Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.07.2008., 00:24   #1
nylaia
Premium
 
nylaia's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek, Croatia
Postovi: 82
homemade popravak hladnjenja na lenovo 3000 c100

IBM Lenovo 3000 c100
prica ide ovako (nije moj laptop , ja sam ga popravljao):

laptop se poceo gasiti prilikom igranja wow-a...
Nakon nekog vremena vlasnik je utvrdio da je problem s hladenjem jer se prakticki mogao opeci na plastici te je laptop dao meni na popravak.
Nakon nekog vremena ja sam s njim izgubio zivce, ventilator bi se malo palio pa malo gasio, u win je radio savrseno ali pod opterecenjem nakon nekih 10 min vent bi se ugasio. Nist odnio ja laptop u trgovinu gdje je kupljen i tamo mi dali broj telefona ovlastenog servisa (broj koji je u jamstvenom listu naveden kao najblizi servis). Kada su na servisu culi da je laptopu izalsa garancija prije 10 mjeseci nisu ga htjeli ni pogledati ("mi nismo lenovo servis, mi smo IBM, to je kao kod auta, mi mozemo promijeniti ulje, ali ako je nesto vise mi to ne mozemo nista napraviti, ako ga bas hocete donesite ga, ali bolje nemojte jer mi tu nista ne mozemo napraviti" LOL Lenovo je kupio IBM-ov odjel s laptopima, kako ga sad ne mozete popravljat, da je pod garancijom onda bi ovak nisu htjeli... - citaj kupi novi). Nakon te blamaze poslan je u drugi, neovlasteni servis gdje su bili srdacniji i htjeli su ga barem pogledat. Nisu nist napravili i uzeli su 200kn (ovaj napravili su, ali nista od onoga sto je trazeno - popravili bad sectore na disku (disk je pak vec mijenjan i pod garancijom je, ali prvo sam isao rjesavati hladjenje pa tek onda "sitnice"), tipkovnicu(imala je svojih problema ) i rekli da hladjenje radi savrseno - zbog hladjenja je poslan na servis, ovo ostalo nisu ni trebali dirati). Laptop je dosao nazad, upalim ga, otvorim everest stavim stress test i nakon 10 min on se ugasi....

Nisu uzeo sad ja u to svoje ruke :
Prepostavljam da nesto nije u redu s elektronikom koja pali/gasi ventilator, neko vrijeme bi sve bilo ok, a zatim bi se ventilator ugasio te bi temeratura dosla do 100°C i laptop bi se automatski isljucio... Odlucio sam "ukrasti" 5V s USB-a i drzati ventilator stalno ukljucenim
Venitlator u laptopu je 5V 0.32A (bitno!)

1. potreban alat
usb kablel, skare, krizni odvijac, lemilica, izolir traka, termalna pasta
2. postupak
-izvaditi bateriju, iskopcati laptop iz struje
-otvoriti laptop, tj skinuti plastiku ispod monitora, na ibmu se to jednostavno "izbije" odvijacem (klik klak sustav), samo lagano kako ni bi ostetili plastiku
-odvijacem skinuti vijak koji drzi tipkovnicu te i nju skoloniti (nije potrebno skidati samo je povuci prema dolje - ima toliko kabela)
-skinuti ventilator (2 vijka), skinuti toplinsku pumpu (bakrena cijev), drzi se s 4 vijka oko procesora, skidam ju jer ne vidim kako drugacije s vanjske strane proturiti usb kabel (izmedju nje i plastike ima nesto mjesta, no ne dovoljno da se kroz to samo tako gurne kabel), kada se skine lako je provuci kabel, a zatim vratiti pumpu s izmjenjivacem topline i pri tome malo stisnuti kabel
-presjeci usb kabel i proturiti ga kroz rupe za ispuh vrelog zraka (s vanjske strane, ostaviti kraj s usb konektorom vani, on ce se spajati na usb utor)
-skinuti orginalni konektor s ventilatora, zutu zicu osigurati izolir trakom
-zalemiti crvenu i crnu zicu (boja na boju) s usb kabela na ventilator (+ i - 5V DC), zelenu i bijelu (usb kabel) presjeci i osigurati kako ne bi imale nekakav kontakt
-vratiti toplinsku pumpu (tj nagurati, sada zbog usb kabela ima puno manje mjesta, ali moze se ugurati ), naravno staviti pastu na procesor (i skinuti staru)
-vratiti ventilator, osigurati "nove" zice kako ne bi dosle u kontak s maticnom plocom
-vratiti tipkovnicu i gornju plastiku (plastika nece sjesti kako treba, zbog kabela ispod nje, no ne primjeti se)
-ukopcati usb u usb utor

-laptop se vise ne pregrijava

evo slika, nisam slikao kako sam radio nego tek pred kraj:
vec provuceni kabel i spojeni ventilator:

evo s vracenom tipkovnicom:

ovako to izgleda od iza:


(imam macke koje su mi pomagale kod prepravke - skuzit cete o cem pricam )
I testovi:

ovo je s original hladjenjem:

ventilator odrzava proc na nekih 60°, ali nakon par ciklusa jednostavno se iskljuci
a ovo je s prepravkom:

Proc radi na 60-tak stupnjeva, ovi skokovi na grafovima nastali su u trenutcima kada sam iskopcao hladjenje
i pacijent nakon operacije:

Jos par stvari:
USB utor daje 5V i 500mA, vent se spaja na 5V i vuce 320 mA tako da ovdje ne bi smjelo biti problema, usb kabel koji prolazi preko izmjenjivaca topline za max temperaturu ima navedenu 80°, laptop se ne grije preko 70°, jedino kada sam gasio ventilator, onda je bez problema skakao preko te temperature. Orginalni cooler odrzava procesor na oko 60°(i meni se cini puno, ali takav je)

popravak nije lijep, sada laptop ima rep, no sada barem radi, ako netko ima ovakav problem mislim da je ovo najjednostavnije i najjeftinije rjesenje, sve skupa me izaslo jedan usb kabel i pasta po 20kn (i 200kn servisu koji bas i nije pomogao )

Zadnje izmijenjeno od: nylaia. 12.07.2008. u 00:31. Razlog: krvi model u subjectu :)
nylaia je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2008., 07:44   #2
eXer
Premium
Moj komp
 
eXer's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
Mozda bi pomoglo jos i spustanje napona na procesoru, cisto za koji stupanj manje... btw, dalo bi se to izvesti i s unutarnje strane, uz malo lemljenja

Sve u svemu dobro napravljeno.
eXer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.07.2008., 09:39   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Bravo za trud i kako je eXer već rekao da si spajanje izveo unutra ukupni dojam bi bio još bolji.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2008., 12:46   #4
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Lemljenje po matičnoj od laptopa-hmmmmm
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2008., 13:37   #5
nylaia
Premium
 
nylaia's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek, Croatia
Postovi: 82
iskreno bojao sam se lemiti po maticnoj, dosao sam do toga i odustao, tj provukao kabel, da sam imao zracnu lemilicu onda i bi, ovak se jednostavno ne usudim
nylaia je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2008., 13:44   #6
majk
Premium
Moj komp
 
majk's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Ri
Postovi: 300
dobro si se snasao s USB-om

Ipak, daj nekome tko ima lemilicu i zna zalemiti jednu zicu na +5v tocku negdje na ploci jer ovo naprosto izgleda presmjesno
majk je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2008., 19:05   #7
nylaia
Premium
 
nylaia's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek, Croatia
Postovi: 82
Citiraj:
Autor majk Pregled postova
dobro si se snasao s USB-om

Ipak, daj nekome tko ima lemilicu i zna zalemiti jednu zicu na +5v tocku negdje na ploci jer ovo naprosto izgleda presmjesno
Ovo je bilo "letece" rjesenje bitno da on sad nekak radi , ja opet ponavljam ne usudim se lemit po laptopu "klasicnom" lemilicom (imam dost iskustva s lemljenjem tiskanih plocica, ali ovo je nekak malo previse za mene, bitno da radi)

a naci +5V na laptopu i nije tako lagano, sve je umanjeno, nema strujnih kablova (svi vodovi su na ploci), i ne bih zelio nesto preopteretiti, mislim da je jedino rjesenje vuci struju iz usb-a (320 mA i nije tako malo), ako spojim paralelno s nekim usb konektorom lako se moze dogoditi da se netko malo zaboravi i na taj utor spoji jos nesto i stuja jos poraste (po ranijem usb standardu usb izvod je duzan dati samo 100mA, novije ploce tj skoro sve danasnje podrzavaju 500mA tako da ni tu prica nije bas tako jednostavna kako se na prvi pogled cini, vidio sam maticne koje su otisle zbog neispravnih usb uredjaja tj prevelike strujice)
nylaia je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2008., 21:10   #8
nylaia
Premium
 
nylaia's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek, Croatia
Postovi: 82
Citiraj:
Autor eXer Pregled postova
Mozda bi pomoglo jos i spustanje napona na procesoru, cisto za koji stupanj manje... btw, dalo bi se to izvesti i s unutarnje strane, uz malo lemljenja

Sve u svemu dobro napravljeno.
a kako da to napravim? u biosu nema takvih opcija (bolje receno u biosu prakticki niceg ni nema osim podesavanja prioriteta uredjaja prilikom boota i podesavanja sata), zamjenski bios ili ?
nylaia je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 15:14   #9
eXer
Premium
Moj komp
 
eXer's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
Citiraj:
Autor nylaia Pregled postova
a kako da to napravim? u biosu nema takvih opcija (bolje receno u biosu prakticki niceg ni nema osim podesavanja prioriteta uredjaja prilikom boota i podesavanja sata), zamjenski bios ili ?
RightMark CPU Clock Utility

Ovdje imas guide.

BTW, ja sam Dothanu 1.6 GHz (u IBM R50e) napon spustio:

na 1.6 GHz sa 1,34 V na 1.1 V
na 600 MHz sa 1 V na 0.7 V

Temperature se veselo popratile to spustanje svojim spustanjem za do 12 °C. Vent se sada rijetko i pali
eXer je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 16:31   #10
nylaia
Premium
 
nylaia's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek, Croatia
Postovi: 82
hvala
nylaia je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.07.2008., 15:09   #11
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Citiraj:
Autor nylaia Pregled postova
Ovo je bilo "letece" rjesenje bitno da on sad nekak radi , ja opet ponavljam ne usudim se lemit po laptopu "klasicnom" lemilicom (imam dost iskustva s lemljenjem tiskanih plocica, ali ovo je nekak malo previse za mene, bitno da radi)

a naci +5V na laptopu i nije tako lagano, sve je umanjeno, nema strujnih kablova (svi vodovi su na ploci), i ne bih zelio nesto preopteretiti, mislim da je jedino rjesenje vuci struju iz usb-a (320 mA i nije tako malo), ako spojim paralelno s nekim usb konektorom lako se moze dogoditi da se netko malo zaboravi i na taj utor spoji jos nesto i stuja jos poraste (po ranijem usb standardu usb izvod je duzan dati samo 100mA, novije ploce tj skoro sve danasnje podrzavaju 500mA tako da ni tu prica nije bas tako jednostavna kako se na prvi pogled cini, vidio sam maticne koje su otisle zbog neispravnih usb uredjaja tj prevelike strujice)
Ja bih vukao s diska (odnosno konektora za isti na maticnoj). I to bi trebalo biti cak i dosta jendostavno za polemiti.

Btw, super ideja
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2008., 12:09   #12
nylaia
Premium
 
nylaia's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek, Croatia
Postovi: 82
hm i ja sam o tome razmiljao no probelem je sto je taj konektor jako jako nepristupacan, morao bi rastaviti pola laptopa, a postoji jos jedan problem, hdd je ide i ja na njemu ne vidim jasno odvojite data i power linije, sve je u jednom konektoru, nije kao na 3.5" diskovima gdje struja i podaci idu odvojeno
nylaia je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2008., 18:18   #13
r!dEr
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 79
takodjer imas i notebook hardware control pa probaj njega stavit i poigrat se... inace je bio za pentium m ali mozda radi i kod tebe
r!dEr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na