Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.06.2008., 02:50   #1
JuVe
Premium
 
JuVe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 695
help! napajanje oteglo papke

čistio sam prašinu danas iz kućišta, sve rastavio i sastavio natrag, palim komp, čujem diskovi se butaju, svi ventovi rade, nema slike... provjerim sve konektore, grafu, konektore opet... isto. već si mislim da je grafička otišla kad mi padne na pamet da napajanje jednostavno ne daje dovoljno, iskopam prastaro napajanje iz ormara spojim i radi

međutim trenutačno me brine koliko će ovo izdržat ovako jer mi komp jako treba barem za net sljedećih par dana, s obzirom na moju konfiguraciju u Moj Komp, Codegen 300W je priličan rizik
nadam se da grafa neće povuć previše ako ne palim nikakve igre i slično

1. da li se trebam brinuti da će napajanje izdahnut u ovih par dana dok ne nabavim novo?
2. ima li ko neko kvalitetno napajanje za prodat

p.s. ne znam što sam shebao sa starim napajanjem (Chieftec 450W) jednostavno ne radi kao prije, a samo sam ispuhao prašinu...
JuVe je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 03:10   #2
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor JuVe Pregled postova
trenutačno me brine koliko će ovo izdržat.... .....nadam se da grafa neće povuć previše ako ne palim nikakve igre i slično

1. da li se trebam brinuti da će napajanje izdahnut u ovih par dana dok ne nabavim novo?
Ne pali igrice, nemoj ništa encodirati i nemoj gasiti komp dok ne kupiš novo, u takvom režimu će za filmove i net i to napajanje izdržati.

Najveća opasnost ti leži u gašenju kompa t.j. ponovnom paljenju.
stuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2008., 08:19   #3
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
hmmm

IMHO trebao bi komp radit normalno (bez obzira na paljenje-gašenje, ako si ga uspio i prvi put upalit), al bi na tvojem mjestu u biosu spustio sve postavke na min (undervolt, najnize moguce frekve...), poiskapčao sve trenutno nepotrebne uredjaje kao sto su USB uredjaji i kartice (eventualno spustio frekvu-napon grafe RivaTunerom ili slicnim) i to bi trebalo garantirat normalan (cak i duzi) rad...pod uvjetom da nema igica i ostalih zahtjevnih zadataka

btw:

S cim si cistio prasinu (kompresor ili nes drugo)?
__________________
The Secret ...

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 08.06.2008. u 09:15. Razlog: pitanje
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 09:47   #4
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Ne pali igrice, nemoj ništa encodirati i nemoj gasiti komp dok ne kupiš novo, u takvom režimu će za filmove i net i to napajanje izdržati.

Najveća opasnost ti leži u gašenju kompa t.j. ponovnom paljenju.
Potpis.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 10:54   #5
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Probaj stavit boot delay za HDDe u BIOSu na 1 ili 2 s pa vidi...

Inače mi nije baš jasno - komp je radio sa jednim PSUom, pa si ga rastavio i čistio i sad ne radi sa jednim PSUom?

NHF ali jesi ti siguran da nisi npr ubo nešto pogrešno, primjerice ljudi znaju na reguliranu granu (neka napajanje je imaju a ja ne vidim koje je tvoje) koja služi za kopčanje ventova i kod starta je na 5 ili 7 V ubosti hardove i sl stvari pa onda nastaju problemi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 11:30   #6
jajec
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 183
Ako imaš kojih 200-300 kuna,onda si bez problema možeš kupiti novo napajanje i to kvalitetno.Imaš Fortrona 400watt za 290 kn ili Chieftec 450watt za 330kn
jajec je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 11:43   #7
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ma zašto kupovat novo napajanje - garant je nešto krivo riješeno.

Recimo, meni se par puta znalo desiti da nema slike, a sve radi kako spada pri stavljanju druge matične ploče.

Prvo provjeri sve konektore (PCI-E na grafičkoj!), a onda resetiraj CMOS te upali ponovno.

Nema nikakvog razloga da to crkne tek tako baš nakon čišćenja.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 11:51   #8
jajec
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 183
Naravno da je bolje novo,za svaki slučaj i još k tome nije skupo.Pa ovi gore su rekli da je napajanje otišlo...A možda je i ploča.Treba sve dobro provijeriti i isprobati.
jajec je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 13:37   #9
dzeneral
Valar morghulis
Moj komp
 
dzeneral's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 280
Daj čitaj postove..Pa komp normalno radi s drugim napajnjem, tako da nema govora o ploči
__________________
"The objective of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his."
dzeneral je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 14:20   #10
jajec
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 183
Daj se smiri,zamijeni napajanje i gotovo!
jajec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2008., 14:31   #11
JuVe
Premium
 
JuVe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 695
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Probaj stavit boot delay za HDDe u BIOSu na 1 ili 2 s pa vidi...

Inače mi nije baš jasno - komp je radio sa jednim PSUom, pa si ga rastavio i čistio i sad ne radi sa jednim PSUom?

NHF ali jesi ti siguran da nisi npr ubo nešto pogrešno, primjerice ljudi znaju na reguliranu granu (neka napajanje je imaju a ja ne vidim koje je tvoje) koja služi za kopčanje ventova i kod starta je na 5 ili 7 V ubosti hardove i sl stvari pa onda nastaju problemi...
trenutačno je u kompu Codegen 300W, prije je bio Chieftec 450W
mislim da Chief nema reguliranu granu, a sve ako je i ima nemoguce da sam nesto spojio na nju jer sam sve konektore "viška" povezao već davno, dakle sve je spojeno natrag kako je i bilo

Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Ma zašto kupovat novo napajanje - garant je nešto krivo riješeno.

Recimo, meni se par puta znalo desiti da nema slike, a sve radi kako spada pri stavljanju druge matične ploče.

Prvo provjeri sve konektore (PCI-E na grafičkoj!), a onda resetiraj CMOS te upali ponovno.

Nema nikakvog razloga da to crkne tek tako baš nakon čišćenja.
nekoliko puta sam provjerio sinoć, sve konektore, 24pinsko i 4pinsko napajanje, dodatno za grafu... sumnjam da se neki kabel oštetio, trebao bi provjerit voltažu ali nemam opremu za to

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
hmmm

IMHO trebao bi komp radit normalno (bez obzira na paljenje-gašenje, ako si ga uspio i prvi put upalit), al bi na tvojem mjestu u biosu spustio sve postavke na min (undervolt, najnize moguce frekve...), poiskapčao sve trenutno nepotrebne uredjaje kao sto su USB uredjaji i kartice (eventualno spustio frekvu-napon grafe RivaTunerom ili slicnim) i to bi trebalo garantirat normalan (cak i duzi) rad...pod uvjetom da nema igica i ostalih zahtjevnih zadataka

btw:

S cim si cistio prasinu (kompresor ili nes drugo)?
nisam ni inaće dizao nikakve frenvencije ni grafičke ni memorije, tako da nemam što vraćati, jedino undervolt
za ciscenje sam koristio jedan mali pinel mekanih dlaka i vlastita pluća

Citiraj:
Autor jajec Pregled postova
Daj se smiri,zamijeni napajanje i gotovo!
hmmm... primjeti da ja nisam nista komentirao, valjda onda nekom drugom odgovaras da zamijeni napajanje
JuVe je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 14:58   #12
jajec
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 183
Da se smiri sam rekel đeneralu.Za napajanje tebi,ali ako već imaš drugo onda ok xD
jajec je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 15:09   #13
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
IMHO trebao bi komp radit normalno (bez obzira na paljenje-gašenje, ako si ga uspio i prvi put upalit)

To je lutrija, ne povuče uvjek jednako struje....
Također ako mu je u kući u tom trenutku neki blagi pad napona (190-200v) napajanje se više opterećuje... ...i pukne...
Čak ne vuče isto s obzirom na to koliko su komponente "hladne" ili ne..

@JuVe
Ponavljam, moj savjet je ne gasit računalo a ti sad procjeni...
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2008., 22:44   #14
JuVe
Premium
 
JuVe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 695
Ipak ima jedna stvar koju sam spojio, a koja nije bila u kompu prije čišćenja prašine: Creative X-Fi Extreme Audio, kartica koja je sjedila na polici već par mjeseci jer se oduvijek kolje sa integriranim zvukom na mojoj ploči. Jučer sam je naime vratio u komp da je pokušam instalirat kako treba, kasnije zaboravio na to. Dapače, nisam nikakve audio fajlove pokretao do danas, kada sam pokrenuo jedan clip na youtubeu i primjetio da nema zvuka... i sagnem se iza kompa, isključim zvučnike iz matične i uključim u zvučnu - krajičkom oka vidim da se ekran zacrnio! Nakon toga, restart, monitor opet ne daje sliku, samo blinka led. Iskopčam sve iz napona, izvadim zvučnu, prekopčam zvučnike natrag u matičnu i upalim... slike nema, ali nakon 20ak sekunda čujem startup zvuk u Windozima... znači ušlo je u Win uredno, samo nemam slike...

U čemu je problem, zvučna vuče previše struje? PCI slot prolupao?
JuVe je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 00:01   #15
Berax0r
Registered User
 
Berax0r's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 623
Probaj izvaditi zvučnu pa vidi dali ti onda radi...
Berax0r je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 00:45   #16
JuVe
Premium
 
JuVe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 695
Citiraj:
Autor Black Knight Pregled postova
Probaj izvaditi zvučnu pa vidi dali ti onda radi...
Citiraj:
Autor JuVe Pregled postova
Iskopčam sve iz napona, izvadim zvučnu, prekopčam zvučnike natrag u matičnu i upalim... slike nema, ali nakon 20ak sekunda čujem startup zvuk u Windozima... znači ušlo je u Win uredno, samo nemam slike...

U čemu je problem, zvučna vuče previše struje? PCI slot prolupao?
JuVe je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 03:34   #17
JuVe
Premium
 
JuVe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 695
Igrom slučaja imam sad treće napajanje, isto iz Šrotix d.o.o. (LC Power 400W) tako da sam s ovim mrvicu sigurniji ali moram skužit u čemu je problem... nakon vađenja zvučne (nisam uopće siguran da je ona problem) primjećujem da ima problema sa zvukom, uglavnom u avi i mpeg klipovima, dok wmv nema problema. reinstalirao codec pack, ne pomaže. Da mi je samo naslutiti kakve veze ima rastavljanje/sastavljanje kompa sa zvukom u (nekim) formatima videa... možda je instalacija windowsa na neki način pukla i sad radi probleme sa rušenjem sustava i zvukom, ali onda ne kužim zašto proradi istog trena kad spojim drugo napajanje

Zadnje izmijenjeno od: JuVe. 09.06.2008. u 04:07.
JuVe je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 05:16   #18
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
To je lutrija, ne povuče uvjek jednako struje....
Također ako mu je u kući u tom trenutku neki blagi pad napona (190-200v) napajanje se više opterećuje... ...i pukne...
Čak ne vuče isto s obzirom na to koliko su komponente "hladne" ili ne..

@JuVe
Ponavljam, moj savjet je ne gasit računalo a ti sad procjeni...
Imam neki feeling da je vise puta palio-gasio-palio-gasio......
Citiraj:
Autor JuVe Pregled postova
...Nakon toga, restart, monitor opet ne daje sliku, samo blinka led. Iskopčam sve iz napona, izvadim zvučnu, prekopčam zvučnike natrag u matičnu i upalim...
Citiraj:
Autor JuVe Pregled postova
Igrom slučaja imam sad treće napajanje, isto iz Šrotix d.o.o. (LC Power 400W) .....


@JuVe:

Nabavi si sto prije jednog Fortrona ili Corsa (da se rijesis rizika loseg napajanja), a komp rastavi (ostavi samo najnuznije dijelove), te potom postepeno ukljucuj komponentu po komponentu...
__________________
The Secret ...

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 09.06.2008. u 08:07. Razlog: @JuVe
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2008., 11:23   #19
frankof
Premium
Moj komp
 
frankof's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Blato
Postovi: 175
Nisam baš neki veliki stručnjak ali mislim da ti je napajanje otišlo uopće ne bi mogao upaliti kompjuter a ne bi ostao samo bez slike. Vjerojatnije ti zvučna pravi problem . Ja bi na tvom mjestu izvadio zvučnu, provjerio jesam li sve kartice do kraja ugurao u utore, stavio natrag chiefteca, dobro provjerio jesu li svi konektori gurnuti do kraja jer je moj stari chiftec imao jako loše konektore s kojima se dobro trebalo igrati da sjednu kako treba. Onda bi napravio reset bios-a i pokušao bootati. A ako opet ne uspije pokušaj na molex koji ti je spojen na disk priključiti adapter sa pcie konektorom pa ćeš bar vidjet da ti nije otišla linija na kojoj je pcie priključak što još jednom govorim da čisto sumnjam da napajanje može djelomično izgorit.
frankof je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na