Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2011., 13:03   #1
gusar_mate
Banned
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 66
Torrent sistem za 0/24 ???

Došao sam na ideju da bi kupio ili složio sistem koji bi koristio kao STORAGE samo za torrente, dakle primarno DOWNLOAD a sekundarno UPLOAD za održavanje RATIO-a. (mada i UPLOAD nije toliko bitan)

E sad ono zbog čega ja trebam vašu pomoć je to da taj sistem moram biti nečujan pošto bi radio 0/24 a imam malu sobu u kojoj mi je računalo pa se praktički i najmanji zvuk čuje jako dobro.


Dakle taj sistem bi služio za skidanje torrenta i bilo bi dobro kada bi se na brzi način moglo sa tog sistema odmah i prenijeti podatke na glavno računalo.

Koliko sam čitao ovdje na forumu postoje ti neki NAS sustavi, neki preporučuju napraviti posebno jeftino računalo (no tu je upitno koliko mi se to isplati ako pucam na ATOM konfiguraciju i upitna je buka?? )


Dakle da rezimiram. Imam glavno NINJA računalo. Htio bi i neki drugi sistem, koja mora praktički biti nečujan za skidanje torrenta 0/24. Bilo bi super kada bi mogao brzo prenostiti podatke sa tog sistema na glavno računalo i obratno. Naravno da taj sistem ne košta ko samo zlato ipak trebam pc sa torrent podrškom i bilo bi super kada bi se upgrejt mogao isto lako obaviti (npr ako mi pukne da danas sutra ubacim još jedan 2TB disk).

Na t-comu sam, FLAT naravno i koristim Siemens SX763.


Ideje??
gusar_mate je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 13:11   #2
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Ako ti velicina racunala nije bitna, preporucam neku mATX plocu sa integriranom grafikom te semprona ili celerona koji ce biti mrzli u radu, kupis na trznici za 500tinjak kuna cijeli komp, + onda jos diskove ubacis.

NAS je super stvar, ali dosta kosta i imas mjesta samo za jedan disk (osim ako naravno ne uzmes neki s 2 mjesta, no oni su jos skuplji).

Atom je takodjer super stvar za NAS, ali ce te kostati vise nego mATX kombinacija, i ponuda kucista nije bas nesto (vecinom imaju premalo mjesta za 3.5" diskove, osim recimo prekrasnog Lian Lija PC-Q11 koji pak kosta 800kn).
rendula je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2011., 13:23   #3
gusar_mate
Banned
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 66
Znači složit nešto nečujno je skoro pa nemoguća misija? Tj moguća je samo kaj pasivne komponente koštaju ko suho zlato.

Eventualno uzet nekog semprona sa intergriranom grafom na ploći, roknut gore neki pasivni cpu hladnjak i kupit zasebno pasivno napajanje.

I onda bi se jedino čuli možda mrvicu diskovi, no to je zanemarivo. Samo koliko je pametno takav sustav držati 0/24 zbog temperatura?? Pogotovo dok me nema kod kuće??
gusar_mate je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 13:31   #4
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Napajanje mislim da ti je bolje uzeti ipak neko s ventilatorom - razlika u cijeni je ogromna, i pasivna bas i nisu dobavljiva kod nas. Ja sam prije kojih mjesec dana bas trazio neko super tiho napajanje, i uzeo na kraju LC Powera 460 silent giant green power (tako nesto) za 300tinjak kuna u Linksu - i ono sto je super je da ga mozes tamo kupiti, isprobati i ako nisi zadovoljan vratiti nazad u roku 8 dana Inace napajanje drugo najtise koje sam ikad posjedovao (prvo je picoPSU )

Kompletno pasivno hladjenje mislim da nece bas izdrzati ljetne temperature, a ventilator na 400-500 okretaja na procesoru se pokraj diskova ne bi smio cuti, a ipak ce malo zraka potjerati. Naravno, spojis ga jos na neki potenciometar pa ga mozes po potrebi ugasiti ili malo pojacati dok nisi doma.
rendula je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 14:23   #5
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Za cca 1000 kn kupis NAS za 1 disk a za cca 1700 kn NAS za dva diska i dobijes savrsenu torent masinu + file server na mrezi koji radi non-stop
Ja ti preporucam Synology NAS-ove jer se sa njima druzim vec neko vrijeme.
Mane su naravno cijena + moras kupit sam disk i montirat
Prednosti su sta dobijes sve gotovo, samo zasarafis HDD dignes OS i peglaj, hardver je optiminiziran, OS je potimiziran besplatan i ekipa iz Synologija non-stop radi na otklanjanju problema ako ih ima, trosi besramno malo struje (cca max kod moje DS211j verzije 25w), besuman je tj onoliko koliko ti je HDD bucan toliko je i NAS bucan.
Torrent klient je jako dobar (narocito nova verzija OS-a DSM 3.1 beta), a ujedno je i generalan download manager pa mozes sa njime skidat sta god oces od ftp-a do www-a pa cak i RapidShare radi.

Eto to je moje iskustvo - preporuka.

__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 15:49   #6
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Stavi neki overkill cpu hladnjak pa ga nećeš čuti u radu. Ja sam imao 24/7/365 mašinu i čuo sam samo diskove. Gore bili xp, uTorrent i boinc (da ne radi bezveze). Za nešto, što treba radit non-stop, ipak treba propuha. Ionako neš čuti napajanje kraj diska koji stalno radi. Jedino bih ti preporučio da staviš neki gigabitni switch, da ne moraš čekat sto godina dok se kopira skinuta igra ili film na glavni komp.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 17:26   #7
gusar_mate
Banned
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 66
Stvar je u tome da mi je krevet od mjesta di je prostor za računala 1.5 metar do glave pa mi je zbog toga nečujnost bitna

Trenutno imam nekih 500kn + 1.5TB disk pa sad gledam neke opcije što i kako složit.

Ali kao što i vi kažete najviše mi se isplati tako složit neki slabiji pc, stavit većeg pasivnjaka na pc a ostale ventove eventualno roknut na 5v (od napajanje npr).

I onda napravit prvo test nekih 2-3 dana uz nadzor, pa ako to prođe spreman je za cijelogodišnje muke
gusar_mate je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 17:35   #8
T0X1C
n00b
 
T0X1C's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Split
Postovi: 246
Ma vidi, ta torrent masina ce 99% vremena bit pod nikakvim opterecenjem, tako da se nemoras bojat da ce se to pregrijavat, samo vidi koliko se cuje vent od napajanja, ali posto ce ta konfiguracija trosit jako malo, nebi ni to napajanje trebalo se puno cut posto nece bit pod nekim opterecenjem...
T0X1C je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 17:43   #9
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
Nemoj razbijati glavu oko ventilatora i hladjenja, to nije nikakav problem na ultra niskim okretajima koji su i vise nego dovoljni.
Ono sto ce zivcirati nocu na metar i pol od glave ce biti disk.
__________________
Windows: AMD FX8320 @ 4.2 / GA-990XA-UD3 /16 GB DDR3 / R9 285 / Vertex 4 128 / SS-600HM / 3D Aurora
Android: Galaxy Tab S, Galaxy S3, ATV400 x 2
nexus-6 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 18:09   #10
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,186
predpostavljam da si u zgradi.jel imas nekakv balkon ili tavan ili sta slicno tome?ako imas balkon moj ti je savjet da PC bacis tamo da stoji,maknes ga iz sobe i nesmeta ti,tamo ga s nečim natkriješ i to je to.radi non stop,hebe ti se za buku,i 1 dnevno dodes sa externim hardom i pokupis sve sta ti treba.
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2011., 18:15   #11
Gocznet
Premium
 
Gocznet's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 160
Imas vec gotovih Atom ploca koje su kompletno pasivno hladjene, cca 500kn kostaju kod nas nove.Kuciste kupis bilo koje jeftilenko koje ti odgovara cijenom/velicinom i na napajanju spojis vent na 5v..U cijeloj konfiguraciji ce ti se na kraju cuti samo diskovi..

A ako hoces i napajanje da se ne cuje niti minimalno imas ovakvo rijesenje..

http://www.mini-box.com/picoPSU-150-XT-80-power-kit

No to ce te kostati cca 400kn..
Gocznet je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 18:20   #12
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ma uzmi si seedbox na ovh i problem riješen.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 18:30   #13
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
AKo ti je pozicija za torrent stroj na 1.5m od glave, čut ćeš bilo koju konfu koja ima mehanički disk. Doduše, neki su osjetljiviji na to, drugi nisu.
Za iste potrebe ja imam Acer One koji ne podnosim u sobi po noći, dok je sestri upaljen 24/7.
Doduše, ja i komarca čujem u sobi po ljeti sa otvorenim prozorom prema cesti
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 18:52   #14
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
meni je do nedavno glavna torrent mašinica bila via ploča sa integriranim 800mhz procesorom. ventilator napajanja sam za test isključio, to je ujedno bio jedini vent u mašini. temperature su bile u granicama normale, lagano toplo na dodir. sa 60mm ventom napajanje je bilo hladno, i to nakon višemjesečnog rada. najtoplija stvar su bili diskovi, iako i oni u granicama normale. uptime je bio fantastičan, od 365 dana u godini, uptime je kontinuirano bio oko 360. najduži uptime bez restarta oko 170 dana.
buka - ako zanemarimo taj vent, najveću buku je radila ploča, tipa škripanje, nakon toga storage disk (wd caviar 250gb), dok sistemca nisam niti čuo (prastari ide wd od 80gb).
s time da sama vrtnja se jedva čuje, problem je seek, jer diskovi roštaju za krepat. kod mene je uvijek par torrenta na listi, i emule upaljen na kojeg ide cca 10 KB/s. sa samo te 2 stvari, disk stalno neki qrac radi i čuje ga se. izbušio rupicu u zidu za lan kabel, prebacio kantu u špajzu, i zaboravio na nju. još ako zatvoriš vrata

tihu mašinu možeš dobit samo tako da ju zakopaš u ormar. jedno vrijeme nisam gasio laptop, i po noći ga nisam mogao smislit. završio je u ladici u ormaru i više ga nisam čuo.
storage diskovi su mi isto u ormaru (ali ne u ladici, već samo u ormaru) i po noći ih isto čujem, jedini disk koji je bešuman je wd elements, osim kod spin-uppa ja ga ne čujem. zatvorim vrata od ormara i ne postoji više. ovi ostali caviari blue se čuju i sa zatvorenim vratima.
eto, ako ti je pomoglo.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 19:07   #15
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
atom ploča + sistemski disk nekakv toshiba iz lapa (2.5", 5400 okr/min) + 2x2 TB WD green. Cijela stvar bešumna, a ono malo "buke" koje stvaraju dva zelenka iz WD-a zatvoreno kućište skoro pa eliminra na 0. Ovaj mali sistemski disk se ni ne čuje, no za svaki slučaj sam od alu profila za njega i WD diskove napravio case, obložio gumom (diskovi praktički vise unutar tog kaveza na gumenim šipkama koje u potpunosti eliminiraju vibracije i buku). Po svemu tome puše SCYTHE Slip Stream od 140mm na 500 okr/min = potpuno nečujno, no dovoljno da napravi nekakav propuh, pa su mi tako diskovi na nekakvih 25°C. S time da sam uzeo mali jači atom s nevidjia grafom, ne onim sranjem od intela, jer mi taj stroj povremeno služi i za odvrtiti pokoji film ili tak neš (u podrumu, moja prostorija za bijeg ). Potrošnja - 27W.
tor je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 19:14   #16
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
wd green su dušu dali za sve takve tihe mašinice. ja bi rado svoja 3x 640gb i 3x250gb plavca zamijenio za green. ali plave nitko neće.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 19:49   #17
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Ja imam takodjer Atom u Gigabyte D525 izvedbi ploce sa jednim WD 2TB EARS. Sve skupa je u Linkworld ITX kucistu s ciglom za napajanje. Na kucistu je jedan 8cm vent koji se okrece na nekih 400rpm i od svega se jedino cuje disk i to tek kad se kompu dosta priblizim. Ako ne kupis SSD i plocu sa pasivnim hladjenjem te mozda kuciste sa pasivnim (ciglom) napajanjem, neces moci slozit 100% necujno racunalo. Osim ako ga ne stavis negdje u drugu prostoriju pa da ti ne smeta. I svakako nece biti sve skupa za 500kn. Za 500kn se moras pomirit da ces ga cuti.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2011., 20:14   #18
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a