Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.02.2012., 01:24   #1
Purica/Tamara55
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb,Sesvete
Postovi: 139
Problem s LCD monitorom - otišlo pozadinsko osvijetljenje?

Riječ je Phillipsovom 200WP7 20'' monitoru, kupljenom 2007., garancija odavno istekla.
Problem je u tome što kad ga se upali, slika se na lijevoj polovici monitora jedva vidi, a na desnoj gotovo i ne, tako bude 2 sekunde, a onda slika nestane.
Pretpostavljam da je otišlo pozadinsko osvijetljenje. Da li je servis isplativ, tj. da nije preskup, a ako nije komplicirano, bih li mogao kupit negdje potreban dio i da ga sam zamijenim(uradi sam metoda)?
__________________
The Chase Is Better Than the Catch

Zadnje izmijenjeno od: Purica/Tamara55. 20.02.2012. u 01:25. Razlog: gramatika
Purica/Tamara55 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2012., 07:03   #2
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
To ti je neispravan inverter. Nije nešto komplicirano za promjeniti najveći je problem nabaviti odgovarajući.
samsung89 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2012., 11:36   #3
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
Probaj ti njega rastavit, pogledat malo kondenzatore na napajanju, pregledat spojeve itd...Mozda nesto uocis..
metalacos je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2012., 11:41   #4
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Probaj dijagnosticirat sta je riknulo pa probaj to potrazit na ebayu,mislim da bi te tamo najjeftinije izaslo.

Ako je popravak preko 300-400kn, to ti se neisplati, jer imas za 450-500kn polovni 20" lcd sa/bez garancije.
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2012., 10:27   #5
Debeli023
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zg
Postovi: 14
evo da ja aktiviram temu da ne otvaram novu, imam toshibu satellite a200 kojoj ekran malo radi malo ne radi, tj. backlight se ugasi, pa ga zatvorim i otvorim pa opet radi, ali samo u određenim položajima, čim ga pomaknem opet se ugasi.
Ista dijagnoza, backlight ili inverter, mijenjao sam inverter, radio je 1 dan super i onda opet po starom.
Iskreno, to mi je prvi put da se bavim baš sa lcd ekranima, tako da se ne bi za*ebavao sa promjenom diode, bar ne sam, a i čudno mi je što je novi inverter radio cijeli dan prije nego je krepao opet.
Nema nikakvog uočljivog problema na nekom spoju, jedino što mi pada na pamet je promijeniti i flat kabel, ali to mi je glupo raditi po sistemu "Moglo bi biti" jer nemam ni para ni vrimena a ni znanja o lcdima da bi se iša zafrkavat na taj način.

Postoji li neki način da pouzdano saznam do čega je?
Debeli023 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2012., 12:16   #6
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Debeli023 Pregled postova
evo da ja aktiviram temu da ne otvaram novu, imam toshibu satellite a200 kojoj ekran malo radi malo ne radi, tj. backlight se ugasi, pa ga zatvorim i otvorim pa opet radi, ali samo u određenim položajima, čim ga pomaknem opet se ugasi.
Ista dijagnoza, backlight ili inverter, mijenjao sam inverter, radio je 1 dan super i onda opet po starom.
Iskreno, to mi je prvi put da se bavim baš sa lcd ekranima, tako da se ne bi za*ebavao sa promjenom diode, bar ne sam, a i čudno mi je što je novi inverter radio cijeli dan prije nego je krepao opet.
Nema nikakvog uočljivog problema na nekom spoju, jedino što mi pada na pamet je promijeniti i flat kabel, ali to mi je glupo raditi po sistemu "Moglo bi biti" jer nemam ni para ni vrimena a ni znanja o lcdima da bi se iša zafrkavat na taj način.

Postoji li neki način da pouzdano saznam do čega je?
Ako imas multimetar mozes testirat napone na inverteru i flatu, ne znan na pamet kako ide ali mogu provjerit, ako je sve ok onda je do lampe, ako nije onda ce pokazat di. E sada moze bit da je i neki osigurac na dovodu otisa, pa nema stabilan napon (dogadjo mi se na Aceru). Tu je samo tribalo prominit odgovarajuci osigurac i sve je radilo.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2012., 16:14   #7
Debeli023
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zg
Postovi: 14
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Ako imas multimetar mozes testirat napone na inverteru i flatu, ne znan na pamet kako ide ali mogu provjerit, ako je sve ok onda je do lampe, ako nije onda ce pokazat di. E sada moze bit da je i neki osigurac na dovodu otisa, pa nema stabilan napon (dogadjo mi se na Aceru). Tu je samo tribalo prominit odgovarajuci osigurac i sve je radilo.
hmm, gugla san već bija kako izmjeriti napon na inverteru i naša san samo (meni trenutno) beskorisne testove. Ukratko, opis svih testova koje san naša je ovaj: "uzmite multimetar koji nije baš zadnje g*vno iz peveca, + na prvi pin konektora na inverteru, - na metal oko vide. ukoliko je (za toshibu) oko 19V onda je kabel ok, dakle problem vam je inverter ili dioda. Da bi vidili dalje problem morate imati još 1 testirano ispravni inverter i testirano ispravnu diodu, pa jedno po jedno zamijenite i vidite u kojoj komponenti je problem"
Da imam ispravni inverter i diodu promijenio bi oboje i aj ća

palo mi je na pamet testirati napon na izlazu iz invertera, tamo di se ukopčava kabel ob backlighta i tako saznati je li inverter ok, ali ne znam di bi tamo triba stavit + iglu a da ne spalim ono što spaljeno nije
Debeli023 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2012., 11:33   #8
zaratin5
Premium
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 160
Ne ispituj ništa na izlazu iz invertera jer je napon previsok za skoro sve voltmetre. Sa ulazne strane invertera kod uključenog lapa moraš imati 19 V za napajanje invertera (dolazi sa dvije žice), masu (takođe sa dvije žice), 5 V za start invertera (jedna žica) i 3,3 V za jačinu poz. osvjetljenja kada je na full ili manje kada je smanjeno. Stavi na probni kabel od voltmetra, iglu ako nije dovoljno oštar, i ispitaj. Ako je tu sve OK krepao je ili inverter ili lampa u ekranu.
zaratin5 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2012., 14:53   #9
Debeli023
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zg
Postovi: 14
Citiraj:
Autor zaratin5 Pregled postova
Ne ispituj ništa na izlazu iz invertera jer je napon previsok za skoro sve voltmetre. Sa ulazne strane invertera kod uključenog lapa moraš imati 19 V za napajanje invertera (dolazi sa dvije žice), masu (takođe sa dvije žice), 5 V za start invertera (jedna žica) i 3,3 V za jačinu poz. osvjetljenja kada je na full ili manje kada je smanjeno. Stavi na probni kabel od voltmetra, iglu ako nije dovoljno oštar, i ispitaj. Ako je tu sve OK krepao je ili inverter ili lampa u ekranu.
Aha, te druge napone nisam znao, 19V sam imao normalno, sad mi ostaje izmjerit ostale.
A kad san se raspitiva po Zadru ko bi to zna popravit da se ja ne moram i s tim za*ebavat nisan nikog naša. di si bija dosad
Debeli023 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2012., 19:09   #10
zaratin5
Premium
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 160
Citiraj:
Autor Debeli023 Pregled postova
Aha, te druge napone nisam znao, 19V sam imao normalno, sad mi ostaje izmjerit ostale.
A kad san se raspitiva po Zadru ko bi to zna popravit da se ja ne moram i s tim za*ebavat nisan nikog naša. di si bija dosad
Nisam ti ja veliki stručnjak za laptope jer se bavim brodskom elektronikom ali me je muka (i prijatelji) natjerali da naučim osnovne stvari. Još da ti kažem da za start invertera može biti i 3,3 V da te ne zbuni ako ne nađeš 5 V.
zaratin5 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na