Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.08.2017., 17:57   #31
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Citiraj:
Autor Zeko.mudri Pregled postova
Ploče od 250 w su čini mi se sadadobavljive za oko 1000 kn kom (sa pdv). Znači 4 k kuna za 1 kW. E sad tu je još cijena dodatne opreme. On grid sustav nema baterije, već ide direkt na mrežu. A procjenu sam radio na bazi 6 mjesec prosjek 9 sati sunca, 6 mjeseci prosjek 5 sati.
To su nedovoljne brojke da bi itko mogao ići u to. Nisi uračunao nagib solara prema suncu da bi oni bili tako iskoristivi kako ti to planiraš u teoriji.
Ili ih misliš okretati ručno svaku minutu da li ćeš imati automatiku, ili će biti fiksno, za obje ti treba konstrukcija na kojoj će stajati solari - i to nešto košta. Što su solar.paneli dalje od izvora odnosno kabel dobiješ i manje struje, a to znači da moraš imati još više solara nego teoretskih planiranih da bi dobio onu struju koju si prvu zamislio u teoriji.

To sve znači da ti teorija brojki do sada pada u vodu jer nisi uzeo u obzir hrpu stvari, a vjeruj ih ima puno više nego što ti misliš.

Solari su skupi, nažalost. Ako imaš riješenja za sve što sam naveo sa konkretnim brojkama javi pa da vidimo onda jel se isplati.

Ili kupi sve, sagradi sve, napiši dnevnik/tutorial u detalje i onda ćemo na kraju vidjeti kako si prošao, da li je prvotna teorija bila dobra

O solarima imaš hrpu tehničkih youtube-a a ne teorijskih što i kako, prošao sam toga dosta i na kraju shvatio da je to ne isplativo.... Odnosno isplatiš to za 20+ godina (zaboravi navlakuše proizvođača/servisera koji ti hoće uvalit nešto sa 7 godina ROI-a, da je to tako oni bi svi bili milijarderi... ali začudo nisu!). Imaj na umu da mi ne živimo u Kaliforniji pa u tih 20+ godina pogodit će ti tuča solare barem 3-4 puta, upitno je da li će ti to izdržati takav led kakav ovdje zna padati.
A onda će biti ovoga

I onda jel se to isplati?
lit je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2017., 18:21   #32
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,513
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
I onda jel se to isplati?
Isplati se.

Već sam stavio ovaj link:
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=5489

Isti forum je pun odlične ekipe koja ima znanja i volje pomoći oko svega vezanog za solarna napajanja.

Čak je bilo i pomoći sa nabavkom jeftinih panela.

Kao i na svim drugim forumima, već se sve napisano, tako da pročitaj malo tamo o tematici...
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.08.2017., 22:03   #33
Zeko.mudri
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
To su nedovoljne brojke da bi itko mogao ići u to. Nisi uračunao nagib solara prema suncu da bi oni bili tako iskoristivi kako ti to planiraš u teoriji.
Ili ih misliš okretati ručno svaku minutu da li ćeš imati automatiku, ili će biti fiksno, za obje ti treba konstrukcija na kojoj će stajati solari - i to nešto košta. Što su solar.paneli dalje od izvora odnosno kabel dobiješ i manje struje, a to znači da moraš imati još više solara nego teoretskih planiranih da bi dobio onu struju koju si prvu zamislio u teoriji.

To sve znači da ti teorija brojki do sada pada u vodu jer nisi uzeo u obzir hrpu stvari, a vjeruj ih ima puno više nego što ti misliš.

Solari su skupi, nažalost. Ako imaš riješenja za sve što sam naveo sa konkretnim brojkama javi pa da vidimo onda jel se isplati.

Ili kupi sve, sagradi sve, napiši dnevnik/tutorial u detalje i onda ćemo na kraju vidjeti kako si prošao, da li je prvotna teorija bila dobra

O solarima imaš hrpu tehničkih youtube-a a ne teorijskih što i kako, prošao sam toga dosta i na kraju shvatio da je to ne isplativo.... Odnosno isplatiš to za 20+ godina (zaboravi navlakuše proizvođača/servisera koji ti hoće uvalit nešto sa 7 godina ROI-a, da je to tako oni bi svi bili milijarderi... ali začudo nisu!). Imaj na umu da mi ne živimo u Kaliforniji pa u tih 20+ godina pogodit će ti tuča solare barem 3-4 puta, upitno je da li će ti to izdržati takav led kakav ovdje zna padati.
A onda će biti ovoga

I onda jel se to isplati?
Cijenim mišljenje kolega.

Imam par solara na moru, 750w, i rade sasvim dobro, no tamo su na baterije jer nisam uključen na mrežu. S tim sam prilično zadovoljan, svi uređaji rade osim klime, to nisam postavljao, jer bi trebao dodati još solara i baterija.

E sad vezano uz Zagreb, znam sve mane i problematiku, ali kao što rekoh, paneli postaju sve jeftiniji i jeftiniji. Ako me struja za rigove košta 1250,00 Kn mjesečno i to mogu nekako anulirati i u nekom realnom roku 3 do 5 godina, vratiti novce, mislim da se isplati jer je vijek trajanja solara 30-tak godina.

Naravno, nitko ne može garantirati da jaka tuča neće sve shebati.
Zeko.mudri je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2017., 23:22   #34
great9
Premium
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 187
Novi crijep od Tesle je prilično otporan na tuču
Ali u EU će tek sljedeće godine koliko sam čitao.

Bolje da staviš nešto više akumulatora, najviše-tarifno brojilo i prodaješ struju po najskupljoj tarifi.
great9 je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2017., 15:01   #35
lelinho
EdoFazlinovic
Moj komp
 
lelinho's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Split
Postovi: 45
Citiraj:
Autor great9 Pregled postova
Novi crijep od Tesle je prilično otporan na tuču
Ali u EU će tek sljedeće godine koliko sam čitao.

Bolje da staviš nešto više akumulatora, najviše-tarifno brojilo i prodaješ struju po najskupljoj tarifi.
Musk je reka da ce bit isplativije uzet njegove crijepove nego solarne panele.
Bumo vidili...
lelinho je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2017., 11:05   #36
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Evo da se i ja nadovezem malo.

Nazalost, u Hr je jako tesko spojit se na mrezu, odnosno, prodavat struju HEPu. Administracija ilitiga papirologija je ubitacna. Tako da, osim ako radite pravu investiciju di ce cilj bit zarada od subvencija (sta je isto jako upitno), radije zaboravite na to.

Ove vrijednosti panela koje se pucaju tu su u stvari reklama. To su nazivne vrijednosti i u praksi su nedostizne. Citava investicija je u principu dosta velika i iziskuje ne samo novac vec i trud i/ili znanje. Takva investicija bi se mogla vratit kroz desetak godina cca. Rizik je prilicno velik doduse.

S druge strane cijene panela konstantno padaju. I nastavit ce padat. Citava prica s panelima je economy of mass. Znaci sta ih vise proizvedu to ce bit jeftiniji. Uporedo ide i razvoj pa su i efikasniji.

Moj tip je da se strpite s tim jos koju godinu. S obzirom da cijene struje rastu (u Hr barem) a cijene solarnih / wind instalacija padaju investicija ce bit puno bolja kroz 3 - 4 godine.

Ako kome treba kakav detaljniji savjet slobodno pitajte.
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2017., 11:16   #37
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Jesi pokušao raditi sam svoju vjetroelektranu? Dakle izraditi generator sa PM, kupiti elise itd....
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2017., 11:25   #38
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Nisam. Nemam alat za to, a iskreno ni volje. Postoji toliko mogucnosti za kupnju jako kvalitetnih vjetrenjaca da mi se cini, osim ako nije samo sebi svrha, da samogradnja nema velikog smisla. Bez ljutnje, samo moje misljenje.

Sama izgradnja vjetrogeneratora je samo dio problema. Po meni je zanimljiviji dio lokacija i montaza.
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2017., 11:28   #39
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Lokaciju i savršeno mjesto za montažu imam.
Kvalitetne vjetrenjače...imaš za preporučit neku od recimo 300-500W?
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2017., 11:48   #40
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
O kakvoj vjeternjaci govorimo? Pretpostavljam o horizontalnoj osi kakva je najcesca kad se govori o vjetrenjacama...

http://www.windturbinestar.com/500wh-wind-turbines.html

https://www.zephyreco.co.jp/en/produ...e-zero_pro.jsp Snaznije al dobra.

Sama vjetrenjaca, kad ima garanciju, dobre preporuke korisnika i certifikate nije problem.
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.08.2017., 11:59   #41
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Imam pitanje. Koji solarni regulator da je best buy uzeti za GS-50 thin film panele?
6 komada bude spojeno u paralelu?
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2017., 12:34   #42
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Citiraj:
Autor Antonic Pregled postova
O kakvoj vjeternjaci govorimo? Pretpostavljam o horizontalnoj osi kakva je najcesca kad se govori o vjetrenjacama...

http://www.windturbinestar.com/500wh-wind-turbines.html

https://www.zephyreco.co.jp/en/produ...e-zero_pro.jsp Snaznije al dobra.

Sama vjetrenjaca, kad ima garanciju, dobre preporuke korisnika i certifikate nije problem.
Zbog cijene sam te pitao za samogradnju
Cijena za Zephyr Airdolphin Mark-Zero 24 V je cca 6500 dolara - isplativosti u toj cijeni nema...posebno kad uračunaš još dodatnu opremu koju moraš kupiti...
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2017., 13:00   #43
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Mozes ic na Arthas onda. Mislin da je dosta jeftinija.

Kakvu isplativost ocekujes? Jesi li napravija neku studiju isplativosti da vidis di je granica ulaganja?
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2017., 14:37   #44
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Nisam još išao skroz detaljno u to ali po prvim površnim izračunima, sve sam bliže da se upustim u samogradnju.
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2017., 13:22   #45
Uzi84
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 170
Ala ti ko padobranac uletis u temu koja nema veze s tim o cem pricas.
Uzi84 je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 12:29   #46
smurf
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 32
Da li situacija promijenila na bolje od lani?

Zanima me gdje da gledam ako trebam 1kW/h 24/7 da si znam izračunati barem ugrubo ako ova priča ima smisla, fala!
smurf je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 17:52   #47
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
sve isto ko i lani
vozimo f prvi
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2019., 08:16   #48
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Pitanjce,


koliko bi cca trebalo kW za cijelu kuću,naravno pričam o solarnom ...


5kW,10kW, s time da mi rigovi troše 2,5kW


ima neko neku praksu,ostalo su obični portošači,i 95% led žarulje (jedino stara još kuri halogenke) ..
Nbdy32 je online   Reply With Quote
Staro 21.01.2019., 09:42   #49
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Ovisi kaj imaš od porošača i dal misliš imati čisti off grid sustav.
AKo da, ona moraš imati dobre rezerve u baterijama ili dosta panela, jer recimo sad dok je oblačno, paneli rade s 5-10% nazivne snage.


Mislim da je 20kW minimum, tj. od 50-100 000kn ovisno o ukupnim potrošačima
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2019., 11:20   #50
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ma vidio neke kombinacije za 10 kW,ali bez baterija, cca 10k kn,zato pitam ...


Kaj nebi to moglo,kad nema struje dost,koristi se od elektre,kad ima ovo ...


Pa dosta je sunčano kod nas ...
Nbdy32 je online   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 01:24   #51
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136



Profesor iz Srbije izumio je tehnologiju koja omogućuje besplatno grijanje


Nova tehnologija omogućuje besplatno grijanje putem akumulacije sunčeve energije iz zemlje. Cijeli postupak razvio je na svom imanju od dva hektara na koje je postavio sunčeve kolektore ...

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3...inarno-otkrice
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 08:03   #52
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ma vidio neke kombinacije za 10 kW,ali bez baterija, cca 10k kn,zato pitam ...


Kaj nebi to moglo,kad nema struje dost,koristi se od elektre,kad ima ovo ...


Pa dosta je sunčano kod nas ...
Naravno, zato velim, ovisi što i na koji način hoćeš
Cijene su dosta pale tim panelima, ovo je sad 1kn/w, a ne tako davno je bilo 10+kn/w
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 08:55   #53
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Citiraj:
Autor Blue Spirit Pregled postova

Profesor iz Srbije izumio je tehnologiju koja omogućuje besplatno grijanje
Da je to tako efikasno Šveđani i Finci bi se već tako grijali.

I ja sam mislio zašto se solarni paneli i fotonaponskim ćelije već dugi niz godina nisu unaprijedili tehnologiju. Svi znamo da povečalom možeš stvoriti vatru i zašto onda taj običan "izum" nije korišten u solarnim ili fotonaponskim ćelijama.
Svi štampaju skupa rješenja a nitko neće složit nešto jako efikasno a jako jeftino i tako pokrenut masovnu proizvodnju da dođe svima, kao što imaš mobitela svugdje. Gledo Knjaza neki dan i neko pleme kod Papa N. Gvineji živi u blatu, nema struje ni ničeg ali imaju mobitel.
Tako bi trebalo biti i sa solarima, nešto jeftino i da dođe do svakog.

S druge strane, Hrvatski proizvođači panela su skuplji valjda od svih u EU i zato ništ ne prodaju ovdje jer nitko nema novaca za to odnosno ROI je valjda 20+ godina.
lit je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 20:53   #54
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
S druge strane, Hrvatski proizvođači panela su skuplji valjda od svih u EU i zato ništ ne prodaju ovdje jer nitko nema novaca za to odnosno ROI je valjda 20+ godina.

Solarni paneli se proizvode u Hrvatskoj? Color me surprised.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 21:30   #55
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Da, paneli se proizvode u RH, tu slažu se one pločice (ćelije kako već) 10x10cm, leme, radi okvir, stavlja staklo itd.
Al te pločice 10x10 cm se ne proizvode u RH
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 21:50   #56
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Da, paneli se proizvode u RH, tu slažu se one pločice (ćelije kako već) 10x10cm, leme, radi okvir, stavlja staklo itd.
Al te pločice 10x10 cm se ne proizvode u RH
Pa, kakva nam je proizvodnja, spreman sam sam sebe lagati i smatrati da je i sastavljanje proizvodnja. Takva nam je donedavno bila i brodogradnja, uostalom. Ništa se, ispada, kod nas ne isplati proizvoditi.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 22:04   #57
grudobran
Unregistered user
Moj komp
 
grudobran's Avatar
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Dwarfpool
Postovi: 119
Evo sa FB... odgovori korisnicima

Citiraj:
Kako ne,pogledajte bilo gdje i vidjet cete da 1kW panela u HR proizvede min 1100kWh godisnje na kontinentu i min 1300kWh u primorju. Cijena kWh je preko 1kn,ovisno o tarifi sto znaci da je povrat kroz 5-6godina od pocetka investicije. Bitno je samo da nam spremite zadnjih 12 racuna da napravimo izracun koliki sustav je potreban za kojeg potrosaca i to je sve. U pravilu najvise idu sustavi 5kW ukoliko kupac ima min 30m2 krova okrenutog prema J,JZ ili JI i to je sve. Cijena tog sustava je 40000sa za svu opremu i ugovor sa HEPom a godisnje imate ustedu 6000-7000kn ovisno o lokaciji elektrane. Ako nesto gore navedeno nije tocno slobodno me ispravite i napisite sta je tocno
Citiraj:
koliko sam shvatio, vaša cijena je 35.555 kn + treba doplatiti još (ukupno) 9.000 za papirologiju. Pitanja:
- da li se jednom postavljeni sustav može nadograditi (npr sa 5 na 8 kw)?
Citiraj:
Ako je mjesecni racun 600kn sa 5kW cete smanjiti godisnje racune za cca 6000kn tj platit cete razliku od cca 1200kn ili 100kn mjesecno ako je potrosnja 7200kn godisnje

Ne vidim tu isplativost, pogotovo za nekoga tko ima malo više opreme.
grudobran je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 22:36   #58
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Dakle to je 9KN/W? Postoje li paneli od preko 160W/m2 ili je ovo o 30 kvadrata bilo malo pjesnički rečeno?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2019., 20:23   #59
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ima sad panela koji proizvode 300W na 1.65m2.


Inače na ovoj stranici možete unjeti snagu sustava, nagib i smjer krova te naravno odaberete poziciju kuće i vidite koliko godišnje možete proizvesti kWh


http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2019., 11:13   #60
aurelio
Premium
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 255
Vidim da se spominju gs 50 paneli. Da li netko prodaje, trebao bi 4 komada.
aurelio je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na