Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2009., 00:31   #1
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Par pitanja o ventilatorima

Kako iz dna duse mrzim Molex konektore volio bi izbaciti sve 4-pinske (Molex) ventilatore i zamjeniti ih sa 3-pinskim. No, posto na ploci nema dovoljno konektora za sve ventilatore evo par pitanja:

1. da li se mogu dva 120mm ventilatora napajati i vrtiti po svim svojim specifikacijama ako su spojeni na jedan 3-pinski konektor na ploci putem onog splitera 3-pin u 2 x 3-pin?

2. da li ce Asus Q-Fan raditi i normalno kontrolirati ventilatore spojene kao pod toskom 1. (ako je pod 1. naravno moguce)

Imam na usisu 2 sytche slipstreama 1900 okretaja verzije. spojeni normalno stvaraju nesnosnu buku, ali spojeni svaki na svoj 3-pin koji je kontroliran Q-Fanom rade sasvim ugodno. s druge strane jos uvijek imaju rezervu da zapusu "muski" ako tempreatura poraste i ukaze se potreba.

3. da li je pametno staviti isti takav slipstream na CPU ventilator, a da se brzina takodjer kontrolira Asus Q-Fanom? Naime, imam TT BigTyphoon VX na kojem ne radi potenciometar za brzinu vrtnje. Ne radi rucno, a i na Q.Fan ne reagira, pa je ideja staviti Slipstream 1900 okretaja koji ima bolesno visok airflov pod punom brzinom (110 CFM), ali ipak ga kontrolirati Q-Fanom da ne buci pod punom brzinom kada ne treba. Ovaj high air-flow pod max brzinom da se "nadje pri ruci" ukoliko poraste temperatura procesora.

Cijela ideja je slijedeca:

Imati dosta tih kompjuter kada je nisko opterecenje (zato koristiti Asus Q-Fan), a s druge strane kada zatreba pod viskoim temperaturama i opterecenjem imati visoki air-flow za pojacano hladjenje (zato Sytche Slipstream na 1900 okretaja). Nisam neki silent PC freak, ali niti ne zelim da mi soba zvuci kao kada se udje u server salu.

Uz sve to vrlo je pozeljno potpuno izbaciti sve Molexe koje mrzim, a njih imam samo na ventilatorima. Zbog toga je ideja sa spajanjem na 3-pin putem splitera jer nemam dovoljno 3-pin konektora na ploci. Kako je napajanje modularno u tom slucaju zaista ne bi bio niti jedan Molex kabal u kucistu, a i dosta bi se dobilo i na uredjenosti kablova u kucistu.

4. Stacker je kao pod moj komp. Na kucistu s 3 x 120mm usis na prednjim 4-3 kavezma. Ispuh je 1 x 120mm odozada (kod proca), 1 x 80mm na vrhu i 2 x 80mm dolje iza gdje je mjesto za drugo napajanje. Da li uopce ima potrebe ukljucivati 80mm usis na bocnoj stranici uz sve gore navedene ventilatore ili bi on samo smetao air flowu (naprijed usis, iza/gore ispuh)?

Oprostite na puno pitanja, ali sa tim ventilatorima i hladjenjima nisam na dobar dan, pa je svaki odgovor ili dodatni savjet vise nego dobro dosao.

P.S. ne zelim vodeno hladjenje i izbjegao bi ugradjivanje onih 5,25 front panel fan controlera.
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 01:30   #2
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
1. da li se mogu dva 120mm ventilatora napajati i vrtiti po svim svojim specifikacijama ako su spojeni na jedan 3-pinski konektor na ploci putem onog splitera 3-pin u 2 x 3-pin?
Da.
Citiraj:
2. da li ce Asus Q-Fan raditi i normalno kontrolirati ventilatore spojene kao pod toskom 1. (ako je pod 1. naravno moguce)
Da.
Citiraj:
3. da li je pametno staviti isti takav slipstream na CPU ventilator, a da se brzina takodjer kontrolira Asus Q-Fanom?
Normalno ce radit.
Citiraj:
1 x 80mm na vrhu i 2 x 80mm dolje iza gdje je mjesto za drugo napajanje. Da li uopce ima potrebe ukljucivati 80mm usis na bocnoj stranici uz sve gore navedene ventilatore...
Nepotrebno stvaranje buke uz neznatno povecanje protoka.
Citiraj:
... ili bi on samo smetao air flowu (naprijed usis, iza/gore ispuh)?
Da.
Citiraj:
... izbjegao bi ugradjivanje onih 5,25 front panel fan controlera.
Steta, predobra stvar
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2009., 12:01   #3
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Hvala na kratkim i jasnim odgovorima
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 19:15   #4
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Steta, predobra stvar
Pa sad kada ovo pises vidio sam ovo:

http://tinyurl.com/lj9oz8

Cini mi se kao OK stvar jer radi regulaciju automatski (bas mi nije zabava da to radim rucno).

Da li valja sta?
Da li bi radio sa mojom plocom? Pretpostavljam da ima taj PWM regulator jer je ipak u svoje vrijeme (i ne tako davno) bila high-end ploca.
Da li su ti Scythe Slipstreamovi PWM capable? Pretpostavljam da jesu jer Asus Q-Fan im skine brzinu vrtnje.
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2009., 19:56   #5
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
http://tinyurl.com/lj9oz8

Cini mi se kao OK stvar jer radi regulaciju automatski (bas mi nije zabava da to radim rucno).

Da li valja sta?
Odlicna stvar
Citiraj:
Da li bi radio sa mojom plocom? Pretpostavljam da ima taj PWM regulator jer je ipak u svoje vrijeme (i ne tako davno) bila high-end ploca.
Koliko vidim, tvoja ploca ima 4-pin konektor za CPU fan ... radit ce.
Citiraj:
Da li su ti Scythe Slipstreamovi PWM capable? Pretpostavljam da jesu jer Asus Q-Fan im skine brzinu vrtnje.
Tako je. Ako zelis biti 100% ziher najlakse provjeris spajanjem jednog Slipstreama na CPU 4-pin konektor (imam jednog 1200 na Mugenu i radi ok).

Jedina caka je da ce ti brzina svih ventova direktno ovisiti o loadu/temperaturi na procu (posto je PWM HUB spojen na njega - logicno), a ne recimo o temp grafe ili neceg drugog.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na