Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2006., 21:26   #1
cardar
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 32
Čuvanje baterija za laptop

Bok
Imam laptop i trenutno ga slabo koristim, baterija je jako malo upotrebljavana.

Kako da ju sačuvam što duže u ispravnom stanju, napunjenu -ispražnjenu ??

Savjeti dobrodošli.
Hvala: cheers2
cardar je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2006., 22:34   #2
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Li-Ion baterije gube kapacitet kroz godine, a koristenje im prakticki niti malo ne steti, mozda cak i koristi.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2006., 23:17   #3
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Baterije se cuvaju na 40% napunjenosti....i da, kako Mar kaze, izgubit ce kapacitet....nije lose svaki mjesec je skroz ispraznit, pa napunit...
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2006., 19:21   #4
cardar
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 32
Citiraj:
Autor nicko Pregled postova
Baterije se cuvaju na 40% napunjenosti....i da, kako Mar kaze, izgubit ce kapacitet....nije lose svaki mjesec je skroz ispraznit, pa napunit...
E to sam trebao, Hvala
cardar je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2006., 22:19   #5
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
E kad ste vec kod baterije... Ako se lap koristi cijelo vrijeme prikopcan u struju prek adaptera (baterija stoji u njemu) da li to utjece na ubrzano starenje baterije, odnosno dal bi ga trebalo isto tak recimo jednom mjesecno provozat samo na bateriji? Jer kazu da nije pametno drzat lap prikopcan na el. mrezu bez baterije u njemu, zbog eventualnih oscilacija...
__________________
Windows: AMD FX8320 @ 4.2 / GA-990XA-UD3 /16 GB DDR3 / R9 285 / Vertex 4 128 / SS-600HM / 3D Aurora
Android: Galaxy Tab S, Galaxy S3, ATV400 x 2
nexus-6 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2006., 22:46   #6
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Tako je...jednom mjesecno potpuno isprazni i napuni bateriju....isto tako, drzi je uvijek u njemu, ona je svojevrsni UPS
OT mali: grafa jos nije stigla, javim ti kad dodje
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2006., 09:38   #7
cardar
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 32
Citiraj:
Autor nicko Pregled postova
Tako je...jednom mjesecno potpuno isprazni i napuni bateriju....isto tako, drzi je uvijek u njemu, ona je svojevrsni UPS
OT mali: grafa jos nije stigla, javim ti kad dodje
A kako to sad pomirit - čuvati ju 40% napunjenu a da bude stalno u laptopu ?

Pa baš sam postavio pitanje da se stvari razjasne.
Ja ju inače držim u ladici jer u stvari laptop rijetko koristim.
cardar je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2006., 10:59   #8
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Mislio sam na to ako je drzis u ladici, onda je drzi na 40% napunjenosti....a kad je u laptopu isprazni je i napuni minimalno 1 put mjesecno...
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 01:08   #9
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
hmm fino i ja sam našao dio onoga što sam tražio ali palo mi još nešto na pamet...
- Kud baš 40% napunjenosti, ima li neki način kako ste do toga došli ili je to "narodno znanje"??

Znam da je bilo davno ali eto nek se nađe...
Citiraj:
Autor nexus-6 Pregled postova
E kad ste vec kod baterije... Ako se lap koristi cijelo vrijeme prikopcan u struju prek adaptera (baterija stoji u njemu) da li to utjece na ubrzano starenje baterije, odnosno dal bi ga trebalo isto tak recimo jednom mjesecno provozat samo na bateriji? Jer kazu da nije pametno drzat lap prikopcan na el. mrezu bez baterije u njemu, zbog eventualnih oscilacija...
Citiraj:
Autor nicko Pregled postova
...jednom mjesecno potpuno isprazni i napuni bateriju....isto tako, drzi je uvijek u njemu, ona je svojevrsni UPS.
Na starom laptopu sam stalno imao bateriju u njemu, buraz je i u svom stalno držao bateriju, stara također i svima nam baterije počele crkavati.
Ako želite izbjeći slične probleme savjetujem, iz osobnog iskustva da se u laptopu ne smije stalno držati baterija.

Ono za oscilacije, mislim da je to nešto izmišljeno jer bez baterije laptop se ponaša kao najobičnije računalo, čije napajanje ispravlja oscilacije (do neke mjere)... osim ako imaš loše instalacije... onda električara pod ruku i traži kaj ti je u šlusu ha ha ha...

Svoju bateriju inače držim potpuno napunjenu ili potpuno ispražnjenu na polici u njenoj vrečici, baš da se ne prašnjavi, ali ako kažete da je bolje tih 40% onda dobro.

Zadnje izmijenjeno od: bizzzo. 22.02.2009. u 01:25.
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 11:09   #10
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Citiraj:
Autor bizzzo Pregled postova
- Kud baš 40% napunjenosti, ima li neki način kako ste do toga došli ili je to "narodno znanje"??

Proizvodjaci su dosli do tog broja. Zato se i nove baterije isporucuju na 40%. A dosta je bitna i temperatura jer se na visoj temperaturi brze gubi kapacitet

Temperatura
Ako je baterija napunjena 40%
Ako je baterija puna 100%
0˚C
98% nakon prve godine
94˚C nakon prve godine
25˚C
96% nakon prve godine
80˚C nakon prve godine
40˚C
85% nakon prve godine
65˚C nakon prve godine
60˚C
75% nakon prve godine
60˚C nakon prve godine
Interpol je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2009., 12:05   #11
crniskot
big marine
 
crniskot's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 229
Ako se ne korisi,bolje ju je držati u frižideru već na polici. Prije toga je stavite u vrećicu da ne kupi vlagu. I prije spajanja na lap,pričekati da se baterija zagrije na sobnu temperaturu.
__________________
gigabyte K8NF9 ultra /venice 3000+/2x512mb st cl2 /x1600pro pasiva/160GB hitaći sata/ćiftek 410w
crniskot je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2009., 16:28   #12
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
heh ok dečki teško da ću raditi takav ekstrem zbog baterije, da pazim temperaturu na kojoj je čuvam ili da me stara ili cura objese zato jer im okupiram frižider, stoga bih volio da rezimiramo gdje da se ta stvar drži... Imao sam na umu ju staviti fino na policu (gdje i do sada), na oko 40% napunjenosti, pri sobnoj temperaturi, znači oko 20 do 25°C. Mislim da bih tako mogao osigurati barem godinu dvije dulji vijek, ali uz povremeno pražnjenje i punjenje.

Fala dečki
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2009., 17:23   #13
rak21
COD2 expert
Moj komp
 
rak21's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,883
da, stalno držanje u lapu je štetno zbog visokih temperatura koje se stvaraju pri (višesatnom pogotovo) radu. Bolje je bateriju izvaditi..

Samo dopunjavanje nije štetno; nema potrebe paziti da se isprazni i napuni do kraja jer se kod li-ion baterija ciklusi računaju drugačije nego kod starijih tipova baterija (recimo potrošnja sa 100% na 70 pa punjenje na 100% se računa samo kao 1/3 ciklusa), čak je poželjno bateriju dopunjavati a ne stalno prazniti do kraja (eventualno to učiniti 1x mjesečno)..
rak21 je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2009., 23:45   #14
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
Citiraj:
Autor rak21 Pregled postova
...čak je poželjno bateriju dopunjavati a ne stalno prazniti do kraja (eventualno to učiniti 1x mjesečno)..
Kako to da ista stvar ne pali kod mobitela, a isto su Li-ion? Kod njih, ako ju stalno nadopunjavaš ona sve kraće i kraće traje, drugačija tehnologija izrade ili... ?
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 00:30   #15
majk
Premium
Moj komp
 
majk's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Ri
Postovi: 300
Svejedno je gdje se cuva ako se koristi.

Ako se ne koristi uopce ili je treba spremiti na dulje vrijeme onda se drzi na hladnome, ali iznad nule, ispraznjena na 40% kapaciteta.

Mogu potvrditi da baterija cuvana u frizideru na 5° nakon dvije godine ima isti kapacitet kao da je nova. U cijelom zivotnom vijeku izpraznjena je mozda 20 puta jer jednostavno nemam potrebu koristiti batetriju. Punjac mi je laksi i manji za nositi.
majk je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 19:41   #16
Taz_729
Registered User
Moj komp
 
Taz_729's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: u kući
Postovi: 33
znaci ako sam dobro shvatio ovo iznad oko koristenja baterije
bolje je kod koristenja lapa bateriju izvadit i ostavit punjac, jel tako?
bateriju koristit eventualno kad se ide na put, tj u nemogucnosti prikljucivanja punjaca..? xD
Taz_729 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 20:39   #17
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Hebiga, samo vađenjem baterije ne koristite jednu od većih prednosti laptopa, da ako nestane struje, sve još radi..
FitzTN je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na