Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.02.2019., 11:38   #61
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
Samo fotografije, dokumenti i nesto osobnih video snimaka. Backup ide na vanjsi disk, a najbitniji podaci na jos jedan stari disk od 320GB. Spojima ga nekoliko puta godisnje, nadodam ono najbitnije, dobro ga upakiram i spremim u sef

Prije par godina mi je riknio disk od 2TB pun filmova i serija u najboljoj kvaliteti i skuzio sam da me uopce nije briga. Od tada cim nesto pogledam izbrisem, a sve sto je dostupno na netu vise ne drzim na diskovima.
seljak12 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 16:29   #62
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,775
Kakva su vam backup rješenja u slučaju da na dulji period nemate pristup Internetu i svim popratnim online/oblačnim servisima?
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 17:00   #63
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
ja samo fotke na dva eksterna diska i to jedan stariji SGT 160gb i novij 1Tb disk....multimedija nula bodova....
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 17:13   #64
Spikeman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: bi volio znat?
Postovi: 1,107
NE


xD

Sent from my LG G6
Spikeman je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 17:57   #65
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Kakva su vam backup rješenja u slučaju da na dulji period nemate pristup Internetu i svim popratnim online/oblačnim servisima?
Baš me zanima koja je to situacija gdje nemaš internet duže vremena... danas je to skoro nemoguće.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 17:59   #66
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ovisi šta je, al ovisi o stanju diska i o količini podataka koju želiš. Ovi moji u firmi mislim da nose u infoLAB al ima ih još.

Gledam baš sad cijene. Dijagnostika je 150kn il čak free, tako da se lako poslije odlučiš kad ti kažu što i kako i koliko love. Znam da su cifre dok sam prije radio u prodaji znale biti od 1000kn kad je bila neka glupost do par tisuća kuna.
thx, budem to spremio pa kad budem u mogucnosti ide na recovery
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:17   #67
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,775
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Baš me zanima koja je to situacija gdje nemaš internet duže vremena... danas je to skoro nemoguće.
Evo ti onda moj primjer unatrag nekoliko godina: seliš se u novi stan, uz sve ostalo uredno kod ISP-a zatražiš i preseljenje Internet usluge, ali kak to obično biva, netko zajebe adresu nove lokacije u ni više ni manje, nego jednom slovu, pa se ispostavi da ta ulica tak jasno ne postoji, jer ne postoji. Sadašnji ISP kod kojeg si zatražil preseljenje te ne doživljava 5%, pa hoćeš-nećeš moraš cijeli postupak pokrenuti isponova, a bilo koji drugi ISP te opet ne doživljava 5%, jer im se ne da ulaziti u takvu situaciju. Uglavnom, mjesec i pol si bez pristupa Internetu. Naravno da kojekakva mobilna (hotspot) rješenja privremeno imaju smisla, ali i takvi paketi nisu trajna, a bome ni financijski isplativa solucija. Obzirom da danas većina ljudi uopće ne brine o backupu, već se sve drži u oblacima, postavil sam pitanje iz prijašnjeg posta baš zato, jer postoji mogućnost da se ostane bez Interneta, a samim time i pristupa svemu kaj držiš online. U prijevodu, neki se okreću lokalnim/privatnim ownCloud i Nextcloud rješenjima, dok pojedinci idu i korak dalje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:23   #68
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
U pravilu, backup sustav mi je baziran lokalno pa nemam problema s tim.


Ono što me muči trenutno, odnosno s čim bi htio oplemenit storage i backup sustav je još UPS i onda je to to.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:29   #69
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Evo ti onda moj primjer unatrag nekoliko godina...
I koliko je čest taj primjer seljenja u novi stan i greška kod preseljenja priključka? lol
Internet uvijek možeš negdje dobiti i za prvu ruku izvući nešto iz backupa što ti treba.
Danas ćeš prije ostati bez struje i vode nego neta.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:35   #70
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,775
OK, pa zato i pitam koja su backup rješenja za takve slučajeve bez Interneta, a sve se drži u oblacima. Krade se Wi-Fi kod susjeda, povlači se Cat6 po kvartu, žica se prolaznike za par MB/s dok se sve ne sinkronizira, ide se u kafiće i knjižnice?

Moj primjer ti je možda smiješan u današnje vrijeme kad je "nemoguće ostati bez neta", ali ne znam baš, da bude netko trpjel nekoga dok se svakih par dana izvlači nešto iz backupa.
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
U pravilu, backup sustav mi je baziran lokalno pa nemam problema s tim. Ono što me muči trenutno, odnosno s čim bi htio oplemenit storage i backup sustav je još UPS i onda je to to.
Slično je i kod mene, a i UPS je riješen. Ovisno o tome kaj sve misliš spojiti na UPS, da se naći dobrih uređaja, po jako pristojnim cijenama.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:43   #71
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Brate mili pa imaš valjda smartphone i na njemu internet koji je neovisan o fiksnom.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:53   #72
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,775
Imam i sve sam to već prošel, zato i velim da je riječ o privremenim rješenjima. Poanta je da ljudi danas skoro ništa ne drže lokalno, a backup kao takav im je nepostojeći, jer se oslanjaju na oblačna rješenja.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:55   #73
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
OK, pa zato i pitam koja su backup rješenja za takve slučajeve bez Interneta, a sve se drži u oblacima. Krade se Wi-Fi kod susjeda, povlači se Cat6 po kvartu, žica se prolaznike za par MB/s dok se sve ne sinkronizira, ide se u kafiće i knjižnice?

Moj primjer ti je možda smiješan u današnje vrijeme kad je "nemoguće ostati bez neta", ali ne znam baš, da bude netko trpjel nekoga dok se svakih par dana izvlači nešto iz backupa.

Slično je i kod mene, a i UPS je riješen. Ovisno o tome kaj sve misliš spojiti na UPS, da se naći dobrih uređaja, po jako pristojnim cijenama.
Samo "komp" koji mi glumi NAS s par diskova i eksterni disk. Nisam mjerio al vjerujem da prosječno troši možda 60W. Gledam nešto što ima bar USB da mi ugasi komp i to je to.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:10   #74
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,775
APC Back-UPS BE550G-GR ima sve kaj trebaš, samo provjeri da li ti cijenom odgovara ili da li postoji kakva alternativa.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 24.02.2019. u 19:26.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:25   #75
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
Daklem kakva je situacija u današnje dane? Jesu li se neki opekli u međuvremenu?
Što danas koristite? Baš imam par friških slučajeva ljudi koji nisu uopće ili radili neki bezvezni backup ala snimanje na ext disk ili RAID 1...
Bogu hvala, na poslu se o tome brinu drugi, veća firma pa je to razumljivo.

Privatno sam uvijek sve kopirao bez RAIDova na eksterne diskove, sve je bilo super dok nije došao ransomware preko kompa mojih sestara, koji je kriptirao sve diskove koji su bili mapirani u "My Computer".

Kako su mrežni diskovi isto mapirani, a unatoč omogućenom pristupu samo jednom folderu, ransomware je poništio 3 TB podataka, od toga većinu muzičke kolekcije i dobrih serija i filmova. Muziku sam teško prežalio jer je teško naći prave lossless izvore, za filmove mi je žao jer sam imao finu strukturu filmova koje se isplatilo ponovo gledati. Još mi je više žao kad se ti isti filmovi na lokalnim televizijskim programima vrte sinkronizirani.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ja imam jedan sistem, ali me čisto zanima tuđi.
Odlično da ga imaš, je li funkcionalan i o čemu se radi?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:40   #76
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
I što sad koristiš?



Kad si već spomenuo mapiranje i ransomware. Pitanje svima, ima neki jednostavniji način kako imati mapirane diskove a nekako se zaštititi od kriptolokera?




Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
APC Back-UPS BE550G-GR ima sve kaj trebaš, samo provjeri da li ti cijenom odgovara ili da li postoji kakva alternativa.

Tnx na preporuci. Uzet ću nešto takvo, tog ranga.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 20:45   #77
The Exiled
McG
Moj komp