Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.08.2013., 18:59   #1
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
(riješeno) CMOS checksum error

Kad uključim PC, prilikom POSTA, prijavi mi CD/DVD rom i testira memoriju, koju uredno prijavi (određeni kapacitet - 2 GB) i nema diskova (HDD ne vidi). Na dnu ekrana piše: cmos checksum error - Default loaded i tako samo stoji. Inače, ploča ispusti karakteristični zvuk, pri paljenju (ono, Beep). Ploča je GA-K8NF-9, s chipom nForce4-4X, diskovi su SATA (obični, ne 2 ili 3) WD, memorija je 2GB Good Ram po 500 MB (ima 4 slota) i grafika NVidia PCI Expres (neka GT 6000) i procesor Athlol 3000+ (1.8 MHz).
Jel riknula ploča, ili je šta drugo u pitanju?? Hvala!
PS
OS je na jednom disku Win7 32 bit, a na drugom Win XP SP3. Uvijek je uključen samo jedan, ne radim u dual boot-u.
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 19:30   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Promjeni cmos bateriju, trebaš CR2032, potom treba proći kroz Bios postavke i ispravno postaviti parametre.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2013., 19:50   #3
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Promjeni cmos bateriju, trebaš CR2032, potom treba proći kroz Bios postavke i ispravno postaviti parametre.
Jel to ona mala okrugla na MB?
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 19:54   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da, ta, uzmi manual i pročitaj šta tamo piše.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2013., 00:48   #5
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da, ta, uzmi manual i pročitaj šta tamo piše.
Dobro, to je to. Pokušao sam (prema nekim upustvima s googla) u BIOS-u promjeniti datum (defoltni bio postavljen na 2005,g bezvezni dan i mjesec) i nakon save podataka, prilikon nastavka bootanja na ekranu se pojavio tekst: PXE-E61 media test failure check cable
PXE-mof-Exithing NVidia boot agent
E, sad, u Biosu je postavljen CD/DVD kao 1. boot device
HDD kao 2. boot, sve drugo je desibled.
I dalje prilikom POST-a, Bios ne vidi HDD (radi se o sata HDD). HDD (2 komada, oba sata) su ispravni, jer ih drugi PC vidi normalno (premještao s jednog PC-a na drugi) a u kojekakvim postovima na google nisam našao nešto slično. Sva upustva se svode na neispravan HDD i postavljanje boot device u Biosu (jer se, kao, PC pokušava bootati s network kartice..
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2013., 13:10   #6
bamuja
ex zmaster76
Moj komp
 
bamuja's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: pula
Postovi: 322
stavi hdd kao 1. boot device, iskljuci sve ostalo, ukljucujuci i cd/dvd, pa vidi dal ti javlja i dalje gresku. ako da, 3 su mogucnost: sata kabel, promjenis i probas s drugim, ako i dalje javlja gresku promjeni sata konektor, moguce da on zajebava, i probaj staviti hard u drugi komp da boota s njega, vjerovatno nece uspjeti jer ce se stalno restartati ali tako iskljucujes mogucnost da je hard u banani
bamuja je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2013., 14:03   #7
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Citiraj:
Autor bamuja Pregled postova
stavi hdd kao 1. boot device, iskljuci sve ostalo, ukljucujuci i cd/dvd, pa vidi dal ti javlja i dalje gresku. ako da, 3 su mogucnost: sata kabel, promjenis i probas s drugim, ako i dalje javlja gresku promjeni sata konektor, moguce da on zajebava, i probaj staviti hard u drugi komp da boota s njega, vjerovatno nece uspjeti jer ce se stalno restartati ali tako iskljucujes mogucnost da je hard u banani
Stavio sam HDD kao 1. boot i ništa. Imam dva sata kabela i mjenjao ih, nije vrag da su oba crkla. Sata konektora imam 4 na NB i premještao sam kabel od jednog do drugog i sve isto. HDD, na drugom kompjuteru boota normalno (btw 2 su HDD-a, oba sata). A zašto ne bi uspio, zašto bi se stalno restartao?
Zanimljiva stvar kada sam spojio PC s mrežnim kabelom na internet, dojavio mi je novu grešku: PXE-E53 No boot filename received, što ispada kao da nema bootloga. Idem malo proguglat i vidjet što je to i zašto se javlja.
Sva sreća pa imam drugi PC, malo stariji, ali šljaka.
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2013., 14:22   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Potom treba proći kroz Bios postavke i ispravno postaviti parametre.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2013., 14:08   #9
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Promjenio sam i CMOS bateriju i podesio postavke u BIOS-u i u jednom trenutku se prilikom bootanja pojavio i jedan HDD, pa mi počeo tražiti "start windows normaly" ali svaki put kad pritisnem Ok na tu poruku, restarta se i počne sve ispočetka. Onda sam sata kabel i napajanje prikačio na drugi HDD i od tada MB više ne beepa. Crkla??
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 14:13   #10
Mario091
Premium
Moj komp
 
Mario091's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 59
Ubaci win recovery od windowsa,ovisno koji proc imaš 32-64 bit,i pokušaj tako riješiti
Mario091 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.09.2013., 15:28   #11
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Nedavno sam imao isto problem s BIOS-om i što god pokušao nije vrijedilo. Na kraju sam izvadio procesor i vratio u ležište i sve proradilo. Nemam pojma šta je bilo, ali probaj...
simba je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 21:29   #12
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Citiraj:
Autor simba Pregled postova
Nedavno sam imao isto problem s BIOS-om i što god pokušao nije vrijedilo. Na kraju sam izvadio procesor i vratio u ležište i sve proradilo. Nemam pojma šta je bilo, ali probaj...
Ma sad mi više ni matična ne ispušta onaj kratki beep, pri uključivanju računala, al čudno mi što radi grafička (pci-e utor), valjda i procesor (vrti ventilator na njemu), kao i svi ventilatori u kućištu.
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 21:32   #13
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Citiraj:
Autor Mario091 Pregled postova
Ubaci win recovery od windowsa,ovisno koji proc imaš 32-64 bit,i pokušaj tako riješiti
Kad ima sreće pa proradi matična i BIOS podigne podatke, post prepozna CD/DVD rom i ništa više. Al to se dogodi jednom od deset paljenja i premještanja sata kabela s jednog konektora na drugi, a ima ih 4.
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 23:20   #14
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Pogledaj si proc i vidi dali fali koji pin.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 12:19   #15
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Pogledaj si proc i vidi dali fali koji pin.
Ma zašto bi falio? Nisam to dirao godinama.
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 15:37   #16
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Ne mora bit da nedostaje pin, al meni je problem riješio vađenje i vraćanje procesora. Ništa više
simba je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 11:44   #17
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Citiraj:
Autor simba Pregled postova
Ne mora bit da nedostaje pin, al meni je problem riješio vađenje i vraćanje procesora. Ništa više
A, dobro. Evo ja jučer ištekao konektor napajanja za MB i opet ga uštekao i do sada sve radi uredno. Baš me zanima dokle će?
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2013., 09:47   #18
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Evo radilo sve OK tri dana i više opet ne radi. Matična ne daje karakterističan zvuk, zapravo ne daje nikakav zvuk. PC se upali, ventilatori prorade, diskovi su ispravni )provjerio ih na drugom PC) Valjda je crkla matična ili nešto na njoj.
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2013., 12:38   #19
Fonevoda
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: split
Postovi: 1
stvar je u napajanju izgleda....
probaj s drugim
pozz
Fonevoda je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2013., 21:26   #20
kum
Premium
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Split
Postovi: 116
Za ovaj prvi dio problema, vezano za diskove mi se čini kao da ti je sata kotroler u bios-u bio isključen.. A ovaj drugi dio problema se vjerovatno odnosi na neispravnu matičnu ili kao što je rekao kolega "Fonevoda" neispravno napajanje..

Provjeri imaš li koji "napuhani" kondenzator na ploči ili u napajanju..
__________________
Athlon64X2 5200+, Gigabyte GA-MA69VM-S2, 2×1GB DDR2 1066 OCZ SLI Ready, ATI Sapphire 6850, 160GB Seagate + 250GB Hitachi, Chieftec 750W, NEC AD-7203S, Samsung 2232BW
kum je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2013., 10:15   #21
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
PXE ti znači da želi bootat sa mreže, isključi sve PX nešto opcije ili network boot rom ili tako nešto da ti to jednostavno preskoči. Najbolje da napraviš load defaults ili safe defaults pa probaš. To sve napravi kad promjeniš bateriju i riješiš CMOS checksum error ako je uopće baterija. Da bi znao da li je baterija, iskopčaj strujni kabel iz napajanja na 10 minuta pa vrati i upali komp, ako ti opet izbaci CMOS error onda je baterija. Ako ti to napravi i sa novom baterijom onda je ploča
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2013., 13:32   #22
Mario091
Premium
Moj komp
 
Mario091's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 59
Provjeri bateriju multimetrom!možda je zaista ona neispravna
Mario091 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2013., 20:37   #23
mars952
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: split
Postovi: 188
Fenevoda
@Kum
@zbuzanic
vMario091
Sve sam te prijedloge isprovao i nisu dali rezultata. MB dobije napajanje od PC napajanja, vrte se ventilatori na procesoru, grafičkoj i kućištu, ali Mb ne bipa i ne daje sliku na ekran.
Promjenio sam MB (sada sam stavio neku DFI Nf4x infinity, koju sam dobio od prijatelja - ima njezina slika na postu: "Koja je ovo matična") i posložio sve osim zvuka. Ne znam točno gdje idu oni pusti konektori. Tu MB sam uglavio u staro kućište i napaja je isto napajanje i za sada sve dobro radi, ali eto nemam zvuk. Valjda ću i to nekako srediti.
U svakom slučaju hvala na savjetima.
Pozdrav svima dobronamjernima.
__________________
Bez reklama u sigu!
mars952 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na