Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.05.2015., 08:47   #1
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
B.net kabelski modem i AP - opet

Znam da ima hrpetina ovih tema na netu, ali nigdje ne piše ništa konkretno osim na jednom turtorijalu od jednog drugog foruma koji koristi AirLive AP koji se više ne proizvodi niti ih ima polovnih, sve ostalo su nekonkretne ili netočne informacije.

Spajam to sestri u stanu koja ima taj prastari kabelski modem s jednim WAN portom na sebi, inače nemam nikakvog iskustva s bnetom, probao sam spojiti svoj stari tg782, ali naravno to nije funkcioniralo.

E sad ideja je uzeti ovo čudo:

http://www.dlink.com/uk/en/support/p...ision=deu_reva

Upute:
http://www.dlink.com/-/media/Consume...anual_RevA.pdf

Spojiti WAN kabelskog bneta, na Internet port ovog dlink routera, podesit u postavkama Internet Connection: Dynamic IP i dalje normalno podešavat wireless lokalne mreže na dlink routeru.

E sad je pitanje, da li će to raditi s bnetovim modemom?? Da ne uzimam to malo čudo od 150kn bezveze.

Logično bi trebalo raditi, ali...
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2015., 09:02   #2
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
da, raditi će ti. Ja to imam složeno već godinu dana. Bnet modem spojen na Asus router u WAN port, prebačeno na dynamic IP. Par puta mi se blesiralo, ali samo sam resetirao Asus-a tako da moguće da se on smrzo.

Pod ovim prastari kabelski modem s jednim WAN portom na sebi misliš na LAN port ?
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.05.2015., 09:56   #3
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
da, raditi će ti. Ja to imam složeno već godinu dana. Bnet modem spojen na Asus router u WAN port, prebačeno na dynamic IP. Par puta mi se blesiralo, ali samo sam resetirao Asus-a tako da moguće da se on smrzo.

Pod ovim prastari kabelski modem s jednim WAN portom na sebi misliš na LAN port ?
Da tj. LAN port, bio sam u žurbi nisam ni primjetio o kojem se modelu kabelskog modema točno radi.

Pa mislim ima logike da bi trebalo raditi, ništa, uzimam router pa evo javim, jer to je vidim najjeftinija solucija budući da isti košta 150kn.

Pa onda javim rezultate za nekog tko bude eventualno opet tražio da se ne muči.
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2015., 10:12   #4
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Raditi će ti sigurno bez greške, nema razloga zašto ti ne bi radilo, bez brige.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2015., 14:01   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Kako nema informacija ?
Baš smo poznati po tome da dajemo ispravne i provjerene informacije.

Prvi bitan detalj je kakav uređaj imate od Bnet - a odnosno u kojem je modu rada za Internet konekciju. Nekome tko nema iskustva ili nije "tu doma" može biti teško ili komplicirano dokučiti.

Srećom, to nije teško i ima par jednostavnih pokazatelja:
- ako imate stari uređaj sa samo jednim Lan izlazom (nebitno jeli još ima i tel,) onda je 99,9% u potrebnom Bridge modu rada
- ako se radi o novijem uređaju koji ima 4 Lan + WiFi e tu su šanse 50 : 50 da je u Bridge ili Router modu rada, vidi niže
- jednostavan pokazatelj moda rada uređaja je kakvu ip adresu dobije mrežna kompa / lapa:
a) javna ip adresa > znači da radi u (potrebnom) Bridge modu rada, da bi ste spojili / koristili više klijenata istovremeno potrebno je "dodati" svoj WAN (Wireless) Router
b) privatna ip adresa > znači da radi u Router modu rada i da bez dodatnog uređaja možete spojili / koristili više klijenata istovremeno

Druga je sad stvar koliko kvalitetno odrađuje taj posao ili dali nudi željene opcije.
Šta su javne i privatne ip adrese pitajte Google, nema smisla da sd to pišem.

Da se vratim na temu tj. prvo pitanje, možeš uzeti taj D-Link GO-RT-N150 mada nije neka "sreća" po mogućnostima / karakteristikama, dijelom se to vidi i po cijeni.

Bilo bi puno pametnije ako možeš "uložiti" još malo nofčića i uzeti TP-Link TL-WR743ND ili TL-WR843ND koji su boljih karakteristika a pri tome nisu puno skuplji.

Važna napomena / savjet, kada se "igrate" u ovoj kombinaciji uređaja je da obavezno Bnet - ov uređaju napravite reboot (ugasi - sačekaj 5 sec. - pali) ako ste prespajali uređaje,
primjera radi ako je bilo spojeno xy uređaj - Lan - komp, a sada je xy uređaj - Lan - novi router - Lan - komp.

Samo podešavanje novog routera nije nešto komplicirano ali neke stvari ipak treba znati, npr. pristup web konfiga novog uređaja a sa time ljudi znaju imati problema zbog idiotizama novijih winsa.
Pri podešavanju (da vam bude lakše) možete se poslužiti wizzard - om ako ga ima, za WAN konekciju treba odabrati Cable modem ili Dynamic IP i "stvar" će proraditi.
Dodatne stvari / opcije (sinhronizacija sata, DNS - ovi i sl.) se mogu postaviti naknadno.

Za žuntu:
U uvodnom postu spominješ da imaš TG782, taj i stariji ST780 nisu zgodni za željenu ulogu out of box, međutim mogu se "prisiliti" da rade željeno.
Baš nedavno sam frendu podesio jedan ST780 jer mu je router šta ga je imao (Asus RT-N10E) crko (srećom prije kraja garancije).
Dok je riješio reklamaciju ovaj ST780 je uredno opsluživao dva kompa i dva lapa, također se radilo o istoj kombinaciji kao kod tebe (Bnet).

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na