Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2023., 13:09   #4891
Darko150
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 34
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Slazem se, velika je razlika npr kalorifer of 2000w i konvektor od 2000w
Em potrosi manje struje em bolje ugrije...
🤣🤣🤣
Darko150 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2023., 13:20   #4892
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,367
Ne vidim što je smiješno u izjavi, konvektori s digitalnim termostatima brže ugriju i kad ugriju ne rade 100% vremena, već manje od toga, za razliku od kalorifera koji mahom imaju mehaničke termostate i rijetko uspijevaju zagrijati na traženu temperaturu.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2023., 13:41   #4893
Darko150
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 34
To je subjektivni osjećaj topline... 2KW je kod jednog i kod drugog 2 KW... ako rade 1 sat jednaku količinu topline će isporučiti i jednako struje potrošiti...
Darko150 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2023., 14:10   #4894
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Postoji nemala razlika između konvekcijskih i ostalih grijalica, tako da se generalno ne bih složio. U tom smislu termoakumulaciona po watu ima prednost pred nekakvom puhalicom.

Slazem se, nemala razlika izmedju kalorifera je sto je on usmjeren pa ako ga usmjeris u neizolirani zid onda ces imati vece gubitke. A nije ni ugodan ako ti przi direktno u lice.

Ono sto zelim reci je, koliko energije ubacis, toliko ces zagrijati prostor.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2023., 14:23   #4895
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Darko i hash: velika je razlika grije li se zrak ili određena termička masa. Ugrijani zrak ventilacijom (slučajnom ili namjernom) ode brzo van dok dobro ugrijana termička masa pomalo i na dulji period isijava. To je cijela ne pretjerano složena teorija iza tzv "rocket mass heater".
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2023., 14:41   #4896
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Mislim da ovdje svatko svoje price Ti pricas o termoakumulaciji, a mi o inputu i outputu.

Pogledat cu taj RMH kad ulovim vremena jer na brzinu Tvidim tu neke L cijevi i grijanje na drva. Ali ako on vuce 150W grijanja ja ti kazem da ubacuje isto kao i telka od 150W i zagrijat ce prostor u isto vremena. I mislim da se oko tog svi slazemo.

Niskotemperaturno grijanje je svkako ugodnije i efikasnije od visokotemperaturnog jer su manji gubitci na izmjeni s ovojnicom.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 08:24   #4897
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
Dali netko možda grije mali prostor s infracrvenim, norveškim ili drugim grijalicama. Kod mene se radi o radioni gdje je wc, kako zbog instalacija i glupog rasporeda nismo mogli provuci za elektricno podno, a wc ima svega 3m2 htio bi staviti nesto da bas preko zime nebude hladno. Radiona je izolirana s 10cm grafitnog stiropora sa svih strana.

Stavljam link na par grijalica pa ukoliko netko ima nešto slično da baci neki osvrt potrošnja/iskoristivost itd.

https://www.chipoteka.hr/grijalica-x...iaomi%20heater

https://www.klarstein.hr/Grijalice/W...-x-100-cm.html
Samo wc od 3m2 koji treba ugrijati dok netko kenja? Za to možeš staviti i kalorifer od 100/200kn.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 09:09   #4898
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
infracrvena ti grije objekte, a ne zrak, znaci kad je ukljucis u tom trenutku ce ti bit toplo, sa te strane gdje si okrenut prema grijalici. Isto tako ce ti ugrijat i WC školjku ako je uperena u nju.

Ja sam sebi za randnu sobu stavio IR grijalicu sa desne strane, za dan sam skuzio da je to bila glupa ideja jer mi je desna strana gorila, lijeva se smrzavala, u prosjeku mi je bilo toplo .

Možda da je IC na plafonu pa da ravnomjerno grije, možda nebi bilo loše, možda. al za druge opcije ja nebi bas preferira IC.

Konvektor(norveska) je meni super.

Kalorifer se brze oladi kad ugasis nego sta ugrije prostor, imam ih i nisam fan, u pravilu kad je hladno upalim i kalorifer i konvektor jer konvektoru ipak treba malo duze da ugrije, i nakon sat vremena ostavim samo konvektor.

Citiraj:
Autor Darko150 Pregled postova
To je subjektivni osjećaj topline... 2KW je kod jednog i kod drugog 2 KW... ako rade 1 sat jednaku količinu topline će isporučiti i jednako struje potrošiti...
Tocno tako, ako rade, kalorifer ce radit sat vrimena, konvektor ce se gasit i palit i radit ce efektivno pola sata do 45min, a osjecaj topline ce bit bolji.

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 30.11.2023. u 10:43.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 09:40   #4899
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,360
Ekipa, prije 4 mjeseca sam brusio i lakirao lamel parket u stanu koji sam renovirao.
Preko ljeta sve bilo OK, a sada unazad mjesec dana čujem parket kako krcka/pucka, većinom tijekom noći.
Nekada to zna biti toliko glasno da me probudi, kao što je sinoć bilo. Istražio sam malo i ljudi kažu da je najčešće zbog manjka vlage u prostoru što ima smisla jer su mi prozori noću zatvoreni, a danju najčešće otvoreni.

Ima li vam to smisla ili je nešto drugo u pitanju?
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 11:16   #4900
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,797
To mora biti neka dobra dilatacija drveta ako sam od sebe puca. Pada mi na pamet da ti se nije negdje zavukla/prosula voda pa da bubri na nekom dijelu i ta dilatacija se prenosi okolo. Pukla neka cijev u podu? Vlaga ce shebati i ljepilo, letvice se dignu, onda pucketa i dok hodas.

Jer ako dilatira samo od razlika u temperaturi ili vlage u zraku, to mi je malo preekstremno, nisam cuo za takav slucaj. Sumnjam da imas u stanu velike razlike u temperaturi dan i noc. Takodjer i vlaga, ako ne dolazi iz podova, onda ne bi smjela biti toliki problem. Lak je najvelikim dijelom barijera izmedju atmosferlija u prostoru i drveta (ali ne stiti od onoga u betonu).

Podno grijanje bi moglo biti veliki razlog dilatacije. Taj tip parketa se, ako nije viseslojni, voli gibati na podnom i cisti masiv se inace ne preporuca za tu namjenu. Masiv pod promjenama temperature jednostavno nije stabilan i letvice onda idu posvuda - zato ide viseslojni.

Nije dobro ni ako je parket nabijen do zidova bez ostavljenog lufta, al sumnjam da je to problem jer bi to znao otpocetka.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 11:30   #4901
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,360
Ne bi trebalo biti problema sa vodom, nikakvih cijevi nema ispod parketa, grijanje je na toplanu, radijatori.
Odvodne i dovodne cijevi sam mijenjao ali one se nalaze ispod novih pločica, u skroz odvojenim prostorijama od ovih gdje je parket.
Kada sam mijenjao radijatore vidio sam kako se radilo, nigdje vode nije pobjeglo.
Uz to, sumnjam da bi se vlaga toliko razvukla ispod parketa, bez da se parket digne, da pucketa i spavaćoj sobi i u dnevnom boravku, distanca je 9-10 metara.

Nemam neke velike razlike u temperaturi danju i noću, recimo da je danju 22-23, a noću oko 20.

Nije niti parket nabijen uz zidove, vidio sam da ima prostora kada sam skidao stare lajsne.
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 11:41   #4902
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,797
Sad si i mene zainteresirao pa ako ikad otkrijes sto je pravi razlog, sjeti se javiti!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2023., 19:19   #4903
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941