Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.09.2013., 10:29   #1
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
maticna i napajanje, pa onda HDD

pozz

dakle, problem je sljedeci:

frendu mi dao komp da pogledam u cemu je problem. palim komp, svi ventovi rade - hdd se ne pali, dvd rom također (niti se ne otvara) - na to sam tek kasnije obratio paznju. prvo sam mislio da je maticna, te sam nasao potpuno istu ovjde na forumu. zamijenio sam maticne i komp je upalio iz prve (nisam siguran za hdd jer sam samo testirao maticnu dal radi - isao sam samo do biosa). naredni dan komp se pali ali opet ne daje sliku. hdd se također ne pali. otpojim napajanje pricekam trenutak, spojim, upalim - sve radi. drugi pokusaj - sve radi. ugasim napajanje na sklopci, ukljucim ga odmah, upalim - hdd se ne zavrti. ocito je napajanje. uzmem od istoga kolege (od kojeg sam uzeo maticnu) i napajanje. spojim - pale se ventilatori - komp ne daje sliku. cak jos losije od ovog prvobitnog.

danas odem do frenda i uzmem njegovo kuciste da isprobam napajajne (400w ms. oba prva 2 sumislim da 300W - sve staro). spojim frendovo napajanje - opet se hdd ne upali skupa sa kompom. ulazi u bios (doduse - smrzne se kad dođem do boot opcija svaki put. ponekad i odmah na startu -> to je slucaj skroz od zamjene ploce. mogu ponekad uci u bios, ali se hdd i dvd rom ne pokrenu). dalje, iz znatizelje, spojim napajanje koje mi je kolega ovdje sa foruma prodao (da napomene - to njegovo napajanje je pogonilo slicnu, skoro istu konfu koju ja sad trenutno imam) na frendov komp. nakon ukljucivanja napajanje komp se sam pali - ventovi se zavrte na par sekundi i ugase se. i ako 3 puta za redom. ne moze se upaliti komp. vratim 400w u frendov komp - komp radi.

nista mi tu nema logike osim da je problem u napajanju (sva 3 napajanja preslaba). ili radim nesto krivo?

hvala

EDIT: zaboravih napisati komponente.

dakle, "moja" maticna je ASUS p4S533-MX, pentium 4 (ne znam koji), hdd 80 gb i neko ludo napajanje od 300W. frendov komp je amd neki koji ne zahtjeva dodatnih 4 pina za napajanje procesora - tu bi mogla biti razlika zasto njegovo napajanje na njegovom radi, na mojem ne...
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 10:57   #2
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
A nije ti palo na pamet da ti HDD nije ispravan? Malo mi je vjerojatno da su sva 3 napajanja neispravna. Kako si to testirao matičnu? U BIOSU??
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2013., 11:09   #3
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
hdd je koji put upali i dignu se windowsi. kad se hdd ne pali ni dvd rom ne reagira. koja je onda veca sansa: da 3 stara slaba napajanja ne rade ili hdd koji se povremeno upali kad vjerojatno uzme to malo struje sto mu napajanje da i uđe u windowse i dvd rom koji uopce ne reagira?
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 11:40   #4
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Promjeni kabl od Hdd-a
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 19:24   #5
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Moguće da su ti se od tolkog spajanja i odspajanja molexa strgali pinovi na strujnom konektoru. Provjeri i na disku i na optici. Nabavi si i neko kvalitetnije napajnje. Bez obzira bilo ovo ispravno ili ne.

Primjer novog napajanja: Chicony 350W. Polovna, a kvalitetna, bi bila 100 kn ili malo manje (Fortron PNF, Sharkoon, Hipro, Silverstone, etc).

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 28.09.2013. u 20:11.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2013., 14:45   #6
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Citiraj:
Autor Zagorhac Pregled postova
hdd je koji put upali i dignu se windowsi. kad se hdd ne pali ni dvd rom ne reagira. koja je onda veca sansa: da 3 stara slaba napajanja ne rade ili hdd koji se povremeno upali kad vjerojatno uzme to malo struje sto mu napajanje da i uđe u windowse i dvd rom koji uopce ne reagira?
Vidi, ako ti HDD ima bad sektore, moguće je da su ti se pri gašenju PC-a glave zaustavile na bad sektorima od HDD-a i drugi ti put neće upaliti. Ti ga malo pročaćkaš pa ti upali. Tako je bilo meni dok nisam promjenio HDD.
U svakom slučaju bilo bi lijepo ispitati HDD - imaš razne alate.
Napajanje, bez obzira koliko je staro, ako je ispravno, ono će raditi. Zavisi koliko ti je uređaja spojeno na njega i koliko im treba napona. I ono od 200 W će pokrenuti HDD, procesor, grafičku i memoriju. E, ali ako ti je problem u matičnoj (što bi moglo biti) onda tu nema spasa.
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na