Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.08.2023., 09:33   #211
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Ne ulazeći u specifičnost situacije sa programiranjem/IT i otvaranjem obrta, znam sa posla da porezna uprava radi problem ako se radi o obrtu u građevinarstvu i jedan kupac ti čini više od 50 % prometa.
Kako će to završiti ne znam, jer su postupci završili na upravnom sudu, kada završe, javim.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2023., 15:04   #212
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
...
Ajde, pa necemo se sad vrtiti u krug, napisao sam ti vec gore sve. Ako zelis, podijeli link na zakon i dokument gdje je opisano kako je sto definirano pa mozemo raspraviti kroz jos poruku, dve. Zivio!
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ne ulazeći u specifičnost situacije sa programiranjem/IT i otvaranjem obrta, znam sa posla da porezna uprava radi problem ako se radi o obrtu u građevinarstvu i jedan kupac ti čini više od 50 % prometa.
Kako će to završiti ne znam, jer su postupci završili na upravnom sudu, kada završe, javim.
Isti problem su radili i nama. Iz svoje okoline ne znam nikoga tko je zavrsio na sudu, neki su se zalili, neki su odmah dobili rjesenje da nisu u preksraju. Kad kazem odmah, mislim na 6+ mjeseci. Visi ti nad glavom prosjecni godisnji prihod ako te kazne za posljdenje tri godine. Vrlo neugodno.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2023., 19:34   #213
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Ali ok, pitanje ti stoji ali meni se neda sad to guglati i secirati. Priznajem, nije u redu od mene. Srz je bila da su se nabrajale karakteristike nesamostalnog rada i tu je upadalo sve i svasta. Nejasno je bilo koliko je sto bitno od toga i kada se "presla granica" jer je to ostavljeno na dusu, pretpostavljam, referenta. Ako imas vremena, izguglaj dokument i procitaj. Bilo je jos nedorecenih stvari ako se dobro sjecam. Shvatit ces o cem pricam. Ma mislim, znas ti tocno sto ja pricam samo me podjebavas. I to je kul.
Evo kolega, da pokušam pomoći.

Pred nešto vremena bubani kolega Bubi je i mene napao oko praktično identičnog komentara. Kada sam citirao i linkao pravilnik iz kojega se jasno vidi kako je osnovano to što sam ja tada komentirao i to isto što ti sada komentiraš, Bubica slavodobitno zaključuje kako je ta promjena u zakonu/pravilniku bila pred 10 (ili koliko je već to tada bilo) mjeseci i kako je to sve poznata stvar.

To što je to sve skupa mutna voda, što je i bila poanta mojeg komentara tada i tvojeg komentara sada, nema veze

Samo ti želim poručiti da ne možeš pobijediti jer se određene individue ne može poraziti argumentima. Onaj tko u svoje stanje uma dođe bez primjene argumenata iz istog stanja zbog argumenta neće niti odlaziti.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2023., 20:48   #214
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Ma ne brini nis, necemo se srditi oko malo podjebavanja. Ako se kolega slucajno naljutio ja cu se ispricati
hash je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2023., 22:10   #215
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Ajde, pa necemo se sad vrtiti u krug, napisao sam ti vec gore sve. Ako zelis, podijeli link na zakon i dokument gdje je opisano kako je sto definirano pa mozemo raspraviti kroz jos poruku, dve. Zivio!
Ah, sada mi je jasno sto te muci.

Dakle, ne, ne postoji zakon koji kazuje "haš i njegov pajdo mića nesmiju da imadu vise od 50% prihoda na godisnjoj razini od isto preduzece".

Članak 32.a Pravilnika o porezu na dohodak (https://www.porezna-uprava.hr/hr_pro...spx#id=pro1657 - sasvim moguce da se link nece otvoriti, ali pronadjes ga na Porezi -> Porez na dohodak -> Pravilnik o porezu na dohodak) definira, uz jos par vezanih zakona, da, kako sam i prethodno napisao, ako mića i ti koristite drukhamer, kacige, tačke i tamića od Gige d.o.o. iz Gornje Radgone... ne, cekaj, vise mi ne prolaze jugoslovenske reference, jebem li ga, odaberi neki drugi grad; i jos ste k tome vidi kurca bili zaposleni do onomad kod tog istog Gige, e onda ste vi jako pametni pa to sve radite kao pausalci a ostali placaju doprinose. Koji nisu mali, sve pet. Ali su takvi. Pa ste prikriveno zaposleni. Pa vas Porezna kara.

Prijevod u IT ti je vrlo slican - sjedis u uredu, imas laptop, imas licencije, imas maiove... kuzis, jel. Nekima je proslo, nekima nije, oni koji nisu imali takve situacije a imali su potencijalni nadzor s lakocom su ga odagnali i nisu imali ni za sto strepiti.

Kako bilo, to nema veze s postotkom prihoda, koliko god to lupetanje simpaticno zvucalo. Developeri&porezna bad, mi postenjacine good. De...

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
To što je to sve skupa mutna voda, što je i bila poanta mojeg komentara tada i tvojeg komentara sada, nema veze
Osim sto nema niceg mutnog, no dobro, znas kak je, bio to garbiđ kolektor ili nepracenje elementarnog poslovanja, rezultat je isti.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2023., 23:35   #216
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ah, sada mi je jasno sto te muci.
A joj. Do sad sam mislio da samo podjebavas ali sad mislim da si se stvarno uvjerio da je sve u redu. Nemoj bit ljut na sebe.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Dakle, ne, ne postoji zakon koji kazuje "haš i njegov pajdo mića nesmiju da imadu vise od 50% prihoda na godisnjoj razini od isto preduzece".
Neka mi dragi Bog oprosti ako sam to ikad rekao.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Članak 32.a Pravilnika o porezu na dohodak (https://www.porezna-uprava.hr/hr_pro...spx#id=pro1657 - sasvim moguce da se link nece otvoriti, ali pronadjes ga na Porezi -> Porez na dohodak -> Pravilnik o porezu na dohodak) definira, uz jos par vezanih zakona, da, ...
Iznimno sam zahvalan na ulozenom trudu. Citirat cu dijelove ovdje pa na kraju posta napisati koju.
Citiraj:
Utvrđivanje ispunjenja elemenata kriterija obilježja nesamostalnog rada
Članak 32.g
...
Polazeći od članka 32.a stavka 7. ovoga Pravilnika, kriterij financijske kontrole obuhvaća elemente koji pokazuju ima li poslodavac pravo usmjeriti ili kontrolirati financijske i poslovne aspekte posloprimčevog rada:
...
5. obavlja li poslodavac posloprimcu isplate u određenim vremenskim razdobljima (svaki mjesec) i/ili u približno sličnim iznosima.
(1) ...
Članak 32.h
Polazeći od članka 32.a stavka 7. ovoga Pravilnika, kriterij odnosa stranaka obuhvaća elemente koji pokazuju vrstu tih odnosa:
...
3. koje je razdoblje trajanja posla te je li to trajanje posla vezano za provedbu određenog projekta ili više projekta u nizu,
(2) 4. u kojoj mjeri posao koji obavlja posloprimac predstavlja redovno poslovanje poslodavca,
(3) 6. je li uobičajeno za poslovanje u djelatnosti isplatitelja primitka da određene poslove na taj način traži na tržištu.
(4) ...
Mislim da je to i kraj ali morat cu se zasad suzdrzati od daljnje analize zbog nedostatka vremena. Oznake u zagradama su reference na moje komentare ispod.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
...kako sam i prethodno napisao, ako mića i ti koristite drukhamer, kacige, tačke i tamića od Gige d.o.o. iz Gornje Radgone... ne, cekaj, vise mi ne prolaze jugoslovenske reference, jebem li ga, odaberi neki drugi grad; i jos ste k tome vidi kurca bili zaposleni do onomad kod tog istog Gige, e onda ste vi jako pametni pa to sve radite kao pausalci a ostali placaju doprinose. Koji nisu mali, sve pet. Ali su takvi. Pa ste prikriveno zaposleni. Pa vas Porezna kara.
Nije mi jasan tok misli i slijed dogadjaja koji ukljucjuju, ali se ne ogranicavaju na, komentare iznesene ovdje citajuci koje si dosao do zakljucka kako itko ukazuje da je ovo problem.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Prijevod u IT ti je vrlo slican - sjedis u uredu, imas laptop, imas licencije, imas maiove... kuzis, jel. Nekima je proslo, nekima nije,...
Evo ga opet. Tvrdis da pravila nisu jednaka za sve, pretpostavljam da i ti imas neke svoje razloge za to koje mozes iznijeti ali i nemoras, ali se uzrujas cim netko drugi ukaze da je voda mutna. Ovo mi je zapravo najzanimljivije jer pretpostavljam da nesto previdjam i ne razumijem pa te molim da na ovaj dio komentara obratis posebnu paznju.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Kako bilo, to nema veze s postotkom prihoda, koliko god to lupetanje simpaticno zvucalo. Developeri&porezna bad, mi postenjacine good. De...
Inace mi je uvijek drago kada se na kraju nekog teksta ponovi najvaznije ali mislim da u ovako kratkom komentaru nema potrebe za time. Kako god, strukture radi, ponovit cu se i ja.
Neka mi dragi Bog oprosti ako sam to ikad rekao.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Osim sto nema niceg mutnog, ...
Dakle:
(1) Promatrati isplate u pravilnim vremenskim intervalima kao osnovu za nesamostalan rad su razumljiv ali pogresan nacin karakteriziranja nesamostalnog rada. Vrlo je plauzibilno, ako ne i uobicajeno, da tvrtka jednostavno ima odredjen budzet za pojedino vremensko razdoblje koji trosi kako zeli. Vrlo je uobicajeno na nasim podrucjima da se isplate vrse, tj racuni izdaju, jednom mjesecno. Isto tako, prema ovom stavku, ako primas 1000eura svaki mjesec, okarakteriziran si kao prikriveno zaposlen. Ako primas [12,15,16,120,40] eura mjesecno periodicki kroz 5 mjeseci, okarakteriziran si kao prikriveno zaposlen. Dakle, iako je namjera razumljiva, sama implementacije je nejasna. U uobicajenom zargonu se to kaze i "mutna".
(2)U kojem je ovo smjeru karakteristika nesamostalnog rada? Ako radis vise projekata u nizu s istim klijentom ili samo jednim? Koja god namjera bila ona nije napisana jednoznacno. Ako se radi vise projekata s jednim klijentom, zasto bi to bilo prikriveno zaposlenje? Jel svaka dugorocna suradnja onda prikriveno zaposlenje? Nezanemariv broj tvrtki posluje iskljucivo s drzavom gdje je, kao bonus, vrlo jasna direktna ili neindirektna povezanost sa stranackom pripadnoscu. Je li i to isti poslodavac s kojim se konstatno radi? Je li problem ako samo jedan covjek radi, a ne pola obitelji koji se kriju iza doo-a?
(3) Ovo uopce ne znam sto bi trebalo znaciti. Jel problem ako poslodavac veci dio svog posla prebacuje na jednu vanjsku firmu ili u ovom slucaju obrt? Jel problem ako jedan obrt obavlja veci dio posla neke firme? Jel problem ako je u obrtu jedna osoba ili njih 2, 5, 10? Tehnicki, ovo znaci da ja uslugu fotografiranja obavim jednom godisnje, kod jednog obrtnika. Ispada da sam ja njega prikriveno zaposlio jer druge usluge fotografiranja te godine nisam koristio.
(4) Ovo je posebno glupo i zapravo, s obzirom da je pri kraju same specifikacije, i zvuci kao da netko nije imao vise volje razmisljati sto staviti u pravilnik. Znaci ako je odredjeni nacin poslovanja uobicajen i ti radis van toga, moze te se okarakterizirati kao neplatisu poreza. Da prafraziram: "radis kako se inace ne radi? Mozemo te kazniti." L O L

Kao sto vidis, postoje barem cetiri stavke koje su u najmanju ruku nejasne ako ne i blago tragikomicne. Radi duzine teksta cu ponoviti, mutne. Iz nacina na koji je Pravilnik donesen, odnosno manjka daljnje specifikacije, netko moze biti kaznjen jer se njegov rad moze svrstati pod bilo koju od ovih karakteristika iznad.

Ali tuzna prica je zapravo ovo ispod. Jos tuznija prica je kljuc po kojima su diskriminirani jedni od drugih.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nekima je proslo, nekima nije,...
I tako. Ja njamke po forumu zbog ovog. Jel znas zasto ti to radis?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 12:49   #217
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Jel moze ukratko savjet, amo rec da cu možda radit IT za firmu/dvi iz SAD.

I u bruto iznosu cu sigurno prijeći ovih 300 000 kn godišje, šta mi je najbolja opcija, a da me najmanje opeljuše, a da sve bude po zakonu ofc.

Pošto cu bit full time za te firme paušalni ni nema smisla a i prelazim 300k pa jos manje ima smisla. Isto tako dobra je šansa da cu imat više od 50% od jedne firme pa opet glupost, a imam i apartman pa možda i to ulazi u taj obračun onda?

Koja su mi davanja na obični obrt, a koja su mi na d.o.o? Čita sam ja to nešto al što više čitam to manje znam, sigurno neko ima iskustva ovde, tj ima takav slučaj.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 13:56   #218
reiben101
Registered User
Moj komp
 
reiben101's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: EU
Postovi: 59
Isti su mjesečni doprinosi (324,36 EUR). Kao obrtnik nemaš mjesečnu plaću, plaćaš samo doprinose, kao direktor u trgovačkom društvu imaš propisanu minimalnu plaću (1.035,30 EUR bruto 2).
Imaš dvije porezne stope u oba slučaja. U obrtu 20% (do 47.780,28 EUR) i 30% (iznad 47.780,28 EUR). U trgovačkom društvu 10% (do 995.421,06 EUR) i 18% (iznad 995.421,06 EUR).

Imaš još dosta razlika (npr. troškovi osnivanja, isplata dohotka/dobiti, komore...)