Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.11.2012., 10:30   #1
osijek-goran
Registered User
 
osijek-goran's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: osijek i okolica
Postovi: 6
Kako žično spojiti dva routera

Pozdrav ekipi.....

Mene zanima kako da riješim jedan mali problemčič, pošto mi u kući na tri nivoa ima slago signala postavio bih još jedan ruter i spojio dva rutera zajedno (žičano) i onda se preko jednog koji bi bio na katu dalje povezivao bežično, dali je to izvedivo i kako??.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 13.11.2012. u 11:02.
osijek-goran je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2012., 11:01   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,579
A da najprije malo potražiš i pročitaš po Mrežama ?
Sve već piše u x primjera, trebaš AP a ne router, naštimaj, spoji i surfaj.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.11.2012., 11:09   #3
osijek-goran
Registered User
 
osijek-goran's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: osijek i okolica
Postovi: 6
Nikky , ja sam malo laik za to ,na svakoj stranici ima nešto što nerazumijem (stručni nazivi) , a ima ih jako puno , kao i naprimjer što si naveo AP - nemam pojma što je to....., večina ili gotovo svi spominju bežično povezivanje, mene zanima kako povezati dva žično.....
osijek-goran je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2012., 12:06   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,579
AP = wireless access point > https://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_access_point
Dakle, to je uređaj koji tebi treba, njega ćeš žično spojiti sa glavnim routerom kojega već imaš.
Nisi se pretrgao sa opisom situacije, recimo da je na prizemlju glavni router, od njega do na kat ćeš provući mrežni kabel, (recimo uz zid / kantun probiješ ploču, provućeš kabel, bilo bi dobro kroz pvc cijev, potom rupu zatvoriš / zabrtviš), na katu spojiš AP.
Primjer: http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=ew-7228apn
Kad nabaviš napiši koji operater i koji router sad imaš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2012., 12:46   #5
osijek-goran
Registered User
 
osijek-goran's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: osijek i okolica
Postovi: 6
Da, malo sam šarao po internetu i saznao što znači AP, ovako kao glavni mi je SIMENS SX-763, i sada imam ovaj od t-coma TG782i (njega sam namjeravao postavit kao AP ,hmm dali može raditi kao AP, ako ne ,dali se nešto može uraditi s njime da bi radio kao AP? .
UTP kabal mi je već provučen u pvc cijevčicu, samo čeka spajanje....
Da , umalo zaboravih radi se o t-comu i njihovi uređaji....
osijek-goran je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2012., 14:37   #6
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Da, možeš to izvesti i sa dva routera, malo si i dalje nejasan u opisu pa ispravi ako sam krivo shvatio:
jedan router u prizemlje, drugi na kat i nema trećega, jel' tako?

Ako da, onda pretpostavljam da je jedan već u funkciji (spojen na internet, pravilno konfiguriran, tj. "šljaka").
Drugi spojiš mrežnim kabelom u prvi sa time da upišeš IP adresu prvoga kao odredišnu za drugi (tj. drugi izlazi preko prvoga na internet).
Morao bi žično bez problema već u tome koraku najnormalnije izići na internet, pogasi firewall u settings-ima (ako ne upali od prve automatski, a kao jedan od češćih mogućih problema).
Kada imaš izlaz, dalje postavljaš wlan po svojim željama (naziv mreže, ključ tj. zaštita, itd.).

Meni je ovako od prve upalilo, možda sam imao sreće sa predefiniranim postavkama, no opisuj korak po korak točno sve šta si i kako radio (ako zapneš) jer drugačije ti nećemo moći pomoći.

Poanta je: probaj prvo sam, jer teoretski nije moguće nabrojati i predvidjeti sve moguće probleme na koje možeš naići, niti to ikamo vodi, zato te je Nikky uputio na topic o postavljanju mreža, tutorijala elementarnih ima, pa...

Ugl. slušaj Nikky-ja i dobro će sve završiti
  Reply With Quote
Staro 15.11.2012., 16:16   #7
osijek-goran
Registered User
 
osijek-goran's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: osijek i okolica
Postovi: 6
da ,nema trećega i sasvim si dobro shvatio,sory što sam malo nejasan u opisu.
Uglavnom sam uspio to napraviti prije čitanja tvoga odgovora, samo što ja nisam upisivao ip-adrese, nego samo postavke u ACES POINTU i na računalu sam morao upisati ručno ip-adrese sa dns-om.

Sada sam dobio da sa jednog i drugog rutera mogu na net i žično i bežično (neznam kako to!!!), ali sa drugog rutera mi je bežično jako sporo otvara i na računalu i na laptopu.

Evo kako sam to napravio, zanima me tvoje mišljenje

https://sites.google.com/site/antebucan/adsl/tg782
osijek-goran je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2012., 23:31   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,579
I dalje mislim da je bolja varijanta da tog TG782 prodaš + nadodaš sitno i kupiš predloženi AP.
Vidim da si se potrudio, potražio info i već postigao neki rezultat.
Da rezimiramo:
"Sada sam dobio da sa jednog i drugog rutera mogu na net i žično i bežično" > sasvim logično, to si i tražio
"ali sa drugog rutera mi je bežično jako sporo otvara i na računalu i na laptopu" > opet si malo nejasan, trebao si strikno navesti jel misliš na glavni router SX763 ili TG782.

A sada šta trebaš odraditi na TG782 da bi radio kako treba u željenoj funkciji:
- nađi temu o TG782 i dio o user/pass kao administrator, to ti treba jer kao std. user neke promjene ne odradi kao treba ili nemaš ovlasti

- privremeno ga ištekaš sa dosadašnje kućne mreže, možeš i premjestiti na kakav stol da ti je lakše

- spoji se žično na njega i otvori web konfig, vidim da si savladao manualno postavljanje ip adrese pa nebi trebalo biti problema, uglavnom Gateway je ip adresa uređaja na kojeg se želiš spojiti ili otvoriti web konfig

- nađi Backup & Restore i odradi Backup funkciju, time ćeš dobiti trenutnu konfiguraciju uređaja (user.ini), taj file možeš preimenovati u orig_user.ini (asocijacija original), da imaš rezervu ako nešto pogriješiš u kasnijim koracima

- sada u web konfigu nađi Home network > interfaces > configure, tu trebaš ugasiti DHCP Server i pronjeniti ip adresu TG782 sa 192.168.1.1 u 192.168.1.2 da nebude ista kao od SX - a, usput možeš ugasiti Firewall ako je upaljen i izbrisati user/pass adsl konekcije (neće se koristiti u tvom slućaju),
lupi Applay gdje treba, sačekaj 120 sec da uređaj snimi promjene

- slijedi dio sa malo kemijanja jer nije u stanju ispravno odraditi potrebno kroz web konfig,
opet kroz Backup & Restore snimi konfig (user.ini) na lap,
otvori file sa Notepad - om, nađi sekciju [ dhcs.ini ] i u liniji koja počinje sa "pool config name=LAN_private" postavi pojedine parametre: gateway=192.168.1.1 server=192.168.1.1,
isto tako u [ dhcr.ini ] postavi giaddr=192.168.1.1, snimi promjene,
slijedi ubacivanje izmjenjenog fajla u uređaj preko Restore funkcije, pošto je ugašen DHCP Server moraš na mrežnoj privremeno postaviti ip=192.168.1.10, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.1.2,
ubaci konfig i sačekaj 120 sec

- sada možeš vratiti uređaj na željenu lokaciju, kabel koji dolazi sa 1. routera uštekaj u Lan1

Ovo je osnovno i nužno potrebno.
Wireless postavke nisam sada spominjao jer si ih već našao, samo napomena da ne moraju biti iste kao u SX - u, ako i jesu iste onda na jednom radni kanal stavi fiksno na 1. a drugom 6. ili 6. i 11.
Na isti način intervencijom u konfigu može se eliminirati nepotrebne postavke T-Kome, npr. sva 4 lan priključka u istoj grupi i sl.

Za sada toliko
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2012., 09:48   #9
osijek-goran
Registered User
 
osijek-goran's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: osijek i okolica
Postovi: 6
Ajoooj, za ovo će mi trebati par dana da shvatim..., javim se kada sve to obavim i naravno velika HVALA,,,
osijek-goran je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na