Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.08.2022., 11:00   #1
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Skraćena garancija na procesor

Pozdrav ekipa, imam jedan problem pa me zanimaju iskustva i/ili moguća rješenja istog.

Kupio sam prije godinu i pol novo računalo preko jedne naše IT trgovine. Računalo su oni složili, ja preuzeo i sve je bilo divno i krasno do prije par tjedana dok mi računalo nije prestalo raditi (nije bilo slike). Odnio sam ga na servis prodavatelju koji su otkrili kako je umro procesor i da su ga poslali na reklamaciju.
Nakon par tjedana zovu me iz trgovine da mi kažu da je reklamacija odbijena zbog isteka garancije. Pogledao sam račun i skužio kako mi je procesor imao navedenu garanciju na računu od samo 12mj. Kako su sve ostale komponente imale 24-36mj garancije, to mi je jednostavno promaklo. Gledam sada taj isti procesor i vidim da je garancija u svim trgovinama minimalno 36 mj.

Moje pitanje glasi: imam li mogućnosti (uporište) da se žalim na tu garanciju od 12 mj, s obzirom kako bih prema zakonu imao pravo na minimalnu garanciju od 24 mjeseca? Je li to uopće primjenjivo u ovom slučaju?

Napominjem kako do kvara nije došlo zbog moje greške (nije bilo OC, mijenjanja napona ili nekog udara groma), dakle najvjerojatnije se radi o tvorničkoj greški/nedostatku.


Zahvaljujem na odgovorima!
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 11:21   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Intel? Amd? Vjerojatno tray verzija sa skracenom garancijom. Sta tocno pise na racunu ili jamstvenom?

Edit: @stef, zacudio bi se koliko ih rikava, pogotovo amd.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2022., 11:21   #3
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Može biti da se radi o "OEM" ili "tray" procesoru. No opet, čudno da je proc riknuo.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 11:28   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Ma daj, puno ih rikava??? Dok je intel harao bila je izreka "kad si čuo da je procesor riknuo" tako da je i mene ovo iznenadilo!
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 11:32   #5
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Radi se AMD ryzen 9 5950x Tray. Na računu i piše 12mj i zato pitam što ima veću pravnu valjanost, zakon o zaštiti potrošača ili račun?

Koliko sam uspio istražiti, nema nekog konsenzusa, a opet nije baš da se radi o kikiriki iznosu pa da mogu samo pustiti....

Evo što kaže EU direktiva pa slijedom toga moj upit ovdje:

Q: Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?
Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

A : Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.

Zadnje izmijenjeno od: Estarriol. 31.08.2022. u 11:40.
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 11:33   #6
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,512
Tray procesori su uvijek imali 12 mjeseci garancije, što ne?
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 11:35   #7
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,946
neznam bas.
ja narucio u futuri i pise tray 3g garancija
Gemmy je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 11:57   #8
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor Estarriol Pregled postova
Radi se AMD ryzen 9 5950x Tray
Opa. Ja se nadam da imao na sebi neku gromadu od coolera i da je bio undervoltan .
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:01   #9
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Opa. Ja se nadam da imao na sebi neku gromadu od coolera i da je bio undervoltan .
Voltažu nisam dirao, kako su ga složili, tako je radio. Na sebi je imao deepcool castle 360ex, koji mi je ekipa ovdje preporučila (kao i ostale komponentne te i samu trgovinu).
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:03   #10
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Interesantno...obično se svi žale da im je na složenim konfiguracijama jamstvo samo 2 godine, iako štojaznam memorija ima 10 godina, napajanje 5 i slično...prvi put čujem da neko na složenu konfiguraciju daje jamstvo po komponentama
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2022., 12:07   #11
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
pa svaki proizvođač daje jamstvo za svoju komponentu, jamstvo dućana koji slaže konfu, je od tipa godinu dana samo za free dijagnostiku i slično. jamstvo po komponentama ostaje uvijek, npr. 10g na memoriju, 5 na napajanje ili što već daje proizvođač, i reklamira se direkt njemu

ispavite me ako griješim
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:07   #12
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Interesantno...obično se svi žale da im je na složenim konfiguracijama jamstvo samo 2 godine, iako štojaznam memorija ima 10 godina, napajanje 5 i slično...prvi put čujem da neko na složenu konfiguraciju daje jamstvo po komponentama
Vjerojatno zato što se radi o gotovim konfiguracijama na prodaju, a ovdje je slučaj o kupljenim (custom) komponentama sa slaganjem uključenim u cijenu i obavljenim u trgovini.
Estarriol je offline   Reply With Quote