Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.05.2009., 20:01   #1
Hari
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Mursa
Postovi: 87
(Ovo je sigurno bilo) FPS vs Refresh rate

Naime pitanje postavljam iz neznanja pa nemojte flejmati molim Vas. Malo sam gledao po tražilici al nikakvih rezultata ne mogu nać jer je pojam preopćenit.

Imaš igricu (recimo u ovom konkretnom slučaju TF2);
Imaš monitor (konkretno 60 Hz Samsung LCD, 2 ms odziv);
Imaš cfg od igrice i u njoj postavljeno slijedeće: fps_max "60";
Imaš video opcije igre: VSync ON...

Rezultat je stabilnih 60 fps i igra koja relativno glatko ide.

Promjeni se fps_max na "300"; i
VSync OFF

... i rezultat je 120 fps sa dropovima na 45 fps.

Pitanje 1. Može li monitor od 60 Hz prikazati 120 fps koje dobije od grafičke?
2. Što mu znači taj 2 ms odziv? (neki to definiraju kao G2G, a neki White-Black-White) Koja je razlika 2 ms i recimo 8 ms na monitoru ako u oba slučaja imamo 60 Hz osvježenje?
3. Može mi neko mal pojasnit što je to tearing, flicker, stuttering, input lag?

Hvala.

Zadnje izmijenjeno od: Hari. 29.05.2009. u 20:15.
Hari je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2009., 21:47   #2
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Ovako, 1. odgovor:
Monitor radi na 60Hz, pod time se podrazumjeva da daje 60Hz iliti 60 titraja (slicica) u sekundi. Sad dali njemu graficka daje 60, 120 ili vise fps-a, on ce to uvjek prikazivati u 60fps-a. Ne moze prikazati vise od 60 jer mu je to nazivno osvjezavanje. Isto tako ne znaci da nije bolje da grafa "pumpa" sto vise fps-a iako za tvoje oci to i dalje znaci 60pfs-a koje ti monitor prikazuje... (nadam se da kuzis sto ti ocu reci ). Sve se svodi na to dali ti je u 3d aplikaciji (vecinom slucajeva se svodi na iste) upaljen V.sync (sinhronizacija fps-a izmedju grafe i monitora).

2. odgovor:
Moze se o tome pricati satima ali evo ukratko:
To sto vidis na danasnjim Lcd monitorima 2ms GTG ("grey-to-grey"), 4ms, 6ms itd. ti je Response time. Response time je kolicina vremena potrebna da pixel u LCD monitoru iz crne boje pridje u bilu pa zatim opet u crnu. Znaci, ono sto si napisa white-black-white ili obrnuto... Dugi Response time (koji je prisutan u starijim modelima monitora) moze biti zamarajuci gledateljima ovisno o sadrzaju kojeg prate na displayu i o tome koliko brzo se slika "pomice" i "mijenja". Mnogi noviji Lcd modeli displaya su doveli Response time na vrlo "malene" brojke tipa 2ms, 5ms, 8ms itd.. S time su gotovo anulirali "blur" efekt koji se pojavljiva upravo kod velikog Response time-a.

3. odgovor:
-Tearing se pojavljuje kod aplikacija (igara, programa za modeliranje, ugl. 3d aplikacija) kada je iskljucen V.sync. To mozes primjetiti kad npr. u nekoj pucacini tipa UT, CS, CoD itd... stojis na mjestu a misem radis lijevo-desno... Slika se "para" upravo radi iskljucenog V.synca koji sluzi, kao sto znas, za sinhroniziranje fps-a izmedju grafe i monitora (u tvom slucaju 60Hz-a). U slucaju da je V.sync ON tada se anulira tearing..

-Flickering je pojava cesta kod CRT monitora kada rade na low refresh rate-u (vecini ljudi je to ispod 70 Hz-a). Primjer, kad bi CRT monitor stavia na 60Hz-a, okom bi primjetia "flickering" ili treptanje slike.. Flickering uvelike ovisi o uvjetima gledanja, npr. ako gledas u CRT monitor u potpuno mracnoj sobi, dovoljno bi bilo cak i 30-tak Hz-a (ovisi od covjeka do covjeka) a nebi primjetia flickering. Isto tako kad bi gleda pri nekim drugim uvjetima (danje svijetlo i sl.) pri 30-tak Hz-a nebi moga uopce gledati u monitor radi velikog flickeringa...

-Stuttering.. Hmm, nisam ni sam siguran, ali ovo mi se cini vezano uz x2 grafe (pod x2 mislim na grafe sa multi-GPU rjesenjima). Ko sto vidis pod moj komp, imam x2 grafu ali jos nisam dozivia efekt "stutteringa" iliti povremenih trzaja tj. pada fps-a. Naime radi se o problemu koji se pojavljiva u ranijim generacijama x2 grafa (citaj 3870x2 + stare revizije drivera). Koliko sam upoznat, radilo se o desinhronizaciji izmedju 2 GPU-a na grafi, koje je dovodilo upravo do stutteringa. Mozda bi bilo bolje da pitas neke kolege forumashe - vlasnike spomenutih kartica, ima ih dosta na forumu.

-Input lag.. ovisi o nekoliko komponenti, od misha, tipkovnice, grafe pa do monitora. Vecinom slucaja je povezan s monitorom. Za monitore znam da "lagaju" ako ne rade u nativnoj rezoluciji, sto je rijetkost za LCD i Plasme a cesta pojava za CRT monitore posto LCD i Plasma "ekrani" imaju nativne reze (za razliku od CRT-a imaju fiksiranu mrezu pixlela koji najbolje i najostrije prikazuju sliku pri nativnoj rezi). Primjer: Display koji ima nativnu rezu 1680x1050 dobiva signal od kompa (grafe) da prikaze sliku u 640x480, tada taj display (ekran, monitor - nebitno) mora skalirati "sirinu" i "visinu" prikaza skoro 2.5 puta da bi prikazao tu istu sliku na svojim pixelima. Tada je potreban "advanced signal processing" (koji moze biti uzrok "laga") da bi se prikazala slika... Zato mnogi Lcd-ovi danas koriste tehnologiju zvanu "overdrive", koja "ocitava" ono sto se salje na monitor nekoliko fps-a unaprijed (tako umanjuje lag) da bi se anulira efekt "blurra" i "ghostinga". Efekt svega toga jest da ono sto se prikazuje na ekranu kasni par fps-a , sto uzrokuje "osjecaj" kasnjenja iliti laga cak i pri pokretima misha u nekim aplikacijama.. Nadam se da ti ovo bar priblizno govori o cemu je rijec
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Sn4k3. 30.05.2009. u 13:49.
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2009., 02:54   #3
Hari
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Mursa
Postovi: 87
Jep, hvala puno. Konto sam i sâm puno tih stvari ali valja provjerit. Ko pita ne skita Nisam došao još do tih x2 kartica (koristim danas skromnu 8800 GTS sa 320 MB). Ima za to vremena.
Hari je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2009., 13:52   #4
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Np.. Btw ispuni moj komp, ljudi pomazu bolje ako vide o kojim je komponentama rijec (ako bude kakvih problema)..
poz
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2009., 16:28   #5
Metamphetamine
Flaccitra
Moj komp
 
Metamphetamine's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 276
Stuttering je običan efekt "trzanja" zbog niskog fps-a i/ili pada istog.
Micro-stuttering je "bio" vezan uz X2 grafe, kada je fps više nego dovoljan i konstantan ali opet nekako trza.
__________________
Metamphetamine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na