Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.09.2013., 18:10   #541
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Kupio sam neki dan Synology DS213j i 2x 1TB RED, tek jučer krenuo to sve postaviti i odmah sranja.

Uglavnom, nisam siguran da li NAS zablokira pa postane nedostupan, ili izgubi vezu sa mrežom ili nešto treće. Postane jednostavno nedustupan za pristupiti preko IP adrese, isto tako i router/modem mi postane nedostupan.

Moj setup je:
TP-LINK router/modem
DLINK 5 port switch, neka eco verzija
ostali uređaji uključujući NAS su spojeni na switch

Kada sam ga sinoć pokušao usključiti, nije htio se ugasiti i trebalo mu je jedno 15 minuta da se sam od sebe ugasi. Danas krenuo ponovno raditi setup na njemu i opet trokira... majku mu njegovu, jel ništa više ne može samo raditi bez puno pameti?

Isto tako, prebacivao sam sinoć datoteke na njega, windows 7, preko windows explorera, brzina je bila max 11MB/s. Jel nije to malo sporo za gigabitnu mrežu?
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 18:16   #542
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,912
To je taman 100Mbita propusnost Gigabitna mreža bi trebala davat 10 puta toliko, u teoriji bar.
Taj switch je gigabitni? Na PCu je mrežna kartica gigabitna? Sve je spojeno na switch, a ne ide ništa preko routera?
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2013., 18:44   #543
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Kupio sam neki dan Synology DS213j i 2x 1TB RED, tek jučer krenuo to sve postaviti i odmah sranja.

Uglavnom, nisam siguran da li NAS zablokira pa postane nedostupan, ili izgubi vezu sa mrežom ili nešto treće. Postane jednostavno nedustupan za pristupiti preko IP adrese, isto tako i router/modem mi postane nedostupan.

Moj setup je:
TP-LINK router/modem
DLINK 5 port switch, neka eco verzija
ostali uređaji uključujući NAS su spojeni na switch

Kada sam ga sinoć pokušao usključiti, nije htio se ugasiti i trebalo mu je jedno 15 minuta da se sam od sebe ugasi. Danas krenuo ponovno raditi setup na njemu i opet trokira... majku mu njegovu, jel ništa više ne može samo raditi bez puno pameti?

Isto tako, prebacivao sam sinoć datoteke na njega, windows 7, preko windows explorera, brzina je bila max 11MB/s. Jel nije to malo sporo za gigabitnu mrežu?
da, to je presporo za GB, računaj na negdje 40-50 MB/s s tim modelom, to je realno.
E sad, ovaj drugi problem - provjeri kablove, diskovi su pretpostavljam novi i ispravni? Jel blokira u web sučelju ili preko win explorera, sherani diskovi? Jel si podesi pristup izvana, možeš li do njega preko nekog no-ip ili sličnog servisa? On ima u sebi isto tako od synologya DDNS servere, samo se regaš.
No ovako kako opisuješ nekako mi smrdi na neispravan uređaj ili eventualno da operativni nije baš najbolje sjeo. Provjerio si jel zadnja verzija gore?
EDIT; sad tek pročitao malo bolje ovo što si napisao:
isto tako i router/modem mi postane nedostupan. Ako je tome tako, onda ti imaš nekakvo mrežno sranje, a nije ti problem NAS...kako radi mreža kad je nas van nje?
tor je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2013., 22:03   #544
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Lega @Mikeyy slazem se sa kolegom @tor-om, prije je greska u mrezi nego u NAS-u, kablovi ili router ili switch su ti poceli krepavat/kvariti se (meni su slicni simptomi bili kad je switch poca odlazit u vjecna lovista).

Mali osvrt na upgrade sa DS211j na DS213j.

Migracija je prosla gotovo bezbolno, insalirajte najnoviju verziju Synology Assistant-a kad to budete radili da ne dobijete šok terapiju ko ja.
Uglavnom ovako se to radi, izvadite diskove iz starog NAS-a (zapamtite na kojoj pozici ju bili), stavite ih u novi NAS (na iste pozicije) upalite Synology Assistant (naj noviji u tom trenutku, napominjem to po drugi put jer je to esencijalno) koji najde NAS i ako pise "Migratable" ili pustite da skine zadnji DSM sa neta ili ako ste ga vec skinili kazete programu gdje je doticni fajl i za 15 min imate novi NAS sa starim fajlovima i postavkam kakve su bile.
Naravno da je dobro naparavit beckup ako su vam podaci bitni, pa cak i snimit postavke da ih poslje mozete ucitat ako treba, meni nije trebalo, povukao je sve do zadnjeg zareza, cak i postavke i lozinku za wlan (wlan mi je preko NAS-a)

Eto toliko o tome.

Da DS213j je brzi do DS211j, koliko, to jos ne mogu rec, ali cim ga malo izgnjavim javit cu barem misljenje, a mozda cak i koje konkretne brojeve
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 07:32   #545
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
ante jel koristis gigabitnu mrezu i sabnzb ? evo pa reci kolika ti je brzina transfera...
ako ne koristis sabnzb onda nista
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 11:07   #546
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Citiraj:
Autor Mr.Ex.President Pregled postova
To je taman 100Mbita propusnost Gigabitna mreža bi trebala davat 10 puta toliko, u teoriji bar.
Taj switch je gigabitni? Na PCu je mrežna kartica gigabitna? Sve je spojeno na switch, a ne ide ništa preko routera?
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
da, to je presporo za GB, računaj na negdje 40-50 MB/s s tim modelom, to je realno.
Switch je D-Link DGS-1005D, 5 port, gigabitni.
Problem brzine nije do switcha niti do NAS-a (switch uredno prijavljuje da je NAS spojen GB vezom), nego do ... bubnjevi ... usrane nvidie i njihovog chipseta na PC-u koji deklarativno podržava 10/100/1000, ali u praksi je to piši propalo. Switch prijavljuje da je PC spojen 100MB vezom, i nikakvo kemijanje nije pomoglo.
Vidim da je bila dobra odluka što sam prestao kupovati nvidia grafičke, morat ću im dati ban na svim područijima očito.

Što se tiče ostalom, stvarno neznam u čemu bi mogao biti problem.
Resetirao sam sve uređaje (NAS / router / switch / comp) i sada sve radi relativno ok. Comp ima problema u pronalaženju NAS-a, ali ga na kraju nađe. UPNP Media server na NAS-u se uopće ne vidi, niti sa compa niti sa media playera. Vidio se prije, možda moram nešto ponovno pokrenuti na NAS-u (iako piše da se media server vrti)?

Napravio sam DDNS i kada testiram u postavkama NAS-a piše da radi. Kada upišem link u browser ne izbacuje ništa, samo piše nešto tipa "connection timed out".
Napravio sam port forwarding za portove 1234 / 9997-9999, trebam li još nešto napraviti?
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 11:37   #547
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
probaj u device manageru forsirati 1gbps vezu.
a možda ti je kabel na razini switch-komp sjeban, meni se to dogodilo prilikom prvog krimpanja
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 13:26   #548
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ili ovu nevidia mrežnu deinstalirat i ugasit u Biosu te ubacit drugu mrežnu ?
Sad sam tek pogledao pod Moj komp, jel se radi o ovoj Zotac - ici ?
Driver za mrežnu se nalazi u paketu za Chipset driver a nemam namjeru pumpat promet, piše da imaš W7 x64,
probaj skinit "http://downloads.zotac.com/mediadriv...on_vista64.zip" > raspakiraj i vidi jeli noviji drajver za mrežnu, ako je napravi update.
Također stavi ovdje puni Hardware ID mrežne pa možda nađemo noviji (možda bolji) drajver.

EDIT: Evo i dodatak
I na nevidia supportu za ION platformu stoji zadnji chipset drajver za W7 x64:
http://www.geforce.com/drivers/results/15117
Version:15.51 - WHQL
Release Date:Thu Oct 01, 2009
a unutra je:
# Ethernet Driver (v73.14) WHQL
# Network Management Tools (v73.16) "Sedona"
# ...
Ako si instalirao ovaj Managment onda ga deinstaliraj, potom ugasi TCP/IP v6, više vidi:
http://www.sevenforums.com/network-s...-problems.html

Ako je sami mrežni chip od Realteka onda ima šanse da nađemo noviji / bolji drajver nakon šta daš Hardware ID.
Evo slika te GF9300-G-E gdje se fino vidi Realtek chip u uglu > http://www.thehtpc.net/wp-content/ga.../itx_board.jpg.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 28.09.2013. u 15:44. Razlog: Nadopuna
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 16:20   #549
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
HDW ID:
PCI\VEN_10DE&DEV_0AB0&SUBSYS_0AE519DA&REV_B1
PCI\VEN_10DE&DEV_0AB0&SUBSYS_0AE519DA
PCI\VEN_10DE&DEV_0AB0&CC_020000
PCI\VEN_10DE&DEV_0AB0&CC_0200

Driver za mrežnu mi je već ovaj sa zotac stranice, inačica 73.1.9. Na nVidia stranici je starija inačica, 73.1.4. Mogu jedino probati staviti stariji driver da vidim hoće li ići.

Što se tiče forsiranja GB veze, kada odem u postavke imam slijedeće opcije:
10Mb FD (full duplex)
10Mb HD (half duplex)
100Mb FD
100Mb HD
Auto negotiation
Autoneg 10Mb FD
Autoneg 10Mb HD
Autoneg 100Mb FD
Autoneg 100Mb HD

EDIT:
Probao sam slijedeće.
1. Sve verzije gore navedenih opcija, 100Mb FD/HD itd... Ne radi.
2. Isključivanje svega sa IP6 u imenu, advanced tab u postavkama drivera. Ne radi.
3. Uninstall drivera, instalacija microsoft default drivera. Ne radi.
4. Instalacija starijih nVidia drivera sa stranice. Ne radi.
5. Prva stranica, predzadnji odgovor na seven forum linku koji si stavio, probao sam preko CMD sve to, nema više IP6, ali nije pomoglo.

Management program koji se navodi nisam ni imao instaliran.

Zadnje izmijenjeno od: Mikeyy. 28.09.2013. u 16:46.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 17:24   #550
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
*******

Napravio sam DDNS i kada testiram u postavkama NAS-a piše da radi. Kada upišem link u browser ne izbacuje ništa, samo piše nešto tipa "connection timed out".
Napravio sam port forwarding za portove 1234 / 9997-9999, trebam li još nešto napraviti?
si ukucao port na kraju ddns adrese? tipa http://******.no-ip.org:5000/
I port 5000 ili koji već ti je fw?

Što se ostalog tiče . isključi tu glupu karticu u biosu, ubodi novi za 50kn i bok.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2013., 17:35   #551
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Sad sam vidio da imas nvidia mreznu, ja sam svoju iskljucio jer mi je pod opterecenjem izbacivala na linuxu. Mislio sam bar da je na windowsima bolja situacija ocito nije. Jedino kod recimo realteka 8169 ili kako se vec zove chipset ces dobiti max ~400mbita.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 17:52   #552
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Za popiz***.

Odustajem od mrežne, neka vozi na 100mbit, a za nvidiju,
To je itx ploča, imam samo jedan utor u kojem je sada grafulja, tako da ne mogu staviti novu mrežnu.

@tor
Upravu si, treba staviti port na kraju.
Nije radilo odmah, ali kada sam napravio portforwarding i za 5000-5001, proradilo.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 22:10   #553
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nije gotovo dok ne kažemo da je gotovo
Bio sam vani al još popodne sam našao hw report - e te mobo, gdje se navodi točno taj Hardware ID,
dakle radi se o Nvidia MCP7A chipsetu pa sam po tome iskopao da je isti Hardware ID nalazi na nekim Gateway mobo pa na njihovom supportu navode
za W7 x64 chipset driver ver 20.07, vidi:
http://support.gateway.com/us/en/pro...1&modelId=2288
http://global-download.gateway.com/G...x86W7x64_A.zip
ili
http://support.gateway.com/support/d...&uid=392336461
ftp://esupport:vImvF88@ftp.gateway.c...07_Win7x64.zip
U oba slučaja probaj raspakirati i izvuči samo driver mrežne te napraviti update.
Obzirom da navode brojčano dosta noviju verziju za cijeli chipset nadajmo se da su popravili stvar.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2013., 22:50   #554
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
sad sam se sjetio, imao sam istu nevidiju na jednom atumu, čak sam na početku i ima GB propusnost ali samo na papiru. Pisalo je da je spojena na GB, svitch je uredno blinkao zeleno ili koja je već boja bila za GB no u praksi sam imao figu, a ne tu brzinu. Na kraju sam najbolje izvukao stvar kad sam ograničio na 10/100 i igrao se s jubmo frejmovima, pa sam na nasu i mrežnoj postavio na iste vrijednosti i tu sam imao slodinu brzinu. Ne GB, no opet bolje nego prije. No ne sjećam se više koji je točno JF bio u igri, to ćeš morati sam otkriti.
tor je offline   Reply With Quote