Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.11.2017., 12:48   #1321
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Citiraj:
Autor ..::Matej::.. Pregled postova
Hvala puno, probati ću sutra ako stignem od posla, pa javim kako je prošlo

edit: Jutros u 7:30, nisam ništa dirao po antenama:

Takva variranja su ti uobicajena tijekom dana, vremenskih uvjeta, godisnjih doba i naravno navale na baznu stanicu.
Navedi podatke za signal da se vidi jel se pojacanjem da kaj poboljsat.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2017., 13:32   #1322
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
NE!
Te antene su manjeg pojacanja i predvidjene za manju udaljenost (do 1km) u urbanom okruzenju gdje postoje bezbrojne refleksije signala. Takva (panel ili panel X-pol) konstrukcija najbolje "prikulja" te reflektirane signale.

Za udaljenost od 2km i LOS su ti potrebne usmjerene antene, najbolje predvidjene za 1800MHz. Kako takvih kolko znam kod nas nema ja sam sebi sam napravio komplet, a tebi preostaje proba sa Iskra P-56. Te su ti najbolja alternativa, osim kupnje nekih usmjerenih izvana, ako s Iskrinim ne postignes zeljene rezultate.
Ok, hvala na savjetu.........nego kako onda izgledaju te specijalizirane 1800 MHz antene ?

I usput još da pitam, da li ja negdje u sučelju tog Huawei modema mogu pogledati jačinu signala ?
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2017., 14:51   #1323
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Ok, hvala na savjetu.........nego kako onda izgledaju te specijalizirane 1800 MHz antene ?

I usput još da pitam, da li ja negdje u sučelju tog Huawei modema mogu pogledati jačinu signala ?
To su uglavnom Yagi antene, na slikama su moje vlastite izvedbe (12dBi) i komercijalne (16dBi)



Podatke za signal ne mozes direktno iscitat u routeru, nego si instaliraj na PC ovaj program LTEWatc(H)
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2017., 15:51   #1324
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Evo signal tool za ZTE MF286 nije kao E5186 Toolbox ili LTEWatchH, al služi svrsi. https://i.imgur.com/Bc6WWAT.jpg
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2017., 16:00   #1325
..::Matej::..
Premium
 
..::Matej::..'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 390
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Takva variranja su ti uobicajena tijekom dana, vremenskih uvjeta, godisnjih doba i naravno navale na baznu stanicu.
Navedi podatke za signal da se vidi jel se pojacanjem da kaj poboljsat.

Zadnje izmijenjeno od: ..::Matej::... 28.11.2017. u 16:22.
..::Matej::.. je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2017., 16:26   #1326
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Kao sto sam ti vec pod pretpostavkom prije napisao, signal ti je odlican, pa se samo trebas igrat sa orjentacijom i razmakom antena dok ne dobijes max download...

Pri podesavanju gledaj vrijednost za SNR (dB) koji ti je sad na doljnjoj granici. Gledaj da ga dobijes bar iznad 10 dB. Sve iznad 12dB je dobro, a iznad 20dB je odlicno.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2017., 10:47   #1327
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 709
Od jutros me zeza SIM kartica, neće da se spoji na net. Imam MR6400 ali izgleda da nije do njega, ostale SIM kartice idu u njega bez problema.
Ubacim tu TELE2 SIM karticu od pokućnog u mobitel i isto neće na net, slanje poruka ide doduše. Ima li nešto da mogu napraviti osim otići je zamjeniti?


Edit: sva 3 odašiljača kod mene van funkcije, prisiljen se spojiti na HT kao nacionalni roaming ali ne može nego 3G. Prezadovoljan sam bio s njima u ovih malo više od mjesec dana od kada ih koristim ali ako ostane ovako to je kraj što se mene tiče...

Zadnje izmijenjeno od: goran1985. 29.11.2017. u 11:19.
goran1985 je online   Reply With Quote
Staro 29.11.2017., 13:35   #1328
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
VIP testirao 5G

Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Deutsche Telekom/Huawei
Berlin 5G New Radio
Više od 2Gb/s
latencija 3ms.....
Spektar 3700 MHz

Cilj mreže više gigabita uz latenciju 1ms.


https://www.tportal.hr/tehno/clanak/...-foto-20170901
Ne zaostajemo ni mi, kako se srebrni nadao:

http://www.vidi.hr/Lifestyle/Busines...5G-frekvencije
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 12:00   #1329
..::Matej::..
Premium
 
..::Matej::..'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 390
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Kao sto sam ti vec pod pretpostavkom prije napisao, signal ti je odlican, pa se samo trebas igrat sa orjentacijom i razmakom antena dok ne dobijes max download...

Pri podesavanju gledaj vrijednost za SNR (dB) koji ti je sad na doljnjoj granici. Gledaj da ga dobijes bar iznad 10 dB. Sve iznad 12dB je dobro, a iznad 20dB je odlicno.

Jeli normalno da SNR varira od 5dB do 20dB u periodu od pola sata?

Probao sam malo vrtiti antene da bolje upucam u baznu, mijenjao razmak antena, ali nikako nisam dobio bolji SNR niti stabilniji. Stalno pleše gore dolje. Na antenama je kabel dugačak 10m, iako meni je dovoljno 3m, možda u tome problem? Ili je problem u antenama jer su za širi spektar pa onda kupe što treba i ne treba pa zbog toga dobivam lošiji signal?

Jutros u 9:15 sam imao 35/45 mbita brzinu, a npr sinoc oko 19h je bilo 3/35 mbita. Dali bi dobio bolju brzinu poboljšanjem SNR-a ako je bazna jednako jako opterećena (tipa u slučaju 19h)?

Hvala još jednom na pomoći.

btw. jutro se probudim, vidim signal na modemu -85, popnem se na tavan a antene pune kapljica vode. Stresem antene da kapljice padnu i signal se odmah popravi na -69
..::Matej::.. je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 12:51   #1330
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Nije normalno da SINR toliko varira, ali je to vrlo cesti slucaj u signalima zagusenom prostoru, pa bi rekao da je i to "normalno"...

Do tako na momente niskog pa visokog omjera signal-šum dolazi zbog drugih modemu nebitnih signala (sa susjednih baznih stanica) koje antene primaju uz bitan signal s tvoje bazne stanice. Najbolja situacija bi bila da primas samo koristan signal sa svoje bazne stanice i tad je taj omjer najveci.

Da poboljsas taj omjer imas par mogucnosti. Otkriti koja je tvoja bazna stanica i koje ti bazne stanice ometaju signal. Tad sa boljim usmjerenjem i mogucim "skrivanjem" antena od signala koji ti smetaju postizes bolji omjer. I druga stvar je upotreba usmjerenih antena samo za frekvenciju koju koristis.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 13:03   #1331
..::Matej::..
Premium
 
..::Matej::..'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 390
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nije normalno da SINR toliko varira, ali je to vrlo cesti slucaj u signalima zagusenom prostoru, pa bi rekao da je i to "normalno"...

Do tako na momente niskog pa visokog omjera signal-šum dolazi zbog drugih modemu nebitnih signala (sa susjednih baznih stanica) koje antene primaju uz bitan signal s tvoje bazne stanice. Najbolja situacija bi bila da primas samo koristan signal sa svoje bazne stanice i tad je taj omjer najveci.

Da poboljsas taj omjer imas par mogucnosti. Otkriti koja je tvoja bazna stanica i koje ti bazne stanice ometaju signal. Tad sa boljim usmjerenjem i mogucim "skrivanjem" antena od signala koji ti smetaju postizes bolji omjer. I druga stvar je upotreba usmjerenih antena samo za frekvenciju koju koristis.
Na lokaciju na koju sam usmjeren, osim tele2, mislim da koriste i vip i t-mobile. To je jedina lokacija u krugu 5km na koju imam LOS. Vjerujem da bi onda s drugim antenama (1800mhz only) dobio bolje rezultate jer bi eliminirao ostale spektre. Ti si slagao neku yagicu kod kuće za 1800mhz?
..::Matej::.. je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 15:43   #1332
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Da. Slozio sam ih i testirao. Zadovoljan sam sa rezultatima. I