Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.05.2013., 15:15   #391
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 525
Citiraj:
Autor uploader Pregled postova
Da li netko posjeduje Zyxel NAS bilo koju verziju? Trebam pomoc!!

Zyxel NSA-310, radi bez greške već godinu i malo više, šta te zanima ?
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 20:38   #392
coldplug
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 45
Dobar dan,

nisam još imao iskustva s NAS kućištima a tražim zgodne backup solucije pa sam se zainteresirao.

Moja pitanja su sljedeća. Npr. Dlink DNS-320L:
http://www.portio.hr/index.php?page=...d=100000071264

1) Ako se stave dva diska u njega, vidi li se taj mrežni disk kao jedan ili kao dva diska?
2) Ako se vidi kao jedan disk, da li ih je moguće konfigurirati tako da se potpuno izbjegne bilo kakav RAID, tj. da oni budu potpuno nezavisni ali da "glume" jedan disk?
3) U slučaju crkavanja jednog diska u takvoj opisanoj, nezavisnoj konfiguraciji, podaci na drugom disku ostaju pretpostavljam normalno dostupni?
4) Je li moguće ugraditi dva različita diska po kapacitetu, npr. jedan od 3TB i drugi od 1TB?
5) Ima li ovaj konkretan uređaj problema s različitim veličinama sektora (512B vs 4KB) i je li moguće ugraditi dva diska s različitom veličinom sektora?
6) Imate li neku drugu preporuku za sličan NAS uređaj?

Hvala od srca!
coldplug je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.06.2013., 22:55   #393
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Citiraj:
Autor coldplug Pregled postova
Dobar dan,

nisam još imao iskustva s NAS kućištima a tražim zgodne backup solucije pa sam se zainteresirao.

Moja pitanja su sljedeća. Npr. Dlink DNS-320L:
http://www.portio.hr/index.php?page=...d=100000071264
!
1) Ako se stave dva diska u njega, vidi li se taj mrežni disk kao jedan ili kao dva diska? Ovisi kako ih konfiguriraš.
2) Ako se vidi kao jedan disk, da li ih je moguće konfigurirati tako da se potpuno izbjegne bilo kakav RAID, tj. da oni budu potpuno nezavisni ali da "glume" jedan disk? Ako glume jedan disk onda je to JBOD, ali u tom slučaju nisu nezavisni.
3) U slučaju crkavanja jednog diska u takvoj opisanoj, nezavisnoj konfiguraciji, podaci na drugom disku ostaju pretpostavljam normalno dostupni? Ako je svaki disk za sebe, onda ne gubiš podatke sa drugog diska u slučaju kvara prvog. U svim ostalim kombinacijama (JBOD ili RAID 0) gubiš podatke.
4) Je li moguće ugraditi dva različita diska po kapacitetu, npr. jedan od 3TB i drugi od 1TB? Da. I to ima smisla samo ako ćeš ih konfigurirati svaki disk zasebno ili JBOD. Ako ideš na RAID polje, oba diska koriste kapacitet onog manjeg.
5) Ima li ovaj konkretan uređaj problema s različitim veličinama sektora (512B vs 4KB) i je li moguće ugraditi dva diska s različitom veličinom sektora? Nemam iskustva sa D-Link NAS uređajima, ali ne bi trebao imati problema sa veličinom sektora pošto prilikom ubacivanja diska u NAS disk uglavnom treba formatirati, a tu sami NAS određuje vrijednosti.
6) Imate li neku drugu preporuku za sličan NAS uređaj? U tom cjenovnom razredu ne. Sve što vrijedi košta puno više (Synology, QNAP...)
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 23:30   #394
coldplug
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 45
Hvala još jednom mahoona, odgovori su za čistu peticu
coldplug je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2013., 10:57   #395
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Citiraj:
Autor zdravko_c Pregled postova
Zyxel NSA-310, radi bez greške već godinu i malo više, šta te zanima ?
Mene interesira kako si zadovoljan s njime, jel se disk jako grije, koja je razina buke i može li se ventilator iskopčati/ugasiti, kako radi torrent klijent, jel na njemu neki linux os i može li se još neke dodatne stvari instalirati (neki server...), može li raditi bežično...

Ako ima još nešto bitno pls. napiši...

Interesira me još vaše mišljenje o ovom LC-Poweru.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2013., 14:06   #396
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Zašto su NAS-ovi ovako skupi? Zar nije bolje sklepati kakvu ITX konfu i napraviti neki RAID 5 sa 5-6 diskova? Koje su prednosti i mane jednog i drugog?
Došao sam u situaciju da mi je potrebno bar 2-3TB prostora, sigurnog prostora, znači da je mogućnost gubitaka podataka svedena na minimum, i da je sve to shareano preko kućnog routera na ostale kompove/laptope/smartphoneove u kući.
Pa sad, ITX serverić vs NAS, što i zašto?
Hvala
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2013., 15:12   #397
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
to ti je skoro isto ko da postaviš pitanje linux vs windows ili mac vs pc
domis je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2013., 18:16   #398
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
A i zašto ITX, ne znam u koje ITX kućište stane 5-6 diskova?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2013., 18:45   #399
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
Zašto su NAS-ovi ovako skupi? Zar nije bolje sklepati kakvu ITX konfu i napraviti neki RAID 5 sa 5-6 diskova? Koje su prednosti i mane jednog i drugog?
Došao sam u situaciju da mi je potrebno bar 2-3TB prostora, sigurnog prostora, znači da je mogućnost gubitaka podataka svedena na minimum, i da je sve to shareano preko kućnog routera na ostale kompove/laptope/smartphoneove u kući.
Pa sad, ITX serverić vs NAS, što i zašto?
Hvala

Vrlo jednostavno: treba li ti cigla koja radi ili ti treba cigla koju moraš održavat?

U NAS server se stave diskovi i to radi pogotovo ako se radi o synlogy.u ili nečem sličnom.

S druge strane ITX konfu treba složit, tada na to stavit neki OS pa se o tom brinut itd. Slažem se ja da se OS može složit po principu konfiguriraj jednom i zaboravi na to ali ipak netko to treba konfigurirat prvi put.

Dok je NAS zamišljen da se nahrani sa diskovima i podese minimalne stvari na njemu + što se njegov Os i hardwer brine za sve ostalo.

Rekao bih da se na NAS.u plaća taj plug and play sistem + što mu je potrošnja obično manja (zbog hardwera koji koristi) u odnosu na klasične konfiguracije.

Dobro je domis primjetio Windows (zahtijeva održavanje) vs linux (podesi i radi). PC (slaži konfiguriraj) vs Mac (kupi, radi na njemu i ne pitaj kako radi OS ili jel treba mjenjat proc, grafa nije kompaktibilna ili nešto treće).
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2013., 18:49   #400
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
A i zašto ITX, ne znam u koje ITX kućište stane 5-6 diskova?
Dobro ITX sam bubnuo tako bezveze, imam sastrane viška Celeron G1610 i 4GB DDR3, pa bi idealno bilo kakvu jeftinu ITX ploču uz to..
Nego recimo ovako, uzmem dva WD Red-a od 3TB koji bi išli u RAID 1. Znači da je takav setup u PC-u brzina čitanja/pisanja bi bila oko 100MB/s, ali u jeftinijim NAS-ovima je ovo dosta manje, jel tako? Npr. Dlink DNS-320? S njim ne bih mogao dobiti preko mreže tih 100MB/s, bez obzira što on, router i moj komp imaju Gbit LAN?

Zadnje izmijenjeno od: Penryn. 15.06.2013. u 18:55.
Penryn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2013., 19:57   #401
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ima samo su kod nas skupa ili teže dobavljiva, primjer:
http://lian-li.com/v2/tw/product/upl...q08/flyer.html
kome nije problem DIY može poprilično ušparati.

Veći je problem naći mobo sa 5, 6 sata porta pogotovo u itx formatu, evo primjer:
http://www.asus.com/Motherboards/P8H77I/#specifications
http://www.asus.com/Motherboards/E35M1I/#specifications
http://forums.freen