Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.10.2008., 21:56   #61
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
kde = tromo i nestabilno. tak da..
glupo kaj si uzel bsd, tsvarno. uzmi arch linux i cao.
divan szustav, a ako bas oces kde imas kdemod koji je gospodin.
kaj se grafike tice, bolje idi na 6600gt, bolje je podrzana, serija 7*** je losa dosta, vjeruj mi. ja imam 6600gt i to kaj sam uzel nakon 9800pro i stavrno je velika razlika.
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2008., 00:19   #62
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Evo mene sad sa 7600gs. Razlika je jako vidljiva. Na bolje. No jos uvijek neznam sto sa GUIem. Ovaj kde 4.1 je po meni vise za šminku nego za svakodnevnu upotrebu :/
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2008., 00:33   #63
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 555
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Evo mene sad sa 7600gs. Razlika je jako vidljiva. Na bolje. No jos uvijek neznam sto sa GUIem. Ovaj kde 4.1 je po meni vise za šminku nego za svakodnevnu upotrebu :/
vjeruj mi ostavi se KDE-a 4. Probaj gnome.
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2008., 07:54   #64
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
KDE 4 = PREFRIŠKO...upotrebljiv je jedino na OpenSuse...ako se to može nazvat upotrebljivo
KDE 3.5 = STABILNO,provjereno,nekom leži a nekom ne.
GNOME = Stabilno,provjereno,nekom leži a nekom ne.

Uostalom-šta će ti GUI na serveru?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2008., 13:12   #65
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Uostalom-šta će ti GUI na serveru?
o kakvom serveru pričaš? o0

pa govorimo o unixoidima za svakodnevno desktop koristenje.

btw. jel moze neko nabrojit distre linuxa koje dobro rade s gnome GUIem? Jer cujem nesto da nisu sve destre za sve guie prilagodjene.. ili se varam?
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2008., 15:09   #66
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 555
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
btw. jel moze neko nabrojit distre linuxa koje dobro rade s gnome GUIem? Jer cujem nesto da nisu sve destre za sve guie prilagodjene.. ili se varam?
manje vise sve popularnije distrea rade ok sa bilo kojim GUI-em.

recimo za debian/ubuntu GNOME je dosta dobar izbor... ali radi dobro sa KDE3 ili XFCE-om.

Za GUI ti nitko nemoze reci koji je najbolji jer je stvar dosta subjektivna. Meni npr. GNOME je dobar ali fali mi neki osjecaj ispoliranosti kod koristenja (nekako mi je trom i bugovit, ali to je samo meni, nisam primjetio da se drugi zale na njega... kazem stvar je dosta subjektivna).

Preporucam ti da jos probas i XFCE, LXDE, Openbox, Fluxbox - tim redom (pogotovo ako volis minimalizam i jednostavnost u kombinaciji sa jako niskom potrosnjom resursa). Npr. Openbox se moze toliko customizeati da izgradis desktop tocno kakav zelis (iako treba dosta vremena).
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 14:05   #67
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
'Ko bi rek'o... Daj mi jedan dobar razlog zasto bi netko zelio imati *BSD na racunalu kao glavni desktop OS. Samo jedan.
Ima jedan razlog. Nije Micro$oft.

Mislim ja imam Window$ licencirane no trebaju mi samo radi nekog spektra stvari kao shto je razvoj aplikacija za Window$. Tu nisam prechesto ali opet mi nažalost treba.

Imam samo jednu licencu a ostalo sve Linux. Imam jedne Window$e radi razvoja aplikacija za Window$. No sistem koji je kad se razgoliti od stvari koje isto tako a i bolje može obavljati Linux - ostaje iskljuchivo sam sebi svrha jer služi samo za svoj vlastiti development.

A što možemo nego ponekad se pomiriti s apsurdom ?
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 14:15   #68
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
KDE 4 = PREFRIŠKO...upotrebljiv je jedino na OpenSuse...ako se to može nazvat upotrebljivo
KDE 4 je josh nezrela okolina, teshko je s podesavanjem panela (znaju se toliko pobrkati da ihe ne možeš složiti natrag ) i josh nekim stvarima ali ima potencijala. Medjutim za sada odgovor je NE.

KDE 3.5 je glavni !

Osobno rabim KDE 3.5, navikao sam na njega ali GNOME je svaka chast. Djeluje brzi i laksi na resurse u radu nego KDE. Kako god bilo KDE i Gnome za sada nemaju neke ozbiljnije konkurencije. Postoje neki pokushaji oko kloniranja Motifa (Lesstif) no to josh nisam probao. Takodjer netko je napravio projekt Indigo Magic Desktop za Linux koji je jednostavno nestao s lica zemlje a u stvari je verzija SGI Indigo Desktopa za Linux. Ovo su pokušaji portanja starih dobrih GUI na Linux.

Zadnje izmijenjeno od: JosipMiller. 22.10.2008. u 14:28.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 14:17   #69
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Ima jedan razlog. Nije Micro$oft.

Mislim ja imam Window$ licencirane no trebaju mi samo radi nekog spektra stvari kao shto je razvoj aplikacija za Window$. Tu nisam prechesto ali opet mi nažalost treba.

Imam samo jednu licencu a ostalo sve Linux. Imam jedne Window$e radi razvoja aplikacija za Window$. No sistem koji je kad se razgoliti od stvari koje isto tako a i bolje može obavljati Linux - ostaje iskljuchivo sam sebi svrha jer služi samo za svoj vlastiti development.

A što možemo nego ponekad se pomiriti s apsurdom ?

pa zasto onda ne radis samo ne-windows aplikacije?
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 14:31   #70
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor msvrtan Pregled postova
pa zasto onda ne radis samo ne-windows aplikacije?
Napisao sam ti gore. Moram raditi neshto developmenta za Window$ jer mi posao i klijenti tako nalažu. Ne puno ali dovoljno da moram imati licenciran Window$.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.10.2008., 14:47   #71
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Napisao sam ti gore. Moram raditi neshto developmenta za Window$ jer mi posao i klijenti tako nalažu. Ne puno ali dovoljno da moram imati licenciran Window$.
necu ulaziti u daljnju raspravu jer ce se svesti na flejmanje
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 15:31   #72
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor msvrtan Pregled postova
necu ulaziti u daljnju raspravu jer ce se svesti na flejmanje
Drugim rijechima neces ulaziti u daljnju raspravu bez argumenata jer da ih imaš dao bi ih odmah. Tko nema argumenata taj radi flaming.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 15:43   #73
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Drugim rijechima neces ulaziti u daljnju raspravu bez argumenata jer da ih imaš dao bi ih odmah. Tko nema argumenata taj radi flaming.
da
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 18:54   #74
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,105
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
jedan snapshot iz OpenSuSE 11, KDE 3.5:

To te ja pitam

Eto javio se meštar pa koristite znanje Linux PCE-aši!


Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Pih, čemu tražiti novo kad je i staro još dobro

Povlacim da je BEOS no1, zaboravio sam skroz na Morphera! Ima li nesto ljepse od ovoga? Molim sve ekrane pogledati da ne ostane ikakva sumnja : Morph OS

Moram priznati da mi ni OS4 vise nije tako prekrasan kao Morph! Tega ti sinko stavi, pa javi da vidim dal se meni isplati

A paz'te ovo :

1) Amiga OS5 to be "better than Mac OS X
2) Amiga OS5 to be "better than Mac OS X (2)

Za neupucene, slika koja je ilustracija uz vijest = stari Amiga 1x Workbench. Da netko ne pomisli da ce tako izgledati OS5


Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
manje vise sve popularnije distrea rade ok sa bilo kojim GUI-em.
Dobro Dule tko je vise taj Niponac u tvom avataru? Nikad mi nije jasno a hocu pitati...

Evo i jedna hipoutopijska : Why Solaris and MacOS X should unite?
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2008., 23:41   #75
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor msvrtan Pregled postova
da
Da, što ?
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 00:18   #76
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
o kakvom serveru pričaš? o0

pa govorimo o unixoidima za svakodnevno desktop koristenje.

btw. jel moze neko nabrojit distre linuxa koje dobro rade s gnome GUIem? Jer cujem nesto da nisu sve destre za sve guie prilagodjene.. ili se varam?
1)Zašto bi pobogu stavljao *BSD na desktop?
2)Linux distra=Linux kernel+X (Xorg)+GUI (po izboru) +GNU alati+paketni managment (specifično za svaku distru)...(ima tu još toga al nećemo baš tako detaljno) što je pjesnik htio reći?Pa svaki je dobar,ovisi samo o tebi koja će ti distra (kombinacija navedenog) najbolje tebi odgovarati.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 00:20   #77
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
morph cool izgleda,daj reci to je isto nesto unix based ili????
kak stoje stvari s instalacijom na neke stolne/laptop konfe?
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 00:42   #78
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,105
Citiraj:
Autor MAHER Pregled postova
morph cool izgleda,daj reci to je isto nesto unix based ili???? kak stoje stvari s instalacijom na neke stolne/laptop konfe?
Na tvoju zalost, samo PPC Amige. Ali, lako je uzmes

Detaljnije : Morph
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 01:46   #79
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
1)Zašto bi pobogu stavljao *BSD na desktop?
paaaa razlozi su zapravo potpuno isti onima zasto bi linux stavljao kao desktop, a o njima je vec bilo govora... jedini novi razlog koji imam je ganijalan slogan unix filozofije (hint: vidi sig) ^^
no eto nakon malo igranja s pcbsdom skuzih da mi ne odgovara te da ak ostajem pri *bsdu morat cu probat il stariju verziju pcbsda il desktop bsd (on je jos uvijek na kde 3.5)
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 02:31   #80
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Na tvoju zalost, samo PPC Amige. Ali, lako je uzmes

Detaljnije : Morph
a dobro,samo razlog vise za prtljat po debianu/ubuntu

moram priznat da mi se izgled dopao,budem ja vidio kaj od toga mogu u compizu i ostalim glupostima napravit
i tako sam se planirao poigrat s mac izgledom :P
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 03:44   #81
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 555
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Dobro Dule tko je vise taj Niponac u tvom avataru? Nikad mi nije jasno a hocu pitati...
jao, pa kako ne prepoznajes Davea

http://www.purepwnage.com

http://www.proatcooking.com

Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
paaaa razlozi su zapravo potpuno isti onima zasto bi linux stavljao kao desktop, a o njima je vec bilo govora... jedini novi razlog koji imam je ganijalan slogan unix filozofije (hint: vidi sig) ^^
no eto nakon malo igranja s pcbsdom skuzih da mi ne odgovara te da ak ostajem pri *bsdu morat cu probat il stariju verziju pcbsda il desktop bsd (on je jos uvijek na kde 3.5)
zasto toliko izbjegavas linux? jednako je "free" kao bsd - negdje je pisalo (ili je netko napisao ne sjecam se vise) da pod free nebi trebali razmisljati kao "free beer" nego kao "freedom of speech". U svakom slucaju linux je free kao i bilo koji drugi sustav.

*bsd je veca sirovina nego linux (mislim ok ako imas zelje uciti i zaebavat se), i IMHO to je jos u serverskom dijelu (kao i Solaris i njemu slicni). Ne vidim svrhu koristenja takvih sustava kako kazes prosjecnog desktop korisnika, jer ces samo sebi muke priustiti. Ako zelis uciti, to je druga stvar, onda samo naprijed i instaliraj svakakve *BSDove, Solarise, Linux... Od toga ces definitivno imati koristi.

Ako vec zelis free sustav, nabavi si kako tomek kaze neku distru sa dobrim packet managerom u kombinaciji sa GUI-em koji ti odgovara i to je to...

Iako bottom line je za to sto ti treba ostani na windowsima (ovdje potpisujem bubbu da su price o nestabilnosti windowsa price za malu djecu).

P.S. Isprike ako sam napisao nesto sto je vec spomenuto, nisam bas od volje citati cijeli thread

Zadnje izmijenjeno od: Dule. 23.10.2008. u 04:02.
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 10:48   #82
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
Iako bottom line je za to sto ti treba ostani na windowsima (ovdje potpisujem bubbu da su price o nestabilnosti windowsa price za malu djecu).
potpisujem. ovo je stvarno istina. nemojte ici s windowsa samo ako vam idu na zivce. nemozes preci na drugi sutav i to pogotovo na unixoid ako ti nekaj ide na zivce jer ce ti ovo jos vise zivaca popiti.

linux is for geeks ili bar za one voljne upoznat sustav u dubinu duse, znat kako radi svaki dio sustava, imati sve pod kontrolom.
stvarno nije nuzno bjezat od windowsa. pogotovo sad kad je xp tolko ispoliran os. imate i win 2008 server koji je badava na 240 dana sto je i vise nego dovoljno vecini usera. kad vec tolko hocete besplatno.
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 22:39   #83
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Hvala svim dušebrižnicima na pažnji i savjetima da ostanem(o) na windozima no da imam bilo kakvu dvojbu po tom pitanju naslov topica bi glasio drugacije a ne ovako kako je sad. Ovo nije nikakav windows versus unix/linux/bsd topic te nemojte konstantno nametat tu temu. Jos je na prvim stranama izneseno sve po tom pitanju i nema smisla se ponavljat.

Evo jedno pitanjce za naseg tehnišna (a i za ostale linuxaše koji naiđu): vidjeh da u svojem povećem postu o linuxu za destop nigdje nisi spomenuo *buntu distre; jel to zato sto je ta distra relativno nova u odnosu na stare pa postoje neke predrasude ili distra uistinu nije vrijedna paznje (zbog?) ili nesto trece?

@dule: thx na svim savjetima do sad, ne izbjegavam linux neg sam jednostavon proucavao sve alternative. A sad sam poprilicno siguran da ce mi neka linux distra bit winxp desktop replacement.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 22:55   #84
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
meni je ubuntu nakupil previse smeca koje me je iritiralo jako. zato ga ne volim. nije los, dapace, ali meni nije sjel. mogu to sad reci, nakon godinu dana koristenja.
a i ubunu ide previse u komercijalnom smjeru, to se ne svida vecini linuxasa. idi na enku dobru i ozbiljnu distribuciju, ali svakako prvo propbaj ubuntu. ili linuxmint. za pocetnika nije lose. ali idi vise na neka altenativna graficka okruzenja. tipa xfce, fluxbox, lxde. vise ces nauciti jer su "teza" a ima ih svaka distra uz par klikova.
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 02:20   #85
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Evo jedno pitanjce za naseg tehnišna (a i za ostale linuxaše koji naiđu): vidjeh da u svojem povećem postu o linuxu za destop nigdje nisi spomenuo *buntu distre; jel to zato sto je ta distra relativno nova u odnosu na stare pa postoje neke predrasude ili distra uistinu nije vrijedna paznje (zbog?) ili nesto trece?
Pozdrav,

Ubuntu je priznajem Linux koji još nisam upoznao (unatoč cijelom spindlu Linuxa i Unixa) ali jednostavno zato jer nisu još došli na red.
Imao sam kratko vrijeme instaliranu jednu staru distru a onda sam se ipak okrenuo RedHat i SuSE baziranim Linuxima. Mnogo Linuksaša koristi Ubuntu i imaju vrlo dobro mišljenje - s jednim sam Ubuntu-dovitljivcem bio u kontaku dugo vremena i chujem samo dobre stvari; čovjek radi i development u Qt i još svakakva čuda u Ubuntu. Radi se svakako o ozbiljnoj stvari i smatram (barem ovako iz treće ruke) da Ubuntu vrijedi isprobati. Ubuntu ima live distre pa ti preporucham da isprobaš neku od njih kako bi napravio neki "preview" sustava. Meni su diskovi totalno natrpani sustavima pa više nemam gdje instalirati Ubuntu; tri fizička diska - 4 sustava (chak sam morao jedan podijeliti na dva sustava). Moguće je da ću ovih dana isprobati i Ubuntu pa ti javim dojmove.

Sretno !
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 03:41   #86
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 555
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Evo jedno pitanjce za naseg tehnišna (a i za ostale linuxaše koji naiđu): vidjeh da u svojem povećem postu o linuxu za destop nigdje nisi spomenuo *buntu distre; jel to zato sto je ta distra relativno nova u odnosu na stare pa postoje neke predrasude ili distra uistinu nije vrijedna paznje (zbog?) ili nesto trece?
nemoj krivo shvatiti, ubuntu je zakon distra. ima daleko najveci community i upravo njemu mogu zahvaliti sto sam naucio linux. instalacija je jako lagana i vecina stvari radi cim bootas sustav, pa je idealna za pocetnike. medjutim, kasnije kako napredujes, vidis da ima masu stvari predkonfigurirano i instalirano, sa malo vecom potrosnjom memorije nego neka distra koju gradis od nule, pa pozelis nesto lakse (u smislu lightweight) i naprednije gdje mozes odabrati samo ono sto tebi treba, i iskonfigurirati kako zelis

btw. moram priznati da ova ubuntu 8.10 beta jako obecava (u odnosu na 8.04)
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 08:29   #87
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Jep ja sam je vrio tjedan dva prije koji mjesec, nisam imao baš vremena posvetiti jooj se do kraja jer sam imao drugog posla (čitaj učio za državni) ali jako dobro je radila (posebno za jednu betu) jedino je problem kaj ipak ima i par bubica u njoj pa nije za one koji traže apsolutnu perfekciju od OSa...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 11:42   #88
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Evo jedno pitanjce za naseg tehnišna (a i za ostale linuxaše koji naiđu): vidjeh da u svojem povećem postu o linuxu za destop nigdje nisi spomenuo *buntu distre; jel to zato sto je ta distra relativno nova u odnosu na stare pa postoje neke predrasude ili distra uistinu nije vrijedna paznje (zbog?) ili nesto trece?
Evo poslao sam pitanje mailom onom Ubuntu guruu pa ti prenesem njegovo stručno mišljenje kad mi odgovori.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 13:17   #89
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Evo jedno pitanjce za naseg tehnišna (a i za ostale linuxaše koji naiđu): vidjeh da u svojem povećem postu o linuxu za destop nigdje nisi spomenuo *buntu distre; jel to zato sto je ta distra relativno nova u odnosu na stare pa postoje neke predrasude ili distra uistinu nije vrijedna paznje (zbog?) ili nesto trece?
Evo stiglo mišljenje mog experta za Ubuntu pitanja:
"Zadnji 8.04 valja samo Gnome verzija. KUbuntu je dosta nestabilan(bar je meni bio prije nekih mjesec dana) jer koristi KDE 4.0.x. Meni je distra odlicna za pocetnike. Instalacija je sasvim jednostavna - next, next, next - gotovo. Instalacija zatvorenih drivera(graficka i sl) se izvodi preko Hardware drivers - automatizirana do samog kraja. Samo kliknes na svoju graficku u izborniku i sam ih instalira. Isto je tako s codecima. Kad pokrenes Amarok automatski ti ponudi instalaciju mp3 codeca. Distra je skroz user-frendly. Rijetko od koga sam cuo da ima problema s Ubuntuom. Jedino mozda ako ima kakav egzotican hardver."
Eto vrlo objektivan sud. Vjerojatno ćeš se morati odlučiti za stariju verziju pa onda raditi update. Izgleda da su nove još previše "svježe". KDE 4.0 je prilično nezreo - 3.5 ti je zakon. Guraju KDE 4 u nove distre i onda nastane cirkus - ljudi misle da je cijela distra koma jer KDE ne valja. No mislim da se može instalirait i stari KDE poslije KDE 4, iako sam do sada probao samo obratno. Ja osobno sam kode Fedora koristio starije stabilne distre sve dok im nije prestala podrska a i dulje od toga.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 13:40   #90
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ja sam dugo mrzio gnome i vozio sam starije KDE verzije, poslje sam se nekako navikao na gnome pa sam sad na njemu...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na