Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.01.2021., 19:52   #121
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Šta je sad TSMC 6nm? Jel to kao poboljšani 7nm samo na EUV litografiji?
Točno to, poboljšani 7nm proces, koji istovremeno nudi veću gustoću tranzistora uz određene EUV prednosti nad orginalnim 7nm izdanjem.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 26.01.2021. u 20:00.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 26.01.2021., 20:03   #122
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Evo kako će neke desktop varijante izgledati:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Intel-DG1-Iris-Xe-Desktop-ASUS_69174770CFBD4F23BA7A4E82649C8B34.jpg‎
Views:	412
Size:	62.5 kB
ID:	23325   Click image for larger version

Name:	Intel-DG1-Iris-Xe-Desktop-Colorful_DA4C59C5BBD3485D99C139712E185B59.jpg‎
Views:	437
Size:	83.5 kB
ID:	23326  
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.01.2021., 20:08   #123
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Lijepo oni vrte GPU priču, ali na kraja dana složili su mobilni iGPU na PCI-E 4.0: 128-bit + LPDDR4X@10 nm SuperFin.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 26.01.2021., 21:02   #124
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Evo kako će neke desktop varijante izgledati:
Ovoliki hladnjak i kartica za 30 vata TDP

Netko očito u dizajn timu ima komplekse oko veličine
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 21:06   #125
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Š.O.K._i_V.J.E.V.E.R.I.C.A.
Citiraj:
Intel's discrete desktop GPU is not compatible with AMD and older Intel PCs The Iris Xe discrete add-in card will be paired with 9th gen (Coffee Lake-S) and 10th gen (Comet Lake-S) Intel® Core™ desktop processors and Intel(R) B460, H410, B365, and H310C chipset-based motherboards and sold as part of pre-built systems. These discrete cards based on the DG1 GPU were designed for use by system integrators on their systems. These motherboards require a special BIOS that supports Intel Iris Xe, so the cards won’t be compatible with other systems.
Izvor: Legit Reviews
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 21:11   #126
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Uuu to ce se onda prodavat ko alva sad kad svi predju na Ryzene
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 21:19   #127
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ma ionak je sam GPU smiješan u usporedbi s Ampere i RDNA-om, ali bar je OK za normalan rad, multimediju, nezahtjevne igre i tome slično. Likovi jedno pričaju, a potezi su im ni vrit ni mimo.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.01.2021., 08:00   #128
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Xe GPU mi izgleda odličan za iGPU primjenu, pogotovo za multimedia centre i notebooke gdje je bitna solidna brzina i istodobno mala potrošnja, hladan rad a time i tišina. Kao add-in kartica stvarno ne vidim da bi se mogla probiti na tržište, pogotovo što ima boljih rješenja s pasivnim hlađenjem prisutnih na tržištu. Ali OK, novi je proizvod, dajmo Intelu vremena da vidimo što će uopće skuhati s tim proizvodom.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2021., 16:57   #129
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
Ovo je takav promasaj da je grdo za gledat
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 15:53   #130
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Intel DG1 including Intel Iris Xe MAX Graphics in exclusive teardown and with massive driver problems in benchmarks
Citiraj:
To be fair, we have to preface this with the fact that this is a test sample only. However, now a few months have passed, driver after driver have been added and the overall situation has not improved. Only the rudimentary functions work, but the DisplayPorts and HDMI of the DG1 are still completely unusable. The performance is located at about the same level as an NVIDIA GT 1030, which could well be real, but unfortunately isn’t really verifiable. Intel had ever shown games in progress at the time, but one could almost doubt that given the current situation and the actual state. Why Intel distributes complete systems that you can never get running over the year, that can only be answered by Intel itself. The fact is that probably everyone involved in the test gave up at some point, exasperated. What is the DG 1 supposed to be good for and stand for in the end? For the office, a current iGP or a complete APU from AMD does it better and with much less effort.
Izvor: Igor's Lab
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2021., 17:16   #131
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Intel DG1 GPU Teardown, Failed Benchmarks, and Why It Won't Work on Most Systems

Link: https://www.tomshardware.com/news/in...led-benchmarks

Citat iz članka: The DG1 features 8GB of LPDDR4 memory with a 2,133 MHz clock speed. The memory is reportedly connected to a 128-bit memory interface and supports PCIe 4.0, although it's limited to x8 speeds.

Ako su na ovo potrošili hrpu para, toliko pompe, najave i ostalih sranja.. onda bolje da odma potjeraju tog Raju. Što je tim likovima u glavi, za koji je ovo tržišni segment namijenjeno?
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 18:15   #132
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Najbolje od svega je to kaj se sad s dolaskom novog direktora u Intelu ponovno ponavlja ista priča zbog koje je majstor Raja napustil AMD - većina resursa se prebacuje na Alder Lake i nadolazeće tehnologije i proizvodne procese, s tom razlikom da Intel kao AMD u ono vrijeme nema problema s bacanjem novaca, niti Raja može reći da su mu ruke vezane i tome slične bajke za javnost, ali čak ni oni ne žele ulagati u nešto kaj očito ne bude takvim kakvim se najavljuje i prikazuje. Kaj točno su napravili s tim GPU-om, pa da je tak loša izvedba za OEM desktop - ostaje misterij, jer ovo je isti mobilni čip kakav koriste za cijelu paletu prijenosnih proizvoda. Trenutno imam kod sebe ThinkPad koji dolazi s novom Tiger Lake + Iris Xe iGPU kombinacijom i stvar funkcionira besprijekorno. Pitanje je vremena kad se Raji sugerira da je možda bolje da potraži neki drugi (zeleniji) pašnjak.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 19:01   #133
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Što se nije pisalo da je DG1 napravljen prije Raje, da je u DG2 nešto njegovog inputa i da je tek DG3 baš njegova arhitektura?
DG1 nema tržišnu ulogu, zato i nije na tržištu. Ako je samo 20% jači os integruše, jasno je da je to samo test, da se naivni narod iskoristi kao beta testeri za drivere i slično. Ne bi sudio Intel prema ovome... Na DG2 se moraju pokazati.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 19:08   #134
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ista stvar se pričala za Radeon GCN, Polaris i Navi, ovisno o tome kak je bilo zgodno za Raju, tak da nikad nije on kriv, a u slučaju da sve ispadne po planu i programu, onda je zaslužan do neba. Mislim tak svejedno, ali taj isti čip uredno radi bez greške u prijenosnicima, tak da su ga fino sjebali za desktop copy-paste metodom. I opet, nek bude testni primjerak, ali OEM ekipa čeka taj GPU, pa budu nekaj svakak morali smisliti. Kaj se općenito konkretnih Intelovih GPU rješenja tiče - ne držimo dah, pa ako ispadne OK - super, u suprotnome - jebiga Raja ni ovaj put nije prošlo.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 19:11   #135
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, DG1 je kao nešto bilo "za developere" (valjda da se uče borit s njom ), neka beta-test generacija. DG2 bi trebala biti prava stvar.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 19:35   #136
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Lijepo piše u linkanom članku par postova prije, DG1 je već godinu dana dostupan developerima, a na ovom PCI-E desktop izdanju ne rade ni video izlazi kak spada, kamoli ostalo.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 20:15   #137
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Možda je to samo jedan chiplet koji će jednog dana spojiti u nešto više? I nekakve takve glasine sam vidio.
Stvarno me ne zabrinjava proizvod koji nam nije ni namijenjen. Kad dođu jače kartice, onda ćemo suditi, i cijene i performanse i kompatibilnost. Neće to još generaciju-dvije biti upotrebljivo, ali mislim da ovaj put Intel igra dugu igru. Slušao sam Broken Silicon s onim tipom za memorije i objasnio je dugu igru koju Intel igra s Optaneom, koliko su subvencionirali prodaju da bi došli do zamjene za RAM u serverima s njim. Mislim da nešto slično rade i ovdje, izbacuju loš proizvod kako bi za koju godinu imali nešto vrlo konkurentno u datacenterima.

Ili ne, možda samo imaju loš proizvod i Raja naklapa gluposti kao i obično
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 20:21   #138
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Imaju i multi-chiplet rješenje, tj. isti mobilni iGPU na PCB-u, ali za servere. Lako za ovaj OEM PCI-E komad tehnike, ali ne djuluje obečavajuće, obzirom da im na tome počivaju i jači modeli.

Budemo vidjeli, ali ništ čudno da Raja napusti i ovo radno mjesto s hrpom primjedbi na voCtvo.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 20:59   #139
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Slušao sam Broken Silicon s onim tipom za memorije i objasnio je dugu igru koju Intel igra s Optaneom, koliko su subvencionirali prodaju da bi došli do zamjene za RAM u serverima s njim.
Kad nitko ne želi proizvod onda to Intel "subvencionira". To su isto radili i s Atom procesorima za tablete, prodavali su ih za "-$50" tj. Intel je "subvencionirao" svaki tablet s $50, samo da proizvođači ugrade Atom procesor. Nakon što su skupili 7 milijardi dolara gubitka na tome, shvatili su da to ipak nema smisla .
I ove DG1 kartice koje su namijenjene samo OEM tržištu će Intel vjerojatno davati besplatno ili čak "subvencionirati".
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 13:15   #140
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
I ove DG1 kartice koje su namijenjene samo OEM tržištu će Intel vjerojatno davati besplatno ili čak "subvencionirati".
Bingo!
Zato i neće raditi na AMD platformi.
Potez očajnika.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 13:37   #141
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Intel’s Raja Koduri confirms that Xe HPG has gone through a new 3DMark Mesh Shader Feature Test
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 17:59   #142
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,423
Raja je definitivno u krivom odjelu, taj je stvoren za neki gerila marketing.

Poslušao sam taj video jutros...da veli da navodno imaju jako opaku datacenter grafu.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 18:08   #143
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, zato sam namjerno stavil Raju uz ovaj video, jer jedno proturječi drugome, a ovaj i dalje lupa po Twitteru ko Maks po diviziji.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 20:08   #144
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Vidim da je prošlo ispod radara pa da stavim specifikacije kartica

https://videocardz.com/newz/specific...-family-emerge

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 20:20   #145
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ma nije prošlo nezapaženo, ali danas su izašli novi Architects i Of Mice and Men, tak da Rajine pizdarije nemaju efekta.

Dobro bude ukoliko išta od ovog uopće izbace na tržište, a kamoli da budu konkurentni, mada prije će Raja spakirati kofere.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 09:29   #146
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Ak budu dolazile sa "Intel Xe inside" naljepnicom za zaljepit na kučište, uzimam samo zbog toga, bude se fino sljubila sa "Intel Xeon inside".
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 20:58   #147
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Raja propo ko grčka. Nakon solidnih Radeona napravi mobilni gpu za desktop...
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 21:18   #148
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Vidjet ćemo. Prvi mačići se u vodu bacaju, no ako ova DG2 ne bude iole konkurentna onda imaju/imamo problem
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 21:25   #149
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Nebitno, ak oni mogu tog dovoljno natiskat prodat ce se.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2021., 21:35   #150
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ovo je sad već četvrta godina da Raja radi u firmi kojoj nofci i popratni ljuCki resursi nisu problem, a izuzev mobilnog Xe rješenja i razno-raznih varijacija na temu, ništa konkretno nisu pokazali, dok uredno najavljuju brda i doline od kojih budu i Radeon i nVidia skidali hlače i gaće, samo da ne moraju u borbu protiv Intelovih GPU rješenja. Nadalje, Raja je u isto vrijeme, tj. četiri godine provedenih u AMD-u na čelu RTG-a ipak nekog vraga i izbacil u prodaju, ma kakvi god se ti proizvodi u tom trenutku činili, ali bili su funkcionalni i sasvim solidni. Naravno, naposljetku je ispalo da frajer voli biti u centru pažnje i prikupljati kojekakve zasluge, kao da je sve sam stvoril iz nule i genije kakav je, ali AMD je napustil podvitoga repa, jer eto Lisa Su u tom trenutnku nije više htjela da Twitter hvalisavac i hype meštar troši ionak na knap resurse na svoje GPU fantazije.

I veli Raja, dobro, idem ja u Intel, jer AMD je šrot firma i Baba mi ne da, da se igram s najnovijim tehnologijama, jer eto - to netko treba i platiti. I tu dolazimo do šok i vjeverica trenutka u kojem prije koji tjedan novi Intel CEO stupa na scenu i pazi(te) sad - Raja opet, kao i u AMD-u sluša jezikove juhe da njegove GPU drangulije nikud ne vode, pa novi CEO opet, baš kao i Lisa Su, preusmjerava nofce i ljude na bitnije projekte, a fala Bogu Intel ima itekakvog posla ispred sebe. Pričal sam na početku ove teme da će Raja u najboljem slučaju odigrati RTG foru i Intel će na temelju toga imati neki HPC GPU proizvod uz pokoje mobilno GPU rješenje i sad stvarno tak ispada, jer HPC GPU moraju imati za jedino superračunalo koje su obećali opremiti i koje je već par puta odgođeno radi Intelovih planova i programa, tj. nedostatka istih. Prvom prilikom kad to isporuče, to je to. Raja, fala i doviđenja.

Uz sve rečeno, posljednih dana kruže glasine da je Rajina GPU divizija mrtvo slovo na papiru, te da ljudi masovno odlaze, neki ponovno u AMD otkud su došli nakon kaj ih je Raja vrboval u Intel.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na