne smrtnike.

to bi se jedino isplatilo nekom servisu koji bi to s vremenom otplatio


Pa i ne...navodno 50-tak $...uglavnom za to je čuo moj frend da koriste negdje help desku neke firme..tak da je sve to nažalost rekla-kazala, ali možda je neko čuo ili zna za tako nešto.
__________________
if you wanna run cool
you gotta run on heavy fuel
gormit je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2009., 13:46   #4
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Moram priznati da sam čuo svašta o sistemima spašavanja podataka. Dodatna draž je u tome jer je to netko i vidio u radu. Mislim da bez toga ne bi išlo ništa u vezi diskova.

Analogija tome bi bila da kada ti crne motor od auta (recimo pukne blok motora) ti postaviš gefufnu na auspuf i auto najnormalnije vozi.


Zabolili bi me prsti od pisanja zašto je to nemoguće u stvarnom svijetu, pa ću se zadržati na istinskom uživanju u ovakvoj ideji.

www.helpdisc.hr pa čitaj kako se u stvarnom svijetu spašavaju podaci. Kod neispravne elektronike je to još uvijek old school zamjena komponenti. Nikakve sonde, specijalne elektronike ili smrzavanje ili grijanje diskova.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.

Zadnje izmijenjeno od: RAK. 25.11.2009. u 14:50.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2009., 08:21   #5
gormit
Premium
Moj komp
 
gormit's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 25
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova

Zabolili bi me prsti od pisanja zašto je to nemoguće u stvarnom svijetu, pa ću se zadržati na istinskom uživanju u ovakvoj ideji.

.
Hvala na uvjerljivom odgovoru koji demantira postojanje takvog hdd kučišta. Računao sam na takvu mogućnost , ali i meni je to zvučalo tako primamljivo da sam prihvatio rizik da ispadnem plonka za tih 0,001 % da ipak tako nešto postoji. Mada ipak vjerujem da ima kučišta koja lakše handlaju manje nedostatke na hdd-ovima tj. imaju veću toleranciju na manje nedostatke na hdd tek toliko da uspiješ spasiti podatke pa da ga poslije baciš.
Ako netko ima preporuku za neko takvo vanjsko 2.5" kučište koje se lakše snalazi s "manjim nedostacima" na hdd-u (vjerojatno to uključuje i kvalitetnije napajanje samog kučišta) molio bi ga za ime modela tj. neki link.
__________________
if you wanna run cool
you gotta run on heavy fuel
gormit je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 10:24   #6
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Osobno preferiram crna, aluminijska i malo veća kučišta za 2.5'' diskove jer nema nikakve razlike koja bi kompenzirala nedostatke hardova. Zbog same fizike, ni jedno od njih ne kompenzira ni nedostatak struje ni napona. Jedino rješenje je kratki Y kabel i to malo deblji jer to znači da bi bio oklopljen.

Pravilnim odabirom diska se rješava puno problema sa tim eksternim kućištima. Najbolje je uzeti malo stariji koji ne guta više od 0,5A tako da nije ni potreban Y kabel (ali je dobar dodatak.

Večina modernih matičnih ploća i laptopa ima više od 0.5A na USB što je kako dobro i simpatično, tako i štetno. Znaju crknuti matične ploće i bilo je podosta takvih primjera.

Sve to se spoji odozada na matičnu ploću a ne na front USB na kanti i time se rješava većina problema sa kućištima za diskove.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2009., 16:57   #7
zoki1
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
www.helpdisc.hr pa čitaj kako se u stvarnom svijetu spašavaju podaci. Kod neispravne elektronike je to još uvijek old school zamjena komponenti. Nikakve sonde, specijalne elektronike ili smrzavanje ili grijanje diskova.
Nažalost danas se moj notebook nije uključio i u ovlaštenom garantnom servisu mi nude zamjenu pokvarenog HDDa, no kak su mi gore bitni radovi i spisi, možda bih prvo pokušao presnimiti podatke.
Sa zanimanjem sam pročitao navedeno na stranicama pomenute tvrkte, i shvatio da je najbolje da ništa dalje ne diram.
Jedino prije no što Vam dostavim HDD, me interesira da li vi servis obavljate u Hrvatskoj ili diskove šaljete u inozemstvo , jer vidim da su osnivači i vlasnici tvrtke iz Beograda. Po vašim cjenicima vidim da su vam cijene u Hrvatskoj skoro duplo više od onih po kojim radite u Srbiji.
Hvala.

Zoki
zoki1 je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 12:43   #8
Ico
Premium
 
Ico's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Radi se u Hrvatskoj sve.

Vlasnik je firma iz Beograda, kojoj je pak vlasnik firma iz Nizozemske i čovjek iz Beograda. Na prvi pogled malo komplicirano ali nije.

Zbog određenih polja interesa i regionalne podjele, cijene su za njih onakve, za nas ovakve. I ne smijemo se petljati u tuđi posao. To znači da oni ne zaprimaju moje diskove, ni ja njihove.
__________________
Data recovery expert
Ico je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 13:02   #9
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor zoki1 Pregled postova
Nažalost danas se moj notebook nije uključio i u ovlaštenom garantnom servisu mi nude zamjenu pokvarenog HDDa, no kak su mi gore bitni radovi i spisi, možda bih prvo pokušao presnimiti podatke.
Sa zanimanjem sam pročitao navedeno na stranicama pomenute tvrkte, i shvatio da je najbolje da ništa dalje ne diram.
Provjeri da ti povrat podataka ne ukine jamstvo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2009., 12:17   #10
zoki1
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
Hvala na odgovorima, u garantnom servisu su mi izišli u suret i otkupio sam svoj pokvareni hard disk (mislim čak i po povoljnoj cijeni), i notebook je sad ponovo u pogonu.

Citiraj:
Autor Ico Pregled postova

Vlasnik je firma iz Beograda, kojoj je pak vlasnik firma iz Nizozemske i čovjek iz Beograda. Na prvi pogled malo komplicirano ali nije.

Zbog određenih polja interesa i regionalne podjele, cijene su za njih onakve, za nas ovakve. I ne smijemo se petljati u tuđi posao. To znači da oni ne zaprimaju moje diskove, ni ja njihove.
Zahvaljujem predstavniku Helpdisca na iskrenom odgovoru, ali nažalost ne mogu prihvatiti da koristim usluge firme koja za istu uslugu, u Hrvatskoj računa duplo višu cijenu nego drugdje.
zoki1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2009., 13:04   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor zoki1 Pregled postova
Zahvaljujem predstavniku Helpdisca na iskrenom odgovoru, ali nažalost ne mogu prihvatiti da koristim usluge firme koja za istu uslugu, u Hrvatskoj računa duplo višu cijenu nego drugdje.
Cijena se gleda ovisno o stanju na istom trzistu, ne razlicitim.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na