Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.10.2019., 18:20   #61
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
daj ti nama slikaj ti prenaponsku zaštitu radije


__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 12:46   #62
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Kratki osvrt nakon par dana koristenja CAP/mAP u stanu u Zagrebu i implementacije CAP u kucu u Rijeci...

Sve radi savrseno, signal suludo jak, brzine nebulozne... Kad sam u sjevernom dijelu stana, onda mAP preuzima posao i drzi mobove na 2.4GHz... S obzirom da je to ionako samo preko noci, meni skroz OK... U ostatku stana djeluje 5GHz mreza i odlicno pokriva sve sto treba...

CAP koji sam dignuo u Rijeci prodire kroz sve i svasta (armirani beton uzduz i poprijeko)... Uglavnom, u Rijeci vise necu imati problema sa wifijem...

Jos jednom hvala Cukyu na svoj pomoci!
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2019., 21:12   #63
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Koliko si nahvalio cap ac morat cu i ja sebi uzet jedan

Sljedece sto cu si uzet na test ce biti cap ac i cap lite. Pa jos to upogonit u capsman modu
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2019., 18:47   #64
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Pozdrav svima,
nekako sam se našao u sličnoj situaciji pa ako može ovdje da ne otvaram bez veze novu temu...

Dakle, imam B_Net preko coax-a (bez voip-a ako je bitno).
B_Net modem/router je TECHNICOLOR TC7200.
Na njega je spojen switch te sa switcha kabeli prema sobama.

Imam već nekavu hrpicu wifi uređaja koja će nastaviti rasti (smarthome).
Ugasio bi wifi na TC7200 te umjesto njega koristio Access point ( Ubiquiti UniFi AC Lite ili MikroTik cAP ac).
Ono što se traži je:
-malo bolji wifi signal,
- istovremeno 2.4 i 5G mreža (sadašnji podržava ili/ili),
- nešto bolji management (sadašnji je očaj).
- opcionalo (nije uvijet ali ) da se može konfigurirati guest_wifi_mreža

Nisam neki stručnjak, ali uz lagani help snalazim se neloše.

Dakle kako sve ovo spojiti/podesiti?
Ugasiti wifi na TC7200, na LAN port TC-a ili LAN switcha spojiti AP?
Da li LAN portovi na TC7200 ostaju živi? ili sve mora ići preko switcha?
DHCP na TC7200 gasim?

Za Unifi moram koliko vidim imati stalno upaljeno računalo ili Cloud Key.
Što je sa MikroTik-om? Isto,ili...?

Molim savjet iskusnijih ili neki drugi prijedlog ako ova gore oprema nije opcija.

Hvala!!
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2019., 19:41   #65
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
nikky će ti uskočit za uobičajenu proceduru, ja ću samo reć da sam živce pogubio dok sam unifi konfigurirao.
pc ti treba samo da instaliraš unifi controller, kojim ćeš kontrolirati unifi ap-ove. jednom kad uspiješ "pripojiti" uap-ove na kontroler, možeš ih ili sve zajedno ili nezavisno podešavati, ali mene je yebalo u zdrav mozak njihovo treptanje prstena i faking "adopting" status koji je trajao jedno 2 dana. kad sam se nakon jedno pol godine htio spojit na njega, kontroler ga opet nije vidio nego sam trebao ponovit postupak adoptanja i konfiguracije. kad su mi rekli na promijenim šifru wirelessa u firmi, rekoh "ne može se" :P

bjež od toga.

u enterprize okruženju možda, za po doma gubitak živaca.
mikrotik pak ima drugih mana. i on je malo specifičan za konfiguraciju.

i nikky i ja, za "po doma" govorimo da se uzme neki tp-link , tipa c1200 ili c7... može i jeftinije ako ti ne treba gigabit. jako dobar domet, ne šteka... i prihvatljiva cijena.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2019., 20:03   #66
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
... nadopišem kasnije ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2019., 21:55   #67
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
nikky će ti uskočit za uobičajenu proceduru, ja ću samo reć da sam živce pogubio dok sam unifi konfigurirao.
pc ti treba samo da instaliraš unifi controller, kojim ćeš kontrolirati unifi ap-ove. jednom kad uspiješ "pripojiti" uap-ove na kontroler, možeš ih ili sve zajedno ili nezavisno podešavati, ali mene je yebalo u zdrav mozak njihovo treptanje prstena i faking "adopting" status koji je trajao jedno 2 dana. kad sam se nakon jedno pol godine htio spojit na njega, kontroler ga opet nije vidio nego sam trebao ponovit postupak adoptanja i konfiguracije. kad su mi rekli na promijenim šifru wirelessa u firmi, rekoh "ne može se" :P

bjež od toga.

u enterprize okruženju možda, za po doma gubitak živaca.
mikrotik pak ima drugih mana. i on je malo specifičan za konfiguraciju.

i nikky i ja, za "po doma" govorimo da se uzme neki tp-link , tipa c1200 ili c7... može i jeftinije ako ti ne treba gigabit. jako dobar domet, ne šteka... i prihvatljiva cijena.

Moja iskustva su izgleda suprotna, UniFi APovi se konfiguriraju superjednostavno, digneš kontroler na PCu ili virtualci, kad pališ AP držiš mu reset dok ne pozeleni i spreman je za adopt. Adoptaš ga i radiš s njim što hoćeš. Kontroler se valjda može instalirati i na RPiju preko dockera ili na OpenMediaVaultu, ali to nisam još testirao.



S Mikrotikom također imam jako dobra iskustva, od malih RBova do CCRova. Tolika konfigurabilnost i mogućnosti za tu cijenu, ne znam imaju li ikakvu alternativu.


TP Link ... Kad navikneš da na Mikrotik star 10 godina možeš instalirati jučerašnji firmware koji je izbačen jer je prekjučer pronađen neki bitan bug onda prestaneš shvaćati ozbiljno nešto na čemu piše TP Link.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2019., 22:44   #68
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
idiot proof, ali not enough. nije samo držat reset. izgubio sam valjda 8 radnih sati za ga instalirat. izuzetak koji potvrđuje pravilo. montirao sam samo jednog, preskupi su za igranje.
mikrotika imam dvoznamenkasti broj u (privatnoj) mreži, u firmi još 30tak. jes. toliko ih volim da sam na hex-a instalirao openwrt. nije problem softver (mislim je, ali nije glavni), problem je loš hardver kod kućnih ap-ova. i nikakve antene. jbt antena od 1dbi.

kućni korisnik se ne bi smio zamarat firmverom. kupit ću uređaj, montirat ga i zaboravit da postoji, a ne čitat factory bulletin da vidim koji bug je otkriven i kad će ga zakrpat. uostalom to je nebitno kod uređaja koji ti sjedi iza firewalla i glumi fikus.

tp-link je za kućnog korisnika mila majka. trpam(o) ih i po birtijama/restoranima. hap ac lite mi nije doma pokrio ni jednu jedinu prostoriju. uzeo ac tp-linka, pokrio cijeli stan sa 5ghz. lovim ga s ceste. montirao ljetos 2 komada u jedan poveći restoran, jednog u salu drugog na terasu. cca 400njak kvadrata po uređaju. za uređaje od 300kn , rade milina. ne kvare se, ne blokiraju se, imaju jako dobar wifi većinom, i nisu skupi. nisu enterprize, ali ovdje čovjek niti ne traži enterprize rješenje - hoće uređaj kojim će stan pokrit wifi signalom.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2019., 00:41   #69
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
A zo, da se vratimo na pitanje kolege marko_st,

Slažem se sa kolegom jp_rv, uzmi TP-Link Archer C1200 > https://www.tp-link.com/us/home-netw.../archer-c1200/
to je dual band router sa poprilično dobrim pokrivanjem wifi signala,
ima Guest WiFi koji može biti odvojen od "ostale mreže",
QoS je malo blentav / nezgodan, ...

Nadam se da mrežni switch šta imaš sa GB Lan portovima,
TC7200 ima GB Lan portove.

Na TC7200 samo ugasi WiFi, on i dalje ostaje kao gl. router (DHCP Server i ostalo),
jednako tako sva 4 Lan porta su u funkciji, na jednom je switch.

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2019., 10:53   #70
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Huh...

Sve sreća što nije više uređaja u pitanju, vidim da je i ovako prilično "šareno"...

Evo sam uspio nešto malo istražiti:
-Unifi AP što se tiče guest_network-a koliko vidim mora imati Unifi controler upaljen 24/7 ili su prisutni neki limiti...

Što je sa MikroTik-ovim cap ac-om? Jel on isto ima neki externi hardware na kojem vrti software ili je sve integrirano?

Ova dva su mi interesantna jer imaju POE i tamo gdje bi trebali biti montirani bi izgledali vizualno prilicno neupadljivo.

Dokumentacija za oba dva je ajme... Odnosno mozda je i dobra samo doći do nje je logika 1/x ...

Bitno da je objašnjeno do u detalje kako staviti svrdlo u bušilicu i objesit spravu na zid, pa onda opet isto ali za na plafon,ukupno xyz stranica...

Tu je i sveprisutni Quick start guide, a normalni manual se traži po bespućima interneta jer nije ni u product description, ni u support a bome ni u download sekciji....


TP-Link Archer C1200 je bar tu logičniji.

Jel se C1200 spaja normalno ili ga se prebacuje u Access Point Mode rada?
Gdje gledam/konfiguriram (MAC,IP,alias name,...) spojene wifi uređaje? U TC7200 ili C1200?

Da li je guest_network konfigurabilna sto se tiče bandwidth-a? Nisam to našao u opcijama....

Molim ako moze kratki osvrt na navedeno, još ništa nisam kupio tako da je sve otvoreno.

Switch koji imam je GB.

Pozdrav i zahvaljujem na danim sugestijama!
marko_st je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.12.2019., 11:29   #71
Nikky
Moderator