Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2009., 19:20   #1
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
Home made Touch Screen

Dakle htio bih od običnog monitora, napraviti touch a negdje sam pročitao kako postoji jedna folija, koja se stavi preko bilo kojeg monitora i nakon malo kalibracije i zezanja, radi ko touch zamjena za miša.

Sada se pitam zna li itko gdje se to može nabaviti/naručiti i kako se takva stvar uopće zove?

Zahvaljujem.
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2009., 15:55   #2
Kizo
Premium
Moj komp
 
Kizo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 99
Nisam našao da takva folija ima negdje za kupiti, a i vjerojatno bi imala neisplativu cijenu za kućnu upotrebu.
Međutim ima nacin da se bilo koja površina pretvori u touch screen uz pomoc Wiimota i IR-ledice. Evo i kako.
http://www.youtube.com/watch?v=5s5Ev...e=channel_page

Inace, ovaj zanimljivi sustav se također može upotrijebiti za head tracking
http://www.youtube.com/watch?v=Jd3-e...e=channel_page

Zadnje izmijenjeno od: Kizo. 05.11.2009. u 19:41.
Kizo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.02.2009., 23:48   #3
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
Zanimljivo, ali na žalost nemam Wiimote, tako da to otpada. Ah možda uspijem rješiti problem sa običnim trackball-om ili neš tome slično...

Hvala na trudu :-D
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 00:48   #4
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor bizzzo Pregled postova
Zanimljivo, ali na žalost nemam Wiimote, tako da to otpada. Ah možda uspijem rješiti problem sa običnim trackball-om ili neš tome slično...

Hvala na trudu :-D
Pa kupis ga za 400 kn.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 11:08   #5
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 12:15   #6
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
ima na youtubu filimic di tip ugradjuje u asus eee touchscreen, kompletan tutorial, cak kaze od kojeg usera na ebayu je kupio touchscreen foliju, mislim da nije nesto pretjerano skupa

pizdarija je za ugradit ga kolko sam skuzio,
trebas zalemit par zica ali to lako uzicas nekog frenda ili elektronicara za par piva da ti napravi ako se bas sam ne usudis
hash je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 12:48   #7
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Isuse što će vam touchscreen to je zlo teško, pogotovo na Win XP
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 23:05   #8
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
Hmm fine sam odgovore dobio al na žalost pokazalo mi se sve to malčice neisplativim. $96 mi je nekako preskupo za tu foliju jer za još par stotica (kuna) dobijem pravi touch (malo ispod pulta jel...)
tako da ću još razmisliti o svemu al primamljivo je kad malo bolje razmislim... uh dilemeeee

:-) hvala svima na trudu

@velorien: Imaš iskustva sa Touch-om, daj podjeli... na što si stavljao, teško-lako, kako se ponaša i te stvari? Ako ti nije bed...
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 00:09   #9
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Imam iskustva s studomatima i terminalima na faksu koji furaju touchscreen i WinXP. Ono, živi užas i ja bih to najradije izbjegavao.

Touch ti zapravo služi kao zamjena za miša s time da baš i ne hvata uvijek (bar ne na šrotovima kod tih studomata) pa samo stvara frustracije.
Ti studomati i terminali obično imaju i udubljen ekran (tj. nije ravan s okvirom, ulegnut je il kak se kaže ) pa ti stvaraju probleme kod skrolbara i sl.

Naravno, ništa od tog ne mora bit problem na kvalitetnom ekranu, no ne znam zašto bi htio na to bacat novce? :/

Zadnje izmijenjeno od: velorien. 02.03.2009. u 02:08.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 00:48   #10
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Pa kupis ga za 400 kn.
Sto je fakat ono djabe. Najbolje kupit dva odma.
Fleks je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2009., 00:56   #11
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Fleks Pregled postova
Sto je fakat ono djabe. Najbolje kupit dva odma.
Covjek je reko da ga nema.
Mislio sam da ne zna da ga ima za kupit.

I usput, imaš li alternativu? Ne? Dobro.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 04:16   #12
Valg
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: City
Postovi: 1,404
Hmmm.. Zašto ti treba touch? Za crtanje?
Ako je tvoj odgovor DA, onda imam nešto mnogo jeftinije i jednostavno za napraviti:
Multitouch Pad
http://ssandler.wordpress.com/MTmini/

http://nuigroup.com/forums/viewthread/1731/

http://nuigroup.com/forums/viewthread/1825/

http://www.nuigroup.com/
Valg je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 09:26   #13
Mad ID
Premium
 
Mad ID's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 309
Vjerojatno ima u farnellu.
Mad ID je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 10:27   #14
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor bizzzo Pregled postova
Dakle htio bih od običnog monitora, napraviti touch a negdje sam pročitao kako postoji jedna folija, koja se stavi preko bilo kojeg monitora i nakon malo kalibracije i zezanja, radi ko touch zamjena za miša.

Sada se pitam zna li itko gdje se to može nabaviti/naručiti i kako se takva stvar uopće zove?

Zahvaljujem.
Nekad imao MSan u ponudi, da li danas ima ne znam. Probao par komada, nisu me nesto odusevile.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 10:36   #15
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ima jedna jedina firma u RH koja nudi te touchscreen folije, ali samo velikog formata za npr lcd 82 cm-zaboravih ima, a i cijene su paprene, tak da banana
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 10:43   #16
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
TouchScreen ne služi da bi se njime upravljalo u windowsima nego posebnim programima. Osobito interesantni programi su oni za HTPC ili CarPC.

Rad u windowsima je moguć ali je daleko lakše upravljati mišem nego time. S tim da je TouchScreen sa stylusom daleko bolje rješenje nego touchpad ili klitač. Tako je njegovo postavljanje na Asus EEE pun pogodak, pogotovo jer EEE ima užasan touchpad.

Taj touchpanel kada se postavlja na LCD, savršeno radi ono za što je namijenjen. No postoje i razni proizvođači, pa tako i razne kvalitete toga. To se odnosi na osjetljivost, prozirnost i reflekciju.

Sve to savršeno radi na malim ekranima, dok je za velike dimenzije nepraktičan i skup. Do nekih 10 incha ima smisla, nakon toga te zaboli ruka.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 14:00   #17
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
Citiraj:
Autor Valg Pregled postova
Hmmm.. Zašto ti treba touch? Za crtanje?
Ako je tvoj odgovor DA, onda imam nešto mnogo jeftinije i jednostavno za napraviti:
Multitouch Pad
http://ssandler.wordpress.com/MTmini/

http://nuigroup.com/forums/viewthread/1731/

http://nuigroup.com/forums/viewthread/1825/

http://www.nuigroup.com/
HA HA HA ovo je zakon, možda iz zaje*ancije to napravim... ha ha ha

Ajme koliko samo odgovora imam. Morat ću malo još prošvrljati za sve to, a zašto to radim... pa imam nešto slobodnog vremena , također bih volio to zagurati u auto, pa se za sada dok ne skupim više vremena (čitaj: novca ) malo igram, tak da kad odlučim se za to - sve napravim u jednom mahu.

Trenutno se dvoumim između te folije i običnog toucha, al manjih dimenzija, ovaj touch home made bi bio 15 inčni lcd monitor (ili manji ako ima...) i ta folija.

Citiraj:
Autor Mad ID Pregled postova
Vjerojatno ima u farnellu.
A što je to? :-) Googlao, al nisam baš imao puno vremena i nisam baš niš našao. Prosvijetli me :-))
Thanks
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2009., 08:33   #18
n30n
Premium
Moj komp
 
n30n's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 359
n30n je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2009., 14:27   #19
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ja planiram nabavit neki lcd sa touchscreenom za auto, našao sam u Conradu u Austriji i u Ljubljani 8-10" po nekih 160-220EU s porezom.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2009., 23:45   #20
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
Citiraj:
Autor n30n Pregled postova
E je... :-)

Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
...Osobito interesantni programi su oni za HTPC ili CarPC.
Spomenuo si CarPC software, moram li otvoriti novu temu, samo da mi nabrojiš, par koji su tebi poznati i onak ok? :-)

E ekipa, zbilja mislim da nemam sreće, najbolje bi mi bilo da uzmem trackball ili tako nešto jer cijene za touchscreen su užasno visoke, a ta folija, ako bih ju i nabavljao morao bih iz inozemstva i cijena je automatski 200+ eura... Uglavnom upitna isplativost

Thanks svima, ipak sam naučio nešto novo... :-)
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2009., 00:06   #21
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Za CarPC postoje razni softveri raznih upotrebljivosti. Ovisno o tome kako si ga zamislio. Tako ga ja nisam ni htio zamisliti bez TV-a, a telefon kontroliram preko autoradia. Tu je tako otpao bezobrazno skup program po imenu Centrafuse, koji je ujedno i najpoznatiji.

Ono što sam iskoristio kao CarPC software je zapravo onaj koji za to niti ne služi. Uz opsežnu pomoć (čitaj čovjek napravio sve) Crn-a, pretvorio Meedio u CarPC. http://www.meedios.com/forum/viewtopic.php?t=2168

No samo to nije sve što je potrebno za dobar rad. Ja sam 6 mjeseci osmišljavao koncept i skupljao hardware. Tek sam onda napravio malko bugovitu prvu verziju. Sadašnja je skoro savršena. Prošlo je više od godinu dana od prve zamisli.

TouchPanel za tu namjenu košta cca 60-70€ dok čitav ekran košta od 250€ na dalje. Ovisno o tome što želiš. Preporuka je gledati rezoluciju 800x600 jer ima manje problema sa kompatibilnosti.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2009., 13:34   #22
Night--Lord
Registered User
Moj komp
 
Night--Lord's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bilje
Postovi: 6
http://www.aspireoneuser.com/2008/11...ring-required/

mislim da je ovo folija koju si tražio...
Night--Lord je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2009., 14:05   #23
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
I još zaboravih kako to baš i nije folija. To je staklo, pa preko tog stakla folija. Između posoje neki vodovi i neki posebni premaz, ali to su tehnikalije. Uglavnom nije savitljivo.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2009., 14:25   #24
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Za CarPC postoje razni softveri raznih upotrebljivosti. Ovisno o tome kako si ga zamislio. Tako ga ja nisam ni htio zamisliti bez TV-a, a telefon kontroliram preko autoradia. Tu je tako otpao bezobrazno skup program po imenu Centrafuse, koji je ujedno i najpoznatiji.

Ono što sam iskoristio kao CarPC software je zapravo onaj koji za to niti ne služi. Uz opsežnu pomoć (čitaj čovjek napravio sve) Crn-a, pretvorio Meedio u CarPC. http://www.meedios.com/forum/viewtopic.php?t=2168

No samo to nije sve što je potrebno za dobar rad. Ja sam 6 mjeseci osmišljavao koncept i skupljao hardware. Tek sam onda napravio malko bugovitu prvu verziju. Sadašnja je skoro savršena. Prošlo je više od godinu dana od prve zamisli.

TouchPanel za tu namjenu košta cca 60-70€ dok čitav ekran košta od 250€ na dalje. Ovisno o tome što želiš. Preporuka je gledati rezoluciju 800x600 jer ima manje problema sa kompatibilnosti.
Jel imas to negdje na netu da se može vidit? Možda neki tutorial koj ekomponente, slike itd...?
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2009., 15:45   #25
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Ništa nemam slikovito. Sve je to izašlo iz glave direktno u moj auto. A i tada mi je fotoaparat bio na prvom katu pa mi se nije dalo do njega da poslikam montažu. A bilo bi dovoljno interesantno.

Sve sam morao sam jer nisam bio zadovoljan onime što sam vidio utipkavajući CarPC u google. Svugdje je to riješeno tako da je kanta u gepeku i imaju ovakav ili onakav monitor. To mene nije zadovoljavalo, a niti funkcije nisu bile nešto.

Napravio sam to malo upotrebljivije, sigurnije i manje. Taj sport otprilike košta oko 1000€ bez autoradia. On mora imati nekakav audio in. Naravno, ja sam dosta toga imao doma, pa me izašlo puno manje.

A kako to radi? Paaa.... još nitko nije bio u mom autu da nije rekao: "HOĆU TOOOO". A sve što se vidi je ekran i dio kabla s konektorom. Taj dio još nije riješen jer ekran glupo stoji. Više priručno, na komadu pleha.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na