Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 02.10.2010., 23:56   #1771
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Kažu 3 godine.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 03.10.2010., 00:24   #1772
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Links je izgleda dobija Phoenix Pro SSD, iako u naslovu ne pise da je Pro (moze se provjeriti po serijskom br.)
Razlika izmedju "obicnih" Phoenixa i Pro Phoenixa je u firmwareu, tj. Pro modeli imaju "uncapped" firmware koji omogucava 50k Iops spec naspram ~7k kod obicnog.. Opet dilema u mojoj glavi
Dali uzeti 80Gb Phoenix Pro za ~1470kn ili 100Gb obicni Phoenix za ~1580 tj. 100kn vise? Dali se uopce isplati uzeti 20Gb manji ssd samo radi 50k iops-a? Znam da vjerojatno necu faliti s nijednim, ali ne zelim se sutradan gristi radi gluposti..
Savjeti, misljenja dobrodosli...
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 03.10.2010., 01:03   #1773
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Moj izbor bi bio Pro verzija, ali samo zbog toga što mi je trenutno zauzeto tek 30 GB (preko 10 GB su slike i slične gluposti). 100% sam siguran da ja ne bi primjetio nikakvu razliku između ta dva SSD-a, možda netko tko bi zahtjevnije koristio taj SSD i bi.

BTW: gledam na G.Skill-ovoj stranici i kažu da je samo ovaj od 100 GB sa "sporijim" FW-om.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 03.10.2010., 10:55   #1774
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Jel tko zna kakva je procedura kod izvlacenja podataka sa crknutog SSD-a? Pajdas ce vjerojatno zvati u Infolab.

Sto se dogodilo, pojma nema - bio je na sluzbenom putu s laptopom, kaze da je skapao od umora jer je cijeli dan bio na terenu i nije redovito radio backup jer cim bi dosao u hotelsku sobu, samo bi se srusio na krevet.

Pojma nema kako, ali eto - riknuo Intel SSD star nekoliko mjeseci. Nisam pitao za detalje, samo znam da mu laptop nije pao, tj. da sve ostalo radi sada kada je vratio stari HDD. Sada mu je ko psu zao sto nije kupio neki WD HDD. Imao je pri ruci vanjski HDD i svi podaci su na njemu citljivi...

Zadnje izmijenjeno od: Amepshi. 03.10.2010. u 11:05.
Amepshi je offline  
Staro 03.10.2010., 10:58   #1775
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Posaljes njima na procjenu.

http://www.helpdisc.hr/
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 03.10.2010., 16:17   #1776
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Posaljes njima na procjenu.

http://www.helpdisc.hr/
Predlozit cu tu firmu covjeku. Njemu je to drugi Intel SSD koji mu vrisnuo ove godine. Ustvari, ja sam ga odgovarao od SSD-a u laptopu, pogotovo jer mu je posao na njemu. Tvrdio je da nema problema jer redovito radi backup. I eto nesrece skok na skok :-(

Disk dalje nije dirao, kaze da su mu vrijedni podaci na njemu.

U subotu ujutro se zaletio do Zg i uzeo novi WD 5000 BEKT (7200, 16MB cache i 500GB).

A valjda tako "mora" biti s novim tehnologijama - prvi macici se bacaju u vodu?
Amepshi je offline  
Staro 03.10.2010., 16:38   #1777
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
prije prvi inteli
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline  
Staro 03.10.2010., 16:54   #1778
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
ocz vertex2 60gb Vs corsair f60? cine mi se skroz isti ali za ocz pise 2000000 MTBF dok za corsair pise duplo manje

odusto sam od onog intela 80gb jer mu se digla cijena na skoro 1000kn, a za toliko dobim skroz nove i sa garancijom jedan od ova 2 prije spomenuta, a 20gb razlike mi ne igra toliko ulogu dok su oba brza od intela
Astral je offline  
Staro 03.10.2010., 17:04   #1779
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
A možda su i drugi Inteli!


@ Astral: OCZ ima malo bolju podršku (FW, forum...), ali kod Corsair-a treba uzeti u obzir odličan odnos prema kupcima, a kako su to identični diskovi moj izbor bi bio Corsair.

BTW: da se kod nas može kupiti Samsungov SSD iz nove serije 470 onda bi to bio moj izbor u svako doba dana i noći
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.

Zadnje izmijenjeno od: Tomy B.. 07.10.2010. u 15:09.
Tomy B. je offline  
Staro 03.10.2010., 17:39   #1780
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
@Astral

Imho, svejedno ti je... Oba imaju SF1200 i uncapped firmware.. Samo kako Tomy kaze, Corsair ima odlican support i to bi vjerojatno prevagnulo kod mene..
Sto se tice MTBF-a, mislim da je to greska jer svi SF bazirani SSD-i imaju ili 2000000 ili 1500000, ionako to ne igra neku ulogu..
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 03.10.2010., 19:19   #1781
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
da, i meni se corsair nekako vise svida zbog toga, stvarno jako puno pozitivnih iskustava citam
Astral je offline  
Staro 03.10.2010., 19:31   #1782
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Ne znam po kojoj cijeni nabavljas te SSD-e, ali baci oko i na Mushkin Callisto Deluxe 60Gb - obicno je jeftiniji od oba prije spomenuta. Takodjer ga krasi SF1200 sa uncapped firmwareom, tj. isti ku*** drugo pakiranje
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 03.10.2010., 22:57   #1783
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
a ono, nis posebno, nesto manje od 1000kn (nove)

budem pogledo, tnx
Astral je offline  
Staro 03.10.2010., 23:32   #1784
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Hmm, dobra cijena.. Inace Mushkin ti dodje oko 1200kn u ducanu. Javi kad odlucis/kupis pa cemo usporediti rezove
Ja se jos dvoumim izmedju Phoenixa 100Gb i Phoenixa Pro 80Gb, ali nekako sve vise naginjem ovom zadnjem..
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 06.10.2010., 15:48   #1785
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
sorry sad ću malo offtopičarit od dnevnih ponuda ssd-ova, ali nevidim drugu rubriku u koju bi pasalo, u nadi da koji mod čita:
može li se složiti sticky sa uputama kako postaviti ssd kao sistemski u npr. win7?
Ovo sam naguglao, jel to u redu, i što bi bilo pametno dodati, ima li razlika između pojedinih modela i tehnologija s obzirom na postavke i sl.?
Citiraj:
"when Windows 7 is installed, disable all of these services: Windows Indexing Service, System Restore, Windows Defrag, NFTS Memory Usage, Date Stamping, Boot Tracing, Page File (move to RAMdisk or secondary mechanical drive), Prefetching, 8.3 Names, and Superfetch.
… all of these settings must be disabled because SSDs are built from memory chips that can only be erased and rewritten a limited number of times. All of these system services perform a large number of writes to a drive, but they're designed to enhance the performance of a mechanical hard drive. They offer little to no benefit to an SSD. You no longer have a mechanical drive, and you shouldn't sabotage the longevity of your SSD by leaving services enabled which write unnecessary data.”
Overhaul je offline  
Staro 06.10.2010., 16:04   #1786
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Neće ići zato što većina usera koristi te servise, bez obzira koji disk bio u pitanju. Da se i meni ukaže prilika za prelazak na SSD, ostavio bih skoro sve to uključeno. U protivnom ću na jednoj strani izgubiti vrijeme, a na drugoj možda dobiti i onda nisam napravio ništa.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Staro 06.10.2010., 16:09   #1787
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
@Overhaul - pa ocito da mozes slobodno iskljucit onaj servis koji ne koristis
Astral je offline  
Staro 06.10.2010., 16:43   #1788
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,062
Intel's 3rd Generation X25-M SSD Specs Revealed

http://www.anandtech.com/show/3965/i...specs-revealed

Ništa revolucionarno, valjda budu jeftiniji...
kopija je online  
Staro 06.10.2010., 16:44   #1789
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Windows Indexing Service, System Restore, Page File su tu iz nekih druih razloga a ne da pomognu HDD-ima, Win Defrag u Win 7 se navodno sam isključi kada prepozna SSD.

Imam SSD već godinu dana i nikavih problema s uključenim svim tim servisima.

Moj prijedlog je da se SSD za Win 7 podešava i koristi isto kao i HDD, samo da se ručno ne pokreće defragmentacija.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 06.10.2010., 17:31   #1790
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
http://www.anandtech.com/show/3965/i...specs-revealed

Ništa revolucionarno, valjda budu jeftiniji...
tnx na linku

btw. za intel se stalno spominje 32nm, 25nm i slicno, sta je sa drugim diskovima?

recimo corsair f60? i jel mi to uopce bitno?
Astral je offline  
Staro 06.10.2010., 17:40   #1791
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
Citiraj:
Autor Overhaul Pregled postova
sorry sad ću malo offtopičarit od dnevnih ponuda ssd-ova, ali nevidim drugu rubriku u koju bi pasalo, u nadi da koji mod čita:
može li se složiti sticky sa uputama kako postaviti ssd kao sistemski u npr. win7?
Ovo sam naguglao, jel to u redu, i što bi bilo pametno dodati, ima li razlika između pojedinih modela i tehnologija s obzirom na postavke i sl.?

Ja mislim da bilo dobra napraviti tako nešto, ajmo reći nekih 3-5 bitnih stvari na koje treba pripaziti kod instalacije kad je SSD u pitanju.I napisati što isključiti što ne i koje su bitne razlike u odnosu na HDD.
Ja bi započeo, ali ne znam ništa, meni bi to koristilo
luks 88 je offline  
Staro 06.10.2010., 17:42   #1792
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Bitna je samo cijena i karakteristike, navodno će ovi 25nm biti jefitniji.

Obratite pažnju za potrošnju:

Code:
                                     X25-M G2 (34nm)       X25-M G3 (25nm)
Max Power Consumption Active/Idle       3.0/0.06W          6.0/0.075W
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 06.10.2010., 19:49   #1793
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
WTF? Duplo veca?
SRV je offline  
Staro 06.10.2010., 23:06   #1794
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Tomy B. Pregled postova
Windows Indexing Service, System Restore, Page File su tu iz nekih druih razloga a ne da pomognu HDD-ima, Win Defrag u Win 7 se navodno sam isključi kada prepozna SSD.

Imam SSD već godinu dana i nikavih problema s uključenim svim tim servisima.

Moj prijedlog je da se SSD za Win 7 podešava i koristi isto kao i HDD, samo da se ručno ne pokreće defragmentacija.
MLC SSD-ovima nije baš zdravo stalno sitno pisanje (zato se preporučuje micanje swapa i sličnih stvari), gašenje system restorea je (pretpostavljam) pitanje trošenja prostora na (ionako malom) disku.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 07.10.2010., 00:41   #1795
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
SSD & Win7

Evo ovako, pošto vidim da su ljudi počeli traziti neke korisne "hintove" vezane uz instalaciju Windowsa 7 na SSD i optimiziranja istog za rad na sedmici, malo sam se potrudija naći neke informacije..
Pokušat ću ih podiliti sa svima na najjednostavniji način koji znam.. Prije svega valja napomeniti da instalacija Windowsa 7 na SSD nije ništa drugačija nego instalacija na "obični" mehanički disk
(osim mozda u brzini same instalacije).
Prije instalacije (može se i nakon iste) treba uključiti AHCI mod umisto IDE u Biosu i to je to. Neću pisati kako se to radi posebno za svaku matičnu ploču jer je na svakoj za nijansu drugačije,
ali pošto posjedujem Gigabyteovu, navest ću je kao primjer:

-Ući u Bios stiskanjem tipke Delete (dovoljno je stisnuti jednom kad se pojavi Boot screen)


-Integrated Peripherials


-PCH SATA Control mode: odabrati AHCI

Na slici se vidi opcija koja nas zanima, znaci umisto IDE odabrati AHCI, zatim izaći iz bios-a sa "Save & Exit Setup" ili jednostavnije stisnuti tipku F10 i potvrditi sa Yes
(ove instrukcije mogu varirati, ovisno o verziji biosa koju imate - ali sve su jako slične)

Da se vratim on topic, znači nakon (uspješne) instalacije windowsa na vaš novi/stari SSD, valjalo bi (naravno uz instalaciju drivera i omiljenih vam aplikacija/igara ) izgasiti neke servise/programe koji su inace aktivni..
Samo da napomenem, Windows sedmica bi trebala sama "skužiti" kad je SSD prisutan te izgasiti Indexing, Prefetch, Defragmenter i sl. programe koji u ovom slučaju nisu od potrebe (ali to nažalost nije slucaj kod svakog korisnika).. Za one koji nisu sigurni, evo lista stvari koje bi bilo poželjno ugasiti radi dugotrajnosti (danas jos uvjek skupih) SSD-a:

Disable Indexing
Opis: Indeksiranje stvara i održava baze podataka za atribute datoteka. To može dovesti do velikih kolicina zapisivanja/brisanja malih datoteka prilikom izrade/brisanja/izmjene istih, sto dakako nije potrebno kod SSD-a radi bezobrazno malih pristupnih vremena.. Pretraga datoteka i dalje će raditi.
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite na My Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services -> Windows Search (dva puta kliknuti) -> Startup Type: odabrati Disabled -> OK

Disable Defragmentation
Opis: Defragmentacija hard diska korisna je stvarcica za mehaničke diskove s pristupnim vremenima (latencijom) mjerenim u desetinama milisekunda.. Defragmentacija sa opcijom "Free Space" može biti korisna za SSD, ali ova značajka nije dostupna u Windows Defragmenteru (moze se naci u specijaliziranim alatima poput Diskkepera, O&O Defrag, Perfect Disk i slicnima). Moja preporuka je gasenje defragmentacije.
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services -> Desni klik na Disk Defragmenter -> Startup Type: Disabled -> OK

Disable Wright Caching
Opis: Wright cache kao takav ne postoji na SSD-u, tako da nema koristi od istoga. Postoje kontradiktorni izvještaji o tome hoće li SSD dobiti na brzini ili ne, ali moja preporuka je ipak ugasiti Wright Caching.
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Manage -> Device Manager -> Disk drives -> Desni klik na sistemski disk -> Properties -> Tab Policies -> odznačiti Enable write caching -> OK

Konfiguriranje SuperFetch-a
Opis: SuperFetch je tehnologija koja "inteligentno" prati koje aplikacije koristite u koje vrijeme i u kojim vremenskim intervalima, te ih "pre-loada" kad "ocekiva" da bi mogli pokrenuti jednu od tih aplikacija...
Upute: ja bih preporučio da ostavite ovu opciju upaljenu ali ne u smislu da radi na SSD-u.. Naime, postoje neke prilagodbe SuperFetch-a koje cu napomenuti ispod ove liste...

Disable Page File
Opis: Disableanje Page File-a znaci onemogućiti pisanje memorije na SSD te na taj način se moze osloboditi (prijeko potrebni) dodatni prostor na disku.
Upozorenje: ako vam ponestane radne memorije (RAM-a) program koji trenutno koristite će se najvjerojatnije srušiti..
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Properties -> Advanced System Settings -> Tab Advanced -> Settings (Performance) -> Advanced Tab -> Change -> Odznačiti Automatically manage...
-> No paging file -> Set -> OK -> Restartati kompjuter
Alternativno, ako želite igrati na sigurno, možete postaviti prilagođene veličine Page file-a na 250Mb (min i max) do 500Mb (min i max). Ovo je preporuceno za ljude koji imaju manju količinu RAM-a
u kompu (1Gb i manje).

Disable System Restore
Opis: . System Restore, sve je poznato i manje-više svi znaju čemu sluzi.. Disejblanje System Restore-a može osloboditi od nekoliko MB do nekoliko GB prostora.
Upozorenje: iako je malo vjerojatno, ali ako vam instalacija drivera/aplikacije/igre nekako poremeti windowse, neće biti automatskog načina da povratite sistem u prijašnje stanje.
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Properties -> Advanced System Settings -> System Protection Tab -> Configure -> Turn off system protection -> Delete (za brisanje već postojećih kopija koje je System Restore tokom vremena napravio) -> OK

Disable Hibernate
Opis: Ovisno o količini RAM-a, mozete osloboditi 1, 2, 4 ili više Gb prostora na disku. Disejblanjem Hibernacije ćete naravno izgubiti funkcionalnost te tehnologije koja omogućuje brzo bootanje i gašenje sistema.
Oni koji koriste Hibernaciju i zadovoljni su učinkom iste, ostavite je upaljenu po vašem izboru...
Upute: Start Menu -> Search programs and files -> Upišite "cmd" -> kliknite desnom tipkom miša na cmd ikonu -> Run as Administrator -> Upišite "powercfg -h off" -> Upišite exit -> Enter

Za korisnike Firefoxa:
Opis: Ako koristite Firefox, postoji način kako zapisivati cache-ane datoteke u RAM umjesto na hard disk (u nasem slucaju SSD). To nije samo brže, već će se značajno smanjiti zapisivanje na SSD dok surfate netom...
Upute: Otvorite Firefox -> Upišite "about: config" u adresnoj traci -> Enter -> dvoklik na "browser.cache.disk.enable" postavite vrijednost na False -> kliknite desnom tipkom miša bilo gdje -> New -> Integer -> Preference Naziv "disk.cache.memory.capacity" -> vrijednost veličine memorije u KB. Unesite 32768 za 32MB, 65536 za 64MB, 131072 za 128 MB itd. -> restartajte Firefox i to je to.

SuperFetch nastavak:
Opis: Znači, umjesto da ugasimo SuperFetch u potpunosti, možemo ga konfigurirati da cachea samo boot datoteke. Imho, gašenje SuperFetch-a nema prevelike koristi osim sto bi dobili nešto diskovnog prostora
(ali pod uvjetom da se sami sjetite izbrisati cacheane datoteke nakon što ugasite SuperFetch). Nadalje, gašenje SuperFetch-a će uzrokovati usporavanje kompa dok ovaj swappa datoteke sa diska u RAM..
Iako se u našem slučaju ne radi o mehaničkom disku nego o SSD-u, ne znači da se swappanje neće pojaviti ili da neće biti primjetno (uzimajući u obzir brzinu SSD-a)...
Upute: Otvoriti Registry Editor na sljedeći način: Start menu -> Search programs and files -> upisati "regedit" u prazno polje -> kliknite desnom tipkom miša na regedit ikonu -> Run as Administrator ->
Navigirajte do sljedećeg unosa:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters

-Nađite "EnablePrefetcher" unos na desnoj strani editora, zatim promijenite vrijednost (dvoklikom) na jednu od ponuđenih:

0 - za potpuno gašenje prefetchera
1 - prefetcher je aktivan samo za aplikacije
2 - prefetcher je aktivan samo za boot datoteke
3 - prefetcher je u potpunosti funkcionalan (defaultna/standardna vrijednost)

Potrebno je restartati komp prije nego bilo koja od opcija dobije ikakav učinak. Također moguće je isprazniti \Windows\Prefetch folder nakon ovih promjena, da bi Prefetcher dobio "svjež" cache.
Sljedeći boot-up će vjerojatno trajati duže jer Windowsi moraju cache-ati sve potrebne fileove nanovo...

Toliko za sada od mene, nadam se da će ove informacije biti korisne onima koji imaju ili namjeravaju imati SSD disk.


Napomena: Nisam odgovoran za ove informacije, samo prenosim ono sto sam uspio saznati, sami odgovarate za moguću štetu uzrokovanu primjenom informacija iz ovog teksta...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Sn4k3. 07.10.2010. u 00:49.
Sn4k3 je offline  
Staro 07.10.2010., 00:50   #1796
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Kopirano u novu temu pa ćemo vidjeti što će reći vlasnici...

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=199866
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Staro 07.10.2010., 13:54   #1797
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
Mislim da je dobra odluka za kopiranje u novu temu , savjeti na pcekspert forumu su valjda prirodna i logična stvar

-glede intela 3. generacije, stvarno svaka im čast kojim tempom spuštaju proizvodni proces i odmah ga primjenjuju... nevjerojatno. Evo najava je bila da su uspjeli sa micronom na 25nm u siječnju, već u 6. mjesecu u proizvodnji, i sad ide u prodaju. Okej, i Toshiba se u 4. mjesecu pohvalila da radi na 25nm, ali to je proizvodnja Flash meme...za stikiće i memorijske kartice. Ali ovo nije početak minijaturizacije, pa da Mooreovi zakoni djeluju bez problema... 25 nanometara je već debelo u nanotehnologiji gdje djeluje kvantna fizika koja je blago i pojednostavljeno rečeno "nelogična" i "nepredvidljiva"
-no, nije mi jasno, zašto se toliko forsira minijaturizacija i trpajne u što manji prostor... pa mi korisnici (barem za desktop/tower računala) nebi imali ništa protiv da (nešto jeftiniji) ssd bude u kutiji normalnog harda dakle3,5", ili slotu od grafičke kartice. Pa nek bude i 20 cm dug, nikom ništa
...
da se vratim intel G3; kaže
Citiraj:
G3 SSD-ovi koji se planiraju za kraj godine su tri modela X25-M kapaciteta 160 GB, 300 GB i 600 GB, te jednog X25-V modela kapaciteta 80 GB. Novi će uređaji imati veće brzine od pretfodnika, vjerojatno će imati SATA 2 sučelje, novi kontroler i opciju enkripcije podataka i S.M.A.R.T.
Zar smart i sata2 nisu imali stariji ???
Overhaul je offline  
Staro 07.10.2010., 15:08   #1798
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Imali su to i prije.

Evo sad malo gledam potrošnju za nove Samsung-ove SSD-e i kažu 0.14 W kada miruje i 0.24 W kada nešto radi.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 07.10.2010., 15:31   #1799
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
SandForce Unveils SF-2000 Series SSD Processors, Enabling Up to 500 MB/s over SATA 6G

http://www.tweaktown.com/pressreleas...s_over_sata_6g

Matth€w je offline  
Staro 07.10.2010., 16:15   #1800
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Nisam sve čitao ni gledao ..

No prije kada sam prvi puta kupovao OCZ Vertex 120GB, sam proučavao i čitao, i mučio se da ili ne .. i onda kada ga kupio ukrali mi laptop haha

I sada kupio novi i stavio gore Intel X25, 160 GB, imam ga pola godine, nikakvih problema. .

Čitao sam toliko postova raditi ovo ili ono, ...

Sve je istina, za disk indexing i ostale stvari, no ljudi moji ako se time mislite zamarati rađe nemojte ni kupovati disk, ..

Upravo je zato SSD super, jer je brz, ima veliki IOPS i koja korist ako se to ne iskoristi zato što se troši !

5 Godina je sasvim ok, normalnog rada i upotrebe, i mislim da to neće biti problem bez da išta dirate na disku !

Pravi rok trajanja se ne zna, ovo je onaj garantirani ..

Sumnjam da će točno nakon 10.000 zapisivanja prestat raditi, a ako je to i slučaj, 4-5 god normalnog rada je čisto dovoljno, do tada će već cijene pasti, kvaliteta porasti, ..

Ja sam jednostavno pre zadovoljan, i što god kupim iduće imat će SSD ... ili ću ga posebno kupiti, najveći pomak... kompjuter napokon normalno diše ..

Priznam nisam skroz u toku i ne znam koji su sada najbolji, no stvarno mislim da se ne isplati zamarati sa glupostima, kao što su cache, disk indexing i sl.

Ako gledate uštedu vremena radi SSDa, i bavite se nekim poslom gdje je brzina rada važna, onda će SSD u tih 3-4-5 godina sigurno isplatiti sam sebe, ... Jer pokretanje windowsa za 15 sec i 40 sec nije isto. netko tko pali 3 puta komp u danu, to je 1:15 minute izgubljeno u vjetar, pa tako XXXX dana u godini, pa u 2. 3 godine, i da vidite samo na bootu uštedite sate i sate, možda i dane ..

A gdje je tu podizanje aplikacije transferi i ostalo.

Za osobnu upotrebu se ne bi pleo, iako smatram da je općenito gubljenje vremena skupo, no uštede na svim nivoima su velike, manje troši struje, manje se grije, dakle ostale komponente će lakše disati, ubrzava rad na računalu XXXX%,...

Kada se to sve zbroji, oduzme, i na rok od cca 5 god, mislim da se isplati dovoljno da se kupi drugi SSD bez "troška".
Kova je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na