Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.07.2011., 20:07   #1
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Dell Inspirion N5110(P10F)

Isprike ako tema za ovaj lap postoji (meni ju ne izbacuje tražilica), pa neka moderator premjesti.
Uglavnom, moj model je sa i3 procesorom i nVidia 525m GPU-om za koji dosta ljudi prijavljuje probleme upravo poradi dva grafička procesora (intelov hd3000 je drugi, pored gorespomenutoga) i Optimus tehnologije.

Možda još neki ne znaju (a surfajući po stranim forumima vidim da je tako) ali česte su pritužbe na bitno manje performanse od onih koje se prezentiraju po kojekakvim review-ovima, pogotovo tu mislim na gaming.
Problem se pripisivao nV driverima (koji su božesačuvaj u ovome momentu, samo jedan meni radi kako spada sa ovim lapom) no, barem po pitanju FPS-a u igrama, problem je mnogo banalnijeg porijekla- jednostavno, predefinirani Power management profili praktički ne (do)puštaju ovu zvijerku sa lanca dok lap radi na bateriji; uštekavanjem istoga u mrežni napon (utičnicu) stvari sjedaju na svoje mjesto
Zato mnogi (a i ja, priznajem ) onako, "na prvu" dignu paniku (radi se oko 40-50%-tnoj redukciji perf., a to bogami, nije nešto preko čega se lako može preći).

Nadalje, probao sam malo "kloknuti" GPU- "trza" na MSI Afterburner (moj je 2.1.0 ako se ne varam) i išao sam na taktove 540m bez problema uz max. temp od 78C, bez dodatnih hlađenja, postolja itd. (a koje se riješi za cca 100-tinjak kn, btw), dalje nisam probao ( za sada ).
Boost je dobar ( sa nekih 100-120fps na 120-140 sličica u COD4SP, prva misija na brodu, 1366x768 srezani detalji poprilično, ali ipak...).

Isto tako, lap je nešto neviđeno po pitanju konstrukcijskoga rješenja, a s obzirom na smještaj HDD-a (kojega sam zamijenio OCZ Solid 3 60GB modelom): dakle,takvo nešto može smisliti samo potpuno izopačeni um. Lap doslovno mora čitav u dijelove, matična van, a kako nije rađen od bogznakako kvalitetne plastike , velka je šansa da nešto pokidate.
Npr., tipkovnica se poprilično uvija na pritisak- stvarno loše odrađeno, iako po pitanju etetskoga učinka nemam nikakvih zamjerki- pridodajte tome i izmjenjivi pokrov tj. poklopac...
Upute na Dell-ovim stranicama su prilično šture i na par mjesta ne objašnjavaju ključne stvari (npr. kada treba maknuti "palm rest", to OBAVEZNO početi raditi sa desne strane gdje su, naravno plastične, kopče i obavezno rabite distancere u više točaka; inače ode sve u 3 krasne (meni je tako jedna kopča pukla, a pazio sam maksimalno).

Uglavnom, baterija je odlična (48wh, 6-cell), monitor solidan, lap među tišima od onih sa kojima sam imao priliku raditi.

Sve u svemu- zadovoljan sam poprilično (što se baš i ne bi moglo zaključiti iz gorenavedenoga ), a biti ću još zadovoljniji kada malo "popeglaju" drivere.
Za tu lovu koliko dođe, definitivno se isplati ("sub-5000kn" kategorija).

Nadam se da sam nekima ( koji odvaguju kupnju ovoga modela) pomogao da steknu malo detaljniji uvid, a mimo onoga što se uglavnom piše u testovima po netu.

LP
  Reply With Quote
Staro 04.07.2011., 22:48   #2
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Zanima me jesu li svi n5110 modeli sto se kontrukcije tice isti kao tvoj. Posto sam bacio oko na onaj model s integriranom grafom (ne treba mi jaka) i 3g. garancije,mislio sam mozda cu kasnije staviti veci disk ili ram,a po tvom opisu treba rastavljati lap?? Uh.
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.07.2011., 02:40   #3
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Pretpostavljam da znaš da si bacio u vjetar trogodišnje jamstvo tim rastavljanjem.

@Bruno_Rv: Kad/ako budeš mijenjao HDD, odneseš u ovlašteni servis da ti to odrade. Platit ćeš, ali se baš ne isplati gubiti jamstvo zbog toga.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2011., 08:00   #4
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Da, ja sam zvao Megatrend (tamo sam kupio) i promjena diska kostala bi 150 kn i ostaje garancija
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2011., 11:23   #5
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Zanima me jesu li svi n5110 modeli sto se kontrukcije tice isti kao tvoj. Posto sam bacio oko na onaj model s integriranom grafom (ne treba mi jaka) i 3g. garancije,mislio sam mozda cu kasnije staviti veci disk ili ram,a po tvom opisu treba rastavljati lap?? Uh.
Da, konstrukcijski su isti, i da, teška yebada je ta izmjena diska (RAM je klasika, 1x4GB 1333MHz, jedan vijak- et voila ).

Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Pretpostavljam da znaš da si bacio u vjetar trogodišnje jamstvo tim rastavljanjem.
Štaaa?! Stvarno???

Šalim se, jamstvo je izgubljeno "as is", no promjena "palm rest"-a, a u slučaju havarije koju ne bih mogao sam riješiti, rješava i taj problemčić puknute kopče (tim više jer sada znam šta i kako treba paziti); pukla je mojim krivnjom i ne pada mi na pamet to podvaljivati pod "untouched", no da mi rikne proc ili nešto slično, a da nije mojom krivnjom, ne bih imao ni malo moralnih dilema da takav proizvod vratim u stanje "pod jamstvom" i reklamiram.

Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
Da, ja sam zvao Megatrend (tamo sam kupio) i promjena diska kostala bi 150 kn i ostaje garancija
Moj je problem taj što nisam iz ZG, pa mi niti službeni servis koji bi se zayebavao sa time nije dostupan, a bez povećih troškova odlaska/slanja službom, ili po nekome trećemu.
A, ruku na srce, to bi bilo pomalo i protiv mojih devijantnih sklonosti da ne isprobam sam skemijati nešto u ovoj hardverskoj zavrzlami, pošto mi na području desktopa postaje pomalo dosadno... imam lagani dojam da neće sve samo na ovome stati

Btw, bilo bi dobro kada bi i sam "prisnažio pokoju" u ovaj thread, a s obzirom da si vlasnik ovoga modela
...

Uglavnom: svi vi koji imate priliku odšetati do servisa i riješiti se patnje zamjene diska za samo 150kn- go for it!

Zadnje izmijenjeno od: windfucker. 05.07.2011. u 11:31.
  Reply With Quote
Staro 17.07.2011., 11:19   #6
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Molio bih pomoć u vezi dell 5110, moj je onaj sa i5 procom i gt525m. Ovako 1.zvučnici su koma sve preko pola snage radi uzasnu distorziju čak da je i od drva napravljen mislim da bi rondalo.
2. svjetlina ekrana se mjenja kad upalim neki program npr firefox, kao da pomaknem brightnes za zub ili dva jace ili slabije.
3. grije se ko blesav
4. usred igre pa makar i neke bezvezne flash igrice na fejsu jednostavno bloka na sekundu dvije i nešto zakrči, to pak nisam niti na jednom kompu dođivio.
E sad moje pitanje je da li se to događa još nekome tko ima ovaj lap i ako ne da li će to proć na garanciji ili imate neko rješenje?

Zadnje izmijenjeno od: gollum. 26.07.2011. u 19:48.
gollum je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2011., 11:46   #7
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Odgovoriti cu ti makar imam stariji model, N5010

1. Kod mene nema tih problema sa zvukom, spoji na neke vanjske zvucnike da imas bolji zvuk
2. Nemam tih problema
3. I ovaj se grije, ali po pisanju na webu, to je kao neka "greska u dizajnu".
4. To ti je zbog HDD. Mislio sam ga mijenjati, ali ne isplati mi se. S vremenom se naviknes i ne obracas vise paznju za to
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2011., 12:10   #8
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
Odgovoriti cu ti makar imam stariji model, N5010

1. Kod mene nema tih problema sa zvukom, spoji na neke vanjske zvucnike da imas bolji zvuk
2. Nemam tih problema
3. I ovaj se grije, ali po pisanju na webu, to je kao neka "greska u dizajnu".
4. To ti je zbog HDD. Mislio sam ga mijenjati, ali ne isplati mi se. S vremenom se naviknes i ne obracas vise paznju za to
Cekaj, cekaj kako misliš HDD? Pa lap ima 10 dana, to bi trebali priznat kao tvorničku grešku, a šta ti je sa podacima, mislim ako hard ronda to ne moze dobro završiti.
gollum je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2011., 12:37   #9
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Mislio sam na brzinu HDD-a. Ovaj u laptopu je 5400 dok imaju ovi brzi od 7200 okretaja. Meni isto npr. kopiram sa c: na d: disk i pokusam otvoriti u FF npr. vecernji ili jutarnji isto steka
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2011., 12:50   #10
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
Mislio sam na brzinu HDD-a. Ovaj u laptopu je 5400 dok imaju ovi brzi od 7200 okretaja. Meni isto npr. kopiram sa c: na d: disk i pokusam otvoriti u FF npr. vecernji ili jutarnji isto steka
Aha ma to nisam ni primjetio, meni se baš čuje kao kad cd ne staviš pravilno a komp ga je zavrtio pa se čuje ono proklizavanje ili kad ventilator naleti na kabel u kučištu plus što se slika baš blokira.
gollum je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.07.2011., 00:36   #11
Jus_us
Premium
 
Jus_us's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Mene zanima informacija o doticnom laptopu sa grafom gt525 kako stoje temperature u igrama i dali se pregrijava, hvala
Jus_us je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2011., 21:53   #12
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Citiraj:
Autor Jus_us Pregled postova
Mene zanima informacija o doticnom laptopu sa grafom gt525 kako stoje temperature u igrama i dali se pregrijava, hvala
Evo ja ovo malo sto sam probao Dungeon siege 3 laptop se grije za poludit, a ventilator se jadan vrti koliko god moze.
gollum je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2011., 14:21   #13
Jus_us
Premium
 
Jus_us's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Autor gollum Pregled postova
Evo ja ovo malo sto sam probao Dungeon siege 3 laptop se grije za poludit, a ventilator se jadan vrti koliko god moze.
Mozes provjeriti temperature ako nije problem, nadam se da ti se ne gasi nakon nekog vremena.
Jus_us je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 10:23   #14
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Citiraj:
Autor Jus_us Pregled postova
Mozes provjeriti temperature ako nije problem, nadam se da ti se ne gasi nakon nekog vremena.
Ne gasi se, zasad, ali aida64 kaze CPU 88*C, GPU 75*C, vent se vrti na 5100 okretaja kad sam pokrenuo igru kad je evo samo firefox upaljen onda kaze CPU 56*C GPU 52*C, a vent se ne vrti ili se bar ne cuje i nema nikakvog ocitanja. Ne znam dali ovaj programcic ima neki history log sa tim podacima pa da povezem dali temp ode u svemir kad mi zabloka komp.

EDIT:
Evo maximalna temp CPU-a je došla do 96*C a GPU-a 86*C, ako ima tko pametniji neka kaze nesto o tim vrijednostima.
Ako imas vikendicu na Greenlandu bit ce ti odlican.

Zadnje izmijenjeno od: gollum. 26.07.2011. u 10:55.
gollum je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 12:55   #15
Jus_us
Premium
 
Jus_us's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Autor gollum Pregled postova
Ne gasi se, zasad, ali aida64 kaze CPU 88*C, GPU 75*C, vent se vrti na 5100 okretaja kad sam pokrenuo igru kad je evo samo firefox upaljen onda kaze CPU 56*C GPU 52*C, a vent se ne vrti ili se bar ne cuje i nema nikakvog ocitanja. Ne znam dali ovaj programcic ima neki history log sa tim podacima pa da povezem dali temp ode u svemir kad mi zabloka komp.

EDIT:
Evo maximalna temp CPU-a je došla do 96*C a GPU-a 86*C, ako ima tko pametniji neka kaze nesto o tim vrijednostima.
Ako imas vikendicu na Greenlandu bit ce ti odlican.

Hvala ti puno na informaciji , upravo je to ono sto sam trazio tnx jos jednom, zanimljivo da je cpu tako velika temperatura , za grafu sam i mislio da ide preko 80% ali za cpu bas i nisam,bilo bi ok da jos neko nabaci komentar i kaze svoje temperature na istom laptopu.
Jus_us je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 14:06   #16
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Citiraj:
Autor gollum Pregled postova
EDIT:
Evo maximalna temp CPU-a je došla do 96*C a GPU-a 86*C, ako ima tko pametniji neka kaze nesto o tim vrijednostima.
Ako imas vikendicu na Greenlandu bit ce ti odlican.
To je "malo" previše, moguće da nešto nije u redu s hlađenjem jer tolike temperature ne bi smjele biti bez obzira na opeterećenje, ipak se radi o novom laptopu. Raspitaj se kod drugih vlasnika istog laptopa, ako je to samo kod tebe slučaj, onda nosi na servis, ako ne, onda nije baš pohvalno za Dell.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 17:02   #17
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
S cim si mjerio temperature? Ajde probati cu ja na svom N5010 jer su skoro isti
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 19:38   #18
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
S cim si mjerio temperature? Ajde probati cu ja na svom N5010 jer su skoro isti
S AIDA 64 i sa nekim starijim Everestom. Ja sam spakirao lap i poslao ga u Kodeks, to je valjda jedini servis za Dell kod nas pa cemo vidjet sta ce oni reci.
gollum je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 19:48   #19
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
To su prevelike temperature. Pokreni OCCT, neka radi jedno 1-2h sa punim opterećenjem grafe i proca te neka usput crta grafikon.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 20:06   #20
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
To su prevelike temperature. Pokreni OCCT, neka radi jedno 1-2h sa punim opterećenjem grafe i proca te neka usput crta grafikon.
Sad ne mogu vise nis, lap je vec na putu u servis, ali vidim da se svi slazu da to nisu normalne temperature pa me bas zanima sta ce ovi u servisu reci.
gollum je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 01:35   #21
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Ajde bas cu probati sutra-prekosutra. To sam primjetio kad sam isprobavao novi Crysis da ventilator stalno radi na full speed. I bas me zanima sto ce ti reci. Ako ti ga poprave/zamjene ide i moj na servis
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2011., 09:40   #22
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Evo i test mojeg della n5010. Jel to OK ili...?

__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2011., 10:04   #23
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
I to je prilično vruće, ali nije kritično. Ne znam kakva je temperatura kućišta kad se procesor tako grije, ali na mom Lenovu kućište doslovno prži iako je maximalna temperatura ispod 80 stupnjeva. Nisam očekivao probleme sa zagrijavanjem kod novijih intelovih procesora, a ni kod Della.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2011., 19:29   #24
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Evo serviser kaze da je 98*C normalno i da moze ici do 110*C, iskreno nisam bas siguran ali ako i dodje do tih suludih temperatura i grune proc mogu se samo nadat da ce se sjetit svojih rijeci. Zanima me koliko ce mi baterija trajat u toj pecnici.
Sto se tice distorziranog zvuka iz zvucnika oni su grunuli i zamijenit ce ih, navodno su u dellu tvornicki previse dozvolili da se pojacaju pa su probili, mada je meni i onaj prvi zvuk nakon instalacije prozora vec distorzirao, ali ok.
Lap bi trebao stici sljedeci tjedan pa cu provjeriti malo temp opet a i bacit cu oko na friske drivere sa nvidijine stranice u vezi povremenog blokanja pri vecem opterecenju. Sve u svemu zao mi je da nisam kupio Acer pa nebi imao nikakva ocekivanja.
gollum je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2011., 02:03   #25
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Nema šanse da je 98 stupnjeva normalna temperatura. Procesor možda može ići do 110 da se laptop ne ugasi, ali kvragu, morao bi biti hladniji.

A što se Della tiče, očito je kuda sve ide. Prije je to bio samo Acer, ali ni taj Acer više nije ništa jeftiniji od niže klase Della, Lenova, HPa... A kako se prate cijenom, tako i kvalitetom očito.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2011., 20:52   #26
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
Pa dobro ako laptop ima 3god jamstva i u tom roku se procesor ''otopi'' trebali bi priznat garanciju i dat novi, naravno ako nije nis osteceno, sto ne???
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2011., 00:26   #27
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Da, to nije tvoja greska. Zato se ja i ne brinem previse oko toga. Backup svega imam, tako da mi je svejedno
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2011., 07:27   #28
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
Da, to nije tvoja greska. Zato se ja i ne brinem previse oko toga. Backup svega imam, tako da mi je svejedno
Upravo tako, ja nakon svog gledanje mi se cini da cu ipak uzet 5110 sa i5 i gt525 za 4999kn, a za podatke ionako imam prijenosni 5.25 od 2Tb koji se moze spojit preko eSATE
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2011., 14:36   #29
gollum
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: u masi
Postovi: 13
Citiraj:
Autor overload Pregled postova
Upravo tako, ja nakon svog gledanje mi se cini da cu ipak uzet 5110 sa i5 i gt525 za 4999kn, a za podatke ionako imam prijenosni 5.25 od 2Tb koji se moze spojit preko eSATE
Ja sam svoga uzeo u Superbit-u i sa poštarinom me ispao 4700.
Sad vidim da ga nema više.
gollum je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2011., 21:17   #30
overload
Premium
Moj komp
 
overload's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: rijeka - lič
Postovi: 326
Citiraj:
Autor gollum Pregled postova
Ja sam svoga uzeo u Superbit-u i sa poštarinom me ispao 4700.
Sad vidim da ga nema više.
I ja sam ga gledao do proslog tjedna i valjda su ostali bez!
__________________
t.ly/YLrl
overload je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na