Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.12.2009., 03:08   #271
JJ_CooL
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Brodski Drenovac
Postovi: 1
Eh ovako, spojili se prijatelj i ja preko onog thomsona od t-com, htjeli prebaciti neke fajlove ali to ide jako jako sporo.
Vidim ja njega u workgrupi i on mene i sve datoteke koje su djeljene.
Za datoteku od 5Gb trebalo je nekih blizu 3 sata, pa me sad zanima jel to tako mora biti ili su driveri u pitanju ili kabal ili šta već!
JJ_CooL je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 18:24   #272
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Malo dizanje iz naftalina, ali eto, trebam pomoć oko mreže.
Naime, u procesu sam sastavljanja download mašine, koja bi ujedno služila i kao moj mali privatni server, znači čisto kanta spojena na net, bez periferije.
Fora je slijedeća, primarni komp je spojen žicom u router Gigaset SX763, dok taj tzv server bi trebao biti spojen wirelessom, a ja bih sa svog primarnog kompa trebao moći upravljati serverom preko tog wlan-a a da u isto vrijeme taj wlan bude i na netu.
Dali je to moguće ostvariti, koliko sam razumjeo, moralo bi ići nešto preko routera u route modu, ali ako mi još tkogod može to malo detaljnije opisati.
Dali trebam mijenjati u ruteru još koje postavke kad ga prebacim u route, ili će on to odradit automatikom?
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 21:58   #273
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Bilo je bolje da si otvorio zasebnu temu.
Nisi naveo koji je ISP u pitanju, zar već nije SX763 u nativnom Router modu ?
Ako na kompu ne koristiš PPPoE Dial-Up za uspostavljanje adsl konekcije onda već je u Router modu.
Ako slućajno imaš neki Carnet account onda će biti problem jer tada ISP - ovi zaključavaju uređaje u Bridge mode jer kao ta vrsta konekcije (account) je namjenjena samo za jedan komp . . .
Ako ovo poviše nije u pitanju, Router postavke su iste kao za SE555 a u slici opisano u ADSL Bibliji.

Ta dl. mašina može biti wireless - om spojena na ostatak mreže ali bi puno bolje bilo ako možeš provući lan kabel od nje do routera. Mislim da razloge netreba posebno navoditi jer su već x puta ovuda objašnjavani. Navest ću samo, brzina transfera i sigurnost.

Daljinski nadzor i upravljanje dl. mašinom nebi trebao biti problem, sve zavisi od sw alata i imlementacije. Svakako kreni linux vodama, u poćetku će vjerojatno biti blema.
Koja distra, e to je već pitanje. Ovako nabrzinhen:
- FreeNAS (koji zapravo nije linux nego FreeBSD baziran, provjerit podržani hw)
- OpenMediaVault novi igrač u ovim vodama baziran na Debian distri, autor je "Volker" developer prije navedenog FreeNAS - a.
- nešto treće

Potraži iskustva i prijedloge već opisana u par prošlih tema. Dl. i potencijalni p2p dl. klijent sa daljinskom kontrolom postoji za oba spomenuta rješenja.
Interesantni linkovi:
CoreNAS
CentOS
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2010., 00:11   #274
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Hvala na linkovima, ujutro se bum bacil u proučavanje.
Imao si pravo, router već je u route modu, nisam uopće gledao.
A nezgodno mi je sa kablom jer mi je raspored prostorija u teškoj banani, pa bih morao bušit kroz 2 zida ili nekih 20-ak m kabla vući kroz cijeli stan, pošto je stan oblika slova U i prostorije se nalaze jedna nasuprot drugoj.
Znam da wireless nije neko riješenje što se tiče sigurnosti, ali ovdje gdje sam ja baš i nije neko gusto naseljeno područje tako da mislim da nebi trebalo biti problema.

Znači nekakva šema tipa xp na primarnom i xp na "serveru" bi bila komplicirana za izvesti dok mi preporučaš Linux?
A baš sam gledao kako bih ga izbjegao jer stvarno nisam nikada imao kontakta sa navedenim programom.
Na jednom drugom forumu su mi isto preporučili Ubuntu server edition i nekakvu Sambu, a imam blagi osjećaj da bi tu moglo bit svakakvog veselja prilikom poriktavanja.

Elem, na kraju opet zaboravim, ISP je T-com
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2010., 10:53   #275
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Kod wireless - a nije toliki problem sa sigurnosti (staviš dobru šifru max. dužine i WPA2 tip), koliko je brzina transfera. Možda glupo zvuči, da provaš provući / objesit lan kabel okolo s vanjske strane (svakako uzmi onaj krući FTP tip sa širmom ispod prvog plašta) ?
Uzmi za primjer situaciju da p2p program nešto guli i time skoro potroši propusnost wireless - a a kamoli da uz to hoćeš stream - at (gledat) neki film (koji se nalazi na serveru jer mu je to i namjena) na glavnom kompu i pogađaš rezultat, sve šteka i trza.
Možda bi pametnije bilo da "server" smjestiš negdje pokraj routera u kakav ormar ili sl.

U vezi izbora OS - a sve zavisi koju količinu prometa će odrađivat taj "server" s naglaskom na istovremeni promet. Za neko lagano kućno korištenje može i XP s tim da paziš šta i kako. Na primjer osnovna light tema, modifikacija TCP/IP da omogućiš više istovremenih konekcija (cca 50 - 100), moraš stavit AV sw jer su to Winsi, itd.

Ako jednom ne kreneš u Linux vode, nećeš nikad. U poćetku može biti blema i ovisi s kojom distribucijom krećeš odnosno koliko je unapred pripremljena za željenu namjenu. Na primjer instalacijom FreeNAS - a (u x min.) dobiješ osnovni NAS server. Također većina ima opciju Live rada (boot i rad s cd) i radi dok ne resetiraš / ugasiš makinju a sve kako bi probao, testirao. Srećom support zajednica je dobra i velika je šansa da je izvjesni detalj / problem već objašnjen negdje. Svakako nađi tutorial za instal i početno podešavanje gdje su obično objašnjene početničke zamke.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2010., 17:58   #276
Hari
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Mursa
Postovi: 87
Situacija: 2 stolna računala spojena na 1 router (Scientific Atlanta EPC2434). Na jednom je Windows XP a na drugom Windows 7. Oba su na istom workgroup-u. Na oba sam stavio iste postavke za default gateway. U network na računalu sa win7 vidim drugo računalo ali na pokušaj pristupa dobijem error 0x80070035 the network path was not found.

Problem: Računalo s win7 vidi (može pingat) računalo sa XP-om. Računalo sa XP-om ne vidi računalo sa win7.

Any ideas?
Hari je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2010., 18:22   #277
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Citiraj:
Thank you for using Microsoft Answers forum. I suggest you do the following. On your Vista box Click Start and in the search box type regedit; change
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\LMCompatibility from 0x3
to 0x1.

Modifying REGISTRY settings incorrectly can cause serious problems that may prevent your computer from booting properly. Microsoft cannot guarantee that any problems resulting from the configuring of REGISTRY settings can be solved. Modifications of these settings are at your own risk.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2010., 19:16   #278
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Kako za otprilike 2 mjeseca uzimamo novi LCD TV u paketu odma slažem jedan HTPC koji bi morao biti spojen žično sa stolnim koji istovremeno selim u prizemlje, dok router ostaje s lapom (Acer) u mojoj sobi jer su tako potegnute instalacije.
Otac se sa svojim HP-om spaja preko WLAN-a.
Router na katu mislim povezati žično sa switchom ili drugim routerom u prizemlju te tako povezati prizemlje i kat žično tako da desktop i HTPC mogu na net u svako vrijeme. Prvotni plan mi je staviti običan Micronetov switch ali nisam siguran da li ću moći bez problema Desktopu i HTPCu postaviti fiksni IP.
Nisam siguran ako običan switch uzima sebi IP adresu ili samo preusmjerava promet, te ako se mogu postaviti fiksni IP-evi desktopu i HTPC-u mimo shitcha kako bi radio file sharing bez beda?
Ako se ne može postaviti razmišljam o postavljanju žičnog D-link routera preko kojeg bi već rasporedio kako spada IP-e ali bi radije kao prvo rješenje postavio switch budući da je kompaktniji, manje troši, stabilniji i radi ono što od njega očekujem.
Ajde eksperti, da vas vidim
Layout mreže je ovakav:
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2010., 19:58   #279
Hari
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Mursa
Postovi: 87
ne vidim to u control.
Hari je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2010., 20:20   #280
Armand
192.168.0.1
 
Armand's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: BiH
Postovi: 463
Citiraj:
Autor potemkin.hr Pregled postova
Nisam siguran ako običan switch uzima sebi IP adresu ili samo preusmjerava promet, te ako se mogu postaviti fiksni IP-evi desktopu i HTPC-u mimo shitcha kako bi radio file sharing bez beda?
Switch nema IP, samo prosljedjuje promet, stavis fixne IP na masine, postimas sharing i opleti
__________________
P4 3.0 Prescott (Zalman 7000b-cu) @ Gigabyte 8ik1100
2x512 Apacer ddr400
AiW x800xt + vf900
Hitachi 80gb Sata2
Corsair HX520W
Linksys WRT54GL@Tomato 1.25.8515 RAF (Victek Mod)
Armand je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2010., 15:40   #281
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,747
Ovako, posto budemo uskoro organizirali malo veci lan party, a nemamo prof mreznu opremu vec samo nekoliko switcheva s 8/5 portova, zanima me da li se mogu "serijski", znaci da na jedan izlaz prvog switcha spojiti spojiti drugi switch dase dobije vise portova?
I da li se onda normalno namjestaju ip adrese kao i na jednom switchu, i da li ce biti poteskoca s mreznim igrama i internetom?
TNX
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w.