Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 13.07.2011., 03:23   #1
Cyberho
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Knin
Postovi: 4
(riješeno) Toshiba A200-1MA shutdown

pozdrav ekipa, imam ovaj problem vec par dana i nakon sto nisam dobio nikakve odgovore na sluzbenom toshibinom forumu odlucio sam postat i na neke domace, pa ako netko ima pojma molio bih da pomogne. tu sam natipkao dosta teksta na engleskom i neda mi se to opet prevodit pa nadam se da razumijete. ako nesto nije jasno objasnit cu al mislim da nece bit problema

model je: Toshiba A200-1MA
br. modela je: PSAE7E-00J00CG3

...so my laptop was overheating heavily and I decided to clean the cooler and the parts around it. I disassembled the laptop to the point where I can take the cooler off, cleaned it and then I put everything back. The problem is now it won’t work.

It starts normally, passes into loading windows (I’ve got Windows 7 sp1) and then after 10 seconds or so he just shuts down. I tried to go to bios but it does the same thing after 10 seconds. First time it showed BSOD with no explanation. Just that some part stopped working and that it needs to shut down, but I can’t figure out what. CPU should be fine, it can’t overheat in 10 seconds so it’s not cooler either, begins the Windows loading so RAM and HDD can also be excluded.

My best guess is that I connected something wrong but I disassembled it 3-4 times today and can’t find something that is not connected. When I remove that upper plastic I need to disconnect this wires: speakers, on/off button, touchpad, keyboard, and another 2 or 3 connectors which I am pretty sure they are USB conns, LAN maybe etc...

I cant boot anything. its not about the boot really or electrical damage. laptop works perfectly fine for aprox. 30-100 seconds (more than a few hours earlier when he worked 10-25 secs (?)) he starts booting, confirms that hes startup did not work properly last time. he than attempts startup repair, loads files, background changes and than you have win7 background and attempting repairs continuing to work, like he should do. and than he just turns himself off with that sound that you can hear when your toshiba a200 overheats and turns himself off.

its really weird that if i let every single wire, that i had to unplugg to get to the cpu, unplugged - the result is the same. and only thing i really touched is cpu cooler and i cant really know how could i mess something there when i have startup repair working before he shuts down. that would mean that cpu is working right?
so i think the problem here is rather trivial. is it possible that sensors send fake temperature data so he THINKS that he is overheating?

i am not professional but that laptop is 4,5 years old, has no warranty and nearest official service is 300km away from me so i cant really go there to clean the cooler. i will call them tomorrow and see if they can help me... wanted to hear your opinion first, though.

p.s. if anyone has or knows how to get service manual for this model, it would really help. the amount of support you get for this model is ridiculous.
or can you at least tell me where to begin? What to check?
Cyberho je offline  
Staro 13.07.2011., 05:19   #2
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Cyberho Pregled postova
CPU should be fine, it can’t overheat in 10 seconds
Ne znam šta si sve dirao, ali ovo nije istina.
Provjeri opet, i zamjeni termalnu pastu? Je li dobro razmazana kad podigneš hladnjak?
 
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2011., 10:04   #3
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Kreni evo od ovuda...
Meni isto izgleda kao da si nešto s hlađenjem smrdao, al to ćeš lako vidjet odnosno ćut po ventilatoru, ako ti prije nego što se lap isključi ventilator puše max brzinom jasno je da senzor očitava visoku temp
Ako to nije slučaj, rastavi laptop i stavi mu ploču na stol i ukopčaj samo osnovno pa probaj(također ukopčaj ju na vanjski monitor) mjeri temp direktno na hladnjaku
Toshiba ima debug pad (a200 ispod memorije ako se ne varam) mislim da bi se preko njega moglo vidjet u čemu je problem
Moguće da ti nije dobro NB hlađen, a i 100 drugih stvari i vjerovatno ti oni zato nisu odgovorili jer je jasno da je tvoja greška negdje
Alvin je offline  
Staro 13.07.2011., 15:42   #4
Cyberho
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Knin
Postovi: 4
ja sam isto poprilicno uvjeren da je problem u pregrijavanju. jutros nakon sto je lezao cijelu noc je radio skoro 5 min prije nego se opet sam ugasio... tako da vjerujem da je to. vent otkad se upali laptop se jako vrti sve dok se ne ugasi, cak i ako udjem sa F2 u Setup i samo idlam tamo, on se full vrti i na kraju se opet ugasi...

e sad, pastu imam novu i nanosim je kad skidam hladnjak naravno... cpu je core2duo tako da u biti imam pristup samo jednog jezgri, drugu nisam niti dirao jer je ispod mbo (oba su al jezgra od prvog je gore) tako da nisam ni sam pametan kako se pregrije. u biosu nemogu procitat temp, a sta je debug pad nemam pojma pa ako bi mi mogli objasnit kako da ocitam temperaturu da budem 100% siguran da je u pregrijavanju problem, to bi bilo super.

ali ajmo reci da je pregrijavanje - kako to rijesiti? cooler je ociscen, ispuhuje hladan zrak... glupo mi je da se lap pregrijavao (tj. bio je nevjerovatno vruc dok radi, cak i kad samo idla u windowsima) i nakon sto sam ga ocistio on pocne raditi neusporedivo gore...
Cyberho je offline  
Staro 13.07.2011., 16:04   #5
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Citiraj:
Autor Cyberho Pregled postova
.. cpu je core2duo tako da u biti imam pristup samo jednog jezgri, drugu nisam niti dirao jer je ispod mbo (oba su al jezgra od prvog je gore) ...
Ajd se ti ostavi toga. Ocito nisi upoznat sa materijom, a na ovu izjavu sam se dobro nasmijao.

NHF
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 13.07.2011., 16:14   #6
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Nino me preduhitrio:-)
Mislim da bi bilo najbolje ako imaš koga ko s tim malo više radi pa da ti pomogne
Alvin je offline  
Staro 13.07.2011., 16:19   #7
Cyberho
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Knin
Postovi: 4
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Ajd se ti ostavi toga. Ocito nisi upoznat sa materijom, a na ovu izjavu sam se dobro nasmijao.

NHF
pa ne znam jebiga, pitam jer ne znam. kad sam skinuo mbo i pogledao odozdo pasivci koji nisu zakaceni na cooler nego na mbo se granaju na 2 strane, jedan ide na donju stranu cpu koji sam dirao i o kojem pricam, a druga ide na drugi chip pored njega kojeg nisam htio rastavljati, al isto ima svoj socket kao da je cpu. ne znam sta bi drugo pomislio.... svakako ga nisam htio dirati.

isti mi je kurac ostavio ili ne ostavio kad ga nitko drugi osim mene popravit nece. nemam para za slat lap na servis u zgb a jos manje imam para u slucaju da je nesto riknulo. da ga odnesem nekom lokalnom "majstoru" koje sve vise manje znam i ne vjerujem da su bas kompetentni, mislim da nebi nista napravio.

a siguran sam da je problem trivijalan zapravo, tako obicno bude
Cyberho je offline  
Staro 13.07.2011., 16:38   #8
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Kao prvo, ono sto sam quotao gore, nije bilo pitanje nego obicna tvoja tvrdnja. Core 2Duo je jedan procesor sa dvije fizicke jezgre koje ti ne vidis, Eh sad, otkud tebi materija da je jedan gore, a drugi dole, to nam nije poznato.

Vezano za problem, mozes i dodirom prsta utvrdit ako je heatpipe vruc na procesoru, a na heatsiku gdje puse vent, trebao bi biti dosta manje vruc. Neznam koliko si sposoban, skinuti hladnjak i samo za test staviti gore vece pasivce od cpu coolera.

Kako stavljas i koliko stavljas paste gore? Kakav je otisak na hladnjaku?

Edit: Evo, upravo kod mene u servisu jedan Hp, kojem se desava gasenje nakon 10-15 sec. Star je 6 mj., a vlasnik kaze da se to desava nakon jednog udara groma.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera

Zadnje izmijenjeno od: nino. 13.07.2011. u 16:52.
nino je offline  
Staro 13.07.2011., 16:50   #9
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,921
Pazi da nisi previse razmazao pastu od procesora i time mozda napravio kakav spoj. Nanesi tanki sloj samo na jezgru, ostali dio cpu-a mora biti potpuno cist.
Cuky je offline  
Staro 13.07.2011., 18:31   #10
Cyberho
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Knin
Postovi: 4
cpu na sebi ima plasticnu zastitu tako da u biti pastu samo na jezgru i mozes staviti, sto tanji sloj, sto ravnomjernije... al evo nasao sam kvaku.

problem rijesen tako sto sam izvadio bateriju (onu malu na mbo) i vratio je nazad. sastavio ponovno laptop i sve jebeno, temp se nakon 20min 60-80% loada ne penje iznad 50 stupnjeva. zapravo nisam siguran je li to rijesilo problem, ali to je jedino sto sam napravio izmedju zadnjeg propalog pokusaja, i ovog koji je uspio tako da stvarno mi nista nije jasno.

savjet: nikad nemojte kupit nista od toshibe ja tu 2 dana ne spavam jer ne znam sta mu je i bojim se da nisam nesto spalio a on je u biti samo glup...


p.s. eto, mozda na HP izvadis baterijicu pa proradi
Cyberho je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na