Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.09.2018., 00:21   #1141
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
a kad je ati postao stabilan sa driverima... eno neki dan mi ponudi update i reko ajde neću na prvu "remind me later" i bok.

stavim da instalira, nemreš pokrenut onaj control panel... nije dobra verzija drivera grafičku i ati sw-a.

čišćenja na nulu sa ddu-om (ni tad nije radilo btw) i malo editiranja registrya i onda je to išlo.

2018 anno domini.

pa sa s3 savage-om sam imao manje problema, tj. bar sam bio spreman na njih nego na next-next-finish službenog apdejta koji mi je zakriplao komp.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 00:25   #1142
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ne da mi se editirat, tak i onak imam brdo postova

geforce kada se pojavio je bio ne samo mokri san svakog fanatika novih tehnologija, nego ono epohalni korak naprijed, voodoo (čak i sli brijem koji su izmislili termin jelte) je bio onako meh, pogotovo cjenovno za šta je davao vs. geforce.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 00:40   #1143
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ne da mi se editirat, tak i onak imam brdo postova

geforce kada se pojavio je bio ne samo mokri san svakog fanatika novih tehnologija, nego ono epohalni korak naprijed, voodoo (čak i sli brijem koji su izmislili termin jelte) je bio onako meh, pogotovo cjenovno za šta je davao vs. geforce.
Omjer snaga je bio sljedeći:

Voodoo1 < Voodoo2 < Voodoo2 SLI = Voodoo3 3000 < Voodoo3 3500 < GeForce256

Zato 3dfx i je otišao, jer kad su trebali predstaviti novu generaciju hardvera, koja je trebala srušiti GeForce, oni su smislili Voodoo 4 & 5! S time da je V4 još bio ozbiljan kandidat, mogli su puno napraviti od četvorke, ali su iz meni nepoznatih razloga odmah prešli na peticu koja je od samog početka bila osuđena na propast.
  Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 00:57   #1144
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ako se ne varam napredni voodoo, unatoč geforce-u, su bile jednostavno preskupe kartice.

a pazi sad ovu priču... mislim sve vezano za taj stari hardver ima neku svoju priču... dakle uzimam svoju diamond viper 2 na držićevoj/vukovarskoj di se našao sa likom koji je prodavao, držim je ko kap vode na dlanu u onoj češkoj 13ici i idem istočno dolazim stanicu prije svoje i deda neki pjan ko bosiljak ide naprijed-nazad kod onog senzora za zatvaranje vrata... neće tramvaj nikako naprijed jer ovaj drka po senzoru, padne na štenge i šta sve ne, a moj agp slot čeka novu grafu, izguglo sve drivere, sve skinuto, samo moram uštekat.

odlučio ja pomoć dedi (sebi).

nogom u guzicu, ovaj se smandrljao sa stepenica i derem se "zatvaraj vrata"
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 01:21   #1145
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ako se ne varam napredni voodoo, unatoč geforce-u, su bile jednostavno preskupe kartice.

a pazi sad ovu priču... mislim sve vezano za taj stari hardver ima neku svoju priču... dakle uzimam svoju diamond viper 2 na držićevoj/vukovarskoj di se našao sa likom koji je prodavao, držim je ko kap vode na dlanu u onoj češkoj 13ici i idem istočno dolazim stanicu prije svoje i deda neki pjan ko bosiljak ide naprijed-nazad kod onog senzora za zatvaranje vrata... neće tramvaj nikako naprijed jer ovaj drka po senzoru, padne na štenge i šta sve ne, a moj agp slot čeka novu grafu, izguglo sve drivere, sve skinuto, samo moram uštekat.

odlučio ja pomoć dedi (sebi).

nogom u guzicu, ovaj se smandrljao sa stepenica i derem se "zatvaraj vrata"
Voodoo je uvijek bio skup, ali si je 3dfx u početku to mogao priuštiti... Bili su prvi i nenadmašivi. Ali već sa pojavom V3 stvari su krenule naopako. Svi konkurenti su prepoznali buduće potrebe, fokusirali se na AGP, 32-bit podršku i novije tehnologije. Dok je 3dfx nastavio istim putem kao i do tad ... znači ista tehnologija, samo multiplicirana - doslovce! Apsurd 3dfx-a postaje jasan modelom Voodoo5 6000, koji je imao 4 GPU jedinice ... i kao takav bio JEDINA grafička koja je trebala vanjsko napajanje, direktno iz struje (vanjski AC-DC adapter). A što je najbolje i DALJE su jašili na PCI. Da, bilo je AGP verzija (i to samo 1x/2x verzija, za starije generacije matičnih), ali niti jedna 3dfx nije iskorištavala AGP tehnologiju, i prednost samog AGP sučelja već samo fizički pretvarala PCI u AGP.

Prvo-aprilska šala od strane nVidie brutalno pokazuje gorku istinu, način na koji je 3dfx želio riješiti sve svoje probleme...
LINK

A naravno tu je i Bitchin'Fast 3D akcelerator...

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 21.09.2018. u 01:27.
  Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 14:12   #1146
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Athloni.... to me podsjeca na dobra stara vremena kad sam sam slozio DIY vodeno hladjenje da izbacim one zujalice od 7000+rpm
Dao sam napraviti blok kod tokara da izreze kanale u bakru, poklopac zalemljen
Potopna pumpa spojena preko releja, kutijica za vodu, i najbitnije: grijac(u funkciji hladnjaka) - ako se ne varam - od stojke
Stvar je radila izvrsno

__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 17:34   #1147
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Post

Kad smo kod priča....

Ljeto 2000. Dugo očekivani Duroni su vani kao i prve socket A ploče s VIA chipsetom. Prije njih je bio AMD Irongate chipset. Rade samo malo sporije od Athlona, a koštaju puno manje. Ima jedan problem: Duroni imaju 100MHz FSB i zaključan multiplier. Stoga dizanje FSBa 66->100MHz ne igra, a na 100->133MHz ne radi Previše mu je.

Odjednom Abit i EpoX se pohvale svojim KT133 pločama (KT7 i 8KTA) koje mogu otključati multiplier. AMD brzo reagira i na prvom sljedećem batchu procesora reže L1 bridgeve koji to omogućavaju. To se moglo spojiti vodljivom olovkom ali je zeznut posao jer su sitni. Radije bi proc kojem ne moram ništa moddati koji uvijek radi kako treba.

Anyways, zovem ja sve informatičke dućane i tražim tko ima Durona 600 s prvim steppingom. Ljeto, svi na godišnjem, lageri prazni... damn. Ima Durona, ali nema 600MHz, naravno! Na kraju u Info Gami kažu da imaju još jedan! Ali.... kad su me spojili sa servisom/skladištem objasnim liku da mi pogleda jesu li L1 bridgevi rezani i nisu! Yesss!! Ali.... shit. Ispada da je "rezerviran". Da stvar bude gora zatvaraju se za 15min! (ljetno radno vrijeme)

Poklopim telefon i mislim si šta ako je frajer skužio da ima nešto u baš tom procesoru i da mi je izmuljao da je rezerviran... hm hm. Ja na poslu u Zagrepčanci, trčim preko Savske na +36°C, uspijem da me ne zgazi auto i 5-6min poslije dotrčim u Info Gamu.

Hvatam zrak, Boga molim da dva lika ispred mene ne kupe taj proc i gadim se sam sebi kako su mi se traperice znojem zalijepile na noge, dišem na škrge i topim se pred ljudima...

Dođem konačno na red valjda 3min pred zatvaranje dućana:
"Imate li procesor Duron 600?" - i dalje ubrzano dišem
"Samo malo, da pogledamo.... imamo!"
"Je li rezerviran? Mogu li ga kupiti?"
"Nije rezerviran. Cijena vam je 86x (i nešto) kuna...."

Prvo je bila reakcija
zatim


Sva sreća imao sam keš sa sobom!
Iskrcam lovu na pult, a lik iz skladišta mi mrkim pogledom donese procesor iz skladišta zamotan u spužvastu traku koja je donji pad od matične ploče Ti ćeš mene muljat Roki....

"Hvala, doviđenja!" - zatvore dućan iza mene

Proc sam zamotao u 800 antistatičkih vrećica i nosio ga u ruci do doma kao da mi život ovisi o tome. Doma je na polici (predugo) čekao sljedeću plaću od koje sam uzeo EpoX 8KTA ploču s kojom je iz prve proradio na 900MHz bez dizanja napona! S ASUS RivomTNT 16MB unutra bio sam na sedmom nebu! Imao sam feeling da imam najbrži komp u gradu.

3DMark2000, Sandra i raznorazni benchevi su mi prilično laskali tada. Rame uz rame najjačim procesorima na frakciju cijene. GeForce256 tada nitko od meni poznatih ljudi nije imao - bila je brutalno skupa za ono vrijeme.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 20:17   #1148
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
3DMark2000, Sandra i raznorazni benchevi su mi prilično laskali tada. Rame uz rame najjačim procesorima na frakciju cijene. GeForce256 tada nitko od meni poznatih ljudi nije imao - bila je brutalno skupa za ono vrijeme.
Haha, odlicna anegdota medo!!! Podsjeca me na trenutak kad sam pored nekog smeca naso neku kantu, a unutra P166MMX koji nije bio zakljucan!!! Sljedeci dan se vrtio na 200MHz...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 22:21   #1149
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Cool

O da! 200MMX mi je frend dofurao na tulum 1997. jer je to bio komp koji je mogao mixati MP3, a da ne umre proc Prvi tulum s MP3-cama!

Software je bio VirtualDJ, a u kompu dvije zvučne kartice. Jedna spojena u Technics pojačalo, a druga u slušalice u kojima si naštimavaš mix i preslušavaš što će sljedeće biti umixano prije nego pustiš u pojačalo. Ludnica za ono vrijeme!

I tako, dođe mi jedna cura i pita me: "A gdje su ti CDi?"
Htjela je vidjeti kaj imam da me može žicati neku pjesmu.

Slatko se nasmijem, potapšam 200MMX kantu i velim: "Nema CDa, sve je unutra"
Njoj i njenom dečku niš jasno :-/

Naime, tada je bilo normalno da ziku puštaš s CDa i kazeta. Valjda su mislili da sam komp dofurao da se igram na njemu
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 22:22   #1150
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Ahhh... Infogama na Trešnjevci... jel'?

Negdje 99/00 nazovem Infogamu telefonom, javi se neka teta i pitam...

Ja: D.dan, imate li Wacom tablete?
Ona: Samo malo da provjerim sa skladištem... bla bla bla... Imamo.

Sjednem u auto, pređem pola grada i nakon desetminutnog probijanja pored Trešnjevačkog placa iz prve nađem parking na šoderu uz Ljubljansku, dođem u dućan i tamo ona ista teta (kasnije skužio kroz razgovor) i kažem:

Ja: D.dan, zvao sam prije pola sata u vezi Wacoma.
Ona: Joj oprostite, nakon što smo završili razgovor javio mi se ponovno kolega iz skladišta i rekao da nemamo Wacom ali imamo neke druge...
Ja: Hmm... grrrr... a koje druge?

... na što se ona iz ladice ispod pulta izvadi i stavi ispred mene paket vlažnih maramica za čišćenje monitora

Nakon šoka sam joj nacrtao što tražim i ona se dobrano rumena u obrazima ispričava i priznaje da nema pojma što je grafički tablet, a da joj je skladištar kad ga je pitala za Wacom tablet mislio da tražim tablete koje se otope i onda ta otopina služi za čišćenje komponenti

... no tu nije kraj priče, iza mene u Infogamu je ušao neki lik od 30-ak godina koji je slušao razgovor u umirao od smijeha pa kad sam završio sa tetom koja je tamo radila, zaustavio me na izlazu i rekao da odem u Birostroj (ugao Selske i Horvaćanske) jer oni uz uredsku opremu drže i Wacom tablete.

I idem tako prema autu i mislim si da li da odem u Birostroj i ispadnem junac dva puta u pola sata ili ne... i na kraju ipak odlučim otići do Birostroja jer je samo 500-ak metara južnije... i 15 minuta kasnije izađem i dućana koji primarno prodaje pisaće mašine sa Wacom Graphire 2 tabletom.

Usput, uz taj Wacom je kao dodatak došao i softver za crtanje Painter Classic tvrtke MetaCreations... kasnije ih je uništio (kupio) Corel. Uglavnom, taj softver (nakon malog tweaka vezanog uz količinu fizičkog RAM-a) koristim još dan danas tu i tamo kad trebam nešto na brzinu odraditi

PS. I Wacom je još uvijek živ i ispravan, ali ga nemam no što spojiti (serijski + prolazni PS2 konektor) no jednog dana složim jednu retro mašinu i ja


Zadnje izmijenjeno od: bertone. 22.09.2018. u 11:11.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 23:09   #1151
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kad smo kod priča....
Ja sam Athlon xp 2000+ generacija i općenito sam uletio u već vrelu vodu, tako da nisam imao takvih oldskul priča a vidim da se imalo toga za propustiti

Ovaj dio kad pičiš doma, hw u rukama.

Da sumiram svoju odskočnu dasku, nitendo, comodore 64 i onda tamo 2004. dobijemo PC, dida uzeo nama burazima ajmo reć. Ništa, igra se Paint ( ), nekakvi znalci su nam dolazili nesto ugrađivati(cd pržu, hdd), ja sam to sve gledao iz prikrajka jer sam imao dva starija brata. Jedan dan sam uletio na PCE, našao temu overclock, skužio koji imam utor za grafu, koliko mi treba rama za vrtit F1 2000. Pada OC proca na 1800mhz, ide stik rama od 1gb i 9800XT sa sendvič hladnjakom. Sve "leti", izbacio sam onu Gf mx440 64, neka igre započnu... dolazi buraz i stvara neku hajku. Ništa, čupam "svoj" hw, uzimam 3800+ i s939 ploču, nabavljam 17" lcd, ostalo je nagužvano, jednom sam zgodom sa s775 i e5300 prešao na s370 i tualatina 1.4s tusi-m ploču, zabrijo sam, slušao Nirvanu i to , ugl., walkman i navijanje kazeta nabijenih na olovku mi je ostalo u pamćenju kao zlatno doba iako nisam imao pc u to vrijeme.

Zadnje izmijenjeno od: Halos. 21.09.2018. u 23:16.
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 23:24   #1152
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
PS. I Wacom je još uvijek živ i ispravan, ali ga nemam no što spojiti no jednog dana složim jednu retro mašinu i ja

Ti si valjda jedini u ovoj temi tko je nabavio tonu retro hardvera, i iz svega toga napravio moderan komp Ako ti je ostao još koji MaCase viška, složi si neki pristojan P4/Athlon XP, za to su bili i napravljeni

<