Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 27.10.2008., 10:04   #1
schnajc
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: zg
Postovi: 12
Gigabyte MA790GP problemi

Dakle,

nakon otprilike mjesec dana pojavili su mi se problemi. Oni se manifestiraju da se komp ne zeli bootati (vecinom dok je hladan, kod prvog jutarnjeg paljenja). a u zdanje vrijeme mi se znaju windowsi i linux skrsiti.
Konfiguracija je sljedeca:
Dakle maticna gore navedena, Phenom 9850Be, 4x2GB kingmaxa DDR2-800, grafika integrirana. Ostalo nije ni bitno, osim napajanja, koje je chieftec od 550W. Dakle dovoljno snage za ono sto imam.

Moja pretpostavka je da ga memorija zeza. Memoriju sam kupio u dva navrata, po dva modula. I ako druga dva modula koja sam kupio stavim u prva dva dimma komp se uopce ne boota. U suprotonom radi. S prva dva modula koja sam kupio radi oke, bilo kako. Da eliminarm bilo kakvu sumnja izbacio sam druga dva modula iz kompa. MEdjutim, problemi su se ipak nastavili. Pa sada vise nisam siguran da je problem ram, vec sam poceo sumnjati i na maticnu.
RAM sam probao u drugom kompu i radi. Na savom kompu sam u nekoliko navrata vrtio po nekoliko sati memtest86 bez errora.
Inace prije dok je komp radio sve je bilo oke, i pod najvecim opterecenjima (sve 4 jezgre na 100%). Problemi su se intenzivirali kako je zahladilo. I sada sam ja osato zbunjen.
Moja dajljnja razmisljanja su ova. Kingmax od 2GB (DDR2800) nije na listi kompatabilnih memorija s maticnom, pa moze biti to problem (no zasto je prije radio). I ja vise neznam sto da mislim...

Ima li netko od vas kakav savijet...
schnajc je offline  
Staro 27.10.2008., 10:38   #2
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Ista ploca, isti ram, isti problemi

Memoriju spusti na 667Mhz.

Inace, ako se pokusas igrati sa naponima ili latencijama rjesit ces problem sa smrzavanjem u win, ali ne i sa hladnim paljenjem, dakle jedino je rjesenje za sad memoriju na 667 i nista drugo dirati.

Ja sam u iscekivanju novih biosa.
Momir je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.10.2008., 11:26   #3
schnajc
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: zg
Postovi: 12
uf... sto mrzim takve stvari... nedovrsene proizvode izbacene na trziste... nist, probam smanjit frekvenciju memorije i cekat bios... nadam se da ce pozurit s njim...
ja inace imam F2A reviziju BIOS-a... I imam iste probleme, kao i s F1.
schnajc je offline  
Staro 27.10.2008., 12:02   #4
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
I kod mene je F2a, razlike nema izmedju F1 i F2a, samo je dodana podrska za phenoma 9950 sa 125W potrosnjom.
Momir je offline  
Staro 27.10.2008., 12:11   #5
schnajc
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: zg
Postovi: 12
Ja sam primjetio jednu dodatnu razliku... S verzijom F1 i ukljucenim ACC komp nije nikada prolazio cold boot, sa F2a i ukljcuenim ACC nikako ne radi... jedna jezgra uvijek krepa... pa toliko o ispravljanju gresaka s novim BIOS-ima...

e da, F2a omogucava da integirana grfika koristi samo side port memory bez diranja sistemske memorije...
schnajc je offline  
Staro 06.11.2008., 17:08   #6
Chandler
Premium
Moj komp
 
Chandler's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 214
meni se to sa paljenjem isto desava,ista stvar,sad sam odnesao u vemil da vide jer su komponente pod garancijom pa cemo vidjeti sta ce biti,ali neznam ni ja vise sta vec mi je lagano pun k........... i vemila i njihovih kerefeka
Chandler je offline  
Staro 07.11.2008., 02:08   #7
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
inace gigabyte uvijek mulja u opisima BIOSa na svojim stranicama, na svaku promjenu koju tamo napisu dolazi jos 10 nedokumentiranih. Tako da ne vjerujte onome sto tamo procitate. Jel nije nikome cudno da gotovo nikada u opisu updatea nema spomena o ispravljanju neke greske sto je posve normalno kod svih drugih proizvodjaca?
greg SE je offline  
Staro 07.11.2008., 12:48   #8
etagure
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Vodice
Postovi: 9
imam 780 ploču, isti problemi, ispalio sam na mozak sa njom, dok nisam memoriju spustio na 667, sad radi ko ura.
zanimljivo isti problemi su išli na na seriju 790
etagure je offline  
Staro 07.11.2008., 13:59   #9
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Ma, to su fakat rijetke kombinacije da budeš stavil memu na 800 i clockao a da bu sve delalo...na bilo kojoj ploči
Ili chipsetu.

Probao i na Endivija 590 SLI i na AMD/ATI GA 780G SH-3...isti vrag.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline  
Staro 08.11.2008., 11:37   #10
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Po meni to uopće nije problem ploče. Zdrav razum ti govori da moraš spustit djelitelj memorije kad dižeš bazni clock procesora/HT-a.

Inače, imam Asrock 780G i 4x1Gb Kingmaxa DDR800 (dve različite serije) i na 667 djelitelju memorija najnormalnije radi na 833Mhz, po SPDu 2t CR (1.90V čisto da budem siguran, inače bi vjerojatno išlo i po defoltu)
Isti slučaj s Abiticom nf4, 4x1Gb, dvije različite serije jeftinog Patriota, 533 djelitelj i memorija radi na 814Mhz, ovaj put sa zategnutim latencijama i 2t CR.
U oba slučaja procesori su 3600+ X2.

Ak se problem javlja sa Phenomom kad je sve na defoltu, onda bi krivac mogao biti na relaciji novi mem. kontroler K10 <-> BIOS.

Citiraj:
Autor greg SE
inace gigabyte uvijek mulja u opisima BIOSa na svojim stranicama, na svaku promjenu koju tamo napisu dolazi jos 10 nedokumentiranih. Tako da ne vjerujte onome sto tamo procitate. Jel nije nikome cudno da gotovo nikada u opisu updatea nema spomena o ispravljanju neke greske sto je posve normalno kod svih drugih proizvodjaca?
Po mom iskustvu, Abit radi istu stvar

Zadnje izmijenjeno od: stef. 08.11.2008. u 11:48.
stef je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2008., 16:07   #11
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Po meni to uopće nije problem ploče. Zdrav razum ti govori da moraš spustit djelitelj memorije kad dižeš bazni clock procesora/HT-a.
Je, ali na dosta ploča ne želi radit na 800 čak ni na default frekvi.
Ovisno kakva je kombinacija ploča/proc/mema.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline  
Staro 14.11.2008., 06:50   #12
schnajc
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: zg
Postovi: 12
Ma nemam nekakvog interesa klokati... Pogotovo ne memoriju, nista mi ne donosi vidljivog. Imam probleme na defaultnoj frekvenciji. To je ono sto me najvise nervira... A komponente sam kupovao malo vamo, malo tamo, pa je malo nezgodno reklamirati... uf... cekam sljedeci BIOS...
schnajc je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na