Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.12.2013., 23:18   #61
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,153
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Znači ako ide do 12G na Zemlji, u svemiru bi mogao ići i više, pošto nema dodatne sile (gravitacije) da ga pritišće prema dolje?
Drugim riječima, avion koji vozi "ravno" na Zemlji i naglo skrene prema gore, ima G-silu vlastite težine + gravitaciju, a da to napravi u svemiru, samo G-silu vlastite težine?
Onda to nije istih 12G...
Promašio si ceo fudbal.

G sila je ništa drugo nego oznaka za konstantnu akceleraciju gravitacije Zemlje prema dolje.
Znači, ko da si konstantno u autu koji ubrzava akceleracijom, i ti si zalijepljen u sjedalo, samo šta je u ovom slučaju to sjedalo planet Zemlja.

12 G na zemlji je zapravo 11G akceleracija + još što te zemlja povlači dolje.
12G u svemiru je 12G akceleracije.

Ukratko, isti kufer.

@Mejzlik:
Volio bih upoznati tvoga prijatelja koji povlači 12G u avionu. E sad, prvo me zanima je li hrvatski avion, ili možda vozi neki specijalni vanzemaljski avion.
Ma šta? jebo mene, on je vanzemaljac!


Za 9G se prolaze tako bolesni treninzi, koji traju godinama, neke sam čak osobno proba.
Ali 12G? Daj molim te.

Odma dođi tom liku i kaži da ti ne sere.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 23:58   #62
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
Zanimljiva tema.
Da se nadovežem na naše tijelo u svemiru, netko je dobro prije opisao kako bi se žile raspuknule. To je jasno dokazivo pošto je gore vakuum pa je tlak 0~Pa a pošto je unutar tijela i krvožilnog sustava tlak recimo 120/80mmHG(živinog stupca) to je ugrubo za tlak 120mmHG oko 16000Pa, pa zbog težnje tlakova za izjednačavanjem dolazi do 'eksplozije' žila, kako bi se tlak izjednačio s okolišem. Barem sam to ja sebi tako dočarao.

A kaj se Sunca tiče, jasno je da ono odašilje toplinu zračenjem. A zračenje se može odvijati kroz bilo koji medij, jer magnetskim valovima prepreka nisu plinovi pošto oni imaju previše razmaknute čestice. A kaj se peči tiče, tu imamo i zračenje i konvekciju topline!
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 00:15   #63
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Evo malo štiva u vezi smrzavanja, eksplozija u svemiru i sl.
http://idesh.net/report/pogreske-koj...lmu-o-svemiru/
No sound?

http://www.youtube.com/watch?v=9WoM2bHfr48
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 00:34   #64
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Znači ako ide do 12G na Zemlji, u svemiru bi mogao ići i više, pošto nema dodatne sile (gravitacije) da ga pritišće prema dolje?
Drugim riječima, avion koji vozi "ravno" na Zemlji i naglo skrene prema gore, ima G-silu vlastite težine + gravitaciju, a da to napravi u svemiru, samo G-silu vlastite težine?
Onda to nije istih 12G...
Mislim OK je da ti fizika nije jača strana, al jebemu, daj upoznaj se bar s nekim osnovama (bez uvrede). Ivo ti je lijepo objasnio pa ja neću više niš komentirat.
(hint; G sila = gravitacija)

Citiraj:
Autor ZOX Pregled postova
To je jedna od misterija svemira jer ako uzmemo da je materija u prosjeku distribuirana jednoliko, onda bi svaka točka neba trebala biti iste temperatura kao i svaka druga.

Ali materija nije distribuirana jednoliko u svim smjerovima (osim na nivou Svemira, a i to je upitno).
Postojanje crnog neba je ono kaj omogućuje život na Zemlji jer je planet u ravnoteži s obzirom na primljenu i predanu energiju, tj. razlika u entropijama primljene i predane energije je ono kaj život koristi.

Drugim riječima, disbalans između Sunce i crnog neba omogućuje kemijske reakcije i život. Entropija ...

Ok, laik sam, al ja fakat ne kužim što si ti tu htio reć. Što, kako i zašto? Jel ja ne kužim ovo što sam laik il je ovo objašnjenje potpuno besmisleno? Kakve sad veze ima disbalans sunca i crnog neba s životom? Isto nebo je na hrpi planeta na kojima nema života.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 02:07   #65
Mejzlik
tha pilot
Moj komp
 
Mejzlik's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
@Mejzlik:
Volio bih upoznati tvoga prijatelja koji povlači 12G u avionu. E sad, prvo me zanima je li hrvatski avion, ili možda vozi neki specijalni vanzemaljski avion.
Ma šta? jebo mene, on je vanzemaljac!


Za 9G se prolaze tako bolesni treninzi, koji traju godinama, neke sam čak osobno proba.
Ali 12G? Daj molim te.

Odma dođi tom liku i kaži da ti ne sere.
Isprika na OT.

Jesi li ikada gledao RedBull AirRace? Uglavnom oni tokom leta dobivaju kaznu od nekoliko sekundi ako predju 12G silu i cesto se dogadja da piloti dobivaju te kazne jer prelaze i 13G . Svaki avion na RB AR izdri +20G/-10G.

U ljeti sam imao akrobatski let sa Peterom Podlunšekom u dvosjedu Extra 300L. Inace leti jednosjeda Extra 330SC sa kojime ce najvjerojatnije iduce sezone u RB AR.

Treninzi su kondicijski, osobno nisam nista trenirao za te G sile i izdrzao sam let, ali da sam bio slab, jesam. Osjecaj kad nemozes ruke sa nogu dignuti ili glavu nagnuti naprijed tokom +8G je cudno opisati nekome tko nije iskusio takve G sile u zraku...
__________________
TunaDesigns
Mejzlik je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 02:12   #66
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,153
to su G sile u kratkim trenucima, takozvani flash G. To se ne prizna.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 10:19   #67
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova

Ok, laik sam, al ja fakat ne kužim što si ti tu htio reć. Što, kako i zašto? Jel ja ne kužim ovo što sam laik il je ovo objašnjenje potpuno besmisleno? Kakve sad veze ima disbalans sunca i crnog neba s životom? Isto nebo je na hrpi planeta na kojima nema života.
Kolega je vjerojatno mislio da kako bi sve bilo u ravnoteži te funkcioniralo na način kako mi to danas percipiramo, primljena toplinska energija mora biti jednaka predanoj, kako bi sustav bio u ravnoteži. Nema to sad previše veze s ostalim planetima, jer oni imaju potpuno drukčiju atmosferu nego zemlja pa ni sam život nije moguć, ali i ti planeti su u toplinskoj ravnoteži bez obzira kaj nemaju stanovnika

a o entropiji bi se 3 dana dalo govorit, a za to je nužno dobro poznavanje termodinamike.
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 10:54   #68
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Ma sve pet, al kakve veze to ima s paradoksom crnog noćnog neba? Nije bila riječ o mogućnostima za život na nekom planetu nego zašto nebo noću nije bijelo od svjetlosti svih zvijezda?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 14:11   #69
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
Aham. O paradoksu crnog noćnog neba nemam pojma ali možda je kolega mislio prvenstveno kako svemir kao crno tijelo apsorbira najviše energije, ne znam.

A to za zvijezde već mislim da je netko napisao, jednostavno imaju premalu površinu da bi mogle emitirati takvu svjetlost kao Sunce. Svemir oko njih je prevelik pa je sposoban apsorbirati ogromne količine energije. A na kraju krajeva, niti jedna zvijezda ne posjeduje takvu energiju kao Sunce. Mjesec recimo čistom refleksijom odašilje svjetlost od Sunca, k nama na zemlju, pa sam po sebi bez Sunca nebi ni svijetlio.
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 15:06   #70
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Jako dobra tematika i vidim da ima pametnih ljudi.
Ako mogu malo proširit temu i pitati vječno pitanje: kako je nastao svemir?
Kakvo je uopće stajalište znanosti danas pošto se stalno mijenjaju ta istraživanja?
Naime, nije mi jasno, kako iz ničega može nastati nešto?
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 15:58   #71
MuroF
Premium
 
MuroF's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: VŽ-okolica
Postovi: 118
Bog-bingbang-svemir

ja se držim toga i ne želim dalje gruntati
__________________
MuroF je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 16:15   #72
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Vecina ovih konstatacija je teorija. Svakim danim doznajemo nesto novo,pa me ne bi cudilo da se za koju godinu/desetljece/stoljece izmjene zakoni fizike koji se danas teoretski primjenjuju na svemir.
Kao sto su 60-ih govorili da je startrek fikcija,a danas gledamo malo drukcije.
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 16:30   #73
Josipva
Registered User
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Split
Postovi: 33
Citiraj:
Autor ~Kaiser_Chief~ Pregled postova
Aham. O paradoksu crnog noćnog neba nemam pojma ali možda je kolega mislio prvenstveno kako svemir kao crno tijelo apsorbira najviše energije, ne znam.
Ovo ti je cak i jednostavno objasniti laiku. Uzmi jednu malu LEDicu i upali je nek svijetli u potpuno mracnoj sobi. Koliko ce osvjetliti? Vrlo, vrlo malo. E sad zamisli svemir kao enormno vecu sobu, a sve zvijezde kao enormno manje LEDice. Da li je sad jasnije kako su ništa drugo nego svijetle točkice u "ogromnosti" našeg svemira?

Citiraj:
Autor ~Kaiser_Chief~ Pregled postova
A to za zvijezde već mislim da je netko napisao, jednostavno imaju premalu površinu da bi mogle emitirati takvu svjetlost kao Sunce. Svemir oko njih je prevelik pa je sposoban apsorbirati ogromne količine energije. A na kraju krajeva, niti jedna zvijezda ne posjeduje takvu energiju kao Sunce.
Potpuno krivo. Naše sunce je zvijezda i to jedna od manjih i slabijih. Apsolutno jedini razlog zbog cega je dominantna njegova svjetlost je udaljenost. Sunce je LEDica na 1cm udaljenosti, najbliža zvijezda je LEDica na 100km udaljenosti (parafraziram naravno).

Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
Jako dobra tematika i vidim da ima pametnih ljudi.
Ako mogu malo proširit temu i pitati vječno pitanje: kako je nastao svemir?
Kakvo je uopće stajalište znanosti danas pošto se stalno mijenjaju ta istraživanja?
Ukratko, ljudi danas znaju poprilicno o stanju svemira do vrlo blizu samog pocetka no vrlo malo o samom početku. Tema je poprilicno duga i opširna no ideja Big Bang-a je najzastupljenija zbog razloga što istraživanja ukazuju da se svemir upravo i ponaša dobrim dijelom kao bomba koja je eksplodirala tj. bio je super mali i super gust, dogodila se reakcija, došlo je do naglog širenja, to širenje se još uvijek nastavlja i ubrzava i dovodi do novih problem u teoriji svemira. Problem je u tome što bi širenje trebalo usporavati a ne ubrzavati, e sad tu nastaje pojam tamne tvari i tamne energije itd. (duga tema).

Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
Naime, nije mi jasno, kako iz ničega može nastati nešto?
Fizičar koji se bavi tom temom(VIDEO)

Zadnje izmijenjeno od: Josipva. 29.12.2013. u 16:41.
Josipva je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 16:38   #74
RaWeN
Premium
 
RaWeN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 637
Citiraj:
Autor Josipva Pregled postova
Potpuno krivo. Naše sunce je zvijezda i to jedna od manjih i slabijih. Apsolutno jedini razlog zbog cega je dominantna njegova svjetlost je udaljenost. Sunce je LEDica na 1cm udaljenosti, najbliža zvijezda je LEDica na 100km udaljenosti (parafraziram naravno).
Matematički, intenzitet kuglastog izvora svjetlosti je jednak omjeru snage izvora i površine kugle tj. I=P/S=P/(4*pi*r^2). Kad za r uvrstiš nenormalne udaljenosti u svemiru, dobiješ vrlo malen iznos intenziteta. Zato je nebo crno.

Zadnje izmijenjeno od: RaWeN. 29.12.2013. u 16:44.
RaWeN je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 16:58   #75
Josipva
Registered User
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Split
Postovi: 33
Citiraj:
Autor RaWeN Pregled postova
Matematički, intenzitet kuglastog izvora svjetlosti je jednak omjeru snage izvora i površine kugle tj. I=P/S=P/(4*pi*r^2). Kad za r uvrstiš nenormalne udaljenosti u svemiru, dobiješ vrlo malen iznos intenziteta. Zato je nebo crno.
Tako je . Evo dobro dođe i malo manje laičko objašnjenje.
Josipva je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 18:40   #76
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
Citiraj:
Autor Josipva Pregled postova
Ovo ti je cak i jednostavno objasniti laiku. Uzmi jednu malu LEDicu i upali je nek svijetli u potpuno mracnoj sobi. Koliko ce osvjetliti? Vrlo, vrlo malo. E sad zamisli svemir kao enormno vecu sobu, a sve zvijezde kao enormno manje LEDice. Da li je sad jasnije kako su ništa drugo nego svijetle točkice u "ogromnosti" našeg svemira?



Potpuno krivo. Naše sunce je zvijezda i to jedna od manjih i slabijih. Apsolutno jedini razlog zbog cega je dominantna njegova svjetlost je udaljenost. Sunce je LEDica na 1cm udaljenosti, najbliža zvijezda je LEDica na 100km udaljenosti (parafraziram naravno).

Nisam u potpunosti znao što se točno misli pod paradoksom crnog noćnog neba pa sam zato napisao da nemam pojma, očito da nije komplicirano

Zvijezde nisam proučavao pa ni ne znam na kojoj je udaljenosti Sunce od ostalih zvijezda, mislio sam da je udaljenost nekih zvijezdi poprilično slična ko udaljenost Sunca od zemlje (u granicama nekih par tisuća kilometara ). Jedina kriva percepcija koju sam si stvorio je ta o udaljenosti, logično je što su zvijezde udaljenije od zemlje, da je njihov utjecaj slabiji.
Thanks
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 19:25   #77
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
hash je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 19:33   #78
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Čitam temu i žao mi je što se nisam prije uključio. Sada jedino mogu zaključiti da dosta ljudi ima krive predkoncepcije o stanju stvari oko nas. Pohvalno je i korisno da se ljudi zanimaju za fiziku.
Dobra tema neo-st.
Šteta što film "Gravitacija" nije bio malo točniji. Ovako je popularizirano gro gluposti i posijano sjeme novih predkoncepcija.
Ne znam tko je napisao, ali vidim da se dosta miješa pojam bestežinskog stanja i izostanka gravitacije.
Bestežinsko stanje je rezultat djelovanja svih sila na tijelo. To ne znači da nema gravitacije, nego da na tijelo djeluju sile sa rezultantom 0 ili približno 0.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 19:33   #79
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Promašio si ceo fudbal.

G sila je ništa drugo nego oznaka za konstantnu akceleraciju gravitacije Zemlje prema dolje.
Znači, ko da si konstantno u autu koji ubrzava akceleracijom, i ti si zalijepljen u sjedalo, samo šta je u ovom slučaju to sjedalo planet Zemlja.

12 G na zemlji je zapravo 11G akceleracija + još što te zemlja povlači dolje.
12G u svemiru je 12G akceleracije.

Ukratko, isti kufer.
Hvala na normalnom objašnjenju, tako sam i mislio samo se loše izrazio.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2013., 19:40   #80
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Promašio si ceo fudbal.

G sila je ništa drugo nego oznaka za konstantnu akceleraciju gravitacije Zemlje prema dolje.
Znači, ko da si konstantno u autu koji ubrzava akceleracijom, i ti si zalijepljen u sjedalo, samo šta je u ovom slučaju to sjedalo planet Zemlja.

12 G na zemlji je zapravo 11G akceleracija + još što te zemlja povlači dolje.
12G u svemiru je 12G akceleracije.

Ukratko, isti kufer.
"G" nije oznaka za konstantnu akceleraciju, nego "g". Usput, ta akceleracija nije konstantna (poprilično se razlikuje duž ekvatora i na polovima), a gravitacijska konstanta ("G") je nešto treće.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 01.01.2014., 20:39   #81
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Davanjem gasa ili kočenjem u svemiru, nećeš postići ništa - nema gravitacije da bi to osjetio.
Uzmimo primjer space shuttlea. On se u svemiru kreće brzinom koja je nama na Zemlji nepojmljiva (cca. 28.000 km/h). Jesu li astronauti 'zaljepljeni' za svoje stolice od takve brzine? Nisu. Zašto? Jer nema gravitacije koja bi utjecala na to.
Isuse, koja izjava!

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova

Nego, daj mi reci kako po tebi sunce predaje svoju toplinu zemlji? Između zemlje i sunca ima jedno 150 milja kilometara. Po tvojoj logici, pošto nema ničeg između zemlje i sunca, ta toplina sa sunca se nema kamo predat. Pa daj mi reci kaj nas onda grije???
Da se sunce sutra ugasi, mi smo mrtav planet u jako kratkom roku.
Sunce grije Zemlju zračenjem. Stvar je u tome da se nebi baš trenutno smrznuo jer je u praktičnom vakuumu odvođenje topline konvekcijom vrlo slabo

Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Šta se tiče Sunca, nisam neki ekspert, ali pretpostavljam da radijacija zagrijava našu atmosferu, ne putuje toplina fizički do nas. Nešto kao staklenik.
Radijacija? Ne nego upravo fotoni putuju od sunca i dio njih dolazi do Zemlje i zagrijavaju nas

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Zašto je po noći nebo tamno? Zar ne bi trebalo biti skroz bijelo kada bi se uzela ogromna količina svih galaksija, zvijezda u njima itd.
Možda zato što je svjetlost svih tih milijardi galaksija i zvijezda iz naše galaksije daleko slabija od sunčevog svijetla jer se nalaze na nepojmljivo većim udaljenostima od nas nego što je udaljenost našeg sunca. Odsustvo svjetlosti jednako tama,

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Stručan odgovor, svaka čast, al ja bi ko laik reko, nije govno nego se pas posro.
U svakom slučaju, prilikom izlaganja ljudskog tijela svemiru, ohladilo bi se (izgubilo toplinu, whatever) na temperaturu okoline (ili nepostojanje temperature, kak god hoćeš), u ovom slučaju, 0 kelvina.
0 K je AFAIK nemoguće postići igdje u svemiru. To bi značilo da svi atomi tog tijela apsolutno miruju što je nemoguće. Inače temperatura svemira u recimo prostoru između galaksija je cca 2.7K a prosječna gustoća cijelog svemira je 5 atoma običnog vodika po kubičnom metru...
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 01.01.2014. u 22:39.
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2014., 20:59   #82
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Sunce grije Zemlju zračenjem.
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Radijacija? Ne
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Isuse, koja izjava!


Btw. ti u svojih 1600+ postova i 13 godina na forumu još nisi naučio multiquotat ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2014., 21:45   #83
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova


Btw. ti u svojih 1600+ postova i 13 godina na forumu još nisi naučio multiquotat ?


Hebiga nije mi uopće palo napamet... nakon dočeka a i godine su tu
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2014., 22:06   #84
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Ne znam tko je napisao, ali vidim da se dosta miješa pojam bestežinskog stanja i izostanka gravitacije.
Bestežinsko stanje je rezultat djelovanja svih sila na tijelo. To ne znači da nema gravitacije, nego da na tijelo djeluju sile sa rezultantom 0 ili približno 0.
Dosta ljudi misli da astronauti na ISS-u mogu letiti po postaji zato jer nema gravitacije, a zapravo na toj visini je gravitacija samo 10% slabija nego na povrsini.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2014., 23:37   #85
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Dosta ljudi misli da astronauti na ISS-u mogu letiti po postaji zato jer nema gravitacije, a zapravo na toj visini je gravitacija samo 10% slabija nego na povrsini.
Da. 10% je slabija
https://www.youtube.com/watch?v=o8TssbmY-GM

Djabe ti brojka kad imaš ovakav efekt

"There is an art to flying, or rather a knack. Its knack lies in learning to throw yourself at the ground and miss. ... Clearly, it is this second part, the missing, that presents the difficulties."

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 01.01.2014. u 23:43.
  Reply With Quote
Staro 02.01.2014., 11:09   #86
zubich
Premium
Moj komp
 
zubich's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - zapad
Postovi: 130
jako dobro objašnjenje gravitacije na ISS-u...

http://physics.stackexchange.com/que...-space-station

zanimalo me pa sam zguglao.
zubich je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2014., 11:10   #87
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova

Sunce grije Zemlju zračenjem. Stvar je u tome da se nebi baš trenutno smrznuo jer je u praktičnom vakuumu odvođenje topline konvekcijom vrlo slabo
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Radijacija? Ne nego upravo fotoni putuju od sunca i dio njih dolazi do Zemlje i zagrijavaju nas
Daj se odluči.
Radijacija je zračenje. Bilo ono elektromagnetsko, infracrveno, UV...


Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Možda zato što je svjetlost svih tih milijardi galaksija i zvijezda iz naše galaksije daleko slabija od sunčevog svijetla jer se nalaze na nepojmljivo većim udaljenostima od nas nego što je udaljenost našeg sunca. Odsustvo svjetlosti jednako tama,
To što je slabija, ne znači da ta svjetlost u konačnici ne mora doć do nas. Bila zvjezda 5 svjetlosnih ili 10 milijardi svjetlosnih godina udaljena, kad tad je moraš ugledat. Zato se taj problem i naziva paradoksom crnog noćnog neba te se raspravlja o njemu.


Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
0 K je AFAIK nemoguće postići igdje u svemiru. To bi značilo da svi atomi tog tijela apsolutno miruju što je nemoguće. Inače temperatura svemira u recimo prostoru između galaksija je cca 2.7K a prosječna gustoća cijelog svemira je 5 atoma običnog vodika po kubičnom metru...
Ajd sad, nećemo cjepidlačit za par stupnjeva, i 5 K je dovoljno da ti bude friško.
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Dosta ljudi misli da astronauti na ISS-u mogu letiti po postaji zato jer nema gravitacije, a zapravo na toj visini je gravitacija samo 10% slabija nego na povrsini.
Ali je zbog brzine postaje, slobodnog pada, efektivna gravitacija 0.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE

Zadnje izmijenjeno od: fanATIk. 02.01.2014. u 11:31.
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2014., 11:42   #88
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zubich Pregled postova
jako dobro objašnjenje gravitacije na ISS-u...

http://physics.stackexchange.com/que...-space-station

zanimalo me pa sam zguglao.
"The Hitchhiker's Guide to the Galaxy states: "There is an art to flying, or rather a knack. Its knack lies in learning to throw yourself at the ground and miss." Both the ISS and its occupants are falling due to the Earth's gravitational field, but their tangential momentum means that they keep missing and so orbit the Earth. Since they are falling at the same rate, the occupants appear to float inside."

Wee hehe
  Reply With Quote
Staro 02.01.2014., 14:11   #89
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
To što je slabija, ne znači da ta svjetlost u konačnici ne mora doć do nas. Bila zvjezda 5 svjetlosnih ili 10 milijardi svjetlosnih godina udaljena, kad tad je moraš ugledat. Zato se taj problem i naziva paradoksom crnog noćnog neba te se raspravlja o njemu.
Zašto misliš da bi morala? Svjetlost koja je sad krenula s ruba vidljivog svemira zbog širenja svemira nikad neće doći do nas.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2014., 15:35   #90
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Zato što se svemir ne širi brzinom svjetlosti pa si ti računaj.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na