Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.05.2007., 20:33   #1
frankof
Premium
Moj komp
 
frankof's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Blato
Postovi: 175
Mala pomoć oko postavki zvučnog sistema

Imam receiver Yamaha RX-V350 i već ga dosta dugo bezuspješno pokušavam spojit sa kompjuterom na neki način drukčiji od običnog koaksijalnog kabela 3.5mm na 2xRCA (odnosno cinch). Inače imam Audigy 2 zvučnu (SB0240). Pokušavao sam nabaviti mono 3.5mm na 1xRCA kabel kako bi ga spojio preko digitalnog izlaza ali potraga nije baš bila uspješna (je li možda netko zna gdje bi ga mogao nabaviti). Onda sam pokušao spojiti preko 6 channel ulaza na receiveru ali zvuk mi je prešupalj, zvuk ide direktno na zvučnike bez da prolazi kroz logiku receivera. Onda sam pokušao i sa onboard zvučnom (RLT850), tek da vidim ima li ikakva razlika između Audigy-ja i nje i bi li ipak bio bolji zvuk kada receiver dobije 6 kanalni zvuk. Međutim digitalna veza (i optička i koaksijalna) šalje samo 2 kanalni zvuk. Ne vjerujem da sam nešto pogriješio jer mi je u isto vrijeme onboard zvučna bila spojena digitalno optički i koaksijalno i analogno na 6 kanala a DVD mi uredno radi na 6 kanala kad ga spojim na optički ulaz. Analogno je prikazivalo svih 6 zvučnika a digitalno samo prednja dva.
Zbog svih ovih problema bi kupio novu zvučnu. Koji je vaš prijedlog? Mislim se između X-FI Extreme Music bulk, M-AUDIO Revolution 7.1 i E-MU 0404. Bi li bilo bolje X-FI spojiti preko 6 kanalnog ulaza (jer je problem s digitalnom vezom isti) ili kupiti jednu od ovih pa ih spojiti digitalno? Ima li netko možda neki drugi prijedlog? Svaka pomoć je dobrodošla i oprostite na malo podugačkom postu.
frankof je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2007., 20:53   #2
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Toga bi moralo biti u nekoj trgovini sa elektronickim dijelovima. Sad ne znam jel ima takva u blatu ako nista drugo, mislim da mozes iz chipoteke naruciti i dodje postom - LINK

Digitalnom vezom se signal salje onakav kakav je, ako slusas glazbu reciver ce dobiti 2-kanalni signal, koji moze pretvoriti u 6-kanalni ili kolko vec trebas. Moras ukljuciti na reciveru "Dolby pro logic". Iako ja nisam nimalo zadovoljan takvim rezultatom, ali sumnjam da moze bit bolje. Kad spojis analognim kablovima, onda tu funkciju obavlja zvucna, pretvara 2-kanalni signal u 6-kanalni, opet kazem, 100% je bolji rezultat ili barem jednak kao kad to radi reciver. Na DVD-u dobijes 6-kanalni zvuk jer je on takav u originalu

Eto Ulgavnom, potrazi na reciveru output opciju "Dolby pro logic II". Vidim da reciver ima to, kao i "14 surround programa"
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.05.2007., 21:19   #3
frankof
Premium
Moj komp
 
frankof's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Blato
Postovi: 175
Ma trazio sam i van Blata. Obisao sam dosta trgovina i jedina mogucnost je bila mislim u chipoteci ili italvideu da mi oni daju komponente pa da ja sam napravim kabel ali posto sam mislio da cu ga naci nisam se zelio igrati s time.
Na receiveru mi je bio uključeno dolby dekodiranje i bez obzira na to što je bila glazba receiver je uredno dekodirao 2 kanalni u 6 kanalni zvuk. Receiver na sebi ima prikaz koliko kanala stiže do njega i kada sam stavio The Wall koji je kodiran u 5.1 sustavu receiver je isto pokazivao da dobija 2 kanalni zvuk. Također kod postavki zvučnika (ono kada se pojavljuje zvuk na određenome zvučniku kako bi znao da si pravilno sve spojio) zvuk je puštao samo na prednja dva zvučnika. Sada možda je sve to normalno ali ne znam u koga bi to provjerio u stvarnosti pa pitam ovdje na forumu.
Onda bi prema tebi bilo najbolje naći neku karticu sa optičkim izlazom? Bi li ovaj na onboard bio bolje rješenje nego ovo koje imam sada ili ipak savjetuješ kupnju bolje kartice? Neke velike razlike nisam vidio (jer ipak receiver dekodira signal). Također je li možda znaš je li zvuk u igrama bolje zvuči direktno preko kartice sa EAX-om uključenim ili preko receivera?
E da, kako radi EAX pod Vistom? Znam da je Creative to nekako izveo preko openal-a ali interesira me da li to onda radi kao i na xp-u?
frankof je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2007., 00:50   #4
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Kazes Audigy2 imas... ja imam live! i moram sa drajverima stavit bar onaj mixer od creative-a i u njemu moram iskljuciti dekodiranje AC3/DTS signala, inace dobijem samo 2 kanala preko digitalnog izlaza. Sto se toga tice svejedno je jel optika ili koaksijalac. A sto se tice DTS albuma - mozda je problem u onom bit perfect ili kako vec (pogledaj sticky od usera crn). DTS albumi moraju ic na 44.1 kHz, ja u protivnom dobijem sum, mozda tebi automatski downsampla na 2-kanalni :-/ Cek, a u kojem playeru pustas te DTS albume? (nadam se da nije winamp :P) DVD kazes radi normalno?

Ako ne uspijes nista rjesit, a onboard zvucna radi normalno - slusaj mjuzu preko nje, ako je digitalni izlaz. Usporedjivao sam svoju live! i integrusu, zvuk je identican kad pustam preko digitale.
O EAX-u nemam blage, pa ce ti to netko drugi reci
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2007., 07:01   #5
frankof
Premium
Moj komp
 
frankof's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Blato
Postovi: 175
Audigy nisam uspio spojiti digitalno jer nemam kabel, u biti jesam ali sa stereo kabelom koji mislim da nije prenio cijelu zvučnu sliku koju kartica šalje (receiver mi je radio samo u stereo modu, nijedan drugi program nije želio prihvatiti). U THX konzoli sam isključio dolby dekodiranje kartice. Ovo iz prijašnjih postova se odnosi na spajanje digitalnom vezom preko onboard zvučne. Čini mi se da nema neke razlike od toga kada je na receiver spojena Audigy analogno 2 kanalno ili onboard zvučna digitalnom vezom (mislim da je čak zvuk bolji preko integruše). Jedino što me muči je to što i sa digitalnom vezom izgleda da šalje 2 kanalni zvuk. Inače muziku slušam preko WMP. Znam da su mi MP3-ce 2 kanalne ali zašto u testu zvučnika prikazuje samo prednje i zašto DVD koji je kodiran u 5.1 sistem šalje samo 2 kanalni zvuk. DVD sam puštao preko WinDVD-a 8 i WMP-a. Iz WinDVD-a mi do receivera dolazi samo 2 kanalni zvuk a preko WMP-a sam nekako preko AC3 dekodera (mislim) uspio dobiti 6 kanalni zvuk (receiver i dalje kaže da dobija 2 kanalni signal). Kada MP3-ce slušam preko stacionarnog DVD-a na receiveru kaže da dobija 2 kanalni zvuk ali zato kad ubacim The Wall lijepo prikaže da dobija puni 5.1 signal. Ovo me sve malo zbunjuje pa sam mislio da bi problem riješio kupovinom neke kartice iz prvog posta. Znači ne isplati se onda ništa novoga kupovati nego bi čak bilo najbolje spojiti digitalno preko integruše?
frankof je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2007., 11:51   #6
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
ne, kartica ti mora poslat DTS preko digitalne veze, nikako 2 kanala. Jednostavno su pogresne postavke u playerima, e sad tko zna sta... SPDIFF passtrough? probaj u powerDVD-u (ili windvd ili sl.) programu odabrati da imas 2 zvucnika. Znam da je i meni sve to cudno, provjerit cu detaljno kad dodjem kuci.
A test zvucnika, kada je reciver spojen digitalno sa zvucnom, nikad mi nije slao signal na sve zvucnike, nego samo prednja dva.

Probaj to rjesiti, ako ne uspijes, moj savjet je da ne kupujes sad neku skupu karticu ako ces spajati digitalno. Integrusa ce bit cist dovoljna, bar meni je. Stovise, zadovoljniji sam nego sa live-icom koja moze slati samo 48kHz signal
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2007., 14:05   #7
frankof
Premium
Moj komp
 
frankof's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Blato
Postovi: 175
Hm, kako postaviti da kartica šalje DTS preko digitalne veze? Možda tu griješim ali igrao sam se sa svim postavkama u realtekovim driverima i nisam to našao. Samo sam postavio da mi rade oba digitalna izlaza i da imam 5+1 zvučnika.
frankof je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2007., 21:02   #8
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
nema se tu sta postavljat, zvucna treba automatski slat DTS. Imam vistu, vec sam zaboravio kak izgleda taj realtek cp na XP-u, ali nema tu mudrosti, zvucna prepozna da si spojio digitalnim kablom i trebas samo odabrati koji format izlaza zelis (24-bit, 16-bit i frekvenciju 44.1 ili 48 ili....). E sad za DTS album odaberi 16-bit (iako moze i 24-bit, al neka ga) i 44.1 kHz. Evo sad sam pogledao, u Nero ShowTime playeru mi je "Audio output" stavljen na SPDIF. I to je to. U foobar-u nista ne treba namjestati, samo treba stavit dts plugin. Evo i u WMP mi normalno svira DTS album.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2007., 11:54   #9
frankof
Premium
Moj komp
 
frankof's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Blato
Postovi: 175
Sorry nisam bio pri kompjuteru zadnjih dana pa nisam odgovarao. U zg-u sam pa cu pokusati otici do chipoteke po kabel da probam hoce li ipak preko audigyja biti bolji zvuk jer mi se ipak cini da je preko njega stereo kabelom zvuk nesto malo bolji. Hvala na savjetima.
frankof je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na