Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.08.2023., 09:24   #8431
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 202
Nisam nikad imao CPC-a, ali moram priznati da mi se sviđa.
Imam doma stare CRT TV i sve razmišljam da potražim neku 64 ili 128icu da djeca vide kako je to nekoć izgledalo.
Stare gramofonske ploće, linija s kazetofonom i DVD player su pun pogodak za klince, a tek Philips CRT 70 cm koji doslovce diže kosu.

p.s. Jedini problem je član obitelji koji bi sve to staro pobacao da ne smeta.
C128 je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2023., 09:28   #8432
acer
Whatever :)
Moj komp
 
acer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka,Bulevard
Postovi: 1,733
Nisam ni ja ga imao nikada, tako da mi je ovo prvi.
Ali zanimljiv dizajn svakako.
__________________



GIGABYTE B450 AORUS PRO
Fractal Design Define XL R2
Chieftec A-80, CTG-750C, 750W
AMD Ryzen 5 3600
Be Quiet Dark Rock Pro 4
Asus Nvidia GTX 1060 OC Edition, 3GB
Avermedia Live Gamer HD Lite
GEIL Evo Spear AMD GASB416GB3200C16ADC, DDR4 3200MHz, kit 2x8GB
SAMSUNG 970 Evo Plus NVMe M.2, 250GB
LG BH16NS55 Bluray writer
LG GGW-H20L Bluray writer
27" Philips
Brother HL-2240
Das Keyboard 4 Professional, MX brown
Logitech mouse G402
Scanner HP Photosmart G3010
Cambridge Audio DacMagic 100
Scythe SDAR-2100 + Scythe Kro Craft Speaker SCBKS-1000
Windows 10 PRO x64



acer je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2023., 09:54   #8433
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 202
Citiraj:
Autor acer Pregled postova
Nisam ni ja ga imao nikada, tako da mi je ovo prvi.
Ali zanimljiv dizajn svakako.
Ja sam kazić držao na gornjem dijelu 128-ice gdje su bile rupe za hlađenje. Jedino je zbog zamjene i popravaka možda bolje da je kazić odvojen.
Glede dizajna nije mi jasno zašto danas ne rade AIO rješenja za PC poput Amige ili Atarija koja samo upikneš u monitor.
Valjda zato što je lakše bacit neispravnu tipkovnicu, nego popravljati?
C128 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 11:04   #8434
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Rade, zove se laptop


Citiraj:
Autor acer Pregled postova
Prekrasan je <3
Ako imas nesto za pokrenut na tom stavi slike pls.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 11:08   #8435
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor acer Pregled postova
Nova igračka u kolekciji
Kupljen na ebayu, za 50€ + 15€ shipping, kao netestiran ali radi sve, kazic, tipkovnica.
Treba dobro pranje tj čišćenje, zamjeniti gumice na kazicu ce trebati svakako.


Pozdrav kolegi retromanijaku
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 14:24   #8436
acer
Whatever :)
Moj komp
 
acer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka,Bulevard
Postovi: 1,733
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Rade, zove se laptop


Prekrasan je <3
Ako imas nesto za pokrenut na tom stavi slike pls.
Posudio sam od frenda scart kabel i dandanator pa cu baciti koju sliku
__________________



GIGABYTE B450 AORUS PRO
Fractal Design Define XL R2
Chieftec A-80, CTG-750C, 750W
AMD Ryzen 5 3600
Be Quiet Dark Rock Pro 4
Asus Nvidia GTX 1060 OC Edition, 3GB
Avermedia Live Gamer HD Lite
GEIL Evo Spear AMD GASB416GB3200C16ADC, DDR4 3200MHz, kit 2x8GB
SAMSUNG 970 Evo Plus NVMe M.2, 250GB
LG BH16NS55 Bluray writer
LG GGW-H20L Bluray writer
27" Philips
Brother HL-2240
Das Keyboard 4 Professional, MX brown
Logitech mouse G402
Scanner HP Photosmart G3010
Cambridge Audio DacMagic 100
Scythe SDAR-2100 + Scythe Kro Craft Speaker SCBKS-1000
Windows 10 PRO x64



acer je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 14:36   #8437
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Imao sam CPC464 godinama ... čuvao sam ga za neku posebnu priliku kad ga budem imao vremena, volje i novaca servisirati ali i nabaviti komponente koje mi nedostaju i možda par kazeta sa softverom za probati i zabaviti se.

Ali naravno to se nije dogodilo - 464 mi je na kraju samo skupljao prašinu na vrhu ormara sve dok se jednog dana kolega Overclock nije ponudio da mi ga "uredi", nabavi ili napravi neko napajanje za njega, i eventualno ga počisti, uredi elektroniku. Prvo sam mu ga i dao sa tom namjerom - da ga sredi i vrati natrag ali onda sam se par sekundi kasnije pitao očito pitanje - što mi uopće treba 464?! Nema mi neku sentimentalnu vrijednost, igrati se na njemu najvjerojatnije ne budem, a love za nabavku CRT monitora, joysticka i ostale opreme nemam, stoga ČAK i ako ga kolega dobije da radi Amstrad bude ponovo završio kao višak i skupljao prašinu.

Pa sam zato nazvao kolegu i rekao mu da si ga može ostaviti, nadam se samo da mu je donio više zabave i veselje nego meni, i da je napokon poslužio za ono za što je bio i napravljen
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 15:54   #8438
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Imao sam priliku vidjeti ga uzivo bas kad ga je preuzeo od tebe. Meni je tako stajao C64 do prije 10tak dana kada sam nabavio onaj flash cartridge za njega i sad me veseli, prisjecam se sto sam igrao kao mali i istrazujem library.


Ako se ne varam, Amstrad ne treba monitor, moze se spojiti na TV kao i C64, jelda? Joystick je isti kao za C64/Amigu/Master System (isprobao i radi, navikao sam na gamepad pa mi je drazi od sticka). Znaci ne treba ti tak puno. Jedino ako ti nije zanimljiva masina, onda razumijem.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 16:03   #8439
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Imao sam priliku vidjeti ga uzivo bas kad ga je preuzeo od tebe. Meni je tako stajao C64 do prije 10tak dana kada sam nabavio onaj flash cartridge za njega i sad me veseli, prisjecam se sto sam igrao kao mali i istrazujem library.
Tako dakle... Šalu na stranu, vjerojatno je kolega proslijedio dalje, pa se poklopilo. I da, nažalost ovo je dosta česta priča... Morao sam odrediti prioritet(e), a to su svakako bili i ostali Adisoni, Pentiumi II i slično, tako da je Amstrad pao u drugi, treći plan i tamo ostao.

Da budem potpuno iskren, za puno stvari koje sam dao, prodao ili mijenjao kroz godine mi je danas žao, i volio bih da ih i dalje imam. Ali Amstrad definitivno nije jedan od njih, i smatram da sam donio ispravnu odluku.

Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Ako se ne varam, Amstrad ne treba monitor, moze se spojiti na TV kao i C64, jelda? Joystick je isti kao za C64/Amigu/Master System (isprobao i radi, navikao sam na gamepad pa mi je drazi od sticka). Znaci ne treba ti tak puno. Jedino ako ti nije zanimljiva masina, onda razumijem.
Paaa, baš i ne. Ako gledamo direktno, bez modifikacija onda definitivno ne može, i treba baš specifični ekran/monitor sa njegovim konektorom. Ali postoje modifikacije, sheme koje ti omogućuju da napraviš (ili kupiš) SCART adapter za 464, i da ga spojiš na bilo koji ekran ili snimač. Ali ovaj moj je bio full originalan, i nisam ga želio modati ni bušiti. Čak sam želio ostaviti i kazetofon kao izvor podataka, usprkos činjenici da nisam imao niti jednu jedinu kazetu za staviti u njega
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 16:38   #8440
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Zadnjih mjeseci sam u laganoj gužvi, pa koristim ovu priliku da se kratko javim ^^

Cpc 464 je kod mene, na sigurnom, bez brige nejde nikud
Nego se taj dan poklopila ruta do D00D-a, pošto nisam u ZG, da rijesim cim vise toga u jednoj turi...

464 je dobio novo napajanje, modificirani video izlaz na scart (bila mi je ljepša slika tako), temeljito čišćenje i dijagnostiku struje (prošao testove s vrlo dobrim ). I dalje je u originalnom stanju, ali planiram raditi mini jack mod na magnetnu glavu, da ga mogu spojiti na aplikaciju s apsolutno svim SW-om za njega. Cak mi se motalo po glavi da ubacim bluetooth audio modul negdje u kuciste, pa da ni tog jack-a nema.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 16:45   #8441
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Zadnjih mjeseci sam u laganoj gužvi, pa koristim ovu priliku da se kratko javim ^^

Cpc 464 je kod mene, na sigurnom, bez brige nejde nikud
Nego se taj dan poklopila ruta do D00D-a, pošto nisam u ZG, da rijesim cim vise toga u jednoj turi...

464 je dobio novo napajanje, modificirani video izlaz na scart (bila mi je ljepša slika tako), temeljito čišćenje i dijagnostiku struje (prošao testove s vrlo dobrim ). I dalje je u originalnom stanju, ali planiram raditi mini jack mod na magnetnu glavu, da ga mogu spojiti na aplikaciju s apsolutno svim SW-om za njega. Cak mi se motalo po glavi da ubacim bluetooth audio modul negdje u kuciste, pa da ni tog jack-a nema.
Joj, daj ga nemoj bušiti ... znaš li koliko je danas uopće teško pronaći full originalni 464? Radije napravi neki BT ili WiFi signal, ili štoveć, danas to barem nije problem.

Ali sad kad sam to rekao, drago mi je da 464 i dalje živi. Dobio sam ga besplatno na pokon iz jedne firme i (obzirom da nisam imao ekran ali i napajanje) od tada mi je stajao na vrhu ormara, kao dekoracija ili rekvizit.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 17:03   #8442
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Nema potrebe za bušenjem, samo bi viril mini jack kroz rešetke iza, na kabliću od kakvih 10cm, tek tolko da se spoji mob. Ak ide samo jack, onda paralelno može raditi i tape drive (ako ikad dodjem do kazeta), a ak ide bluetooth, postoji šansa da BT sklop radi anomalije u zvuku.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 20:25   #8443
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Nego... taj modificirani izlaz na scart, je li moguce sloziti za C64? Sad ga spajam na RF i onak, sve je ok, tak je bio spojen kad sam ga igrao prije 30+ godina ali ako je moguce dobit bolju sliku, koliko vjestine lemljenja mi treba?
EDIT - i koliki je realno upgrade u kvaliteti slike?
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 20:33   #8444
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Uh tog Amstrada je imao susjed. Ja sam mu nosio svoje joysticke od komodorca da haklamo neke njegove igre na tome jer je jack od joysticka odgovarao.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2023., 21:29   #8445
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Nego... taj modificirani izlaz na scart, je li moguce sloziti za C64?
Za C128 je lako dobiti / spojiti RGB monitor ili TV preko SCART - a (TV mora imati spojen RGB na SCART - u i opciju da ga izabereš).
Evo guglo našao stranicu sa pinout - om svih portova C128 > https://myoldcomputer.nl/technical-i...commodore-128/
samo napraviš kabel, RGB izvadiš sa RGBI 9D porta a audio sa 8-pin AV out porta.

Za C64 treba slagati hw modifikaciju:
https://www.google.com/search?q=c64+rgb+mod
https://www.google.com/search?q=c64+rgb+out
https://ilesj.wordpress.com/2012/03/...-and-practice/
https://github.com/c0pperdragon/C64-Video-Enhancement

Kome se neda sa tim "gnjaviti" neka proba složiti S-VIDEO kabel,
u oba slučaja slika bi trebala biti bitno bolja nego preko modulatora (preskače se modulator u C64 i tuner u TV).
Nikky je offline   Reply With Quote