Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.09.2019., 16:53   #2011
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390





Jesu li ta HR slova isto osvijetljena ili su samo stavili otisak? Tražim neku mehaničku tipkovnicu s HR layoutom do 100 eura, ali bezuspješno.
-->
Citiraj:
Autor Old.machine Pregled postova
@geronimo_2

imaš na ekupi trenutno akciju na Soura FX za 500kn, dostava besplatna.

ovako ti izgleda Fnatic Rush sa HR, nisam ja slikao, pitao sam prije jednu trgovinu da mi pošalje sliku.





Jesu li ta HR slova isto osvijetljena ili su samo stavili otisak? Tražim neku mehaničku tipkovnicu s HR layoutom do 100 eura, ali bezuspješno.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2019., 23:23   #2012
Rocky Rocastle
Premium
Moj komp
 
Rocky Rocastle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Unknown
Postovi: 247
Citiraj:
Autor Old.machine Pregled postova
Na toj gore linkanoj Steelseries switchevi su Gateron red a koliko sam pročitao općenito vlada mišljenje da su Gateron red glađi/bolji od Cherry Mx red.

Update: ja upravo naručio Apex 7, kad sam prvi put stavio link na akcije cijena je bila 90€, sad je 71€, ne znam zašto pada Prijatelju ću prodati Redragon K552, nisam više mogao podnijeti to kliktanje. Sa Outemu blue na Gateron red, sigurno će trebati malo vremena da se naviknem na osjetljivost crvenih.
Ugrabio i ja za 68 eura + dostava.

Danas su je već vratili na 77 eura.
Rocky Rocastle je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 07:13   #2013
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Jesu li ta HR slova isto osvijetljena ili su samo stavili otisak? Tražim neku mehaničku tipkovnicu s HR layoutom do 100 eura, ali bezuspješno.
Po njuškalo oglasima ima verzija u kojoj su osvjetljenja i u kojoj nisu.

Npr:
Roccat 1, 2 Fnatic 1, 2

Najbolje bi ti bilo da zaboraviš na hr slova (najbliži našemu layoutu su njemački i nordijski), prilagodba je brza a time ti se i širi izbor tipkovnice i switcheva.

Citiraj:
Autor Rocky Rocastle Pregled postova
Ugrabio i ja za 68 eura + dostava.

Danas su je već vratili na 77 eura.
I na 77€ je prilika. Meni moja dolazi idući tjedan pa napišem dojmove
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 11:55   #2014
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Ma nema šanse, jučer sam dobio Suoru FX totalno bez HR slova iako je navedeno da ima. Vraćam natrag i uzimam nešto drugo. Na poslu cijeli dan gledam DE layout i pišem po DE layoutu, ne želim to i doma. Kad se prebacujem s jednog na drugi PC, stalno stišćem krive tipke, samo mi treba još neki mix HR/DE/UK.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 12:39   #2015
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
domi gdje si uzeo FX-icu, da znam da se ne zahebem jer upravo gledam.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 12:41   #2016
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Na eKupi. Ako ne prihvate zamjenu, ide na Njuškalo, nije ni korištena.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 13:16   #2017
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
uprav tamo htio i uzet. i neki dan ih pito jel veliki enter i potvrdili to i smede switcheve, ali mi nije palo na pamet pitat za HR layout kad lijepo pise da ima. konjine.
imas prav vratit u 14 dana tak da nevidim problem osim sto ce ti izbit postarinu iz depa.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 13:18   #2018
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ma nema šanse, jučer sam dobio Suoru FX totalno bez HR slova iako je navedeno da ima. Vraćam natrag i uzimam nešto drugo. Na poslu cijeli dan gledam DE layout i pišem po DE layoutu, ne želim to i doma. Kad se prebacujem s jednog na drugi PC, stalno stišćem krive tipke, samo mi treba još neki mix HR/DE/UK.
Ja uzeo u Hg shopu Suoru Frameless i imam HR slova, jedino su z i i y zamijenjeni, ali je ispod "glavnog" slova otisnuto malo "naše" slovo, doduše to što je otisnuto ne svjetli, slova sa dijakritičkim znakovima su sva svjetleća.
slavonac90 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 15:00   #2019
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Ma to valjda kako te dopadne, nema nikakvog pravila. Treba se uvjeriti prije kupovine što kupuješ i nema druge. Sad sam pak kupio Roccat Vulcan 120 AIMO, ima barem gravirana HR slova. Ako mi se ni to ne svidi, uzet ću Fnatic Gear Streak sa Cherry MX Brown switchevima.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 16:01   #2020
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Ajd bas javi dojmove za Roccat Vulcan. Prosle godine sam je ganjao 3 mjeseca i kad je napokon stigla u 12 mjesecu i naravno dosao krivi model sa malim enterom pa sam je vratio.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 18:52   #2021
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor Old.machine Pregled postova
Na toj gore linkanoj Steelseries switchevi su Gateron red a koliko sam pročitao općenito vlada mišljenje da su Gateron red glađi/bolji od Cherry Mx red.
Kakva je usporedba Gateron Brown vs. MX Brown?
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 19:55   #2022
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Gateroni su laksi,ugladeniji pri pritisku te imaju nesto visu tocku pritiska,ili laicki jeftiniji i bolji jer su vecini slucaja tvornicki vec podmazni.
Vecina po interljnetu kaze isto da su gateron bolji a mogu potvrdit osobno da su i meni gateroni drazi.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 21:14   #2023
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Pretražujući forume ja sam stekao dojam da većina zaljubljenika u mehanička tipkala ne voli Cherry MX switcheve (barem što se tiče MX brown i red) i smatra da su precijenjeni. Za MX brown kažu da od svih smeđih oni imaju najmanji taktilni bump, da je tako mali da se jedva osjeti i da se zbog toga MX brown osjećaju kao pokvareni MX red. I za MX brown nailazim na dvije verzije, jedne sa 45cN a druge sa 55cN. To su nešto mijenjali?
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 21:43   #2024
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Mislim da su uvijek bili 55
https://www.cherrymx.de/en/mx-origin...html#techSpecs

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 22:36   #2025
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor Old.machine Pregled postova
Pretražujući forume ja sam stekao dojam da većina zaljubljenika u mehanička tipkala ne voli Cherry MX switcheve (barem što se tiče MX brown i red) i smatra da su precijenjeni. Za MX brown kažu da od svih smeđih oni imaju najmanji taktilni bump, da je tako mali da se jedva osjeti i da se zbog toga MX brown osjećaju kao pokvareni MX red. I za MX brown nailazim na dvije verzije, jedne sa 45cN a druge sa 55cN. To su nešto mijenjali?
Miješaš izgleda Cherry Brown i TTC Brown, potonji su 45 cN.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2019., 23:11   #2026
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407





-->
Je u pravu ste. Pomiješao sam activation i peak force. To sam tražio preko google slika ima li usporedba svih smeđih switcheva pa sam naletio na ovo, lako se zbuniti:






Zadnje izmijenjeno od: Old.machine. 14.09.2019. u 23:25.
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 00:30   #2027
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Gateroni su laksi,ugladeniji pri pritisku te imaju nesto visu tocku pritiska,ili laicki jeftiniji i bolji jer su vecini slucaja tvornicki vec podmazni.
Vecina po interljnetu kaze isto da su gateron bolji a mogu potvrdit osobno da su i meni gateroni drazi.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Jep, imao cherry brown i takoder su mi bolji trenutni gateron brown.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 08:28   #2028
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
moze malo pojasnjenje ko koristi te gateron?
vidim po baji testere nazivaju gateron cherry. jel to neki bs ili?

npr:
https://www.ebay.co.uk/itm/9-Switche...UAAOSw9R1ZpUAZ
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 10:47   #2029
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
90% ljudi u blind testu nema sanse da ce skuziti gaterone vs cherryje. Zanemari hrpu novopecenih strucnjaka i sto kazu, i kupi sto ti se svidja.
Ovaj dio da cherry brown ima osjecaj "kao pokvareni red" je po meni jedna od najvecih gluposti koju sam procitao (ali opet, moje subjektivno misljenje). Mrzio sam svoju tipkovnicu s red switchewima, i razlika izmedju red i browna mi je ogromna.
Izmedju gaterona i cherryija ne primjecujem neku razliku, i mislim da ne bi skuzio koji su koji u blind testu. A najvise volim tipkati na cherry mx clearu.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 10:55   #2030
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
90% ljudi u blind testu nema sanse da ce skuziti gaterone vs cherryje. Zanemari hrpu novopecenih strucnjaka i sto kazu, i kupi sto ti se svidja.
Ovaj dio da cherry brown ima osjecaj "kao pokvareni red" je po meni jedna od najvecih gluposti koju sam procitao (ali opet, moje subjektivno misljenje). Mrzio sam svoju tipkovnicu s red switchewima, i razlika izmedju red i browna mi je ogromna.
Izmedju gaterona i cherryija ne primjecujem neku razliku, i mislim da ne bi skuzio koji su koji u blind testu. A najvise volim tipkati na cherry mx clearu.
Nisam nikad koristio gaterone, ali ni mx red. Samo brown, blue i clear. I mogu reci da mi je brown "pokvareni" blue.. bas mi nikako nije sjeo.
Blue i clear su mi najbolji, ali clear mi ima malo preveliki otpor, pa mi je blue za sad top. Kad bi bio neki otpor izmedju blue i clear bi bilo odlicno ili kwda bi stvarno postojao tihi blie (brown to nikako nije).
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 11:46   #2031
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Isprobao Red, Blue, te zatim Brown. Za nekoga tko tipka sa svih 10 prstiju kao ja, Red je totalni fail. Isključivo za igre IMHO.

Blue su bez sumnje D ŠIT za tipkanje, ali izludiš sve osobe u sobi plus par susjeda ako su dovoljno blizu. Za ured osim ako nisi direktor (i.e. solo u sobi) ne dolaze u obzir.

Brown su nakon Blue na prvu bili čudni (valjda od tuda izraz "pokvareni Red") ili za nekoga tko je navikao na Blue skoro bez taktilnog osjećaja. No, s vremenom točno skužiš gdje je klik, i sasvim uredno se na njima tipka. Zato se i preporučaju za početnike i osobe koje nemaju puno ili nikakvog iskustva sa mehaničkim tipkovnicama za prvu tipkovnicu.

Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Gateroni su laksi,ugladeniji pri pritisku te imaju nesto visu tocku pritiska,ili laicki jeftiniji i bolji jer su vecini slucaja tvornicki vec podmazni.
Vecina po interljnetu kaze isto da su gateron bolji a mogu potvrdit osobno da su i meni gateroni drazi.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tenks na info, tako nekako sam i mislio da je slučaj. MX Clear mi je bila druga opcija ali ih je fakat teško za naći. Vidim i da drugi ovdje misle kako je otpor možda malo prevelik...

Kakvi su Gateron Silent Brown u usporedbi sa normalnim Gateron Brown?

Razmišljam o mini 65% tipkovnici za doma (za job sam si naručio Ducky One 2 TKL). Ova izgleda interesantno, jedina mana su joj ABS tipke sa nestandardnim donjim desnim redom pa je teško za naći aftermarket tipke.



(EDIT: Čitam recenzije na Amazonu i vele da krajem godine izlazi sa PBT tipkama, ako bude tako uzimam 200%)

Ovaj Tai-hao set ima taj manji shift, ali sumnjam da pokriva manji CTRL i 2 x FN tipke:

https://shop.tai-hao.com/products/pb...d52417210019bb
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends

Zadnje izmijenjeno od: T}{OR. 15.09.2019. u 12:26.
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 12:18   #2032
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Old.machine Pregled postova
Pretražujući forume ja sam stekao dojam da većina zaljubljenika u mehanička tipkala ne voli Cherry MX switcheve (barem što se tiče MX brown i red) i smatra da su precijenjeni. Za MX brown kažu da od svih smeđih oni imaju najmanji taktilni bump, da je tako mali da se jedva osjeti i da se zbog toga MX brown osjećaju kao pokvareni MX red. I za MX brown nailazim na dvije verzije, jedne sa 45cN a druge sa 55cN. To su nešto mijenjali?
Doslovno nikad nisam pročitao da je Brown pokvareni red, a da jesam, napisao bi toj osobi da izmišlja i da nikad nije imala navedene. Brown i red nemaju dodirnih točaka, red je linearan cijelim putem, kako takav switch usporediti s taktilnim poput Browna? Logičnije bi bilo reći da je red pokvareni brown /blue. Tako da, slažem se s @rendula, jedna od najvećih gluposti ikad napisanih.

Već je milijun puta ponovljeno na temi, ne može se čitanjem foruma donositi odluka i preferenca. Čak se i čitanjem zadnje stranice ove teme vide potpuno suprotna mišljenja, recimo @elven kaže da je njemu brown pokvareni blue, a ja sam imao blue prije trenutnih brown i nikad se ne bi vratio na blue.

Ako se već ne može otići u dućan isprobati switcheve, može se gledanjem YT videa + čitanjem službenih grafova proizvođača switcheva, gdje je sve nacrtano.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 13:55   #2033
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ajd bas javi dojmove za Roccat Vulcan. Prosle godine sam je ganjao 3 mjeseca i kad je napokon stigla u 12 mjesecu i naravno dosao krivi model sa malim enterom pa sam je vratio.
Treba se naviknuti na ove tipke koje kao da lebde jer imam običaj "maziti" tipke dok radim i to je ovdje malo čudno, ali zasad mi je odlična. Buka mi je u razini stare Logitech Wave membranske. U odnosu na Suoru FX koju sam kratko testirao, Vulcan je za nijansu tiša, Titan switchevi imaju za nijansu manje otpora od TTC Brown, kraći je hod i opruge ne odjekuju kod tipkanja. Svjetlost LED-ica ne smeta dok se normalno sjedi, kreće smetati tek kad se nagneš lijevo-desno više od 35-40°. Volio bih da je wrist pad od nekog mekog materijala i da je malo viši u odnosu na tipke.



Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Isprobao Red, Blue, te zatim Brown. Za nekoga tko tipka sa svih 10 prstiju kao ja, Red je totalni fail. Isključivo za igre IMHO.

Blue su bez sumnje D ŠIT za tipkanje, ali izludiš sve osobe u sobi plus par susjeda ako su dovoljno blizu. Za ured osim ako nisi direktor (i.e. solo u sobi) ne dolaze u obzir.

Brown su nakon Blue na prvu bili čudni (valjda od tuda izraz "pokvareni Red") ili za nekoga tko je navikao na Blue skoro bez taktilnog osjećaja. No, s vremenom točno skužiš gdje je klik, i sasvim uredno se na njima tipka. Zato se i preporučaju za početnike i osobe koje nemaju puno ili nikakvog iskustva sa mehaničkim tipkovnicama za prvu tipkovnicu.
Slažem se u potpunosti. Ja nisam nikakav expert ili geek po pitanju tipkovnica, testirao sam što se nudilo u trgovini i kao početnik se odlučio za nešto slično brown. Red mi je premekana i ne igram se, a blue debelo preglasna.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 14:18   #2034
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Doslovno nikad nisam pročitao da je Brown pokvareni red, a da jesam, napisao bi toj osobi da izmišlja i da nikad nije imala navedene. Brown i red nemaju dodirnih točaka, red je linearan cijelim putem, kako takav switch usporediti s taktilnim poput Browna? Logičnije bi bilo reći da je red pokvareni brown /blue. Tako da, slažem se s @rendula, jedna od najvećih gluposti ikad napisanih.

Već je milijun puta ponovljeno na temi, ne može se čitanjem foruma donositi odluka i preferenca. Čak se i čitanjem zadnje stranice ove teme vide potpuno suprotna mišljenja, recimo @elven kaže da je njemu brown pokvareni blue, a ja sam imao blue prije trenutnih brown i nikad se ne bi vratio na blue.

Ako se već ne može otići u dućan isprobati switcheve, može se gledanjem YT videa + čitanjem službenih grafova proizvođača switcheva, gdje je sve nacrtano.
Nije to jedna od najvećih napisanih gluposti za smeđe jer na puno forumskih rasprava na koje sam bar ja naišao se spominje taj pojam (dirty/scratchy red, red with sand ili kako ih već zovu), to se misli konkretno na cherry MX varijantu (za ostale smeđe nisam naišao na takve usporedbe) zbog slabog taktilnog bumpa. Ali to je naravno dojam koji sam ja pohvatao čitajući druge rasprave a ne moj osobni ali ako je već taj pojam toliko raširen vjerovatno ima nešto istine u tome.

Zadnje izmijenjeno od: Old.machine. 15.09.2019. u 14:33.
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 14:46   #2035
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Usporedba red vs brown nema apsolutno ikakvog smisla, to su različiti switchevi. Prvi je linearan a drugi taktilan, reći da je jedan pokvarena verzija drugog je notorno nepoznavanje materije. Na forumima koje sam čitao vrijedi konsenzus da je brown sredina između blue i red, i to se godinama tvrdi (barem od 2013. kad sam kupovao prvu klikericu), i od tada do danas nisam naletio na mišljenje koje ti navodiš, tako da ipak mislim da si naletio na par postova o "pokvarenim" switchevima i sad to predstavljaš kao mišljenje većine.

Brown se eventualno može usporediti s Blue pa reći da je brown ublažena verzija blue, jer je blue glasan ko đubre i baš ima taktilni bump kojeg osjetiš. Meni je godinama blue bio jedini izbor, sad sam na brown i ostajem na njima, jer sam probao i MX Red, sve Razer i Logitech switcheve i Brown mi trenutno najviše odgovara. Jedino te Gateron moram negdje probati.

Ali velim, čitanje o stvarima koje možeš doživjeti samo dodirom i sluhom je gubitak vremena, zato ti je najbolje gledati YT. Isto tako uvijek možeš naručiti tipkovnicu online i vratiti je ako ti se ne svidi
sti je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 15:56   #2036
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Općenito cherry dosta struže, to dolazi do izražaja na linearnim verzijama. Na crnima koje sam imao je bilo najizraženije. I slažem se da Brown nema dovoljno izražen bump, kao ni dovoljno otpora. Cherry ili ima premekane switcheva (red, Brown) ili pretvrde (black, grey, clear, green). Blue nekak ok.

Gaterone imam yellow i 5 put su bolji od crnih cherry. Otpor točno između crvenih i crnih, nema struganja.

Iako su mi najbolji switchevi kailh box. Osobno imam crnu varijantu jer volim linearne, ali ima i tactile i clicky varijanta. Tvornički lubricirani, super smooth, otpor točno kak treba, najmanji wobble od svih na tržištu i fini duboki zvuk
nub je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 16:23   #2037
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Na mojoj hermes m1 su kailh brown swithevi i zadovoljan skroz, makar su možda malo i preglasni.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 18:39   #2038
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Usporedba red vs brown nema apsolutno ikakvog smisla, to su različiti switchevi. Prvi je linearan a drugi taktilan, reći da je jedan pokvarena verzija drugog je notorno nepoznavanje materije. Na forumima koje sam čitao vrijedi konsenzus da je brown sredina između blue i red, i to se godinama tvrdi (barem od 2013. kad sam kupovao prvu klikericu), i od tada do danas nisam naletio na mišljenje koje ti navodiš, tako da ipak mislim da si naletio na par postova o "pokvarenim" switchevima i sad to predstavljaš kao mišljenje većine.
Ne bi rekao da sam naletio na mišljenje nekih početnika/balavaca koji su tek nabavili skupu mehaničku tipkovnicu pa nisu oduševljeni kupljenim. Evo kao samo jedan primjer prije moje kupnje Redragon K552 kad sam istraživao koje ću kupiti naletio sam na ovu temu.

Tu osim dva člana sa velikim brojem postova koji govore protiv Cherry MX brown ima stavljen i ovaj video:

gledati od 3:10


To je mišljenje jednog youtube recenzenta (u linku ovaj navodi za njega - perhaps one of the best) koji godinama recenzira samo tipkovnice i to one van ovih "standarnih" gamerskih.
Tako i kad bih upisao u google Cherry MX brown vs (or) drugi switchevi skoro uvijek bi naletio na slične komentare.

Opet ponavljam, nisam testirao MX Brown da mogu dati osobni sud ali smatram da ih dio njih ne voli s razlogom.

Zadnje izmijenjeno od: Old.machine. 15.09.2019. u 19:01.
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 22:16   #2039
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Thomas je poznat kao mrzitelj Brown svica ali ajde ok je recezent mozda i najbolji ali nakraju dolazimo do toga da je to njegovo misljenje .
Sve je to subjektivno ja npr. nikad prije nego sam proba gateron brown nebi reka da je bolji od cherry bogami sad kad imam jedne i druge drazi i bolji mi je gateron gladi i bolji mi je zvuk.
Btw za ubuduce koga zanima sve o mehanickim tipkovnicama prije kupnje iste savjetova bi da se drze deskthority i geekhack foruma.
Btw opet me cesu prsti :/ ,nacilja sam poor man topre btc 5100c mini.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Tajl3r. 15.09.2019. u 22:25.
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2019., 23:09   #2040
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Thomas je poznat kao mrzitelj Brown svica ali ajde ok je recezent mozda i najbolji ali nakraju dolazimo do toga da je to njegovo misljenje .
Sve je to subjektivno ja npr. nikad prije nego sam proba gateron brown nebi reka da je bolji od cherry bogami sad kad imam jedne i druge drazi i bolji mi je gateron gladi i bolji mi je zvuk.
Btw za ubuduce koga zanima sve o mehanickim tipkovnicama prije kupnje iste savjetova bi da se drze deskthority i geekhack foruma.
Btw opet me cesu prsti :/ ,nacilja sam poor man topre btc 5100c mini.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Upamtio sam ovaj post o MX smeđim sa geekhack foruma otprije:


Sorry, nisam moga izdržat

Ali točno je to sve šta kažeš, sve je stvar osobne preferencije, ovisi sve od osobe do osobe.
Old.machine je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na