Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.01.2006., 03:55   #1
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
Question pitanje uz OC athlon 2200+

Eto buduci da se nikad nisam bavio overclockanjem jer mi :
1. nije trebalo
2. nije me prije interesiralo jer sam znao da mogu nest skuriti
3. ne igram cesto igrice niti radim neke opsezne stvari na kompu pa sam vise manje bio zadovoljan bio zadovoljan brzinom racunala;
trazim vase savjete.

No dodje vrijeme i overclockanju. Pa da pojasnim u cemu je stvar. Imam plocu ABIT NF7 v2.0(nisam nikad flashao bios,buduci da me dobro sluzi,a i nije trebalo), athlona 2200+ (thoroughbred B), 256MB ddr333 brandname, 450W nekog prosjecnog napajanja,dodatni cooler u kucistu,slabiju graficku,ostalo i nije tolko bitno trenutno...

Procitao sam dosta stranica o OC-anju i imam vec par manuala o tome kako bolje i brze...no zanimaju me vasa iskustva (jer ih ja nemam) i vase preporuke o tome kako dalje i sto bi bilo najbolje, pa kad i to skupim, upustiti cu se u pravu optimizaciju stroja kojeg imam. Svako iskustvo i/ili preporuka ce mi pomoc,osobito ako netko ima stroj slican mojemu.

Na netu nasoh da moj procesor ima slabe overclockerske mogucnosti, ali zasad samog sebe uvjeravam da nije tako cim sam ga ovako overclockao:
Vrag mi nije dao mira i sa standardnih 13.5×133=1800 dignuo sam ga na 11×166=1833 bez diranja po voltazi od icega. Procesor radi stabilno, a povecanje temperature je sasvim nezamjetno (hladim ga sa thermaltake-ovim volcanom na 4100 rpm), minimum u idle-u kad ga ne diram je na nekih 33°C, a evo trenutno je na 37,5°C dok surfam i slusam radio na njemu. (voltaze nisam dirao, a proc radi na standardnih 1.6V). Testirao sam komp sa Sandrom (proso kroz benchmarke i sve 5) te sa programcicem prime95 (novom verzijom), koji takodjer prode normalno. Eto i trenutno sam skroz zadovoljan, no uskoro cu nabaviti jos jedan dodatni cooler u kuciste,i 2 modula od 256MB ddr rama pc3200 pa me interesira ovo: da li da ganjam veci FSB blizak njegovoj originalnoj frekvenciji (ili da ga uz max FSB dizem skorz do iber takta), posto cu imati i bolju memoriju od ove bezvezne, ili da ga ostavim na 166FSB-a i ganjam ga dokle ide, tj sto veci takt? I sto mi preporucujete, u kojim inkrementima da dizem FSB, odnosno voltazu? Eh da, jos jedan podatak, uz puno opterecenje pod ovim postavkama, procesor nije isao iznad 48,5°C, vjerujem da je i to vazno. A temperatura sistema je uvijek izmedu 27 i 34°C. trenutno je 28°C.

Moja jedina zelja je da ga dignem do 200FSB-a, i da mi pod max opterecenjem temperatura ne prelazi nikako iznad 60°C, ali nije mi prioritet da ga dignem iznad 2GHz...

Puno hvala unaprijed ljudima koji napisu ista...
iggyone je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2006., 15:18   #2
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
probaj cim vise dignut fsb. ja imam jednog thorougbred-b proca koji cisto solino radi na (11x200)2,2 ghz uz 1,675v
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2006., 15:38   #3
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Sve ok...
Veći FSB donosi bolje performanse, al pazi da ti memorija i FSB rade sinkhrono, dakle ako je FSB 166 ->memorija radi na 333, ili fsb na 200 mema na 400.
Tako da di overclock uvelike ovisi o memoriji.

Fsb dižeš po 2-3 mhz..
kad zamjetiš nestabilnost spustis jos par mhz i to je to.
Voltažu dižeš uvijek po jedan korak, koliko dozvoljava ploča.
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2006., 15:48   #4
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
zaboravih napomenut da bez prosirivanja memorije to clockanje ti je uzaludno. da savis jos 256 rama system bi ti se dignuo duplo brze...
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2006., 00:18   #5
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
Eto da se javim.
Nabavio sam 2×256MB PC3200 TwinMos ddr rama. (meni dovoljno)

nakon toga krenuo sam dizati fsb proca (koji je vec bio na 166MHz) u nesto vecim koracima, nije mi se dalo po 3,4 MHz
Napomena: cijelo vrijeme dok sam dizao FSB, lagano sam spustao mnozitelj tako da mi proc uvijek bude oko 1,8 - 1,95 GHz.

Prvo sam FSB dignuo na 176MHz, sve je radilo kako treba, testirao i sve je bilo ok.

Nakon toga sam skoknuo na 184MHz, takodjer ista prica.

Onda sam probao odmah na 190MHz, mnozitelj je bio na 10, i tu je doslo do prvog problema.

Restartao,spustio mnozitelj na 9,5; FSB ostavio na 190MHz i dignuo napon proca na 1,625 V. Sve je funkcioniralo dobro, testirao i nije se srusio sistem, sve radilo kako spada.

Nakon toga sam FSB jos dignuo na 195MHz s istim mnoziteljem, i sve je radilo ok, i tako na kraju dodjoh do 200MHz FSB-a s mnoziteljem 9.5 .

Istestirao, sve radi ok. Dakle sada je moj athlon (2200+,266MHz FSB,13.5×133=1.8GHz,1.6V) zavrsio na 400MHz FSB, 9.5×200=1.9GHz,1.625V

Buduci da mi memorija sada radi na nazivnom taktu, nisam htio vise dizati FSB jer mi je 200MHz bio i cilj.

Temperatura proca neznatno se promijenila mozda navise za jedno 2°C u prosjeku, tj nisam ga uspio natjerati iznad 49°C.

Glavno mi je da mi je memory bandwith sada oko 2950MB/s (int) i oko 2700MB/s (float), testirao sa Sandrom.

Buduci da mi masina radi ok,ostavit cu ga da radi ovako bar jedno tjedan dana da budem 100% uvjeren u stabilnost, pa cu se onda jos poigrati sa latencijama memorije, koja sada radi na tvornickim postavkama, te probati otici u izlet iznad 2 GHz...

pozdrav...
iggyone je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2006., 09:55   #6
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Meni s tim procom je islo maximalno na 13,5*140Mhz to je oko 1900Mhz i mislim da je radil na malo vecem naponu (probal sam mnozitelj mijenjati ali se ne dize sustav ), izgleda da moja ploca nije dobra za oc dok ti imas abit nf7
veve je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2006., 10:18   #7
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Citiraj:
Originally posted by iggyone
Buduci da mi memorija sada radi na nazivnom taktu, nisam htio vise dizati FSB jer mi je 200MHz bio i cilj.
Ako ti je temp tako niska i imaš 400DDR twinmos, mislim da fsb možeš slobodno dignut za još kojih 10akMHz ako ne i više.

Koje su ti postavke memorije (Rac, CAS i to...)? Možda bi se to još bolje dalo naštelat, pa da to bude prava pila.

Samo si trebao uzet 2*512RAMa jer je danas RAM tako jeftin, a 2*256 je već malo za sve nove igre

Ako dižeš dosta FSB moraš nabaviti dobro hlađenje za north bridge i možda dignut napon na njemu također, a ne ssamo na CPU.

Koj ti je napon memorije?
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2006., 09:53   #8
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
memorija mi radi na default naponu, tj u biosu pise da je to 2.6V, dok mi svi ostali programi u windowsima javljaju da radi na 2.7V tako da nisam ziher,ali uglavnom ja njen napon nisam dirao jer buduci da radi na nazivnom taktu,nekako mi to nema smisla.A mogao bi dici i njen napon, ali i to je pitanje za sebe, jer mi radi samo na default postavkama latencija,tj 2,5-3-3-8. I cim promijenim koji latenciju, sistem mi se odmah ne zeli dici. Istina, i s ovim postavkama postizem dobre rezultate upisivanja u memu i citanja (everest: citanje:3050; pisanje:1050)

no samo da napomenem, proc mi nikako ne moze probiti granicu od 2GHz. Tj ide on na 2GHz, ali samo na nizim FSB-ovima, onima ispod 190MHz. Istina, nisam povecavao napon chipseta,niti napon od proca nisam probao vise od 1,65V, a memoriju nisam niti dirao. No poanta je u tome da vec odmah nakon 2GHz "prime" ne prodje niti sekunde!!! Takodjer na vise od 2GHz mi se sam ugasio dok sam ga benchmarkao sa Sandrom...

Tako da vjerujem da ovaj moj primjerak nejde vise od 2GHz, no kako ga natjerat da radi na toj frekvenciji na 200FSB-a? Sto da napravim? Probat cu mu sa naponom otic na 1,675V, ali vjerujem da bi onda trebao povisiti i napon chipseta? Kolko sam shvatio, nikako mi se ne isplati ici na napon veci od 1,7V jer je to vec dosta opasno za sam proc?

PLZ savjet molim!
iggyone je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2006., 13:25   #9
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
povisi napone...a 1.7v za taj proc nije bas opasno kao ni visoka temp, dost su zilavi. koji hladnjak imas na procu? napisal si samo ventilator i okretaje, cak ni dimenzije venta. a di bas twinmos rami...oni znaju delat sranja na nekim plocama, pogotovo na boljim kao sto je tvoja. sto se tice hladenja chipseta, ono je super-hladnjak ko na radeonu 9600xt.
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2006., 14:45   #10
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
hladnjak je thermaltake,promjera 70mm,na 4000 rpm,tj pasivnjak ispod je istih dimenzija, oko 20 mm visok. Moram priznati da je dosta glasan, ali zato obavlja svoju funkciju sasvim besprijekorno.

Trenutno u zatvorenom kucistu (imam unutra jos 2 dodatna coolera) kad radim nesto dosta zahtjevno po proc i 3D, i to cak duze od sat vremena, senzori mi i preko everesta,i preko AbitEQ-a, te preko Winbond Hardware Doctora javljaju temperaturu <=50°C.Najvise je negdje oko 49,5°C kolko sam ja uspio uhvatiti.

a na chipsetu je po defaultu na toj ploci aktivni cooler, koji, negdje sam citao, samo da stavim najnoviju termalnu pastu po njemu, i vratim taj isti aktivnjak na njega sasvim dovoljan,cak i za extreme OC, jer vise paznje treba posvetiti i ostalim sitnicama na maticnoj,pa velim zato imam 2 dodatna coolera.
iggyone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.01.2006., 16:12   #11
dDario
Premium
Moj komp
 
dDario's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,567
U principu za 200FSB nebi trebalo dizat napon NBa, jer bi ploča trebala tvornički podržavat tu brzinu (u svakom slučaju ako ideš dizat voltaže probaj prstom koliko je hladnjak vruć, BTW: možeš tako prekontrolirat i CPU hladnjak jer Dioda zna krivo mjerit). CPU možeš slobodno i do 1,75V dignut, ako je hladnjak dovoljno dobar. Mada se meni čini da si došao do granice sa procesorom (imao sličan proc i bila je ista situacija). Sad možeš još probat smanjit množitelj, dat memoriji 2.7-2.8V, olabavit timinge i vidit do koliko ide FSB, i za kraj onda zategnut timinge.
__________________

IBM T43 > Centrino M750 > 2GB DDR2 > 60GB > DVD-RW > 14" XGA
Atom 230 > D945GCLF > 1GB Buffalo > 120GB > DVD-RW > HP L1940
Atom 330 > D945GCLF2 > 2GB G.SKILL > 160GB > DVD & DVD-RW > SM720N


E1400 > G31-M7 TE > GB DDR2 > 80GB > DVD & DVD-RW > SM720N
E1400 > G31-M7 TE > 2GB DDR2 > X1600Pro > 250GB > DVD & DVD-RW > SM932B


X4 9950 > AM2NF3-VSTA > 2x2GB G.SKILL > Parhelia 256 > 2x 640GB > DVD-RW > 2x SM205BW
E6300 > ASUS P5B > 2xGB kingmax > X1900AIW > 2x320GB > DVD-RW & DVD-RW > LG 194WT

dDario je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2006., 16:28   #12
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
isprobao sam skoro pa sve: i dizati napon memoriji, i dignut napon proca na 1,7V,i napon chipseta...i nis... ali imam osjecaj da je i memorija ta koja me malo koci, jer apsolutno ne zeli raditi ni na jednoj drugoj latenciji osim na tvornickim postavkama, bez obzira dizao ja napon,ili ne.(cim nesto promijenim,komp se ne boota)

cim dignem mnozitelj veci od 9.5 bez obzira koliko povisio napon (iso sam do 1,7V) komp se nije htio bootati

Napon chipseta kolko sam skuzio stvarno ne utjece na nista, ma kako ga promijenio.

I nakon svakojakog testiranja imam osjecaj da stvarno dioda mjeri krivo...bez obzira na cooler.

Imam jedan problem. Kada nis ne radim, komp u idle-u se spusti na 33°C. (bar tako pokaze). Nakon ustekavanja USB2.0 sticka, (printer je cijelo vrijeme ustekan preko USB-a i to je ok) bez da ista radim, temperatura se sama digne za nekih desetak stupnjeva vise, tj 43°C. Tako da imam osjecaj da tek kad ustekam USB, dioda pocne ispravno pokazivati temperaturu.

Ili se varam, pa je moguce da u biti USB kontroler dolazi u konflikt sa diodom kad ustekam Flash uredjaj....Stvarno nisam pametan, pa neka mi netko pomogne,ali stvarno bi se dao kladiti da dioda pokazuje bar 5°C premalo.

AKO NETKO ZNA KAKO OVO OBJASNITI, BIO BIH JAKO ZAHVALAN!!

Nis. napravit cu eksperiment. Ostavit cu komp u idle-u i otvoriti kuciste, uzet toplomjer i probat ga gurnut u prorez coolera. Ako bude pokazivao vise od 33°C, znam na cem sam....
iggyone je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2006., 23:38   #13
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
eto digo sam jos FSB na 210MHz, tako da sada athlon pici na sljedecem:

9.5×210 = 2000MHz na 1,65V :clap:

mema je takodjer na 210MHz na 2.8V, latencije 3-3-3-8 (nemrem bolje)

komp radi nazovimo to stabilno: nono : ,s time da se ipak nesto vise grije (jedno 2°C u prosjeku) , a performanse, kolko se to meni cini nisu mnogo bolje.

everest i sandra jave upisivanje u memoriju uglavnom izmedu 3050-3150, dok je citanje iz meme oko 1135. : goood :

No meni se cini da ovako nebu islo, tj buduci da performanse nisu tolko razlicite, ostavit cu ga na onome na cemu je bio dosad:
9.5×200 = 1900MHz na 1,625V
mema takodjer na 200MHz na 2.7V na 2.5-3-3-8

eversest i sandra ovako jave citanje izmedu 2980-3040, a upisivanje u memu oko 1080. : hitthewa

Draze mi je da radi na naponima cim blizim nazivnima, te da se manje grije, a i tako je stabilniji. Tako da (bar zasad) cini mi se da ovaj athlon kojeg imam, bas i nije nesto za overclockati : baad : , makar imam poprilicno dobru plocu. Iskreno, nisam vise ni ocekivao, jer je komp (cpu+mbo+ram+case+napajanje+graficka)
sastavljen za nesto malo vise od 1000 kn(sve kupljeno preko newsa). Kolko para,tolko i muzike...tako da sam ja vise manje zadovoljan i ovime sto imam, jer kako mi je i bio cilj, iskoristiti cim bolje memoriju da brze radi. : sweating

Hvala svima na savjetima, a jedino me jos zanima onaj problem s USB-om, pa ako netko ima kakvu ideju, neka nest napise. : bonker :
Pozdraf
iggyone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na