Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.09.2022., 13:53   #1
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Smile Pitanje u vezi hardvera koji stalno radi-trajnost, rizici itd.

Pozdrav, imam podstanara koji stalno ima upaljen komp (rijetko ga gasi) i playstation4. Na njemu stalno svira muzika iz igre. Playstation4 je star 6 god. Često izlazi i pušta to upaljeno.

Frend mi je rekao da je on ziheraš i da on sve gasi i to na sklopku i onda ide spavati, van itd. A podstanar ne. Zanima me kolika je mogućnost da se nešto loše dogodi, što se zapravo događa s uređajima koji stalno rade,

Punjačima koji se stalno pune (joystici npr, mobovi, power bankovi) tj ako ih neko pusti i ide van.

Neki kompovi npr imaju jeftina napajanja koja dolaze s jeftinim kućištima, i šta ako stalno rade ili ih neko pušta da rade kad ide van, da li takve komponente imaju nekakav safety da se ugase ako npr crkne ventilator? Što se mlže dogoditi? Cpu znam da ima overheat turn off, ali da li ima psu? Vga? Hdd? Ostale stvari? Kako serveri stalno rade? Jel se ikad zapali nešto?

2. Što ako npr kad je nevrijeme nestane struje i odmah se pojavi, i uređaj se ugasi pa upali,što se tu loše može dogoditi?

Zanima me i šta se događa i što se loše može dogoditi.

Također molim Vas ako znate, imam 1 komp koji kad stavim u sleep sam se upali nakon 10s, to mi je bilo u starom stanu, morao sam ga na sklopku isključiti da se ne pali. Onda prešao na drugu lokaciju tj kuću i isti komp u sleepu ostajao u sleepu. I onda nakon par god, opet nakon sleepa se sam pali nakon 10s.

2. Komp pored njega normalno ostane u sleepu, tj ne pali se sam.
Znate li možda razlog? Hvala🙂🙂

I zanima me opčenito trajnost komponenti, uređaja itd. Primjetio sam i da taj playstation ne očitava UFC4 igru koja je imala malo izgreban disk, a učitava UFC3, i UFC2 igru koja je jako izgrebana. Kako, zašto? Počeli su me jako zanimati uređaji🙂🙂


Isprike na puno pitanja! Hvala!🙂🙂
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 14:01   #2
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
.....najbolje sve ugasiti prije nego izlaziš (po meni, osim neta) ,vjerojatnost da će se nešto katastrofalno dogoditi nije velika (pogotovo ako koristiš produžne kablove više kvalitete) ,ali opet, garancije nema...
Nemreš stalno nadgledat kaj podstanar ostavlja upaljeno ili ne...
Uvijek možeš i osigurati stan i stvari u njemu (kao dodatna sigurnost) ,niti ne košta previše s obzirom na rizik.....

U stan možeš staviti razorazne senzore kao dodatnu sigurnost.

Osobno sve gasim prije izlaska iz stana, unatoč tome što sam pokrio sve gore navedene stavke. Najbolje da mi osiguranje ne treba, ali neka je tu.
duggi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2022., 14:52   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Tuya Smart WiFi smoke detektor i stavi i u podstanara i u sebe.

Šansa da ce se nesto loše desit je stvarno mala jer se puno toga može desit, ali sam imao situacije otopljenih plastika kratkih spojeva i slično, samo to češće rezultira sa tim da se žica otopi i nema više kontakta, ali u jednom od 100 slučajeva koji se desi jednom na milijun vjerojatno će rezultirati paljenjem

Sto se tice trajnosti, moj komp se ne gasi, nikad i nikad nista nije crlklo, ali napajanja su uvik top.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 15:15   #4
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Napajanje zna eksplodirati, odnosno razlete se elektroliti, ali šanse da to završi vatrom su jako jako male, obično odmah napravi kratki spoj i izbaci osigurač.
Vjerojatno najveću šansu za požar imaju loši produžni kabeli gdje se štedilo na metalu i plastici pa loš spoj generira toplinu, a plastika se topi ili se jednostavno zapali nešto što stoji u blizini letve. Ista stvar sa utičnicama, ako su stare i griju se trebalo bi ih promijeniti.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2022., 18:07   #5
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Smile

Pozdrav, hvala puno na odgovorima!!🙂🙂 pišem s moba pa neznam jel mmi se pokazuju smajlići, ugl hvala !!
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na