Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.07.2010., 14:21   #1
LUKA.
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 25
internet kablovi kroz stan?

Ovak imam situaciju da mi je rooter u boravku radi max tva... a meni treba žićna veza u ostale 3 sobe koje su jedna do druge spojene s boravkom, znaci ako probusim zid u boravku dodjem do jedne sobe i iz te sobe probusim zid u sobu 2 i isto tako u sobu 3...

i sad me zanima šta da radim dal da fino probusim zidove, stavim jednu lajsnu koja moze nosit 3 kabla i zlajsnam sve te dovode i to je to ? zapravo sad kad mislim imam samo 2 izlaza iz rootera za internet, meni treba 3, anko ne i 4...
plus sprofuro bi i jedan kabl za max tv u jednoj od soba.

moram mijenjati rooter ili? imate kakav prijedlog za riješenje ?

(wireless ne dolazi u obzir, nebi htio u to ulagati)
LUKA. je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2010., 15:19   #2
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Možeš ovako

Ruter(modem) pa kablom do jedne sobe, u toj sobi staviš običan switch i iz njega ideš dalje kud ti treba, to ti je za internet, a usput si provedeš dokle želiš još jedan kabal u sobu za MaxTV.

Mislim da ti je to najjednostavnije riješenje.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.07.2010., 15:31   #3
LUKA.
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 25
naknadno sam se sjetio da u svakoj sobi imam telefonski prikljucak, a kako bi to funkcioniralo kad bi nabavio još rootera ..neznam ali zvuci skupo u odnosu na tvoj prjedlog.

thx na savjetu..

a ti swichevi, koliko cca kostaju i di ih ima ? vemil, hg, links?
LUKA. je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2010., 15:39   #4
LUKA.
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 25
http://www.extremepc.co.nz/images/gs105.jpg nesto tipa ovog imam, davno sam kupio za lan kucni, nikad nisam koristio
LUKA. je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2010., 16:16   #5
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
To sa telefonskim priključkom ti nebi radilo.

Dobar je taj. Samo u njega uštekaš kabal iz rutera a iz switcha u kompove.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2010., 18:10   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,340
Bez obzira što ne želiš wireless, on ti je mnogo jednostavniji i ne toliko skup obzirom da wlan pci kartice koštaju 100kn. Nema bušenja, nema kabela, nema lajsni, nema switcheva,... Kad sve to staviš u jednadžbu (materijal + rad), wlan ti dođe jeftinije.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2010., 19:39   #7
migmo
trainspotter
 
migmo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 57
Ako će kompovi služiti samo za surfanje, onda wireless. Ako će služiti za online igranje, onda je bolje povući kablove.
migmo je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2010., 21:01   #8
LUKA.
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 25
imam sad wireless, u vemilu sam uzo najobicniju za 100kn i ocito je nedovoljno jaka... imat cu 3 kompa, znaci trebale bi mi 3 wireless kartice dovoljno jake da crpe net od boravka :S

ugl mislim da ce mi bit super rijesenje ako busim zid i furam kablove, kablovi nisu skupi...majstor tak i tak treba doc nekaj drugo radit a njegov sat je 40kn i tak...brijem da bi to moglo bit ok, switch imam..i kad to slozim, nece me hebat ni yutub ni nijedan video portal, sve bu kak i mora bit..

stari moj ja sam u proslom stanu zivio sa kablovima prek pol stana jer sam igro cod 4 stalno svako ko je uso u kucu reko wtf kak ti radi opce net kak je to bio izgazen kabl..

kablovi ftw
LUKA. je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2010., 22:41   #9
newalss
Raindrops keep fallin'...
Moj komp
 
newalss's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Đakovo
Postovi: 823
Citiraj:
Autor LUKA. Pregled postova
imam sad wireless, u vemilu sam uzo najobicniju za 100kn i ocito je nedovoljno jaka... imat cu 3 kompa, znaci trebale bi mi 3 wireless kartice dovoljno jake da crpe net od boravka :S
Uzeo si sigurno usb wlan karticu?
Radije nemoj njih; uzmi pci kartice i mora da radi kako treba...ovaj dio "dovoljno jake da crpe net" nema smisla; isti bandwidth dijeliš bilo 3 žičana ili 3 bežična NIC-a.
__________________
"I told my parents that when I grew up I wanted to be a musician.They said it had to be one or the other"
newalss je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2010., 23:47   #10
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,950
Jos jedna solucija ti je Network Over Power Line oliti mreza preko strujnih zica. Nije jeftino ali radi kao i zicno te imas modele od 85Mbit pa do 200Mbit zavisno jel trebas velike brzine ili ne.

Znaci nesto od LinkSysa ili Dlinka i slicnih firmi koje nude te solucije.

http://www.linksysbycisco.com/EU/en/products/PowerLine

http://www.dlink.co.uk/cs/Satellite?...GB%2FDLWrapper
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.07.2010., 23:51   #11
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,650
Također sam za wireless rješenje. Živim u kući i na ADSL mi je spojen Siemens SX763 na prvom katu, smješten je negdje točno na sredini cijele kuće. Na njega je konstantno spojeno:
u podrumu (radioni) - 1 komp s PCI karticom, 1 komp s USB karticom i laptop s PCMCIA
na prvom katu - komp s PCI karticom, laptop s ugrađenim WLAN-om
na drugom katu - 1 komp s PCI karticom, laptop s USB karticom i laptop s ugrađenim WLAN-om.
Na tavanu je neko vrijeme bio smješten jedan od kompova s USB karticom i primao je signal. Također u vrtu svaki od njih hvata. Povremeno se spajamo i mobitelima.
Uglavnom, da skratim. Tijekom dana je minimalno 6 kompova spojeno na taj jedan jedini router, baš svi preko wirelessa. Igranje preko neta radi najnormalnije, youtube radi najnormalnije, apsolutno nikakvih problema nemam.
Ako je bitno, većina PCI kartica je Canyon WF-511 s onim antenama na kablu, uz moju USR Air Force One (s običnom antenicom na šarafljenje), a USB kartice su od Bandridgea.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 11.07.2010., 07:04   #12
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor LUKA. Pregled postova
stari moj ja sam u proslom stanu zivio sa kablovima prek pol stana jer sam igro cod 4 stalno svako ko je uso u kucu reko wtf kak ti radi opce net kak je to bio izgazen kabl.. kablovi ftw
Ponadao sam se da su ti razlozi za kablove nesto uzviseniji od problema koje imas sa Wi-fuj-em

Ali svejedno, pozdravljam zelju za kablovima i ustraj na tome. Kao sto su ti (žičano) vec preporucili, switch je jedino sto trebas. Uz sve polucije smeca i signala koje se vuku po zgradama/kucama, dovoljno je proskenirati mrezu i vidjeti da gotovo ne postoji kutak zivotnog prostora kojeg nije onecistio odvratni wireless

Jedino kad vec imas (alat za laksi posao) majstora pri ruci koji ti obavlja zahvate... napravi si onda dobru strategiju kako ce ti uredno kablovi prolaziti i opcenito da imaju neprimjetan put. Takodjer kad vec busis, razmisli eventualno o nekim dodatnim kablovima koji ti mozda cine komoditet prostora (FM/TV...) pa mozda kroz neku manju kutiju sve uredno slozis i ostane ti trajna veza za dodatno, ali kapacitetom dostatno za ubacivanje dodatnih po potrebi kablova.


Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Jos jedna solucija ti je Network Over Power Line oliti mreza preko strujnih zica. Nije jeftino ali radi kao i zicno te imas modele od 85Mbit pa do 200Mbit zavisno jel trebas velike brzine ili ne.
Da ova opcije golica mnoge i nije za baciti. Nisam doduse jos probao ali je interesantna u nekim prigodama. Jesi li koristio kod sebe? Bio bi razocaran da mi kazes da si 100% na wirelessu
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2010., 08:00   #13
syzygy
Premium
Moj komp
 
syzygy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (centar)
Postovi: 909
Citiraj:
Autor LUKA. Pregled postova
moram mijenjati rooter ili? imate kakav prijedlog za riješenje ?
[/I]
Ispravno je Router

Iako su ti ostali već odgovorili na pitanje, samo ću još ja nadodat svoj komentar.

Wireless mreža je super stvar za mobitel i prijenosnike. Ne moraš navlačit kablove, samo nađeš mrežu, spojiš se i peri.

Ali za neku 24/7 konekciju nikako nije najbolje rješenje. Ovi USB adapteri su zlo, od njih deset barem dva ne rade kako treba, muka s driverima, kolje se s ostalim komponentama itd. Uglavnom, ne mora bit slučaj da će kod svakog ne radit, ali, kažem, nije najbolje rješenje za 24/7 konekciju.

Ono što si za početak sam predložio, bušenje rupa, zidova, razvlačenje kablova, ti u jednu ruku je ok stvar, samo pazi da su ti rupe dovoljno široke i da kablove ne ostaviš iza ormara kako bi pri eventualnoj zamjeni kablova imao manje problema. Zamjena kablova kod bakrenih konekcija i high speed usluga je vjerojatno jedan od najčešćih odgovora na sve probleme. Za tako nešto ti treba tvoj glavni modem, switch (130kn) i nekoliko dužih LAN kablova (60kn).

Druga (i kvalitetnija) solucija su ti već spomenuti Power-line Networking adapteri od D-Linka i LinkSysa. Radio sam s D-linkovim adapterima pri spajanju AmisTV usluge na parici od 20mbs i sama usluga je puno bolje iskorištavala paricu preko tih adaptera nego preko "kilometarskih kablova"

Protok signala je po mjerenjima bio puno bolji, a da o manjku kablova i uređaja ne pričam.
__________________


CPU: Intel Core i7 870@2.93 GHz,
RAM: 8 GB DDR3
GPU: ATI HD5830 1GB DDR5
HDD: WD Black 640 GB
Zaslon: trenutno ga nema
Mouse: Logitech MX Performance
Keyboard: Logitech G19
OS: Mac OS X Snow Leopard
Ostalo: WD MyBook 1TB Mac Edition, Logitech G13 GameBoard



CPU: Intel Core i7 mobile @1.40Ghz
RAM: 4 GB DDR3
GPU: ATI HD5750 1GB DDR5
HDD: WD 500GB
Zaslon: 15,4" LCD
Mouse: Logitech G9
Keyboard: Logitech Wave
OS: Windows 7 64bit



CPU: Intel Core2Duo E8600 @3.33Ghz, Intel BOX Cooler
RAM: 2 GB DDR3
GPU: Intel HD4500
HDD: 320 GB
OPT: DVD-RW
Zaslon: HP 17" LCD
Keyboard: Logitech Wave
Mouse: Logitech RX1500

syzygy je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2010., 15:59   #14
LUKA.
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 25
jako cijenim vaše odgovore , vas kao usere i ljude koji su spremni nesto svoj vremena odvojiti kako bi pomogli drugimam svaka čast!
i naravno hvala boguna forumu, naravno i ovom forumu


nisam uzeo usb nego pci wireless karticu, i to je te koja mi radi spoooro...

i hvala na prijedlogu morat cu sad kad razmislim i profurat antenu za tv

odlucio sam da cu busit zidove i profurat kablove tako sta se mene tice ovo moze pod closed.

jos jednom thx
LUKA. je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2010., 17:17   #15
robert7
Premium
Moj komp
 
robert7's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,688
ak je stan nista,ali ja sam sebi po kuci razvukao kablove po buzirima od struje, tako da imam 4 kompa i maxtv spojena kablom,2 dole i 2 gore na katu + maxtv, sve po buziru. je malo duze (prosjecan kabel oko 25metara ) ali nema tog wirelesa kojim bi se usrecio toliko ko sa kablom
__________________
http://eu.prepsafe.com
robert7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2010., 17:45   #16
LUKA.
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 25
po novome rade zgrade di ti ostave tak bužire pa si provlačiš kaj očeš...trazio sam nemam to makar je zgrada 2g stara..

btw onaj dio sta se odnosi na 3 wireless kartice, nisam mislio na crpljenje wirelessa nego da su 3 kartice koje su dovoljno jake da bude ok veza skupe previse usporedno sa provlacenjem kablova.
LUKA. je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2010., 20:07   #17
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,950
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Da ova opcije golica mnoge i nije za baciti. Nisam doduse jos probao ali je interesantna u nekim prigodama. Jesi li koristio kod sebe? Bio bi razocaran da mi kazes da si 100% na wirelessu
Ja sam 100% na zicama, cak sam provuko 35m kabela na tavan i nazad zbog MaxTVa (koji nije bio u planu kad sma provlaci o zic eu kanalic edok sam zidao kucu ) ali imam info sa dvije strane da MaxTv radi odlicno sa tim Powerline systemom tako da mora onda raditi i ostala mreza bez beda.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na